Тема. Види і засоби міжфразового зв´язку.

Download Report

Transcript Тема. Види і засоби міжфразового зв´язку.

Тема. Види міжфразового зв’язку в тексті

Оскирко Олексій Павлович, учитель української мови і літератури Ліщинівської ЗОШ І – ІІІ ступенів Христинівської районної ради

Мета: поглибити знання учнів про складне синтаксичне ціле, його ознаки, сформувати поняття про види міжфразового зв’язку компонентів висловлювання (ланцюговий і паралельний) і способи зв’язку (перспективний і ретроспективний); розвивати вміння аналізувати структуру складних синтаксичних цілих, визначати види зв’язку речень у них; за допомогою мовленнєво комунікативного дидактичного матеріалу сприяти усвідомленню ролі людини в розвиткові суспільства.

КОЛЕКТИВНА РОБОТА

Розглянути схему. Визначити особливості ланцюжкового (послідовного) й паралельного видів міжфразового зв’язку компонентів висловлювання

Дослідження-розпізнавання

 

Дослідити види міжфразового зв’язку між складовими частинами текстів. Назвати характерні ознаки ланцюжкового (послідовного) й паралельного видів зв’язку.

Призвичаєні до землі переселенці бралися за плуга і вирощували хліб. Вони годували і випасали худобу, полювали на хижого звіра, займалися рибальством, бджільництвом. Праця цих роботящих людей давала плоди (О. Опанович).

Шевченко — наш поет і перший історик. Шевченко перше всіх запитав наші німі могили, що вони таке, і одному тільки йому дали вони ясну відповідь, ясну, як Боже слово. Шевченко перше всіх додумався, чим наша старосвітчина славна і за що проклянуть її грядущі роди (П. Куліш).

Саме інженери примусили вчених подумати, як втрутитися в найглибші тайники кристалів, перетворити графіт на алмаз. Інколи вони вкраплені в метеоритах, що прилітають з космосу на землю. Очевидно, створюють їх височенні температури, надвисокі тиснення удару при падінні на землю (В. Собко).

Було пів на дев’яту, і до гімназичних дверей прямувала сила народу. Гімназисти йшли на перехідні екзамени. Малих хлопчиків, отаких, як Юра, в матросках, сорочках, матері й батьки вели на вступні. Серце Юрине затремтіло (Ю. Смолич).

Вельбот відійшов од берега. З вельбота мисливці стежили за двома товаришами. Сміливо залишали ті під собою великі скелі. Та ось вони вже в тому місці, де треба закладати динамітні набої. Ножами вишкрябують ґрунт з під скель. Роблять глибокі діри. Закладають туди набої (М. Трублаїні).

Домашнє завдання

Виписати з роману Івана Багряного «Тигролови» приклади складних синтаксичних цілих з ланцюжковим і паралельним зв’язком. Назвати тематичні речення.

Список використаних джерел

  

Мельничайко В.Я. Уроки рідної мови. Лінгвістика тексту 9 кл. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2000.- 24с.

Солганик Г.Я. Синтаксическая стилистика ( ССЦ ).- Высшая школа, 1991.- 182 с.

Тураева З.Я. Лингвистика текста.- М., 1986.- 126.