Finansiranje i organiziranje penzijskog i invalidskog osiguranja u F

Download Report

Transcript Finansiranje i organiziranje penzijskog i invalidskog osiguranja u F

Finansiranje i organiziranje penzijskog i invalidskog osiguranja u F BiH

Smailbegović Merima Kovačević Azra

SOCIJALNA DAVANJA I SOCIJALNE USLUGE

 Osnovna prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja su: a) pravo na starosnu penziju – u slučaju starosti, b) pravo na invalidsku penziju – za slučaj invalidnosti, c) pravo na porodičnu penziju – za slučaj smrti osiguranika, d) pravo osiguranika sa promjenjenom radnom sposobnošću, odnosno prava invalida II kategorije invalidnosti na profesionalnu rehabilitaciju, odnosno naknadu zbog tjelesnog oštećenja e) pravo na novčanu naknadu – na osnovu fizičke onesposobljenosti  Kada se radi o penzijskom osiguranju za slučaj starosti i za slučaj smrti, socijalne prestacije su isključivo davanja u novcu, a invalidskim osiguranjem, pored davanja u novcu, još predviđa i pravo na osposobljavanje za rad, zapošljavanje.

FINANSIRANJE PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA U F BIH

 Finansiranje penzijskog sistema je tipa PAYG (Pay As You Go, u slobodnom prevodu tekuće finansiranje).

 Prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, sredstva potrebna za ostvarivanje prava i obaveza iz penzijskog i invalidskog osiguranja osiguravaju se iz doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine, Budžeta Bosne i Hercegovine, prihoda na temelju dobrovoljnog osiguranja, prihoda od imovine kojom raspolaže nositelj osiguranja, sredstava od gotovinskog dijela privatizacije u skladu sa zakonom koji regulira oblast privatizacije poduzeća, prihoda koje svojom djelatnošću ostvari nositelj osiguranja i drugih prihoda.

 U F BiH finansiranje putem budžetskih sredstava predviđeno je samo za penzije ostvarene pod povoljnijim uvjetima (neredovno osiguranje buđetskih sredstava za isplatu ovih penzija dodatno je usložilo sistem finansiranja).

 U F BiH stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje je 23% na tzv. „brutto platu“.

Vrste doprinosa Za penzijsko i invalidsko osiguranje Stopa doprinosa na teret obaveznika doprinosa Stopa doprinosa na teret poslodavca 17 % 6 % Dodatni doprinosi 2% za osiguranike raspoređene na radno mjesto na kojem se 12 mjeseci efektivnog rada računa kao 14 mjeseci staža.

3% za osiguranike raspoređene na radno mjesto na kojem se 12 mjeseci efektivnog rada računa kao 15 mjeseci staža.

6% za osiguranike raspoređene na radno mjesto na kojem se 12 mjeseci efektivnog rada računa preko 15 mjeseci staža.

 PAYG sistem funkcioniše u uvjetima visoke zaposlenosti i povoljnim demografskim kretanjima, zbog čega je upitna njegova održivost s obzirom na trenutnu situaciju u F BiH.

    

UTICAJ EKONOMSKE SITUACIJE NA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE

Ekonomsku situaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine određuju sljedeći faktori: Nizak Bruto domaći proizvod Visoka stopa nezaposlenosti Visok trgovinski deficit Visok stepen neformalne ekonomske aktivnosti.

      Visoka stopa nezaposlenosti rezultira nepovoljnim odnosom osiguranika i penzionera.

Ovaj model za uspješno funkcioniranje predviđa odnos 3: 1, što znači da na tri zaposlene osobe dolazi jedan penzioner.

Omjer osiguranika i korisnika penzija u 2013. je iznosio 1,20: 1 i povećan je u odnosu na 2012. godinu kada je iznosio 1,17: 1.

Postojanje rada nacrno dodatno ugrožava penzioni sistem.

Prijavljuju se niži iznosi plata na osnovu kojih se uplaćuju doprinosi.

Postoje veliki zaostaci i dugovanja neuplaćenih doprinosa.

DEMOGRAFSKA STRUKTURA I NJEN UTICAJ NA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE

  Starenje stanovništva ugrožava ovaj sistem jer se narušava optimalan odnos broja zaposlenih i penzionera.

Federacija Bosne i Hercegovine od 1991. ima smanjenje ukupnog broja stanovnika, sve ubrzaniju prirodnu depopulaciju i gotovo progresivno demografsko starenje, tj porast broja i udjela stanovnika starijih od 65 godina.

 Prihodi od doprinosa padaju sa smanjenjenim brojem uplatilaca, a rashodi rastu sa povećanim brojem penzionera i očekivanim povećanjem dužine korištenja prava (usljed dužeg životnog vijeka), čime sistem tekućeg finansiranja postaje finansijski neodrživ.

REFORMA PENZIJSKOG SISTEMA U F BIH

  Postojeći penzijski sistem u F BiH, zbog načina finansiranja, u ozbiljnoj je krizi i traži reforme. Najvažniji cilj reforme je osiguranje dugoročne održivosti i finansijska stabilnost penzijskog sistema.

Grafički prikaz predloženog modela penzijskog sistema : INDIVIDUALNO PENZIJSKO OSIGURANJE (DUGOROČNA ŠTEDNJA) PENZIJE POD POVOLJNIJIM UVJETIMA „POVLAŠTENE PENZIJE“ PENZIJE U ZAVISNOSTI OD ZARADE (VISINE PLAĆE) ILI VISINE UPLAĆENIH DOPRINOSA U AKTIVNOM PERIODU OSIGURANJA MINIMALNE (SOCIJALNE) PENZIJE (DIO DO IZNOSA DO NAJNIŽE PENZIJE)

ORGANIZIRANJE PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA U F BI H

   U F BiH Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje je odgovoran za penzioni sistem kao jedinstveni nosilac ovog vida osiguranja (FZ PIO/MIO).

Nastao je reorganizacijom zatečenih nosilaca osiguranja: Društvenog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje BiH i Zavoda mirovinskog i invalidskog osiguranja Mostar.

Sjedište Federalnog Zavoda je u Mostaru.

    Federalnim zavodom upravlja Upravni odbor.

Organ kontrole Federalnog zavoda je Nadzorni odbor.

Federalnim zavodom rukovodi direktor koji predstavlja i zastupa Federalni zavod.

Direktor ima svog zamjenika.

 Obavljanje pravnih, ekonomskih, administrativnih i drugih poslova Federalnog zavoda organizuje se u Središnjoj administrativnoj službi penzijskog i invalidskog osiguranja i kantonalnim administrativnim službama penzijskog i invalidskog osiguranja.

FEDERALNI ZAVOD ZA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE UPRAVNI ODBOR ZAVODA KABINET DIREKTORA I ZAMJENIKA DIREKTORA NADZORNI ODBOR ZAVODA SREDIŠNJA ADMINISTRATIVNA SLUŽBA DIREKTOR ZAVODA ZAMJENIK DIREKTORA URED INTERNE REVIZIJE KANTONALNE ADMINISTRATIVNE SLUŽBE DIREKTOR SREDIŠNJE SLUŽBE ZAMJENIK DIREKTORA DIREKTOR / ZAMJENIK DIREKTORA KANTONALNA ADMINISTRATIVNA SLUŽBA 1. ZA UNSKO-SANSKI KANTON 6. ZA KANTON SREDIŠNJA BOSNA 2. ZA POSAVSKI KANTON 3. ZA TUZLANSKI KANTON 4. ZA ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON 5.ZA BOSANSKO-PODRINJSKI K.

7.ZA HERCEGOVAČKO-NERETVANSKI 8.ZA ZAPADNOHERCEGOVAČKI 9. ZA KANTON SARAJEVO 10.ZA HERCEGBOSANSKI KANTON

NADZORNI ODBOR

 Nadzorni odbor je tijelo koje ima funkciju kontrole Federalnog zavoda.

Sastoji se od predsjedavajućeg i dva člana koje imenuje Vlada F BiH.

Nadzorni odbor imenuje se na dvije godine, s tim da se predsjedavajućem i članovima mandat može obnoviti.

 Nepostojanje Nadzornog odbora u periodu od dvije godine (2012. – 2014.) je imalo za posljedicu da Federalni zavod obavlja svoju djelatnost bez organa koji bi vodio računa o dosljednoj primjeni i poštivanju propisa iz penzijskog i invalidskog osiguranja.

 Neimenovanje Nadzornog odbora imalo je značajnog uticaja na dosljednu primjenu zakonskih propisa i trošenje finansijskih sredstava Federalnog zavoda.

UPRAVNI ODBOR

 Federalnim zavodom za penzijsko i invalidsko osiguranje upravlja Upravni odbor. Upravni odbor se sastoji od jedanaest članova koje imenuje Vlada Federacije Bosne i Hercegovine. Deset članova se imenuje na prijedlog vlada kantona, a jedan na prijedlog udruženja penzionera u F BiH.

 Upravljanje penzionim sistemima se razlikuje od jedne do druge države: u nekim, socijalni partneri su zastupljeni u upravnim tijelima (npr. zemlje jugoistočne Evrope), dok je u drugima uprava isključivo u rukama vlade, kao što je slučaj u F BiH, odnosno ne postoji tripartitna struktura Upravnog odbora.

 Potrebno je uključiti radnike i poslodavce u Upravni odbor Federalnog zavoda jer bi se time smanjio rizik od nezakonitog upravljanja i povećao stepen povjerenja u penzioni sistem.

Hvala na pažnji!