File - mohd rizal mohtar MSU Shah Alam

Download Report

Transcript File - mohd rizal mohtar MSU Shah Alam

KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
BENGKEL
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENDIDIKAN JASMANI
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
Guna 8 strategi pdp
Pendekatan Teaching
Game for
Understanding (TGfU)
Pengajaran
dan
pembelajaran
EMK
• TMK
•Keusahawanan
•Kreativiti & Inovasi
•Lain-lain elemen
dalam KBSR
KSSR PJ
Kemahiran
menaakul
KBAT (HOTS)
Penekanan
Pendekatan masteri
Bahagian Pembangunan Kurikulum
2
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
BENGKEL MICRO TEACHING
1. Peserta dalam kumpulan kecil 10 orang.
2. Setiap kumpulan memilih modul kemahiran yang akan diajar .
Modul kemahiran – kemahiran kategori serangan, jaring ,
memadang, olahraga asas, dan rekreasi dan kesenggangan.
3. Setiap peserta dalam kumpulan perlu menyediakan 1 RPH.
4. Fasilitator akan memilih peserta secara rawak yang akan
mengajar menggunakan RPH yang dibina. Peserta lain dalam
kumpulan akan berperanan sebagai murid.
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
Mata pelajaran dan Kelas
Tema / tajuk
Masa
CONTOH FORMAT
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN KSSR
Standard pembelajaran (Kod sahaja)
Objektif pembelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan dalam
KSSR. EMK sedia ada seperti Bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni
dan Patriotisme masih boleh diterapkan dalam pengajaran dan pembelajaran.
Bahan Bantu Belajar
Penilaian pengajaran dan pembelajaran
Refleksi :
i. Nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran
ii. Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
Bahagian Pembangunan Kurikulum
4
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
Cara menulis RPH
1. Tentukan modul yang akan diajar.
2. Tentukan objektif utama sahaja.
3. Pilih standard pembelajaran melibatkan psikomotor, kognitif dan
afektif
a.
Modul Kemahiran
1.9.1 (dari aspek 1 domain psikomotor)
2.9.1 (dari aspek 2 domain kognitif)
5.2.2 (dari aspek 5 domain afektif)
b. Modul Kecergasan
3.2.1 (dari aspek 3 domain psikomotor)
4.2.1 (dari aspek 4 domain kognitif)
5.3.1 (dari aspek 5 domain afektif)
sesuai dgn aktiviti
sesuai dgn aktiviti
Bahagian Pembangunan Kurikulum
5
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani
Kelas : 5 Abu Hanifah
Bilangan murid : 35 orang
Tajuk : Gimnastik Asas (Lombol Kangkang)
Masa : 7.30pagi – 8.00 pagi
Standard pembelajaran : 1.1.1, 1.2.1, 2.1.1, 5.1.3
Objektif pembelajaran : Berkebolehan melakukan lombol kangkang dan melakukan pendaratan dengan lakuan yang
betul.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
1.
Memanaskan badan
1.1. Berjalan ulat bulu
CONTOH FORMAT
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN KSSR
1.2. Lompat tepuk tangan di udara
2.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
2.1. Lombol bangku
2.2. Awal hambur atas bangku
2.3. Lari, hambur dan mendarat
3. Permainan Kecil
3.1. Lari lombol berhalangan menggunakan rakan
4. Menyejukkan badan secara berpasangan
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
3. Permainan Kecil
3.1. lari lombol berhalangan menggunakan rakan
4. Menyejukkan badan secara berpasangan dengan regangan statik.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
Keusahawanan : Berani tanggung risiko
Bahan Bantu Belajar: bangku gimnastik, peti lombol
Penilaian pengajaran dan pembelajaran:
a. Borang Penilaian
b. Lembaran kerja – memadankan otot-otot yang terlibat semasa melakukan lombol kangkang
Refleksi :
i.
30 daripada 35 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
ii. Tindakan susulan :
a. Pemulihan: Melakukan aktiviti dengan penyokong dengan bantuan tunjukcara.
b. Pengukuhan: Murid diberi peluang melakukan aktiviti lombol kangkang di atas peti lombol
c. Pengayaan: Murid diminta melakukan persembahan lombol kangkang di peti lombol
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
Buku Panduan Pengajaran
boleh digunakan dalam
menyediakan RPH.
Bahagian Pembangunan Kurikulum
8
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
Disediakan Oleh
Unit Pendidikan Jasmani Dan Sains Sukan
Bahagian Pembangunan Kurikulum
Bahagian Pembangunan Kurikulum
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA