Umowa Partnerstwa w odniesieniu do rozwoju

Download Report

Transcript Umowa Partnerstwa w odniesieniu do rozwoju

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Umowa Partnerstwa w odniesieniu do polityki rozwoju obszarów wiejskich w latach 2014 - 2020

Projekt Umowy Partnerstwa (UP) (1/2)

• Dokument określający planowane na lata 2014-2020 kierunki interwencji trzech polityk UE w Polsce – Polityki Spójności (PS), II filara Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). • W projekcie UP określono wzajemne relacje między wszystkimi funduszami oraz powiązania z unijnymi i krajowymi celami strategicznymi.

Projekt Umowy Partnerstwa (UP) (2/2)

• Jako główne cele interwencji pięciu funduszy Wspólnych Ram Strategicznych (Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Morski i Rybacki, EFRROW) w latach 2014-2020 wskazano: zwiększenie konkurencyjności gospodarki, poprawę spójności społecznej i gospodarczej oraz podnoszenie sprawności i efektywności państwa . • Planowana interwencja w ramach funduszy UE ma przyczyniać się do realizacji tzw. celów tematycznych, które są odniesieniem dla unijnych wyzwań rozwojowych, jakie mają być wspierane w okresie programowania 2014-2020.

Cele tematyczne (CT) (1/2)

Cel tematyczny 1. Wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji Cel tematyczny 2.Zwiększenie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno komunikacyjnych Cel tematyczny 3.Podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, sektora rolnego oraz sektora rybołówstwa i akwakultury Cel tematyczny 4.Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach Cel tematyczny 5.Promowanie dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem

Cele tematyczne (CT) (2/2)

Cel tematyczny 6.Ochrona środowiska naturalnego i wspieranie efektywności wykorzystania zasobów Cel tematyczny 7.Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych Cel tematyczny 8. Wspieranie zatrudnienia i mobilności zawodowej pracowników Cel tematyczny 9.Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem Cel tematyczny 10.Inwestowanie w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie Cel tematyczny 11. Wzmacnianie potencjału instytucjonalnego i skuteczności administracji publicznej

Udział MRiRW w pracach nad programowaniem 2014-2020

• MRiRW odpowiada za programowanie WPR i WPRyb, współpracuje z MRR w procesie wypracowywania wspólnych założeń programowych dla wszystkich funduszy WRS, dążąc do jak najpełniejszego ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem, rybactwem i obszarami wiejskimi we wszystkich 22 programach operacyjnych PS.

• MRiRW bierze udział w pracach grup roboczych powołanych do opracowania projektów programów operacyjnych (krajowych i regionalnych), na podstawie Uchwały Międzyresortowego Zespołu ds. Programowania i Wdrażania Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Obszary wiejskie w Umowie Partnerstwa (1/6)

• W części diagnostycznej dokumentu wskazano na szereg wyzwań rozwojowych istotnych z punktu widzenia rozwoju obszarów wiejskich w Polsce, w szczególności:  niską dostępność komunikacyjną i transportową obszarów wiejskich, która stwarza zagrożenie wzrostu poziomu ubóstwa i pogłębienia różnic rozwojowych (zarówno wewnątrz regionów jak i na linii wieś – miasto);  mały udział działalności pozarolniczej w strukturze zatrudnienia ludności wiejskiej;  niską opłacalność produkcji rolnej.

Obszary wiejskie w Umowie Partnerstwa (2/6)

• Do najważniejszych barier rozwoju rolnictwa należą:  niskie kwalifikacje zawodowe osób w nim pracujących,  brak zainteresowania pracą na roli osób młodych,  postępujący proces starzenia się populacji obszarów wiejskich  duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych.

Obszary wiejskie w Umowie Partnerstwa (3/6)

• Utrzymanie konkurencyjnego i wielofunkcyjnego rolnictwa stanowi warunek konieczny dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju. • Wielofunkcyjny rozwój sektora rolno-spożywczego wymaga kształtowania produkcji rolnej w zgodzie z wymogami środowiska i zachowania krajobrazu przy jednoczesnym:  podejmowaniu przez gospodarstwa rolne i MŚP na obszarach wiejskich wysiłków nakierowanych na dywersyfikację prowadzonej działalności,  podnoszenie jej innowacyjności, wartości dodanej, produktywności oraz umiędzynarodowienia, a także  dążeniu do wypracowania inteligentnych specjalizacji.

Obszary wiejskie w Umowie Partnerstwa (4/6)

• W odniesieniu do wsparcia obszarów wiejskich UP:  nie wyklucza wsparcia dla aglomeracji poniżej 2 tys. RLM w zakresie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej;  wskazuje na możliwość wsparcia inwestycji w drogi lokalne (warunkowo);  podkreśla rolę wsparcia w ramach PS reorientacji zawodowej rolników i domowników, którzy zamierzają podjąć działalność pozarolniczą. W ramach PS przewiduje się także wsparcie dla kadr ODR w zakresie prowadzenia doradztwa zawodowego dotyczącego podejmowania działalności pozarolniczej.

Obszary wiejskie w Umowie Partnerstwa (5/6)

• Ponadto UP zakłada wsparcie obszarów wiejskich w dziedzinach:  inwestycji z zakresu gospodarki odpadami;  wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii;  infrastruktury Internetu szerokopasmowego;  rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i pozarolniczych miejsca pracy.

• Poza wymienionymi dziedzinami wsparcia, zakłada się, że obszary wiejskie będą beneficjentem innych, horyzontalnych działań w ramach Polityki Spójności.

Obszary wiejskie w Umowie Partnerstwa (6/6)

• Jako jeden z Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI) wskazano obszary wiejskie, w szczególności o najniższym poziomie dostępu mieszkańców warunkujących możliwości rozwojowe.

do dóbr i usług • Każdy program operacyjny będzie zawierał informację, w jaki sposób odnosi się do rozwoju obszarów wiejskich.

• Obszary wiejskie mają potencjał do tego, aby stać się atrakcyjnym miejscem pracy, zamieszkania, wypoczynku i prowadzenia działalności rolniczej lub pozarolniczej, z zachowaniem unikalnych walorów krajobrazowych i kulturowych tych przyrodniczych, terenów dla przyszłych pokoleń.

Komplementarność I i II filara WPR Filar I

Płatności bezpośrednie Interwencja na rynkach Instrumenty kryzysowe Stosunki umowne w łańcuchu żywn. Płatności bezpośrednie – zazielenienie Cross-compliance Płatności dla małych gospodrarstw Dodatkowe ONW Płatność dla młodych rolników

Cele strategiczne zgodne z Europa 2020 Produkcja żywności Zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi Filar II

Zarządzanie ryzykiem Odbudowa produkcji Współpraca i organizowanie Inwestycje, wdrażanie innowacji Szkolenia Dział. rolno-środowiskowe Rolnictwo ekologiczne

Zrównoważony rozwój terytorialny

Płatności ONW Wsparcie młodych rolników Dywersyfikacja działalności gospodarczej