Praca w grupach

Download Report

Transcript Praca w grupach

Praca w grupach

Opracowała:

Agnieszka Boduszek nauczyciel j. angielskiego

Formy pracy na lekcji

 Praca całą klasą  Praca w grupach  Praca w parach  Praca indywidualna

„Ludzie są istotami w sposób naturalny spragnionymi wiedzy”

Uczniowie uczą się najlepiej gdy znajdują się w warunkach im przyjaznych, które pozwalają pobudzić w nich chęć uczenia się. Ma to miejsce gdy uczniowie:  mają jasno wyznaczony kierunek i cel działania  mogą bazować na zdobytej wcześniej wiedzy  aktywnie uczestniczą w lekcjach  maja poczucie prawa popełniania błędów  mają możliwość pewnego wyboru sposobu osiągania wytyczonego celu  mają poczucie odpowiedzialności za swoje działanie

Uczenie się w małych grupach

Powstaniu takich warunków uczenia się sprzyja praca w małych grupach, która umożliwia uczniom większy udział w prowadzonych w klasie rozmowach.

Zalety pracy w małych grupach:

 Mała grupa przyczynia się do ukształtowania bardziej przyjaznego środowiska, przez co uczniowie mało aktywni w klasie zaczynają zabierać głos  Uczniowie mają możliwość znacznie efektywniejszego wykorzystania czasu przeznaczonego na naukę w klasie  Czteroosobowa grupa, nie tylko ułatwia uważne słuchanie ale również daje większą swobodę częstszego reagowania na to co mówią inni.

Zalety pracy w małych grupach:

 Uczniowie mają więcej pomysłów, niż pracując indywidualnie lub cała klasą  Uczniowie uczą się jeden od drugiego  Uczniowie mogą się przekonać, że ich własne doświadczenia i myśli mają dużą wartość  Zmienia się również rola nauczyciela, który ‘schodzi z pozycji „wielepa”, w zamian za co jest osobą służącą pomocą, gdy jest to konieczne.

Etapy uczenia się w klasie:

1.

Zapoznanie się z problemem 2.

Poszukiwanie 3.

Transformacja 4.

Prezentacja 5.

Refleksja

1. Zapoznanie się z problemem

     Uczniowie zdobywają informacje i podejmują działania potrzebne do dalszej nauki. Odbywa się to poprzez: pogadankę nauczyciela czytanie: opowiadań, poezji, książek typu poradnikowego, wypisów, gazet, itp.

film, telewizja lub inne środki wizualne radio, magnetofon, płyty pokazy  wycieczki

Na tym etapie uczniowie powinni mieć wyraźnie określony teren badań, rozumieć wymagania oraz widzieć sens osiągania określonych wyników.

2. Poszukiwanie

Uczniowie dokonują wstępnego osądu nowych informacji na podstawie dotychczasowych doświadczeń. Etap ten powinien zachęcać do głośnego myślenia, uczniowie mają prawo popełniania błędów, wahania się, uczucia niepewności. Uczniowie potrzebują czasu na przemyślenie nowych informacji, zanim zostaną poproszeni o zajęcie się nowym problemem. A zatem między tym etapem a następnym nauczyciel nie daje uczniom żadnych nowych zadań. Ponadto nauczyciel nie uczestniczy w toczących się w klasie dyskusjach, ‘wycofuje się’.

Na tym etapie dogodne warunki zapewnia praca w czteroosobowych grupach roboczych. Czasem praca badawcza będzie efektywniejsza w parach, a praca pisemna – wykonywana indywidualnie.

3. Transformacja

Uczniowie skupiają uwagę na aspekcie informacji istotnych w procesie uczenia się. Kontynuują pracę w grupach roboczych. Wybór działań na tym etapie zależy od zakładanych przez nauczyciela celów. Transformacja może obejmować wyjaśnianie, wydawanie poleceń, reorganizowanie, przerabianie, ćwiczenia. Pracując nad określonym zadaniem, grupa powinna wiedzieć ile czasu ma na jego wykonanie oraz jak zaprezentować swoje odkrycia. Nauczyciel czuwa nad poprawnym przebiegiem pracy: ukierunkowuje pracę uczniów, przypomina o posługiwaniu się nowymi informacjami w celu lepszego ich zrozumienia. Nauczyciel musi chodzić bez przerwy po klasie i być gotowy do ingerencji jeśli to konieczne, aby np. skorygować błędne rozumienie, podać dodatkowe informacje.

4. Prezentacja

W tym stadium uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy. Etap ten wzmacnia rozumienie nowych informacji, umożliwia sprawdzenie samych siebie. Sprzężenie zwrotne pozwala określić uczniom, jak efektywna była ich praca. Nie zaleca się prezentowania wyników pracy grupy na forum całej klasy, gdyż zaburza to sens pracy w grupach. Rezultaty najlepiej prezentować w grupach prezentacyjnych czyli w grupach służących do przedstawiania wyników pracy. Można je utworzyć w następujący sposób:

a) po jednym przedstawicielu z każdej z czterech grup roboczych

Grupy robocze: Ania Jola Kasia Ola Zosia Magda Ula Agata Grupy prezentacyjne: Ania Magda Janek Paweł Marek Tomek Paweł Piotrek Janek Dominik Krystian Rafał

b) dwóch uczniów z trzech różnych grup roboczych

Grupy robocze: Ania Jola Kasia Ola Marek Tomek Paweł Piotrek Zosia Magda Ula Agata Grupy prezentacyjne: Ania Tomek Zosia Kasia Piotrek Ula

c) dwóch uczniów z jednej grupy roboczej i dwóch z drugiej grupy roboczej

Grupy robocze: Ania Jola Kasia Ola Grupy prezentacyjne: Ania Marek Kasia Paweł Marek Tomek Paweł Piotrek

d) dwie grupy robocze, których jest po czterech uczniów

Grupy robocze: Ania Jola Kasia Ola Grupy prezentacyjne: Ania Jola Kasia Ola Marek Tomek Paweł Piotrek Marek Tomek Paweł Piotrek

4. Prezentacja (c.d.)

 Prezentacja czasami może być ominięta, gdy jest ona zbędna i nieskuteczna. Jest ona natomiast nieodzownym elementem uczenia się, np. w sytuacji gdy grupy pracowały nad różnymi problemami.  Z tego etapu przechodzimy do refleksji lub wracamy do stadium rozwiązywania problemów i transformacji.

5. Refleksja

        Odgrywa bezcenną rolę w procesie uczenia się. Poprzez analizowanie, przypominanie, czego się nauczyli, uczniowie lepiej zrozumieją i zapamiętają zarówno treści, jak i proces ich zdobywania. Na tym etapie należy uwzględnić zarówno jednoosobowe jak i grupowe stadium refleksji. Tu uczniowie powinni zadać sobie następujące pytania: Czego się nauczyłem?

Co o tym sadzę?

Jakie to ma dla mnie znaczenie?

Jak to współgra ze zdobytą wcześniej wiedzą Czy osiągnąłem cel, jaki sobie wyznaczyłem?

Czego chcę się uczyć dalej?

Jaka była moja opinia o procesie uczenia się?

W jaki sposób mogę udoskonalić swoją naukę?

Organizowanie klasy

 Podziału można dokonywać w sposób losowy lub zaplanowany  W grupach o zróżnicowanym poziomie zazwyczaj uczniowie słabsi uczą się od kolegów więcej niż od nauczyciela  Uczniowie dominujący mogą być umieszczeni w jednej grupie lub wyznaczeni na przewodniczącego grupy

Czas a praca w małych grupach

Aby praca w grupach była efektywna, uczniowie musza mieć poczucie komfortu, iż dysponują wystarczającą ilością czasu. W przeciwnym razie denerwują się, że nie zdążą wykonać działania. W sytuacji gdy czasu jest za dużo, uczniowie najprawdopodobniej go zmarnują.

Kierowanie małymi grupami

  Uczniowie uczą się efektywnie w małych grupach, gdy są świadomi celu swojej pracy, a struktura małej grupy jest dostosowana do zadania. Aby osiągnąć to należy pamiętać o tym, że: Nauczyciele muszą pokazać, że cenią dyskusję uczniów Uczniowie muszą przygotować się do dyskusji w małej grupie     

Nie należy wyznaczać liderów grup

Od każdego członka grupy wymaga się sporządzania notatek Uczniowie muszą rozumieć procesy zachodzące w grupie Uczniowie powinni mieć do wykonania jasno sprecyzowane i odpowiednie zadania Uczniowie muszą mieć swobodę pracy indywidualnej

Ocenianie

 Tworzenie tożsamości grupy nie powinno przekreślać indywidualności jednostki  Lista kontrolna:

TAK NIE UWAGI

1. Czy wszyscy brali udział?

2. Czy ktoś się czuł pominięty?

3.Czy wszyscy aktywnie uczestniczyli w pracy?

4. Czy były przypadki dominacji?

5. Czy była jakaś sprzeczka? Jak została rozwiązana?

6. Czy wszyscy wiedzieli co mają robić?

7. Czy jesteś zadowolony z pracy, jaką wykonałeś?

Literatura

" Uczenie się w małych grupach w klasie "

; Jo-Anne Reid, Peter Forrestal, Jonathan Cook; WSiP, W-wa 1996 

"Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie"

E.Brudnik, A.Moszyńska, B.Owczarska Zakład Wydawniczy SFS Kielce 2000 

"Uczenie się w grupach"

D.Jaques wydawnictwo finansowane z funduszy programu PHARE program TERM Radom 1997

Dziękuję za uwagę