Określenie przedmiotu zamówienia

Download Report

Transcript Określenie przedmiotu zamówienia

Prawo Zamówień Publicznych

Mariola Błażewicz Gdańsk, 17.05 2011 r.

1

Zakres stosowania przepisów ustawy: 1) Podmiotowy: Zamawiający –

organizacyjna osoba fizyczna, nieposiadająca osobowości prawnej, obowiązana do stosowania ustawy. (Art.. 3) osoba prawna albo jednostka

Zamówienia publiczne –

umowy odpłatne zawierane między zamawiającym, a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Wykonawca

– osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego.

2

Zakres stosowania przepisów ustawy: 2) Przedmiotowy: Postępowania o udzielenie zamówienia –

wszczynane o w drodze publicznego postępowanie ogłoszenia zamówieniu lub przesłania zaproszenia do składania ofert albo przesłania zaproszenia do negocjacji w celu dokonania wyboru oferty wykonawcy, z którym zostanie zawarta umowa w sprawie w przypadku wynegocjowania trybu zamówienia publicznego lub – zamówienia z wolnej ręki – postanowień takiej umowy.

3

Zakres stosowania przepisów ustawy: 2) Przedmiotowy: Dostawy

w

nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr, szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu.

Roboty budowlane

robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.

– Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118), a

wykonanie albo zaprojektowanie i wykonanie także realizacja obiektu budowlanego w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.

– Prawo budowlane, za pomocą dowolnych przez środków, zgodnie z wymaganiami określonymi zamawiającego.

4

Zakres stosowania przepisów ustawy: 2) Przedmiotowy: Usługi –

wszelkie świadczenia, których przedmiotem nie są roboty budowlane lub dostawy, a są usługami określonymi przez Prezesa Rady Ministrów w drodze rozporządzenia poprzez wykaz usług o charakterze priorytetowymi niepriorytetowym, z udzielania uwzględnieniem postanowień dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi oraz dyrektywy 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r.

koordynującej procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.

5

Zakres stosowania przepisów ustawy:

2) Przedmiotowy: dostawy + usługi przedmiot zamówienia roboty budowlane + usługi o większym udziale finansowym dostawy + instalacja dostawy roboty budowlane + dostawy niezbędne do ich wykonania usługi + roboty budowlane roboty budowlane usługi

6

Zwolnienia lub uproszczenia w ustawie:

Ustawy nie stosuje ustawy.

się do zamówień określonych w art. 4 Do przedmiotem postępowań o udzielenie zamówień, których są usługi o charakterze niepriorytetowym określone w przepisach na podstawie art. 2a, stosujemy uproszczenia opisane w art. 5 ustawy.

7

Zwolnienia lub uproszczenia w ustawie:

Zamawiający może nie stosować przepisów ustawy dotyczących: • terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert, • obowiązku żądania wadium i obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, • zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy, • przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego oraz licytacji elektronicznej.

8

Zwolnienia lub uproszczenia w ustawie:

W przypadku usług o charakterze niepriorytetowym, zamawiający może wszcząć postępowanie w trybie negocjacji bez ogłoszenia lub w trybie z wolnej ręki także w innych uzasadnionych przypadkach niż określone w art. 62 ust. 1 lub w art. 67 ust. 1, w szczególności jeżeli zastosowanie innego trybu okoliczności: mogłoby skutkować co najmniej jedną z następujących • naruszeniem zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków, • naruszeniem zasad dokonywania wydatków w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań, • poniesieniem straty w mieniu publicznym, • uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań.

9

Zwolnienia lub uproszczenia w ustawie:

W przypadku zamówień, których przedmiotem są usługi prawnicze, polegające na: • wykonywaniu zastępstwa przed sądami, trybunałami lub innymi organami orzekającymi lub • doradztwie prawnym w zakresie zastępstwa procesowego, lub jeżeli • wymaga tego ochrona ważnych praw lub interesów Skarbu Państwa, nie stosuje się przepisów ustawy dotyczących przesłanek wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia oraz przesłanek wyboru trybu z wolnej ręki.

10

Zwolnienia lub uproszczenia w ustawie:

Jeżeli zamówienie obejmuje równocześnie: • usługi o charakterze niepriorytetowym oraz • inne usługi, dostawy lub roboty budowlane, do udzielenia zamówienia stosuje się przepisy dotyczące tego przedmiotu jest zamówienia, którego wartościowy udział w zamówieniu największy.

Zamawiający nie może w celu uniknięcia procedur udzielania zamówień określonych ustawą łączyć innych zamówień z usługami o charakterze niepriorytetowym.

11

Zwolnienia lub uproszczenia w ustawie:

W przypadku udzielenia zamówień udzielanych w częściach, do zamówienia na daną część zamawiający może stosować przepisy właściwe dla wartości tej części zamówienia, jeżeli: • jej wartość jest mniejsza niż wyrażona w złotych równowartość kwoty 80 000 euro dla dostaw lub usług oraz • 1 000 000 euro dla robót budowlanych, • pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia.

12

Akty prawne:

1.

2.

3.

4.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich 13

Akty prawne:

5.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

6.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach publicznych, jego wzoru oraz sposobu przekazywania.

7.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań.

8.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu usług o charakterze priorytetowym i niepriorytetowym.

14

Akty prawne:

9.

Rozporządzenie

bazowej Prezesa Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty stanowiącej podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego Prezesa, wiceprezesa Odwoławczej.

oraz pozostałych członków Krajowej Izby

10.

Rozporządzenie

przeprowadzania Izby Prezesa Rady Ministrów w szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego.

sprawie trybu postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także

11.

Rozporządzenie

wynagrodzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i pozostałych członków Rady Zamówień Publicznych.

12.

Zarządzenie

Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Urzędowi Zamówień Publicznych 15

Akty prawne:

13.

Rozporządzenie

sposobu w Prezesa Rady pobierania wpisu od Ministrów w sprawie wysokości oraz odwołania oraz rodzajów kosztów postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania.

14.

Rozporządzenie

i odbioru Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.

15.

Rozporządzenie

i podstaw Ministra Infrastruktury w sprawie określenia metod sporządzenia kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym.

16.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie organów właściwych do występowania do KE z wnioskiem o stwierdzenie prowadzenia działalności na rynku konkurencyjnym, do którego dostęp nie jest ograniczony.

16

Pomocne akty prawne:

• Kodeks cywilny.

• Kodeks postępowania cywilnego. • Kodeks postępowania administracyjnego.

• Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

• Prawo budowlane.

• Ustawa o cenach.

• Ustawa o dostępie do informacji publicznej.

• Ustawa ochronie informacji niejawnych .

17

Dodatkowe uregulowania:

• Komunikat wyjaśniający komisji dotyczący prawa wspólnotowego obowiązującego w dziedzinie udzielania zamówień, które nie są lub są jedynie częściowo objęte dyrektywami w sprawie zamówień publicznych (2006/C 179/02).

• Wytyczne dla beneficjentów w zakresie udzielania zamówień publicznych, których wartość jest wyższa od 6 000 euro i nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 14 000 euro.

• Zasada konkurencyjności.

• Inne szczególne zalecenia dla beneficjentów funduszy UE dotyczące udzielania zamówień w ramach projektów finansowanych z funduszy UE.

18

Dodatkowe uregulowania:

• Procedura aukcji lub przetargu określona w Kodeksie Cywilnym w art. 70 1 - 70 5 .

• Wybór partnera w projekcie zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

• Taryfikator korekt finansowych z tytułu naruszenia ustawy Prawo zamówień publicznych wraz z tabelą wskaźników procentowych do obliczenia wartości korekty finansowej za naruszenia przy udzielaniu zamówień publicznych, współfinansowanych ze środków funduszy UE.

• Uchybienie w zakresie stosowania Pzp zidentyfikowane przez KE.

19

Zasady udzielania zamówień publicznych: zasada jawności, zasada uczciwej konkurencji, zasada pisemności i języka polskiego, zasada bezstronności i obiektywizmu, zasada udzielania zamówień w trybach podstawowych, zasada przejrzystości, zasada bezstronności.

20

Określenie przedmiotu zamówienia: Przedmiot zamówienia opisuje się w sposób:

• jednoznaczny, • wyczerpujący, • za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, • uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty.

Przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.

21

Określenie przedmiotu zamówienia:

Przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie: • znaków towarowych, • patentów lub • pochodzenia, chyba, że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy "lub równoważne" 22

Zasady udzielania zamówień publicznych: Zamawiający może określić w opisie przedmiotu zamówienia wymagania związane z realizacją zamówienia, dotyczące:

1. Zatrudnienia osób: • bezrobotnych lub młodocianych w celu przygotowania zawodowego, o których mowa w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, • niepełnosprawnych, o których mowa w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, • innych niż określone powyżej, o których mowa w przepisach o zatrudnieniu socjalnym lub we właściwych przepisach państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

23

Zasady udzielania zamówień publicznych:

2. Utworzenia funduszu szkoleniowego, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w najmniej którym wpłaty pracodawców stanowić będą co czterokrotność najniższej wpłaty określonej w tych przepisach; 3.

Zwiększenia wpłat pracodawców szkoleniowego, w rozumieniu na rzecz funduszu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, do wysokości określonej w pkt. 2.

24

Określenie przedmiotu zamówienia:

Opisując przedmiot zamówienia za pomocą: • norm, • specyfikacji technicznych i • systemów odniesienia, zamawiający jest obowiązany wskazać, że dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym.

Należy określić parametry, według których zaoferowane rozwiązania będą oceniane pod względem równoważności.

25

Określenie przedmiotu zamówienia: Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne do opisywanych przez zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają określone przez zamawiającego.

wymagania

26

Określenie przedmiotu zamówienia : “Norma”

oznacza uznany organ, specyfikację techniczną zatwierdzoną przez przeznaczoną do wielokrotnych zastosowań, zaś zachowanie zgodności z normą nie jest obowiązkowe. Wyróżnia się następujące kategorie norm: • • •

“norma międzynarodowa”:

norma przyjęta przez międzynarodowe organizacje normalizacyjne oraz powszechnie dostępna;

“norma europejska”:

norma przyjęta przez europejskie organizacje normalizacyjne oraz powszechnie dostępna;

“norma krajowa”:

norma przyjęta przez krajową organizacje normalizacyjną oraz powszechnie dostępna; 27

Określenie przedmiotu zamówienia : “Europejska aprobata techniczna”

oznacza użytkowej produktu, opartą na spełnieniu niezbędnych wymagań pozytywną ocenę techniczną zdatności dla robót budowlanych, wynikającą z właściwości samego produktu oraz określonych dlań warunków zastosowania i użytku. Europejskie aprobaty techniczne wydawane przewidziany członkowskim; do tego są przez organ aprobujący celu w danym państwie 28

Określenie przedmiotu zamówienia :

“Zwykła specyfikacja techniczna”

oznacza specyfikację techniczną sporządzoną zgodnie z procedurą uznawaną przez dane państwo członkowskie, opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej; 29

Określenie przedmiotu zamówienia :

“Dokumentacja techniczna”:

każdy z wytworów stworzonych przez europejskie organa normalizacyjne inny niż normy oficjalne, przygotowany zgodnie z procedurami przystosowanymi do rozwoju potrzeb rynkowych.

30

Określenie przedmiotu zamówienia :

„Uznane instytucje”

oznaczają laboratoria testowe i kalibracyjne oraz instytucje ds. certyfikacji i inspekcji, które spełniają wymagania odpowiednich norm europejskich.

Instytucje wydane w innych zamawiające akceptują przez uznane instytucje Państwach Członkowskich.

certyfikaty działające

31

Określenie przedmiotu zamówienia: Zamawiający może odstąpić od opisywania przedmiotu zamówienia za pomocą wzorców jeżeli zapewni dokładny opis przedmiotu zamówienia poprzez wskazanie wymagań funkcjonalnych. Wymagania te mogą obejmować opis oddziaływania na środowisko.

32

Określenie przedmiotu zamówienia:

Do opisu przedmiotu zamówienia stosuje się nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień.

33

Określenie przedmiotu zamówienia:

Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia na roboty budowlane za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych.

34

Określenie przedmiotu zamówienia:

Jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą programu funkcjonalno użytkowego.

35

Określenie przedmiotu zamówienia:

Program funkcjonalno użytkowy

opis zadania budowlanego, w obejmuje którym podaje się przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania: • techniczne, • ekonomiczne, • architektoniczne, • materiałowe, • funkcjonalne.

36

Określenie przedmiotu zamówienia:

Wyjątkową sytuację stanowi udzielenie zamówienia na roboty budowlane w trybie z wolnej ręki, kiedy wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia na skutek okoliczności, których nie można było wcześniej przewidzieć

.

37

Określenie przedmiotu zamówienia:

W takim przypadku dokumentacja projektowa może ograniczyć się do

formy opisowej zamówienia

. Należy jednak dokładnie ustalić zakres przedmiotowy takiego zamówienia na podstawie dokonanego opisu.

38

Określenie przedmiotu zamówienia: Warunki niezbędne do spełnienia, dopuszczające udzielenie zamówienia dodatkowego, zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt. 5 pzp:

1. powierzenie 2.

zamówienia dodatkowego temu samemu wykonawcy, wartość zamówienia dodatkowego nie przekracza 50% wartości zmówienia podstawowego, 39

Określenie przedmiotu zamówienia:

3.

konieczność wykonania zamówienia dodatkowego warunkuje wykonanie zamówienia podstawowego, 4. zaistnienie przyczyn technicznych lub ekonomicznych udzielenia wskazujących na potrzebę zamówienia dodatkowego.

40

Określenie przedmiotu zamówienia:

Możliwość udzielenia zamówienia dodatkowego na roboty budowlane uzależniona jest od ustalonego w umowie

Wynagrodzenia wykonawcy Wynagrodzenie kosztorysowe Wynagrodzenie ryczałtowe

41

Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia:

Przedmiot zamówienia określamy kierując co najmniej jedna z trzech przesłanek:

1. środków, 2. wykonawcy, 3. celu.

42

Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia:

Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.

Zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości.

43

Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia:

Jeżeli zamawiający przewiduje udzielenie zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub w art. 134 ust. 6 pkt 3, przy ustalaniu wartości zamówienia uwzględnia się wartość zamówień uzupełniających.

44

Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia:

Jeżeli zamawiający dopuszcza możliwość 1.

składania ofert częściowych albo 2. udziela zamówienia w częściach, z których każda postępowania, wartością zamówienia jest łączna stanowi zamówienia.

przedmiot odrębnego wartość poszczególnych części 45

Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia: Wartość zamówienia na roboty budowlane ustala się na podstawie: 1. kosztorysu inwestorskiego sporządzanego na etapie opracowania dokumentacji projektowej albo na podstawie planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane 2. planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane

46

Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia:

Przy obliczaniu wartości zamówienia na roboty budowlane uwzględnia się także

wartość dostaw

związanych z wykonywaniem robót budowlanych oddanych przez zamawiającego do dyspozycji wykonawcy.

47

Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia: Dyrektywa 18.

„zamówienia publiczne na roboty budowlane” oznaczają zamówienia publiczne, których przedmiotem jest albo wykonanie, albo zarówno zaprojektowanie jak i wykonanie robót budowlanych, związanych z jedną z działalności wykonawców określonych w załączniku I , lub obiektu budowlanego albo realizacja, za pomocą dowolnych środków, obiektu budowlanego odpowiadającego wymogom określonym przez instytucję zamawiającą . „Obiekt budowlany” oznacza wynik całości robót budowlanych w zakresie budownictwa lub inżynierii lądowej i wodnej, który może samoistnie spełniać funkcję gospodarczą lub techniczną;”.

48

• •

Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia: Podstawą ustalenia wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju .

udzielonych w terminie poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym, z uwzględnieniem zmian ilościowych zamawianych średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, albo usług lub dostaw oraz prognozowanego na dany rok których zamawiający zamierza udzielić w terminie 12 miesięcy następujących po pierwszej usłudze lub dostawie.

Wybór podstawy ustalenia wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo nie może być dokonany w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy.

49

1.

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: Organizacja systemu zamówień publicznych w jednostce zamawiającego; 2.

Wewnętrzne regulacje zamawiającego dotyczące udzielania zamówień publicznych; 3.

Sporządzanie planu zamówień publicznych na podstawie budżetu zamawiającego; 4.

Przygotowanie i przeprowadzanie postępowań o udzielenie zamówień publicznych; 5.

Archiwizacja dokumentów dotyczących udzielania zamówień publicznych.

50

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: „procedury otwarte”

oznaczają te procedury, w ramach których każdy zainteresowany wykonawca może złożyć ofertę;

„procedury ograniczone”

oznaczają te procedury, w których o udział ubiegać się może każdy wykonawca oraz, w ramach których oferty mogą składać tylko wykonawcy zaproszeni przez instytucję zamawiającą;

„procedury negocjacyjne”

oznaczają te procedury, w ramach których i instytucje zamawiające konsultują się z wybranymi przez siebie wykonawcami negocjują warunki zamówienia z jednym lub wieloma z nich;

„konkursy”

oznaczają te procedury, które umożliwiają instytucji zamawiającej uzyskanie planu lub projektu, wybranego przez komisję konkursową, przede wszystkim w dziedzinie planowania przestrzennego i urbanistyki, architektury oraz inżynierii lub przetwarzania danych po przeprowadzeniu postępowania konkursowego z przyznaniem nagród lub bez nagród.

51

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: „dialog konkurencyjny”

oznacza procedurę, w której o udział ubiegać się może każdy wykonawca oraz, w ramach której instytucja zamawiająca prowadzi dialog z dopuszczonymi do udziału kandydatami w celu wypracowania jednego lub większej liczby odpowiednich rozwiązań, spełniających jej wymogi, a na ich podstawie wybrani kandydaci są następnie zapraszani do składania ofert. W celu skorzystania z procedury wymienionej w pierwszym akapicie, zamówienie publiczne uważa się za „szczególnie złożone” w przypadku gdy instytucje zamawiające: - nie mogą obiektywnie określić środków technicznych, zgodnie z art. 23 ust. 3 lit. b), c) lub d), umożliwiających zaspokojenie ich potrzeb lub realizację celów i/lub - nie mogą obiektywnie określić struktury prawnej i/lub finansowej projektu.

52

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: 1. przetarg nieograniczony, 2. przetarg ograniczony, 3. negocjacje z ogłoszeniem, 4. dialog konkurencyjny, 5. negocjacje bez ogłoszenia, 6. zamówienie z wolnej ręki, 7. zapytanie o cenę, 8. licytacja elektroniczna.

53

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych:

Tryby przetargowe są trybami podstawowymi, tzn. mogą być stosowane zawsze. Pozostałe tryby zamawiający może wszcząć tylko w sytuacjach określonych w ustawie.

54

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych:

Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie

negocjacji z ogłoszeniem

okoliczności: , jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących 55

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: 1.

w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego albo dialogu konkurencyjnego wszystkie oferty zostały odrzucone, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione; 2.

w wyjątkowych sytuacjach, gdy charakter dostaw, usług lub robót budowlanych lub związane z nimi ryzyko uniemożliwia wcześniejsze dokonanie ich wyceny; 3. nie można z góry określić szczegółowych cech zamawianych usług w taki sposób, aby umożliwić wybór najkorzystniejszej oferty w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego; 4.

przedmiotem zamówienia są roboty budowlane prowadzone wyłącznie w celach badawczych, doświadczalnych lub rozwojowych, a nie w celu zapewnienia zysku lub pokrycia poniesionych kosztów badań lub rozwoju; 5.

wartość zamówienia euro jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

56

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: Zamawiający może konkurencyjnego, udzielić zamówienia w trybie dialogu jeżeli zachodzą łącznie następujące okoliczności: 1. nie jest możliwe udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego, ponieważ ze względu na szczególnie złożony charakter zamówienia nie można opisać przedmiotu zamówienia zgodnie z art. 30 i 31 lub obiektywnie określić uwarunkowań prawnych lub finansowych wykonania za mówienia; 2. cena nie jest jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty.

57

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych:

Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie

negocjacji bez ogłoszenia

, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:

58

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: 1. w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione; 2.

został przeprowadzony konkurs, o którym mowa w art. 110, w którym nagrodą było zaproszenie do negocjacji bez ogłoszenia co najmniej dwóch autorów wybranych prac konkursowych; 3.

przedmiotem zamówienia są rzeczy wytwarzane wyłącznie w celach badawczych, doświadczalnych lub rozwojowych, a nie w celu zapewnienia zysku lub pokrycia poniesionych kosztów badań lub rozwoju; 4. ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia nie wynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć, nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem.

59

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki , jeżeli zachodzi, co najmniej jedna z następujących okoliczności:

60

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych:

1.

- z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, - z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów, - w przypadku udzielania zamówienia w zakresie działalności twórczej lub artystycznej, 2. przeprowadzono konkurs, o którym mowa w art. 110, w którym nagrodą było zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki autora wybranej 3.

dostawy, jednego usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez wykonawcę: pracy konkursowej; ze względu na wyjątkową sytuację nie wynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia;

61

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: 4. w prowadzonych kolejno zamówienia, z których co najmniej jedno prowadzone było w trybie przetargu postępowaniach o udzielenie nieograniczonego albo przetargu ograniczonego, nie do wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze przedmiotu względu na ich niezgodność z opisem zamówienia, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione;

62

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych:

5.

w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nie przekraczających łącznie 50 % wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli: z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub wykonanie wykonania zamówienia podstawowego jest uzależnione od zamówienia dodatkowego;

63

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: 6. w przypadku udzielenia, w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego, stanowiących nie więcej niż dotychczasowemu 50 % wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień uzupełniających, wartości zamówienia podstawowego i polegających na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień, jeżeli zamówienie podstawowe zostało udzielone w w ograniczonego, a trybie przetargu nieograniczonego lub zamówienie uzupełniające było przewidziane ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego;

64

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych:

7. w przypadku udzielania, w okresie 3 lat od udzielenia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy dostaw, zamówienia zamówień uzupełniających, stanowiących nie więcej niż 20 % wartości zamówienia podstawowego i polegających na rozszerzeniu dostawy, jeżeli zmiana wykonawcy powodowałaby konieczność nabywania rzeczy o innych parametrach technicznych, co niekompatybilność techniczną lub powodowałoby nieproporcjonalnie duże trudności i dozorze, techniczne w użytkowaniu jeżeli zamówienie podstawowe zostało udzielone w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, a zamówienie uzupełniające było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu i jest zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego.

65

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: 8.

9.

możliwe jest udzielenie zamówienia na dostawy na szczególnie korzystnych warunkach w związku z likwidacją działalności innego podmiotu, postępowaniem egzekucyjnym albo upadłościowym, zamówienie na dostawy jest dokonywane na giełdzie towarowej, w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych, w tym na giełdzie towarowej innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru 10.

11.

Gospodarczego, zamówienie jest udzielane przez placówkę zagraniczną w rozumieniu przepisów o służbie zagranicznej, a jego wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

Zamówienie jest udzielane na potrzeby własne jednostki wojskowej w rozumieniu przepisów po zasadach użycia lub pobytu Sil Zbrojnych RP poza granicami państwa, a jego wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust 8.

66

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych:

Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zapytania o cenę , jeżeli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych, a wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

67

Procedury i tryby udzielania zamówień publicznych: Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie licytacji elektronicznej , jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

68

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jako podstawowy dokument przy udzielaniu zamówień publicznych :

• opis przedmiotu zamówienia, • opis części zamówienia, • informacja o zamówieniach uzupełniających, • opis warunków udziału w postępowaniu, • oświadczenia i dokumenty, • sposób porozumiewania się z zamawiającym, • wymagania dotyczące wadium, • opis sposobu obliczania ceny, • opis sposobu przygotowania ofert, • zabezpieczenie należytego wykonania umowy, • informacja o podwykonawcach.

69

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty :

Warunki udziału w postępowaniu:

Warunki formalne 1.

2.

ogólne warunki formalne, warunki formalne skutkujące wykluczeniem z konkretnego postępowania

Warunki merytoryczne

70

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty :

Zakres warunków merytorycznych:

• • •

Wiedza i doświadczenie, Potencjał techniczny, Potencjał kadrowy,

Potencjał ekonomiczno – finansowy.

71

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty : Te same cechy wykonawców mogą stanowić mierniki kwalifikacji oraz kryteria podmiotowe.

Ich zakres określa art. 22 ustawy Pzp.

72

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty :

KRYTERIA OCENY OFERT Podstawowe zasady odnoszące się do kryteriów oceny ofert:

• • • •

poinformowanie wykonawców o wszystkich kryteriach, opis kryteriów, a nie tylko ich nazwa, przypisanie znaczenia w ramach danego kryterium (procentowe bądź punktowe), przeniesienie tych samych zasad w stosunku do podkryteriów.

73

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty :

Rodzaje kryteriów ze względu na przedmiot oceny: 1.

Kryteria kosztowe 2.

Kryteria przedmiotowe 3.

Kryteria kontraktowe 4.

Kryteria podmiotowe

74

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty :

Kryteria kosztowe: KOSZTY EKSPLOATACJI CENA OFERTY

75

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty :

Kryteria przedmiotowe:

• • • • • • •

PARAMETRY TECHNICZNE Wymienić parametry, Podać zakres wielkości parametru, Określić znaczenie parametru FUNKCJONALNOŚĆ WARUNKI GWARANCJI Termin udzielonej gwarancji, Zakres gwarancji, Okoliczności powodujące utratę gwarancji, Liczba napraw KONCEPCJA REALIZACJI ZAMÓWIENIA

76

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty : Kryteria kontraktowe: TERMIN REALIZACJI HARMONOGRAM REALIZACJI

77

Badanie, ocena i wybór najkorzystniejszej oferty :

Zasady oceny ofert: Porównywanie z najkorzystniejszą

• • •

Porównywanie z najgorszą Porównywanie z najlepszą i najgorszą

Rozdzielenie określonej liczby punktów

78

Unieważnienie postępowania :

1) Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli: nie złożono żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu albo nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu od wykonawcy niepodlegającego wykluczeniu, z zastrzeżeniem pkt. 2 i 3; 2) w postępowaniu prowadzonym w trybie zapytania o cenę nie złożono co najmniej dwóch ofert nie podlegających odrzuceniu; 3) w postępowaniu prowadzonym w trybie licytacji elektronicznej wpłynęły mniej niż dwa wnioski o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej albo nie została złożona żadna oferta;

79

Unieważnienie postępowania :

4) cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty; 5) w przypadkach, o których mowa w art. 91 ust. 5, zostały złożone oferty dodatkowe o takiej samej cenie; 6) 7) wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć; postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

80

Unieważnienie postępowania :

Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane, a możliwość unieważnienia postępowania na tej podstawie środki z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie została przewidziana w: 1) ogłoszeniu o zamówieniu - w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu z nieograniczonego, przetargu ograniczonego, negocjacji ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego albo licytacji elektronicznej, albo 2) zaproszeniu do negocjacji - w negocjacji bez postępowaniu prowadzonym w trybie ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki, albo 3) zaproszeniu do zapytania o składania ofert - w postępowaniu prowadzonym w trybie cenę.

81

Dokumentowanie postępowań:

Obowiązek prowadzenia ewidencji zamówień publicznych wynika z art. 98 Pzp, który zobowiązuje zamawiających do sporządzania i przesyłania Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach. Ewidencja umożliwia bieżący nadzór nad realizacją wydatków oraz planowanie zamówień na następny rok.

82

Dokumentowanie postępowań:

Ustawa nie zawiera żadnego ograniczenia w zakresie czasu dostępu do protokołu postępowania oprócz wynikającego z ustawy obowiązku przechowywania protokołu przez okres 4 lat , w sposób gwarantujący jego nienaruszalność, a z tego wynika prawo dostępu do jego treści.

83

Dokumentowanie postępowań:

Otwarcie ofert jest jawne Protokół wraz z załącznikami jest jawny Umowy są jawne

84

Dokumentowanie postępowań: Elementy składowe protokołu.

1. opis przedmiotu zamówienia, 2. informacja o trybie udzielenia 3.

zamówienia, 4. informacje o wykonawcach, 5. cena i inne istotne elementy ofert, 6. wskazanie wybranej oferty.

85

Dokumentowanie postępowań: Załączniki do protokołu:

• • • • • • •

oferty, opinie biegłych oświadczenia, informacja z zebrania wykonawców wnioski inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców umowa w sprawie zamówienia publicznego

86

Dokumentowanie postępowań:

Zamawiający zwraca wykonawcom, których oferty nie zostały wybrane, na ich wniosek, złożone przez nich: • plany, • projekty, • rysunki, • modele, • próbki, • wzory, • programy komputerowe oraz • inne podobne materiały 87

Umowy w sprawach zamówień publicznych:

Umowę zawiera się na czas oznaczony Powyżej progu unijnego – powiadomienie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o zawarciu umowy na okres dłuższy niż 4 lata 88

Umowy w sprawach zamówień publicznych: Zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy jest tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie. Umowa podlega unieważnieniu w części wykraczającej poza określenie przedmiotu zamówienia zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia

.

89

Umowy w sprawach zamówień publicznych:

Zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie, której dokonano wyboru wykonawcy, chyba, że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany.

90

Umowy w sprawach zamówień publicznych: W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. W takim przypadku, wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części umowy.

91

Umowy w sprawach zamówień publicznych:

Umowa podlega unieważnieniu, jeżeli zamawiający:

1.

z naruszeniem przepisów ustawy zastosował tryb negocjacji bez ogłoszenia lub zamówienia z wolnej ręki; 2. nie zamieścił ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień 3.

Publicznych albo nie Oficjalnych Publikacji przekazał ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Wspólnot Europejskich; zawarł umowę z naruszeniem przepisów art. 94 ust. 1 albo art. 18 ust. 1, jeżeli uniemożliwiło to Izbie uwzględnienie odwołania przed zawarciem 4.

umowy; uniemożliwił składanie ofert orientacyjnych wykonawcom niedopuszczonym dotychczas do udziału w dynamicznym systemie zakupów lub uniemożliwił wykonawcom dopuszczonym do udziału w dynamicznym systemie o udzielenie zakupów złożenie ofert w postępowaniu zamówienia prowadzonym w ramach tego systemu; 92

Umowy w sprawach zamówień publicznych:

5.

udzielił zamówienia na podstawie umowy ramowej przed upływem terminu określonego w art. 94 ust. 1, jeżeli nastąpiło naruszenie art. 101 ust. 1 pkt 2; 6. z naruszeniem przepisów ustawy zastosował tryb zapytania o cenę.

Umowa nie podlega unieważnieniu, jeżeli: 1. w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 zamawiający miał uzasadnione podstawy, aby sądzić, że działa zgodnie z ustawą, a umowa została zawarta odpowiednio po upływie 5 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy w Biuletynie Zamówień Publicznych albo po upływie 10 dni od dnia publikacji takiego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej; lub 2. w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 4 i 5 zamawiający miał uzasadnione podstawy, aby a umowa sądzić, że działa zgodnie z ustawą, została za-warta po upływie terminu określonego w art. 94 ust.

1.

93

Umowy w sprawach zamówień publicznych:

3.

Unieważnienie umowy odnosi skutek od momentu jej zawarcia, z zastrzeżeniem art. 192 ust. 3 pkt 2 lit. b.

4. Z przyczyn, o których mowa w ust. 1 oraz 6, nie można żądać stwierdzenia nie ważności umowy na podstawie art. 189 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r.

poz. 296, z – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, późn. zm.5)).

5.

Przepis ust. 1 nie wyłącza możliwości żądania przez zamawiającego unieważnienia umowy na podstawie art. 705 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.

– Kodeks cywilny.

6. Prezes w Urzędu może wystąpić do sądu o unieważnienie umowy przypadku do-konania przez zamawiającego czynności lub zaniechania dokonania czynności z naruszeniem przepisu ustawy, które miało lub mogło mieć wpływ na wynik postępowania .

94

Środki ochrony prawnej: Środki ochrony prawnej przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy PZP.

Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.

95

Środki ochrony prawnej:

Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, odwołanie przysługuje wyłącznie wobec czynności: 1) wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę; 2) opisu sposobu dokonywania oceny warunków udziału w postępowaniu; spełniania 3) wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia; 4) odrzucenia oferty odwołującego.

96

Środki ochrony prawnej:

• • • • • • • Odrzucenie odwołania przez Izbę: w sprawie nie mają zastosowania przepisy ustawy; odwołanie zostało wniesione przez podmiot nieuprawniony; odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie; odwołujący powołuje się wyłącznie na te same okoliczności, które były przedmiotem rozstrzygnięcia przez Izbę w sprawie innego odwołania dotyczącego tego samego postępowania wniesionego przez tego samego odwołującego się; odwołanie dotyczy czynności, którą zamawiający wykonał zgodnie z treścią wyroku Izby lub sądu lub, w przypadku uwzględnienia zarzutów w w odwołaniu, którą wykonał zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu; postępowaniu o wartości zamówienia mniejszej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, innych czynności niż określone w art. 180 ust. 2; odwołanie dotyczy odwołujący nie przesłał zamawiającemu kopii odwołania, zgodnie z art.

180 ust. 5.

97

Środki ochrony prawnej: Izba uwzględnia odwołanie, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów ustawy, które miało wpływ lub może mieć istotny wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia.

98

1.

2.

3.

4.

5.

Środki ochrony prawnej:

Uwzględniając odwołanie Izba może: nakazać wykonanie lub powtórzenie czynności zamawiającego lub nakazać unieważnienie czynności zamawiającego unieważnić umowę; unieważnić umowę w zakresie zobowiązań niewykonanych i nałożyć karę finansową w uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy nie jest możliwy zwrot świadczeń spełnionych na podstawie umowy podlegającej unieważnieniu; albo nałożyć karę finansową albo orzec o skróceniu okresu obowiązywania umowy w przypadku stwierdzenia, że utrzymanie umowy w mocy leży w ważnym interesie publicznym.

stwierdzić naruszenie przepisów ustawy.

99

Dziękuję za uwagę

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

ul. Augustyńskiego 2, 80-819 Gdańsk tel. 058 326 81 52; 058 326 81 48, 058 326 81 47 e-mail: [email protected]

[email protected]; [email protected]

Internet: www.pomorskiewunii.pl

100