5 železničná doprava

Download Report

Transcript 5 železničná doprava

Železničná nákladná preprava

Bibiána Buková

Členenie ŽP- hľadiská

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Podľa vecnej platnosti Podľa miestnej platnosti Podľa plánovania Podľa hospodárnosti Podľa železníc a tratí Podľa vlakov Podľa prepravnej úpravy tovaru Podľa prekladania tovaru Rôzne druhy železničnej preprava

ŽP podľa vecnej platnosti

 Preprava cestujúcich,  Preprava cestovných batožín,  Preprava spešnín,  Preprava vozňových zásielok

ŽP podľa miestnej platnosti

 a) b) c) d) Vnútroštátna preprava Miestna Priama Nepriama Peážna

ŽP podľa miestnej platnosti

 a) b) c) d) e) f) g) Medzinárodná preprava susedská vývozná dovozná tranzitná priama zväzová prípojná

ŽP podľa plánovania a hospodárnosti

        Plánovaná ( prepravného plánu) Neplánovaná Hospodárna Nehospodárna Zbytočná Protismerná Opakovaná Náhradná

Železničná preprava podľa železníc a tratí

• celoštátne železnice, regionálne železnice, vlečky • preprava po tratiach normálneho rozchodu (1435 mm), • preprava po tratiach širokého rozchodu (1520 mm), • preprava po tratiach úzkeho rozchodu (1000 mm)

ŽP podľa vlakov

• • • • • • • • • • •

a) preprava vlakmi osobnej prepravy

expresné, IC vlaky, rýchliky, • • zrýchlené vlaky, osobné vlaky, • prímestské osobné vlaky.

b) preprava vlakmi nákladnej prepravy

prednostnými nákladnými vlakmi (expresnými, rýchlymi, spešnými) odosielateľskými nákladnými vlakmi vyrovnávkovými nákladnými vlakmi, rušňovými vlakmi priebežné vlaky (Pn), manipulačné vlaky (Mn), prestavovacími nákladnými vlakmi, vlečkovými nákladnými vlakmi.

ŽP podľa prepravnej úpravy tovaru

    Kontajnerová preprava Preprava tovaru na paletách Preprava baleného tovaru Preprava volne loženého tovaru

Rôzne druhy ŽP

        Prednostná preprava Inštradovaná preprava Trajektová preprava Prekladisková preprava Vojenský prevoz Vojenský transport Služobná preprava Preprava poštových zásielok

Obstaranie vnútroštátnej NP

 a) b) Objednávka prepravy - písomne najskôr 31 dní pred pristavením vozňa na nakládku najneskôr 4 hodiny pred pristavením vozňa na nakládku / operatívna

Železničná preprava podľa vecnej platnosti prepravných podmienok

  

Preprava cestujúcich (osobná preprava)

preprava osôb a ich ručných batožín zo stanice nástupnej do stanice cieľovej.

Preprava cestovných batožín

premiestnenie predmetov cestujúceho oddelene spravidla v (batožinovom) vozni.

služobnom je

Preprava tovaru

(nákladná preprava)

rozlíšená na prepravu vozňových zásielok, prepravu kusových zásielok a prepravu kontajnerových zásielok.

je je

Obsah objednávky prepravy

       Identifikačné údaje prepravcu Odosielacia stanica Deň a hodina požadovaného pristavenia vozňa tovar (druh, hmotnosť) Vozeň (počet, rad) Stanica a železnica určenia Potvrdenie prepravcom

Uzatvorenie prepravnej zmluvy

       Prevzatím vozňovej zásielky na prepravu a potvrdením všetkých dielov nákladného listu NL má 5 dielov: účtovný list, nákladný list, odberný list, druhopis účtovného listu druhopis nákladného listu.

1NL je možné podať

   na prepravu tovar na viacerých vozňoch ak ide o nedeliteľné predmety, ktoré pre svoje rozmery nemožno naložiť do 1 vozňa rovnaký druh tovaru od 1 odosielateľa k 1 príjemcovi, do 1 stanice určenia viac prázdnych súkromných vozňov, skupine 5

Dodacie lehoty

    Výpravná lehota (12 hod) Prepravná lehota ( za každých i len začatých 300 tarif. km 24 hod) Pri preprave cez žel. uzly pripočítava sa 6 hod (BA,KE,ZV,ZA) Dodacia doba začína plynúť nultou hodinou nasledujúceho dňa, v ktorom bola zásielka prijatá na prepravu

Zodpovednosť z prepravnej zmluvy

   Postupuje sa v zmysle Obchodného zákonníka Dopravca nezodpovedá za živelné pohromy, a škody, ktoré preukázateľne nezavinil on na zásielke.

Zápisnice: komerčná (úplná, čiastočná strata alebo poškodenie) všeobecná (iné okolnosti – nevyčistenie vozňa), zisťovacia ( na požiadanie prepravcu).

Medzinárodná ŽNP

  Bernské dohody – dohovor o medzinárodnej železničnej preprave (COTIF) Varšavské dohody – dohoda o medzinárodnej preprave

COTIF

 “Dohovor o medzinárodnej železničnej preprave COTIF” (Bern 1980) Slovenská republika je oficiálnym členom od 1.7.1994. Súčasný COTIF je orientovaný nielen na prepravné právo, ale sa rozširuje aj na ďalšie oblasti, ktoré spadajú do kompetencie štátov ako napr. schvaľovanie železničných vozidiel.

Dohovor COTIF sa skladá z častí

  

Základný dohovor,

charakteru.

ktorý je štatútom Medzištátnej organizácie pre medzinárodnú železničnú prepravu (OTIF) a obsahuje verejnoprávne ustanovenia predovšetkým inštitucionálneho

Dodatok A

Jednotné právne predpisy pre zmluvu o medzinárodnej železničnej preprave osôb (CIV).

Dodatok B

(CIM).

Jednotné právne predpisy pre zmluvu o medzinárodnej železničnej preprave tovaru

Dohovor COTIF sa skladá z častí

  

Dodatok C –

Poriadok pre medzinárodnú prepravu nebezpečného tovaru je právnym predpokladom samostatnej prípojky RID, ktorá je identická aj pre cestnú, vodnú a leteckú prepravu.

Dodatok D o

Jednotné právne predpisy pre zmluvy vzájomnom používaní vozňov v medzinárodnej železničnej preprave (CUV).

Dodatok E –

o Jednotné právne predpisy pre zmluvu využívaní železničnej infraštruktúry v medzinárodnej železničnej preprave (CUI).

Dohovor COTIF sa skladá z častí

 

Dodatok F –

Jednotné právne predpisy pre záväzné vyhlasovanie technických noriem a prijímanie jednotných technických predpisov pre železničný materiál určený na medzinárodnú dopravu (APTU).

Dodatok G

– Jednotné právne predpisy pre technické schvaľovanie železničného materiálu používaného v medzinárodnej doprave.

JPP CIM

   Zo staníc a do staníc železníc zmluvných štátov Dohovoru COTIF Zásielky sa podávajú na prepravu s medzinárodným nákladným listom CIM .

Každá železnica pre svoje potreby vyhotovuje NL v národnom jazyku a v jednom z jazykov Organizácie.

NL pozostáva z 5 čís. dielov:

     Prvopis NL pre prijímateľa Karta pre odúčtovňu tržieb v krajine určenia Odberný/Colný list pre stanicu určenia Druhopis nákladného listu pre odosielateľa Účtovný list pre stanicu odoslania a odúčtov.

Dodacia lehota

nesmie byť dlhšia ako: a) pre vozňové zásielky  výpravná lehota 12 hodín,  prepravná lehota za každých začatých 400 km 24 hodín; b) pre kusové zásielky:   výpravná lehota 24 hodín, prepravná lehota za každých začatých 400 km 24 hodín.

Zásady zodpovednosti

 Dopravca zodpovedá za škodu vzniknutú úplnou alebo čiastočnou stratou alebo poškodením tovaru v čase od prevzatia tovaru po jeho dodanie a za škodu vzniknutú prekročením dodacej lehoty, a to nezávisle od toho, ktorá železničná infraštruktúra sa využíva.

 Dopravca je oslobodený od tejto zodpovednosti, ak strata, poškodenie alebo prekročenie dodacej lehoty boli zapríčinené oprávnenou osobou, príkazom oprávnenej osoby, ktorý nevyplýva zo zavinenia dopravcu, špecifickými chybami tovaru (vnútorná skaza, úbytok tovaru atď.) alebo okolnosťami, ktorým dopravca nemohol zabrániť a ich následky nemohol odvrátiť.

Výplatný účet

 Ak hradí odosielateľ všetky prepravné výdavky,ktoré nemožno pri podaji zásielky zistiť, pripojí odosielacia stanica k NL výplatný účet.

Skladá sa z 3 čís. dielov: a) Prvopis výplatného účtu pre odosielateľa po preprave b) c) Účtovný list pre odosielaciu železnicu odúčtov.

Kontrolný list pre železnicu určenia

Varšavské dohody

 V rámci medzinárodnej Organizácie pre spoluprácu železníc, ktorá združovala bývalé európske a ázijské socialistické štáty (OSŽD) platí ešte Dohoda o medzinárodnej preprave tovaru (SMGS) platná od 1951. Podľa SMGS sa uskutočňuje preprava tovaru medzi SR a štátmi bývalého SNŠ prípadne ďalšími ázijskými štátmi.

Systematika SMGS

      SMGS pozostáva z ôsmich oddielov, v ktorých sa riešia nasledovné otázky: zjednanie prepravnej zmluvy, vykonanie o zmene prepravnej zmluvy, zodpovednosť železníc, reklamácie, žaloby a premlčanie nárokov, vyúčtovanie medzi železnicami, ustanovenia o tarifnej mene, tarifách, služobných predpisoch, a pod.

SMGS obsahuje 14 príloh:

           ložné miery, nákladné listy, žiadosť o zmenu prepravnej zmluvy, predpisy pre prepravu nebezpečného tovaru, predpisy o nakládke a zabezpečení tovaru vo vozňoch, nálepky na kusy, vozne a prepravné listiny, predpisy pre prepravu ľahkoskaziteľného tovaru, predpisy pre prepravu na paletách, predmety vyhradené poštovej správe, ucelené vlaky, predpisy pre vozne prepravcov a pod.

NL SMGS

  NL pozostáva z 5 listov:  Prvopis NL pre stanicu určenia  Karta pre odosielaciu železnicu a tranzitujúce  Druhopis NL pre odosielateľa po preprave Návestie pre stanicu určenia Odberný list pre prijímateľa

Funkcie a použitie NL

       Dôkaz o uzavretí a obsahu prepravnej zmluvy Sprievodná listina Legitimačná listina, uplatnenie práva na výdaj tovaru Podklad pre stanovenie dovozného, fakturáciu Podklad na odúčtovanie železníc Podklad pre colné konanie Doklad k žiadosti o uplatnenie reklamácie alebo žaloby

Bilaterálne dohody

 

Dohoda medzi vládou SR a vládou Ukrajiny o železničnej doprave cez štátnu hranicu

Cieľom tejto dohody je upevniť vzájomné vzťahy v oblasti zabezpečenia osobnej, nákladnej, dvojstrannej a tranzitnej dopravy.

Dohoda medzi vládou SR a vládou Maďarskej republiky o medzinárodnej kombinovanej doprave -

Táto dohoda sa vzťahuje na medzinárodnú kombinovanú prepravu tovarov.

Železničný dopravcovia

 V dôsledku liberalizácie dopravného trhu sa v Slovenskej republike vytvoril priestor pre vstup súkromných železničných podnikov na dopravný trh.

V roku 2009 vlastnilo licenciu na prevádzkovanie dopravy na dráhach ŽSR 27 spoločností. Reálne prevádzkovalo dopravu na dráhach 23 dopravných spoločností. Z toho jedna spoločnosť zabezpečovala prevádzkovanie osobnej dopravy, 21 spoločností nákladnú dopravu a jedna spoločnosť súčasne osobnú aj nákladnú dopravu .

Porovnanie objemu prepráv

Súkromní dopravcovia v EÚ

 Nákladná železničná doprava v EÚ je úplne liberalizovaná od 1.

januára 2007. Výsledky po uplatnení jednotlivých železničných reforiem sú v každej krajine iné. V niektorých krajinách začalo vďaka reformám fungovať niekoľko desiatok nových dopravcov, ktorí získavajú čoraz väčší podiel na trhu (napr. Poľsko). V niektorých krajinách napriek ukončeným reformám je niekoľko nových dopravcov, avšak ich podiel na trhu je nepatrný (napr. Slovensko, Česká republika). Okrem toho však existujú aj krajiny, kde nákladnú prepravu vykonáva iba jeden dopravca (štátny), napr. Litva.

 Na trhu nákladnej dopravy pôsobí viac ako 600 licencovaných železničných podnikov, z toho 315 v Nemecku a 67 v Poľsku.

Z hľadiska tonokilometrov získali tieto podniky najväčšie trhové podiely v Estónsku (49 %), Spojenom kráľovstve (44 %), Rumunsku (41 %), Holandsku (25 %) a v Poľsku (24 %).

Celkové trhové podiely (v %) súkromných prevádzkovateľov služieb nákladnej železničnej dopravy na trhu v roku 2010