drużyny o określonej ilości zawodników rywalizujących ze sobą.

piłka koszykowa
piłka siatkowa
piłka ręczna

Gry zespołowe odbywają się na ściśle wyznaczonym placu gry (boisko, lodowisko) a
ich celem jest na ogół umieszczenie przedmiotu gry (piłki, krążka) w miejscu dającym
punkty (kosz, bramka) zależnie od rodzaju gry przy pomocy rąk, nóg lub specjalnego
przyrządu używanego w danej grze zespołowej (np. kije w hokeju na lodzie).
Gier zespołowych nie należy mylić z konkurencjami drużynowymi w indywidualnych dyscyplinach sportu (rywalizacja
drużynowa w narciarstwie, szermierce, wyścigach motocyklowych na żużlu itp.).

funkcję aż do 1984), zaś jednym z jego zastępców został Polak
Zygmunt Nowak. Wśród założycieli FIVB była Polska.

ZASADY GRY
Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na polu drużyny przeciwnej lub zmuszenie rywali do popełnienia błędu.
Piłkę można odbijać (nie może być złapana lub rzucana) dowolną częścią ciała. Jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu (z
wyjątkiem pierwszego odbicia następującego po bloku), a drużyna może piłkę odbić co najwyżej trzy razy (nie licząc dotknięcia piłki przez blok), zanim
przebije ją na pole przeciwnika.
Piłka przebijana na pole przeciwnika musi przelecieć nad siatką w przestrzeni ograniczonej: od dołu – górną krawędzią siatki, na bokach – przez antenki.
W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy się aż jedna z drużyn wygra 3 sety (tak więc gra się co
najwyżej 5 setów). Piąty, decydujący set rozgrywany jest obecnie jako tie-break (do 15 punktów). Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co najmniej 25
punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.

Zagrywka inaczej serw, wykonywany musi być spoza linii końcowej boiska z pola zagrywki sposobem dolnym lub górnym. Piłka po zagrywce może
dotknąć siatki pod warunkiem, iż przeleci na stronę przeciwnika. Podczas zagrywki, drużyna przeciwna nie może atakować i blokować bezpośrednio piłki,
musi nastąpić rozegranie.

Wymiary boiska i wysokość siatki
Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 × 9 m, otoczonym strefą wolną o szerokości co najmniej 3 m z każdej strony Oś linii środkowej dzieli
boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 × 9 m każde. Na każdej stronie wyznaczone jest pole ataku, ograniczone linią środkową, liniami bocznymi i linią
ataku znajdującą się 3 m od osi linii środkowej i wpisaną w pole ataku. Ponadto istnieje pole zagrywki o szerokości 9 m i głębokości równej szerokości
wolnej strefy, znajdujące się poza każdą linią końcową.
Boisko przedzielone jest siatką, umieszczoną nad osią linii środkowej. Jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i
2,24 m dla kobiet (dla młodzików 2,35 m i młodziczek 2,15 m w rozgrywkach w Polsce). Na dwóch końcach siatki (nad liniami bocznymi) wysokość siatki
powinna być taka sama, jednak nie może być większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową.
Do siatki mocowane są tzw. antenki– pręty wystające 80 cm ponad taśmę górną. Ograniczają one strefę przejścia piłki nad siatką.

menu

Slide 6

I LIGA - KOBIETY

I LIGA - MĘŻCZYŹNI
menu

Slide 7

Źródeł piłki ręcznej należy szukać w dalekiej przeszłości. Gry takie jak: urania w
starożytnej Grecji, herpastum w starożytnym Rzymie czy fangballspiel w średniowiecznych
Niemczech, były zbliżone do współczesnej piłki ręcznej.
Współczesna piłka ręczna uformowała się pod koniec XIX wieku w północnej Europie, głównie w
Danii, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Duńczyk Holger Nielsen spisał pierwsze zasady i reguły
nowoczesnej piłki ręcznej (håndbold) w 1898 roku. Rok 1917 przyjmuje się jako rok narodzin piłki
ręcznej. Pierwszy mecz międzypaństwowy rozegrano 13 września 1925 roku w Halle: Niemcy Austria 6:3. Podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, powstała pierwsza
Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej (IAHF). Pierwsze mistrzostwa świata drużyn
męskich 7- (tzw. wersja duńska) i 11-osobowych (tzw. wersja niemiecka) rozegrano w 1938 roku w
Niemczech. Mistrzostwa świata kobiet rozgrywane są natomiast od 1957 roku.

W Polsce sport w wersji niemieckiej (11-osobowej) zaczął być uprawiany w
1917 w Szczypiornie (obecnej dzielnicy Kalisza) przez internowanych polskich
żołnierzy Legionów Polskich, stąd pochodzi nazwa szczypiorniak. Za rok narodzin piłki
ręcznej w Polsce uznaje się rok 1918. Reprezentantem polskiej piłki ręcznej jest od
1928 roku Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

menu

Slide 8

ZASADY GRY

W grze biorą udział dwie drużyny po 7 zawodników. Zawodnicy występują na pozycjach:
bramkarz obrotowy (koło)
rozgrywający: lewe pół, prawe pół,środek (za kołowym)
skrzydłowi: lewe skrzydło, prawe skrzydło

Celem gry jest zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. Gol jest zdobyty, gdy piłka przekroczy linię bramkową
całym obwodem i znajdzie się wewnątrz bramki. Mecz dzieli się na dwie połowy po 30 minut z 10-minutową przerwą.
Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana, zatrzymywana. Zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami
ciała oprócz podudzia i stóp. Jeżeli zawodnik nie kozłuje piłki, może ją trzymać jedynie 3 sekundy. Tylko bramkarz znajdujący się
w polu bramkowym (w obrębie linii 6 metrów) jest zwolniony z przestrzegania tych zasad.
Mecz rozpoczyna drużyna, która wygrała piłkę po rzucie monetą. Zawodnik tej drużyny wykonuje podanie do partnera z zespołu,
trzymając jedną stopę na linii środkowej boiska do chwili, gdy piłka opuści jego dłonie.
Gracze podczas początku i wznowienia gry muszą przebywać na swoich połowach boiska.
Gracz będący w posiadaniu piłki może ją podać, kozłować lub trzymać nie dłużej niż 3 sekundy. Nie może również wykonać
więcej niż trzech kroków trzymając piłkę.
Po zdobyciu bramki przez jedną z drużyn, zespół który ją stracił wznawia grę rzutem ze środka boiska. Gdy zawodnik jednej z
drużyn wykonuje rzut do bramki, musi uważać by nie przekroczyć linii znajdującej się 6 metrów od bramki. Gdy jednak ją
przekroczy jest rzut wolny dla drużyny przeciwnej.
W wypadku gdy obrońca znajdzie się we własnym polu bramkowym w czasie obrony, sędziowie dyktują rzut karny. Jest on
wykonywany z odległości 7 metrów od bramki. Zawodnik wykonujący rzut karny znajduje się sam na sam z bramkarzem.

Slide 10

W grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce (rytualne zawody Azteków), czy
średniowiecznej Wenecji (calcio).
Sam termin football pojawił się prawdopodobnie w średniowieczu w Anglii, a używano go do określania różnych gier, jednakże nie tych, które
polegały na kopaniu piłki, ale tych, w które grano "na piechotę" (czy też na stopie, po angielsku on foot).
Właśnie w Anglii w połowie XIX wieku zainaugurowano pierwsze rozgrywki. Tam też, w połowie wieku, po raz pierwszy spisano przepisy gry w
piłkę nożną. . Pierwsze przepisy, w kształcie zbliżonym raczej do współczesnej gry rugby, powstały w Trinity College, ale zasad tych nie udało się
szerzej rozpowszechnić.
Te sytuacje przyspieszyły powstanie The Football Association, Angielskiego Związku Piłki nożnej (zobacz: piłka nożna w Anglii), która w 1863
roku ostatecznie ustaliła jednolite przepisy. Obecnie zasady gry reguluje International Football Association Board (IFAB).
W 1904 roku w Paryżu powstała Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich. Zadeklarowała ona zaakceptowanie zasad ustalonych przez
IFAB.
Pierwsze próby organizowania życia piłkarskiego na ziemiach polskich w bardziej zwięzłych strukturach miały miejsce jeszcze
pod koniec XIX wieku. Naturalnym zapleczem stały się poszczególne towarzystwa sokole, a z czasem również placówki pedagogiczne (szkoły
realne, gimnazja, uczelnie wyższe), w których pracę dydaktyczną podejmowali młodzi ludzie coraz bardziej ogarniani futbolową pasją. To właśnie
uczniowie lwowskich szkół – pod przewodnictwem swych opiekunów – założyli trzy pierwsze polskie kluby piłkarskie: Lechię, Czarnych oraz
Pogoń.
4 czerwca 1906 doszło w Krakowie do wielkiego rewanżu na linii Lwów – Kraków sprzed 12 lat. W Parku Jordana naprzeciw piłkarzy lwowskich
Czarnych oraz IV Gimnazjum stanęła młodzież krakowska. Wizyta ta stała się bodźcem do gwałtownego rozwoju piłkarstwa w "grodzie Kraka" i
już niebawem z luźnych drużyn wykształciły się potężne kluby: Cracovia, a później Wisła

.
menu

Slide 11

ZASADY GRY
W meczu biorą udział dwie drużyny. Na boisku może przebywać 11 zawodników z każdej drużyny, w tym z każdej po jednym bramkarzu.
Gra polega na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych. Dopuszcza się grę nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. W obrębie pola karnego
chwytać piłkę rękoma ma prawo wyłącznie bramkarz drużyny broniącej. Gol pada w momencie, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim
obwodem.
Mecz wygrywa drużyna, która strzeli więcej goli. Dopuszczalny jest remis, choć w niektórych sytuacjach, gdzie wynik musi zostać
rozstrzygnięty dopuszcza się przedłużenie czasu gry o dwie tyle samo trwające dogrywki. Gdy dogrywki nie przyniosą rozstrzygnięcia, następuje konkurs
rzutów karnych.
Czas gry
Każdy mecz trwa 2 połowy, obie po 45 minut. Między poszczególnymi częściami gry powinna odbyć się przerwa, które nie może przekroczyć 15 minut. Do
każdej połowy może zostać doliczony dodatkowy czas z powodu wymiany zawodników, wymuszonych przez kontuzje czasów w grze.

oraz gdy gra na czas. Rzut karny następuje, gdy w polu karnym
zostanie sfaulowany zawodnik, który atakuję bramkę przeciwnika.

zwany koszykówką, aby utrzymać swoich uczniów w dobrej formie. Na początku
zasady koszykówki były bardzo proste i zostały spisane przez twórcę tego sportu.
Gra ta stawała się coraz bardziej znana, a jej zasady zmieniały się. Wkrótce
koszykówka była znana w całej Ameryce Północnej. 6 czerwca 1946 zostało
założone BAA (Basketball Association of America), które później (jesienią 1949)
przybrało Nazwę NBA (National Basketball Association).
Koszykówka przybyła do naszego kraju na początku XX stulecia. Na
początku jej rozwojem zajmowała się jedna z sekcji powołanego w 1928 r.
Polskiego Związku Gier Sportowych. W 1957 roku powstał Polski Związek
Koszykówki.

menu

Slide 14

ZASADY GRY
W koszykówkę grają dwie drużyny, po pięciu zawodników każda. Celem każdej z
drużyn jest zdobywanie punktów za celne rzuty do kosza przeciwnika i zapobieganie zdobywaniu
punktów przez drużynę przeciwną. Zwycięzcą meczu zostaje drużyna, która na koniec czasu gry uzyska
większą liczbę punktów.
Punkty otrzymuje się za umieszczenie piłki w koszu:
* 1 punkt za udany rzut osobisty z linii rzutów wolnych
* 2 punkty za rzut z akcji wykonany z odległości mniejszej niż linia rzutów za trzy punkty
* 3 punkty za rzut zza linii rzutów za trzy punkty (6,25 m)
Błędy:
 błąd 3 sekund – Gracz ataku przebywa w polu 3 sekund nie podając lub oddając rzutu.
 błąd 5 sekund – Gracz po wznowieniu np. po zdobyciu punktów, lub autu przez rywala, trzyma piłkę i
przez 5 sekund nie rozpoczyna akcji swojej drużyny – drużyna traci piłkę na korzyść przeciwnika.
 błąd 8 sekund – Drużyna musi wyprowadzić piłkę ze swojej połowy (obrony) w ciągu 8 sekund.
 błąd 24 sekund – Drużyna musi w ciągu 24 sekund oddać rzut na kosz, a piłka musi dotknąć obręczy.
Jeśli to nie nastąpi, drużyna przeciwna rozpoczyna grę z autu.
 błędy kozłowania
 Aut – piłka opuszcza boisko, przeciwnik rozpoczyna grę w miejscu, gdzie piłka opuściła pole gry (linia
boczna lub końcowa).
 Faule – Zawodnik opuszcza parkiet popełniając 5. (FIBA) lub 6. (NBA) przewinienie. Faule dzielą się
na: ofensywne (popełniane przez zawodnika atakującego) oraz defensywne (popełniane przez
zawodnika broniącego)
W grze obowiązują następujące podstawowe przepisy:
- Piłka może być podawana, rzucana lub kozłowana rękami.
- Uderzenie piłki pięścią lub nogą jest przekroczeniem przepisów.
kwarcie,
przerwa na żądanie musi trwać 1 minutę.

Mniej popularne gry zespołowe to:
Korfball to jedyna na świecie koedukacyjna gra zespołowa, w której zawodnicy obojga płci grają w
jednej drużynie (nie rozgrywa się meczów z udziałem zawodników tylko jednej płci). Wiele elementów
gry w korfball podobnych jest do koszykówki, piłki ręcznej.
Gra powstała na początku XX wieku, kiedy to nauczyciel wychowania fizycznego z Amsterdamu Nico
Broekhuysen, na potrzeby swoich podopiecznych zaadoptował grę, którą podpatrzył w 1902 roku w
południowej Szwecji. Do dziś dyscyplina stworzona przez Broekhuysena pozostaje jedyną na świecie
zespołową grą, która z założenia jest koedukacyjna.
Zespół składa się z ośmiu osób: czterech mężczyzn i czterech kobiet, z czego dwie pary z danej
drużyny rozpoczynają grę w strefie obrony, a dwie pary w strefie ataku. Jest to bardzo ważna zasada:
bez odpowiedniego ustawienia zawodników na boisku nie da się bowiem poprawnie rozpocząć gry.
Punkty zdobywa się wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej) do kosza umocowanego na 3,5
metrowym słupie. Co dwa punkty, niezależnie która drużyna je zdobędzie, następuje zmiana podczas,
której zawodnicy zamieniają się strefami (połowami boiska) i z obrońców stają się atakującymi, a
atakujący stają się obrońcami.
Gra jest bezkontaktowa. Nie dozwolone jest przepychanie, a nawet wyrywanie piłki z rąk przeciwnika.
Nie wolno także przemieszczać się z piłką, ani kozłować. Ruch i ciągłe próby uwolnienia się od
przeciwnika to element który zdominował grę dzięki czemu gra jest dosyć szybka.
Do kosza mogą rzucać zawodnicy strefy ataku z całej połowy boiska w której się znajdują oraz gdy nie
są (w momencie oddawania rzutu) w pozycji bronionej. Aby punkt zdobyty po rzucie nie został
zaliczony na podstawie pozycji bronionej, obrońca musi stać z wyciągniętą ręką w kierunku
rzucającego oraz musi znajdować się pomiędzy koszem a rzucającym, stojąc twarzą do atakującego.
Musi być przy tym aktywny, tzn. musi próbować zablokować rzut (jednocześnie nie może wybijać piłki z
rąk, może tylko "zbijać" piłkę w locie tj. gdy ta gdy ta opuści ręce.

W

baseball grają dwie drużyny z których każda na przemian spełnia rolę

strony atakującej (team at bat), której zadaniem jest zdobycie punktów, i
przeszkadzającej w tym drużyny broniącej się (fielding team). Zawodnik z drużyny
atakującej najpierw odbija kijem piłkę rzuconą przez miotacza, po czym rzuca kij i
biegnie do najbliższej bazy, aby ją zaliczyć. Jeśli mu się uda to biegnie do kolejnej
itd., aż skończy bieg. W tym czasie zawodnik z drużyny przeciwnej (tzw. łapacz)