URZĄD MIASTA ZGORZELEC WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Download Report

Transcript URZĄD MIASTA ZGORZELEC WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

URZĄD MIASTA ZGORZELEC WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

WPROWADZENIE

Szanowni Państwo

!

Realizując zadania obronne i zarządzania kryzysowego zawarte w ustawie o zarządzaniu kryzysowym z dnia 26. 04. 2007 roku oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21.09. 2004 roku, do zadań wójta, burmistrza, właścicieli i posiadaczy obiektów zobowiązanych do ich ochrony, należy organizowanie i prowadzenie szkoleń, ćwiczeń i treningów z zakresu reagowania kryzysowego [ Dz. U. Nr 89, poz. 590, art. 19. pkt. 3].

Formą doskonalenia kadr administracji publicznej, zakładów, instytucji są szkolenia, treningi, ćwiczenia ustalone na podstawie oceny stopnia przygotowania osób odpowiedzialnych za realizację zadań obronnych, reagowania kryzysowego oraz za utrzymywanie kontaktów z administracją publiczną w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.

Ćwiczenia są zasadniczym elementem kompleksowego systemu szkolenia obronnego i reagowania kryzysowego osób zajmujących stanowiska kierownicze administracji publicznej, jednostkach organizacyjnych administracji publicznej, przedsiębiorstw, instytucji państwowych i społecznych.

Ćwiczenia są najskuteczniejszym rodzajem praktycznego szkolenia, podczas którego na tle sytuacji rzeczywistej lub najbardziej zbliżonej do niej sytuacji aplikacyjnej są rozwiązywane złożone problemy przygotowania i prowadzenia działań podsystemu nie militarnego w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa, województwa, powiatu, gminy, zakładu, itp. Głównym celem ćwiczenia i szkoleń jest rozwijanie wiedzy, kształtowanie nawyków i umiejętności rozwiązywania problemów z zakresu obrony narodowej, reagowania kryzysowego w zakresie praktycznej realizacji określonych zadań, a także kształtowanie odpowiednich postaw społecznych w dziedzinie obronności kraju.

Ćwiczenie powiatowe, gminne, miejskie, obejmują swym zasięgiem obszar powiatu ćwiczenia wynika z zakładanych celów Burmistrza.

, gminy. Czas trwania

KONCEPCJA PRZEPROWADZENIA ĆWICZENIA GRUPOWEGO Z ZESPOŁEM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO URZĘDU, ZAKŁADÓW I INSTYTUCJI

   

TEMAT: OCENA LOKALNYCH ZAGROŻEŃ W MIEŚCIE I ZAKŁADZIE PRACY[ INSTYTUCJI]. WYPRACOWANIE WNIOSKÓW I PROPOZYCJI DO DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH W ZAGROŻONYM REJONIE.

ETAP PIERWSZY

.

TEMAT: OCENA LOKALNYCH ZAGROŻEŃ W GMINIE, MIEŚCIE I ZAKŁADZIE PRACY.

ANALIZA I OCENA SYTUACJI W MIEŚCIE I SĄSIEDNICH GMINACH I ZAKŁADACH PRACY.

CELE SZKOLENIOWE:

Głównym celem ćwiczenia jest:

Sprawdzenie prawidłowości działania pracowników administracji samorządowej, zakładów i instytucji w kierowaniu i koordynowaniu działaniami służb w sytuacji zagrożenia. Przygotowaniu propozycji do decyzji Burmistrza miasta - Szefa O C miasta i organizacji współpracy ze służbami ratownictwa resortowego, zakładów pracy oraz sąsiednimi gminami.

Doskonalenie współdziałania tych służb w czasie akcji przeciwśniegowej/ lodowej/.

Sprawdzenie sprawności przepływu informacji o zagrożeniach i podejmowanych decyzjach na linii gmina-powiat i odwrotnie.

CZAS TRWANIA ETAPU:

14.11.2007 r. – 22. 11. 2007 r.

ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE

      Wprowadzenie.

Ocena sytuacji w [powiecie], gminie mieście i zakładzie. Charakterystyka lokalnych zagrożeń.

Ocena własnych możliwości sił i środków przewidzianych w planach reagowania kryzysowego [planach ochrony infrastruktury krytycznej] do prowadzenia akcji ratowniczej w miejscach niebezpiecznego zdarzenia.

Planowanie i organizacja zabezpieczenia działań likwidacji skutków zimy. Organizacja współpracy z powiatowymi i miejskimi oraz resortowymi jednostkami ratowniczymi.

Wytyczne do zabezpieczenia gminy, miasta i zakładów w okresie zimowym [2007/2008 rok].

CZYNNOŚCI ĆWICZĄCYCH

Zagadnienia szkoleniowe Kierownika ćwiczenia Wprowadzenie.

Ocena sytuacji w mieście i w zagrożonych rejonach powiatu. Ocena i prognozowa ny rozwój sytuacji.

Zapoznaje ćw. z tematem i celem ćwiczenia. Zapoznaje z sytuacją w terenie oraz przeprowadza analizę zaistniałej sytuacji. Wydaje wytyczne do organizacji działań. Przygotowuje zamiar działania.

Zespołów, jednostek, G O.

Zapoznają się z założoną sytuację wyjściową. Organizują narady i szkolenia w zakładach , instytucjach. Przygotowują podległe służby do prowadzenia akcji przeciwśniegowej [ Instruktaże i szkolenia zespołów]. Przygotowują wnioski i propozycje z zakresu likwidacji skutków ataku zimy.

Ocena własnych możliwości sił i środków przewidzianych do reagowania kryzysowego.

Zapoznaje się z możliwościami własnych służb komunalnych i zakładowych wydzielonych do działań reagowania kryzysowego w okresie zimowym. Przygotowują informacje i ocenę własnych sił i środków wydzielonych do działania na wypadek ataku zimy. Składają informację do starostwa, urzędu miasta, gminy.

I. SYTUACJA WYJŚCIOWA

Do ćwiczenia grupowego obrony cywilnej miasta i zakładów pracy przeprowadzonego w dniach 14. 11 – 23.11. 2007 r.

[ Czas operacyjny: 7/8.12. 2007 r ] [ Czas rzeczywisty: 23. 11. 2007 r ]

I. SYTUACJA OGÓLNA.

1.W pierwszej dekadzie grudnia w niektórych rejonach Województwa Dolnośląskiego, głównie na zachodzie wystąpiły gwałtowne śnieżyce, podczas których prędkość wiatru dochodziła do 20 m/sek. Stan ten utrzymuje się nad obszarem kraju i województwa, zwłaszcza na zachodzie i północy.

2.W związku z niekorzystną sytuacją meteorologiczną spowodowaną gwałtownymi wichurami i opadami śniegu Wojewoda Dolnośląski zalecił organom administracji samorządowej prowadzenie monitoringu zagrożeń oraz przygotowanie służb do reagowania w przypadku powstania sytuacji kryzysowej oraz podjęcie stosownych działań do zaistniałej sytuacji.

20 m/sek.

II. SYTUACJA SZCZEGÓŁOWA

.

1.Warunki atmosferyczne na terenie powiatu uległy pogorszeniu. Nastąpił znaczny spadek temperatury. Opady deszczu przeszły w opady śniegu. W godzinach nocnych z 7 na 8. 12., nad miastem i sąsiednimi gminami przeszła gwałtowna burza śnieżna. Temperatura spadła do -8 0 C. Prędkość wiatru w porywach dochodziła do 2.Obfite opady deszczu a później śniegu w warunkach obniżonej temperatury spowodowały szybkie oblodzenie linii przesyłowych energii elektrycznej, sieci trakcyjnej transportu kolejowego, drzew, dróg i innych urządzeń. W wyniku zamieci śnieżnej powstały liczne zawieje i zaspy śnieżne. Sytuacja w terenie przedstawia się następująco:

SYTUACJA W POWIECIE.

Sytuacja na terenie powiatu.

II. SYTUACJA SZCZEGÓŁOWA

1.Miasto Zgorzelec

.

 Zamieć i zawieje spowodowały utworzenie się zasp, zaśnieżenie ulic, placów. Spowodowały zakłócenia i utrudnienia w ruchu, w rejonach:   skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z ul. Słowiańską i obwodnicą miejską; rondo przy wyjeździe z miasta w kierunku Bogatyni i Sulikowa;  - droga Zgorzelec – Jerzmanki.  Odcinek autostrady: Jędrzychowie – Ludwigsdorf.

 Gwałtowne opady śniegu oraz towarzysząca opadom wichura spowodowała szkody w drzewostanie [wiatrołomy w parku miejskim], i w południowej części miasta i okolicy.

 Silny wiatr, opady śniegu spowodowały uszkodzenie napowietrznej linii energetycznej. Wystąpił brak dostaw energii elektrycznej dla miasta i okolicznych miejscowości. Prawdopodobny czasokres braku energii około 12 godz.

 Brak energii elektrycznej spowodował zakłócenia w funkcjonowaniu infrastruktury miejskiej. Wystąpiły braki wody w północnej części miasta oraz spadek ciśnienia wody w śródmieściu.

 Uszkodzenia połaci dachowych w postaci pozrywanych dachówek i papy wystąpiły w kilku budynkach przy ulicy Daszyńskiego i ulicy Reymonta.

2.Miasto i Gmina Bogatynia.

 Na drodze wojewódzkiej nr 352 w okolicach wzgórz działoszyńskich wystąpiła gołoledź, droga jest zawiana i nieprzejezdna. Zaspy i wiatrołomy utrudniają dojazd do miejscowości: Krzewiny, Posady, Bratków, Kowaczów.

 W okolicy przejazdu granicznego Porajów – Hradek na tory kolejowe zostały powalone drzewa.  W Bogatyni, Sieniawce i Porajowie na lokalnych drogach leżą wiatrołomy. Drogi są nieprzejezdne .

MIASTO ZGORZELEC

SYTUACJA W MIEŚCIE Zamieć i zawieje spowodowały zakłócenia i utrudnienia w mieście, w rejonach: skrzyżowanie ulicy Armii krajowej z ul. Słowiańską i obwodnicą miejską; drogi Zgorzelec – Jerzmanki; odc. autostrady.

Szkody w drzewostanie, w południowej części miasta; brak wody w płn. części miasta, uszkodzenia połaci dachowych przy ulicy Daszyńskiego i Reymonta.

II. SYTUACJA SZCZEGÓŁOWA

3. Miasto i Gmina Pieńsk.

 Zawieje uniemożliwiają dojazd do gospodarstw w Dłużynie Dolnej, Żarkach Średnich i Żarce nad Nysą.

  pomiędzy Lasowem i Żarką nad Nysą utworzyły się zawieje. Wiatr w dalszym ciągu nawiewa śnieg. Przejazd drogą jest utrudniony.

W Pieńsku, Bielawie i Stojanowie lokalne drogi blokują wiatrołomy.

 Na torach kolejowych w okolicy Lasowa na zawianych torach wykoleiły się 3 wagony węglarki.

4. Miasto i Gmina Węgliniec.

 Z informacji uzyskanych od mieszkańców okolicznych miejscowości wiadomo jest, że na drodze wojewódzkiej nr 296 pomiędzy Jagodzinem, Pasieczną i Węglińcem utworzyły się zaspy, które utrudniają przejazd. Niemożliwy jest dojazd do gospodarstw w Jagodzinie, Starym Węglińcu i Pasiecznej.

 W Węglińcu, Zielonce, Czerwonej Wodzie i Starym Węglińcu drogi są nieprzejezdne. Blokują je wiatrołomy.

 Przed stacją kolejową w Węglińcu wykolejeniu uległy 2 cysterny z olejem napędowym.

5. Gmina Sulików.

 Gołoledź, silny wiatr, śnieżyca spowodowały powstanie zasp i zawiei na drodze wojewódzkiej nr 357 pomiędzy Mikułową i Sulikowem. Podobna sytuacja wytworzyła się na drodze nr 355 od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z drogą do Skrzydlic.

 Zaspy w rejonie odcięły dojazd do Radzimowa, Biernej i Miedzianej oraz do Wrociszowa.

 Wiatrołomy blokują drogi lokalne w Sulikowie, Mikułowej, Małej Wsi. Część mieszkańców siłami własnymi próbuje usunąć przeszkody na drogach.

6. Miasto Zawidów.

 Na drodze wojewódzkiej nr 355 od skrzyżowania z drogą lokalną do Skrzydlic powstała gołoledź. Droga jest zawiana i nieprzejezdna. Powstałe zaspy i wiatrołomy utrudniają komunikację w mieście oraz w kierunku stacji P K P Zawidów i Ostróżno.

  podniósł się poziom wody w bezimiennym potoku wypływającym z Lasku Lubańskiego.

Zaspy na torowisku w okolicy stacji P K P Zawidów spowodowały wykolejenie cysterny ze spirytusem.

7. Gmina Zgorzelec.

 Na drodze wojewódzkiej nr 352 między Koźminem i Ręczynem zaspy śnieżne i obłamane konary drzew utrudniają ruch samochodowy. Na drogach lokalnych trudna sytuacja drogowa powstała w m. Koźlice, Lasowice, Spytków i Kostrzyn.

 -

III. SYTUACJA SPECJALISTYCZNA

1.Jednostki ratownicze Państwowej Straży Pożarnej utrzymują stałą gotowość do realizacji zadań ratowniczych.

2. Policja państwowa realizuje zadania zgodnie z wytycznymi Komendanta. Zapewnia bezpieczeństwo publiczne na administrowanym terenie.

3. Pozostałe służby resortowe realizują swoje statutowe zadania .

IV. DANE DODATKOWE

Przyjęte warunki meteorologiczne w ćwiczeniu:

Prędkość wiatru – do 10 m/sek.

 

Kierunek wiatru – Płd. Zach.

Temperatura – [ - 8 stop.].

 

Drobne opady śniegu.

Punkt konsultacyjny w sprawie ćwiczenia: W Z K U M - Zgorzelec. Ul. Langiewicza 6, tel. 0757752027, czynny od 14.11.2007 r., od godz. 8.00 do 11.00, w P C Z K, tel. 0757719999.

CZYNNOŚCI ĆWICZĄCYCH

Zagadnienia szkoleniowe Planowanie i organizacja zabezpieczenia działań likwidacji skutków zimy.

-Org. i przygotowanie S K, Aktualizacja planów i procedur działania.

Organizacja współpracy z powiatowymi, miejskimi, resortowymi jednostkami ratowniczymi. Kierownika ćwiczenia Zapoznaje się z koncepcją działania w sytuacji kryzysowej.

-Ocenia przedstawione wnioski i propozycje do zabezpieczenia akcji.

Wydaje zarządzenia do przygotowania wydziałów U M, służb do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej w okresie zimy 2007/08.

Zapoznaje z zasadami organizacji współpracy służb miejskich zakładowych, powiatowych [resortowych], w czasie prowadzenia akcji zabezpieczenia i usuwania skutków ataku zimy.

Zatwierdza plany akcji ZIMA 2007/08.

Zespołów, jednostek, G O Opracowują lub aktualizują wewnętrzne plany działania i zabezpieczenia infrastruktury krytycznej na wypadek ataku zimy. Sprawdzają zabezpieczenie obiektów, organizują narady i instruktaże.

Organizują stały monitoring zagrożonych miejsc, obiektów, urządzeń przed skutkami ataku zimy.

Uzgadniają zasady działania i udzielania wzajemnej pomocy, wymiany informacji, wydzielenia sił i środków do akcji ZIMA 2007/08.

Aktualizują umowy, prowadzą przetargi w sprawach oczyszczania ciągów komunikacyjnych, obiektów z nadmiaru śniegu i lodu. Uzgadniają miejsca wywozu śniegu, posypywania ulic piaskiem i środkami chemicznymi przed ich oblodzeniem.

DRUGI ETAP

TEMAT ETAPU: WYPRACOWANIE WSPÓLNYCH WNIOSKÓW I PROPOZYCJI DO DZIAŁANIA O C MIASTA I ZAKŁADÓW W SYTUACJI ZAGROŻENIA. PREZENTACJA WŁASNYCH WNIOSKÓW I KONCEPCJI ROZWIĄZANIA SYTUACJI KRYZYSOWYCH. ORGANIZACJA WSPÓŁPRACY I OBIEGU INFORMACJI MIĘDZY ZESPOŁAMI REAGOWANIA KRYZYSOWEGO I SŁUŻBAMI RATOWNICZYMI.

CELE SZKOLENIOWE:  Ustalić zasady organizacji współpracy w prowadzeniu akcji ratowniczej w miejscach zagrożenia i usuwania skutków ataku zimy.

 zapoznać z zasadami reagowania kryzysowego w zapobieganiu i likwidacji skutków ataku zimy.

 CZAS: 10.00 – 11.00. 22. 11. 2007 r. i 12.00 – 14.30. 23.11.2007 r

ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE

   

Zapoznanie z sytuacją w mieście. Analiza sytuacji.

Wysłuchanie propozycji szefów grup roboczych zespołów zarządzania kryzysowego, przedstawicieli zakładów pracy, zaproszonych gości z powiatu, gminy do organizacji działań.

Ogłoszenie koncepcji działania.

Przedstawienie koncepcji współdziałania.

KONCEPCJA DZIAŁANIA

Przykładowy wariant koncepcji Burmistrza Miasta [ Wójta] – Szefa M Z Z K do organizacji i prowadzenia akcji w mieście.

UWAGA!

Po Zapoznaniu się z informacjami kierowników stałych i czasowych grup roboczych zespołów M Z Z K, Burmistrz Miasta może ogłosić zamiar do podjęcia akcji likwidacji skutków ataku zimy oraz wydać zarządzenie w sprawie usuwania skutków ataku zimy ustnie lub na piśmie w postaci zarządzenia wykonawczego.

PRZYKŁAD.

1.

Wieczorem w dniu 7.12. 07 i w nocy 8. 12. 07, w powiecie i w mieście wystąpiły silne opady śniegu. Silny wiatr i śnieg zasypał ulice miasta oraz w niektórych miejscach utworzyły się duże zaspy śnieżne. Brak energii elektrycznej spowodował zakłócenia w życiu mieszkańców i infrastrukturze miejskiej. W godz. rannych 8. 12., opady śniegu częściowo ustały. Wiatr tworzy w dalszym ciągu zawieje na rogatkach miasta.

2.

3.

Akcję odśnieżania i likwidacji ataku zimy postanowiłem prowadzić siłami miejskich [gminnych] służb komunalnych we współdziałaniu z wydzielonymi siłami i środkami O C zakładów pracy, instytucji oraz wydzielonych sił z powiatu, a w razie konieczności straży wojska i straży granicznej.

Główny wysiłek prac skupić na niesieniu pomocy poszkodowanym ludziom, oczyszczaniu ciągów komunikacyjnych oraz usunięciu awarii i szkód [zniszczeń] w infrastrukturze miejskiej [krytycznej].

4.

a)

W zaistniałej sytuacji ZARZĄDZAM [lub postanowiłem]:

Uruchomić stały dyżur G C Z.

b) c) Siłami S M zorganizować stały monitoring sytuacji w mieście. Nawiązać współpracę z policją w zakresie utrzymania porządku w mieście, i t p.

Służbami komunalnymi M P G K, zakładowymi oraz środkami właścicieli obiektów odśnieżyć ulice miasta i usunąć zaspy śnieżne. W przypadku dalszych opadów śniegu, usuwanie nadmiaru śniegu prowadzić zgodnie z planem działania wydzielonych służb i środków M P G K. śnieg z miasta wywozić w miejsce [podać]. Posypywanie ulic i dróg w kolejności [wymienić].

d) e) f) Zabezpieczenie w wodę, przy jej braku w sieci zabezpieczyć zgodnie z planem zabezpieczenia P W Kan. „NYSA” i t p.

Na bazie schroniska św. im. Brata Alberta oraz pozostałych ośrodków w mieście zorganizować schroniska dla bezdomnych. M O P S pomoc społeczną dla poszkodowanych. Pomoc medyczną na bazie S P Z O Z.

Stanowisko kierowania na czas akcji przygotować w urzędzie miasta w Sali nr 21.

ZADANIA SIŁ PORZĄDKOWYCH I RATOWNICZYCH. WSPÓŁDZIAŁANIE.

a)

b) c) d) e) f)

STRAŻ MIEJSKA

Zgodnie z przedstawionym planem prowadzić monitoring zagrożonych miejsc. Na bieżąco współpracować z M P G K oraz służbami porządkowymi zakładów pracy. Patrolować ulice miasta , szczególnie w ……. Wspólnie z policją zabezpieczyć porządek w mieście, itd..

M P G K – organizować oczyszczanie miasta ze śniegu oraz utrzymywać drogi i ulice w okresie zimowym zgodnie z wytycznymi D Z D W we Wrocławiu, przedstawionym planem[ UWAGA! można w miarę potrzeb zapoznać z harmonogramem prac]. Utrzymywać współpracę z sąsiednimi gminami w zakresie zimowego utrzymania dróg zgodnie z planem utrzymania dróg na terenie powiatu ZIMA 2007/2008. Osoby odpowiedzialne zobowiązać do składania informacji o postępie prac na S K UM. itp..

P W Kan. „NYSA” – utrzymać ciągłość dostaw wody mieszkańcom. Usunąć awarię….. itp. Pogotowie Wodnokanalizacyjne utrzymywać w zakładzie w gotowości do usuwania awarii, itp..

Spółdzielnia Mieszkaniowa, P Z N, ADM, wspólnoty mieszkaniowe – na administrowanym terenie zorganizować akcję usuwania śniegu., lodu zgodnie z planem ochrony infrastruktury krytycznej S M.[ UWAGA ! w razie potrzeby zapoznać z harmonogramem prac z zakresu usuwania skutków ataku zimy] itp..

Naczelnicy wydziałów …………., kierownicy, itp..

5. Organizacja współpracy i współdziałania.

Współdziałanie zorganizować ze służbami porządkowymi i ratowniczymi w fazie:  Zapobiegania i przygotowania: z policją, Strażą pożarną, jednostkami służb komunalnych i zakładowych.

  Reagowania: z wydzielonymi siłami do prowadzenia akcji usuwania skutków ataku zimy.

Odbudowy: z jednostkami likwidującymi szkody powstałe w wyniku zdarzenia.

ORGANIZACJA WSPÓŁPRACY I WSPÓŁDZIAŁANIA.

Wojewoda Dolnośląski – WCZK UW PCZK Informacja do urzędów gmin i miast UM UM i G

zawiadomienie o uruchomieniu akcji

GCZ GCZ GCZ MIESZKAŃCY Sołtysi Posteru nki Policji

ZABEZPIECZENIE LOGISTYCZNE AKCJI

6. ZABEZPIECZENIE LOGISTYCZNE AKCJI.

Zabezpieczenie realizować w zakresie: 

Materiałowym:

wodę i żywność grupom porządkowym i ratowniczym dostarczać z ….[ wymienić sklepy, hurtownie, zakłady]   Opieki medycznej i pomocy społecznej [podać punkty pomocy medycznej, żywienia, noclegownie, zastępcze lokale mieszkalne, itp..]

Techniczne:

[ wymienić położenie magazynu O C, składów piasku, sprzęt do odśnieżania, itp..].

7. Łączność

:[ podać terminy składania informacji do zespołu monitorowania, prognoz i analiz. Podać telefony alarmowe, dyżurne służb komunalnych i ratowniczych].

8. Organizacja kierowania akcją likwidacji zdarzenia.

    Miejsce P C Z K, G C Z [stanowisko kierowania].

miejsca pracy kierowników zespołów roboczych M Z Z K.

Stanowiska kierowania [dyżurne] w zakładach pracy wydzielających środki do akcji.

Czas rozpoczęcia i zakończenia akcji [pracy M Z Z K].

ZAKOŃCZENIE ĆWICZENIA

DZIĘKUJĘ ZA UDZIAŁ W ĆWICZENIU.