Prezentacja nt. ZIT

Download Report

Transcript Prezentacja nt. ZIT

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne realizowane przez Związek „ZIT wojewódzki” szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego

Urząd Miasta Torunia

21 marca 2014 r.

Spotkanie z przedstawicielami wschodniej części bydgosko-toruńskiego obszaru funkcjonalnego

Cele realizacji ZIT w Polsce:

• • • • sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na obszarach funkcjonalnych miast (szczególnie miast wojewódzkich); promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych; realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i ich obszarów funkcjonalnych; zwiększanie wpływu miast i ich obszarów funkcjonalnych na kształt i sposób realizacji działań na ich obszarze w ramach polityki spójności.

2

Warunki realizacji ZIT:

• • •

Powołanie Związku ZIT; Przygotowanie Strategii ZIT;

Podpisanie porozumienia dotyczącego realizacji ZIT w województwie pomiędzy Związkiem ZIT a instytucją zarządzającą RPO; Zawarcie stosownych zapisów w Regionalnym Programie Operacyjnym, spełniającym wymogi Komisji Europejskiej oraz zgodnych z zapisami Umowy Partnerstwa.

„Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce”, MRR, 07.2013

3

Kierunki interwencji w ramach strategii ZIT

• Rozwój zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny, • Przywracanie funkcji społ-gosp. zdegradowanych obszarów miejskiego obszaru funkcjonalnego, • Poprawa stanu środowiska przyrodniczego na obszarze funkcjonalnym miasta, • Wspieranie efektywności energetycznej oraz promowanie strategii niskoemisyjnych, • Wzmacnianie rozwoju funkcji symbolicznych budujących międzynarodowy charakter i ponadnarodową rangę miejskiego obszaru funkcjonalnego oraz poprawa dostępu i jakości usług publicznych w całym obszarze funkcjonalnym.

„Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce”, MRR, 07.2013

• • • • • • •

Priorytety inwestycyjne w Kujawsko-Pomorskim Regionalnym Programie Operacyjnym (wersja 3.0) możliwe do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

4.3. Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych i w sektorze mieszkaniowym.

4.5. Promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich rodzajów terytoriów, w szczególności dla obszarów miejskich, w tym wspieranie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej i działań adaptacyjnych mających oddziaływanie łagodzące na zmiany klimatu. 6.2. Inwestowanie w sektor gospodarki wodnej celem wypełnienia zobowiązań określonych w dorobku prawnym Unii w zakresie środowiska oraz zaspokojenia wykraczających poza te zobowiązania potrzeb inwestycyjnych, określonych przez państwa członkowskie.

6.3. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

6.4. Ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej, ochrona i rekultywacja gleby oraz wspieranie usług ekosystemowych, także poprzez program „Natura 2000” i zieloną infrastrukturę.

9.2. Wspieranie rewitalizacji fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich.

10.4. Inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie poprzez rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej.

5

Priorytety inwestycyjne w Kujawsko-Pomorskim Regionalnym Programie Operacyjnym (wersja 3.0) możliwe do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

• • • • • 8.8. Równouprawnienie płci oraz godzenie życia zawodowego i prywatnego. 9.4. Aktywna integracja w celu poprawy zatrudnialności.

9.7. Ułatwianie dostępu do niedrogich trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym. 10.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i ponadpodstawowego.

10.3.BIS Lepsze dopasowywanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości (…).

6

Zasady realizacji ZIT w dokumentach rządowych

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego do roku 2020 Umowa Partnerstwa Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce

W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego występuje jeden zwarty obszar funkcjonalny, w skład którego wchodzą Bydgoszcz, Toruń i gminy powiązane z nimi funkcjonalnie. Nie istnieją dwa odrębne obszary - Bydgoski Obszar Funkcjonalny i Toruński Obszar Funkcjonalny. 7

Zasady realizacji ZIT w dokumentach rządowych Umowa Partnerstwa

Obszar realizacji ZIT wyznaczony będzie uchwałą zarządu województwa, z uwzględnieniem uzgodnień z jednostkami samorządu terytorialnego zainteresowanymi współpracą.

W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje jedna Strategia i jeden Związek ZIT. ZIT to zintegrowane działania służące rozwiązywaniu problemów gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, społecznych, które mają wpływ na funkcjonalne obszary miejskie. W przypadku realizacji ZIT idea prowadzenia działań na obszarach funkcjonalnych wyraża się tym, że podstawą ubiegania się o wsparcie z funduszy europejskich będzie przede wszystkim współpraca na rzecz rozwiązywania wspólnych problemów, a nie odgórnie wyznaczane granice. 8

Różnice między projektami porozumień Miasta Bydgoszczy i Gminy Miasta Toruń Obszar

Miasto Bydgoszcz

Projekt wskazuje na istnienie dwóch obszarów funkcjonalnych: Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego i Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego. Realizacja ZIT na obszarze funkcjonalnym zdelimitowanym przez prof. P. Śleszyńskiego.

Gmina Miasta Toruń

Projekt mówi o utworzeniu jednego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Bydgoszczy i Torunia, który uwzględni powiat bydgoski, Szubin i Łabiszyn oraz wszystkie gminy z powiatu toruńskiego i dodatkowo jednostki funkcjonalnie powiązane z GMT, tj. Gminę Kowalewo Pomorskie, Gminę Miejską Ciechocinek oraz Gminę Miejską i Gminę Wiejską Aleksandrów Kujawski. 9

Miejski obszar funkcjonalny województwa kujawsko-pomorskiego zawarty w ekspertyzie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (wg prof. P. Śleszyńskiego)

Źródło: Kryteria delimitacji miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich, MRR luty 2013

10

Miejski obszar funkcjonalny województwa kujawsko pomorskiego – propozycja Gminy Miasta Toruń

11

Różnice między projektami porozumień Miasta Bydgoszczy i Gminy Miasta Toruń

Finansowanie projektów

Miasto Bydgoszcz

Podział środków finansowych na realizację projektów w ramach ZIT - proporcjonalnie do liczby mieszkańców Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, na dzień 31.12.2012 r. (dane GUS).

Gmina Miasta Toruń

Udział poszczególnych sygnatariuszy w środkach finansowych na realizację ZIT wynika z przyjętej Strategii ZIT – na podstawie zgłoszonych projektów. Dopuszcza się możliwość przypisania części środków dla sygnatariuszy Porozumienia w sposób stały, wg liczby ludności, jednak nie więcej niż 50% kwoty ogółem.

12

Różnice między projektami porozumień Miasta Bydgoszczy i Gminy Miasta Toruń

Komitet Sterujący

• •

Miasto Bydgoszcz

Przewodniczącym Komitetu Sterującego jest Prezydent Miasta Bydgoszczy. Zastępcą Przewodniczącego Komitetu Sterującego jest Prezydent Miasta Torunia. • •

Gmina Miasta Toruń

Przewodniczącym Komitetu Sterującego są rotacyjnie przedstawiciele sygnatariuszy Porozumienia ZIT przez pełną ilość miesięcy wynikających z czasu trwania Porozumienia podzielonego przez ilość sygnatariuszy.

Stałymi Zastępcami Przewodniczącego Komitetu Sterującego są Starostowie powiatów, z terenu których wszystkie jednostki samorządu terytorialnego wchodzą w skład obszaru funkcjonalnego.

13

Różnice między projektami porozumień Miasta Bydgoszczy i Gminy Miasta Toruń

Podejmowanie decyzji w Komitecie Sterującym

• •

Miasto Bydgoszcz

Komitet Sterujący podejmuje decyzje zgodnie z systemem „podwójnej większości”, tj. by dokument został zatwierdzony musi zdobyć 2 rodzaje większości: większość sygnatariuszy Porozumienia oraz większość łącznej liczby ludności BOF i TOF.

Zgodnie z systemem „podwójnej większości” uchwały Komitetu Sterującego zostaną przyjęte, jeśli ustanowi je co najmniej 50% sygnatariuszy, reprezentujących co najmniej 60% ludności BOF i TOF. • •

Gmina Miasta Toruń

Skład Komitetu Sterującego oraz decyzje w ramach Komitetu, w tym szczególnie dotyczące Strategii ZIT, zapadają w drodze konsensusu. W przypadku nieuzyskania rozstrzygnięcia, w niezbędnych kwestiach odbywa się głosowanie „podwójne większościowe” uwzględniające uzyskanie poparcia co najmniej 50% + 1 pełnego składu sygnatariuszy oraz reprezentujących co najmniej 2/3 ludności obszaru funkcjonalnego.

14

Różnice między projektami porozumień Miasta Bydgoszczy i Gminy Miasta Toruń

Zarząd ZIT

• • • •

Miasto Bydgoszcz

Przewodniczącym Zarządu ZIT jest Prezydent Miasta Bydgoszczy. Zastępcą Przewodniczącego Zarządu ZIT jest Prezydent Miasta Torunia. 6 Członków Zarządu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, będących sygnatariuszami Porozumienia (4 przedstawicieli z Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego i 2 przedstawicieli z Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego). Członkowie Zarządu zostaną wybrani spośród członków Komitetu Sterującego. • •

Gmina Miasta Toruń

W skład Zarządu ZIT MOF BiT wchodzi nie więcej niż 11 członków wybranych spośród sygnatariuszy Porozumienia. Zarząd i Przewodniczący Zarządu wybierany jest w drodze głosowania „podwójnego większościowego”. Zastępcy lub Zastępca Przewodniczącego Zarządu – dwaj przedstawiciele miast wojewódzkich lub jeden, jeżeli drugi z nich zostanie wybrany jako Przewodniczący.

15

Różnice między projektami porozumień Miasta Bydgoszczy i Gminy Miasta Toruń

Podejmowanie decyzji w Zarządzie Związku ZIT

Miasto Bydgoszcz

Decyzje w Zarządzie zapadają zwykłą większością głosów przy udziale min. 4 Członków Zarządu oraz Przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności Zastępcy Przewodniczącego Zarządu. W przypadku równej liczby głosów decydować będzie głos Przewodniczącego lub w przypadku jego nieobecności głos Zastępcy Przewodniczącego.

Gmina Miasta Toruń

Decyzje w ramach Zarządu ZIT MOF BiT zapadają zwykłą większością głosów przy udziale min. 7 członków oraz Przewodniczącego lub Zastępcy Przewodniczącego Zarządu. W przypadku równej liczby głosów decydować będzie głos Przewodniczącego lub w przypadku jego nieobecności głos Zastępcy Przewodniczącego.

16

Środki przewidziane na „ZIT wojewódzki” dla województwa kujawsko-pomorskiego

153,8 mln euro

w tym

135,7 mln euro z EFRR

oraz

18,1 mln euro z EFS

17

S

kutki niezawiązania Związku ZIT:

• • brak możliwości lub ograniczone możliwości aplikowania o środki z POIiŚ w ramach: – PI 4.3 wspieranie efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym – PI 4.5 promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich typów obszarów, w szczególności na obszarach miejskich, w tym wspieranie zrównoważonego transportu miejskiego oraz podejmowania odpowiednich działań adaptacyjnych i mitygacyjnych; alokacja w K-P RPO na politykę terytorialną zmniejszona o 153,8 mln euro.

18

Kalendarium dotyczące realizacji ZIT

• • • • • • 26 listopada 2013 r. i 16 stycznia 2014 r. – spotkania robocze w Toruniu z przedstawicielami wschodniej części BTOF. 29 stycznia 2014 r. – przyjęcie projektu porozumienia ws. ZIT przez Radę Miasta Bydgoszczy (Uchwała Nr LI/1119/14). 7 lutego 2014 r. – spotkanie w Dąbrowie Chełmińskiej z inicjatywy Starostów – bydgoskiego i toruńskiego. 24 lutego 2014 r. – spotkanie robocze w Toruniu z przedstawicielami firmy Deloitte Business Consulting S.A. – wykonawcą dokumentacji w ramach projektu „Program działań dla miejskich obszarów funkcjonalnych Bydgoszczy i Torunia w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”. 27 lutego 2014 r. – spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Deklaracja Marszałka dotycząca przeprowadzenia naboru projektów strategicznych RPO i w ramach ZIT.

20 marca 2014 r. – apel Rady Miasta Torunia do władz samorządowych miasta Bydgoszczy w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

19

Harmonogram prac

• • • • Wizyty przedstawicieli UMT w gminach partnerskich –

10 – 27 marca 2014 r.

Ogłoszenie przez Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego naboru na projekty strategiczne RPO i w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych –

I kwartał 2014 r.

Współpraca z firmą Deloitte w związku z propozycjami projektów do Strategii ZIT – Sesje strategiczne (podzielone na bloki tematyczne) –

do połowy kwietnia 2014 r.

Powstanie Strategii ZIT wraz z listą projektów ZIT – do

30 kwietnia 2014 r.

20

Dziękuję za uwagę

21