REKA DRINA * geografski polo*aj

Download Report

Transcript REKA DRINA * geografski polo*aj

Vučićević Mladen 05/1675 Božinović Nikola 05/48 Pejić Jelena 05/94 Miletić Nemanja 05/690 Bogdanović Ivana 05/380

REKA DRINA – geografski položaj

   Po geografskom položaju, Drina zauzima centralno mesto zapadnog dela Balkanskog poluostrva I pripada slivu Save. Svojim slivom i mrežom, Drina povezuje manje predeone celine severo-zapadne Crne Gore, istočne Hercegovine i Bosne i zapadne Srbije.

Drina nastaje u Šćepan polju od reka Tare I Pive i duga je 345.9 km od kojih Bajinoj Šapca Drina se uliva u Savu I predstavlja jednu od najčistijih reka Srbije.

Bašti pripada 60 km. Kod Kanjon Drine čija je dubina 700-1000 m predstavlja drugi kanjon po ovom parametru u Srbji I CrnojGori posle kanjona Tare ( 1300 m ) I treći u svetu posle kanjona Kolorada ( 1800 ) koji se nalazi u SAD.

  

REKA DRINA – reljef

Drina, sa svojim pritokama, preseca gotovo čitav istočni Dinarski planinski sistem, pa je I reljef njenog sliva specifičan.

Od juga ka severu, smenjuju se, u visoke, srednje I planine prilično pravilnom nizu, niže visine, počevši od crnogorskih planina, gde su I zvorišta njenih sastavnica Tare I Pive I kojima dominiraju Sinjajevina I Durmitor preko Maglića, Jahorine I Vučevice u gornjem toku; zatim: Devetaka Javora , Zvijezde, Tare, Jagodnje I Boranje u njenom srednjem toku, do Majevice I Gučeva u donjem toku Drine, kada ona prelazi u Panonsko posavskuniziju.

Najduže klisure su Međeđanska, kod ušća Lima, između Goražda i Višegrada, koja je dugačka 26 km i duboka preko 700 m i Klotijevačka, pre jezera Perućac, dugačka 38 km i duboka do 1.000 m.

REKA DRINA – klimatske prilike

 Klimatske prilike sliva Drine uslovljene su stalnim opadanjem nadmorske visine, koja se kreće u rasponu od visokih planina do Panonskenizije, pa se njen sliv nalazi pod uticajem različitih klimatskih režima.

 I zvorišna I najviša oblast Drine, u CrnojGori, pod uticajem je mediteranske klime, koji se, mada oslabljen, osećajoši u gornjem delu sliva, do Srbinja ( Foče), odakle preovladava umereno-kontinentalna klima, dok u donjem slivu, niže Zvornika, ona sasvim prelazi u kontinentalnu.

 Što se tiče godišnje količine padavina, visoko planinski predeli primaju 2.000 3000 mm, srednje planine oko 1500 mm, a niske, od 800 do 1000 mm atmosferskog taloga.

 Godišnje količine padavina ravnomerno rastu od Šćepan-Polja, gde najsuvlji mesec dobija 4,2% ukupne prosek godišnje količine padavina, do Loznice, gde je viši I iznosi 7,1%. Posmatrano u celini, sliv Drine u proseku godišnje prima 1.030 mm padavina I po tome spada u bogate tokove.

PERUĆAC

Perućac je turističko naselje na desnoj obali reke Drine I udaljeno od Bajine Bašta 13 km. Najpoznatije je po HE Bajina Bašta odnosno po jezeru koje je napravljeno zarad ove hidroelektrane.

 U Perućcu na lokalitetu ‘’ Mramorje ‘’ postoji srednjevekovno groblje koje je ispunjeno nadgrobnim spomenicima stećcima. Najstariji potiču iz XIV i XV veka, a ima ih različitih po veličini i načinu obrade, od krečnjačkih sarkofaga dužine 2 m a širine i visine 1m do položenih nadgrobnih ploča. Ispitivanja 50-tih XX utvrđeno je da je od nekada zabečeženih 200 sada sačuvano svega 93 spomenika.Zbog svoga značaja lokalite Mramorje je 1968.god. Zaštićen kao spomenik kulture od izuzetnog značaja za Srbiju.

 U naselju Peruć, teče verovatno najkraća reka u svetu. Duga je ravno 365 metara, pa mnogi kažu da je reka Vrelo, bistra kao oko, duga godinudana.

PERUĆAC

 Ova reka koja se posle Drinu, ima sve kraćeg toka I predivnog vodopada uliva u što imaju i one mnogo veće svetske reke - veliki, moćni izvori zkog akuljabe ličastavoda, jedan ribnjak na desnoj obali, vodenicu na levoj, jednu levu pritoku u vidu bistrogpotočića, naselje na levoj obali, dva mosta.

 Drina sa rekom Vrelo je u akciji izbora sedam srpskih organizaciji čuda prirode u Turističke organizacije Srbije proglašena za prvu prirodnu lepotu Srbije.

 Jezero Perućac je veoma bogato ribom, među kojima preovlađuju: som, mladica, pastrmka, mrena, šaran, klen, te je izrazito povoljno za ribolov.

 Sezona kupanja na jezeru Perućac traje dva meseca ( jul i avgust ).Na jezeru je izgrađena plaža na splavovima, koja je privezana za obalu i može se po potrebi pomerati ka većim dubinama.

BAJINA BAŠTA

 Grad u zapadnoj Srbiji, na desnoj obali reke Drine, znacajan centar sumarstva, elektroprivrede i turizma  Povezana je putevima sa Uzicem, Valjevom, Beogradom koji je 170km udaljen od nje  U neposrednoj blizini Bajine Baste se nalazi srednjovekovni manastir Raca  Vec tri decenije “kucica na steni” koja se nalazi na sredini reke je simbol grada

BAJINA BAŠTA

 Povoljni uslovi za ribolovni turizam  Ribe koje se mogu uloviti su mladice, saran, klen, mrena, stuka, som i dr.

 47 vrsta iz 14 porodica riba  Tok Drine se moze podeliti na zonu pastrmke, zonu lipljana, podrucje mrene i podrucje deverike  Neke vrste se javljaju duz celog toka reke

KANJON DRINE

 Drugi kanjon po dubini posle kanjona Tare u Srbiji I CrnojGori  P redstavlja izuzetan doživljaj za turiste u šetnji brodom od jezera Perućca  Bogati biljni I zivotinjski svet  Atrakcija je retkosti jedne vrste oraha u Aluškom potoku

MANIFESTACIJE NA DRINI

 Drinska regata Bajina manifestacija na Drini Bašta- sredinom jula, najmasovnija   Rafting Drinom i Tarom Auto reli u Bajinoj Bašti   Dani mladice- krajem juna I početkom jula Dani Rače u kraj Drine- prva nedelja oktobra  Plivanje za Bogojavljenski krst

PLANOVI ZA DALJI RAZVOJ

 Dalji razvoj Nacionalnog parka Tara I povećanje njegove prepoznatljivosti na evropskom tržištu   Izgradnja interpretacionog centra u Bajinoj Bašti 4 zone interp. centra: 1. zonaistorijeievolucije 2. zonaprirode 3. zonaduhovnosti 4. zonaatraktivnosti  Uspeh kroz sledeće genaracije u kombinaciji sa preduzetničkim inovacijama održivi razvoj poštujući ekološke standarde