Jak właściwie korzystać z Internetu?  Początkowo komputery były używane wyłącznie do celów wojskowych, jednak z biegiem czasu stały się powszechne.

download report

Transcript Jak właściwie korzystać z Internetu?  Początkowo komputery były używane wyłącznie do celów wojskowych, jednak z biegiem czasu stały się powszechne.

Jak właściwie korzystać z Internetu?

 Początkowo komputery były używane wyłącznie do celów wojskowych, jednak z biegiem czasu stały się powszechne. Obecnie liczba osób korzystających z komputerów jest olbrzymia i z każdym rokiem się zwiększa. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o Internet - liczba osób korzystających z Internetu rośnie w ogromnym tempie. Teraz komputer ma prawie każdy w domu lub w pracy. Ludzie bez komputera nie mogą żyć. Te maszyny okropnie nas uzależniły. Tak też jest z Internetem. Jeżeli posiadamy komputer, chcemy także mieć możliwość połączenia z Internetem. Zastosowania Internetu pomagają w życiu codziennym, ale także często przytłaczają.

 To w jaki sposób będziemy korzystać z Internetu zależy tylko od nas. Internet jako sieć usług jest tak popularny, że używa się go do wielu celów. Dostępny jest bez większych problemów dla każdego. Nie tylko w kafejkach internetowych, szkołach ale coraz częściej w domach. Używany jest nie tylko przez młodzież, ale również przez osoby starsze. Do zalet jakie oferuje sieć internetowa można zaliczyć: pocztę elektroniczną czyli e-mail - jest najbardziej popularną usługa dostępną w Internecie. Korzystają z niej miliony ludzi na całym świecie. Jest łatwa w obsłudze, a wiele udogodnień i różnych dodatkowych funkcji pozwala na szybką wymianę wiadomości.

ZALETAMI SĄ:

   Aukcje internetowe, które pozwalają na kupno, sprzedaż, zamianę większości rzeczy, są bardzo wygodne, gdyż możemy wiele rzeczy obserwować bez wychodzenia z domu. Konta internetowe umożliwiają kierowanie kontem, płacenie rachunków, wykonywanie przelewów, sprawdzanie salda konta bez potrzeby wizyty w oddziale banku.

Wszystko o nauce można znaleźć na stronach poświęconych edukacji.

Na takich stronach można znaleźć między innymi streszczenia, wypracowania, opracowania, rozprawki, referaty i wiele innych. Można zdobyć informacje na temat działów różnych przedmiotów. Wiele portali ma do zaoferowania tzw. "rozrywkę". Są to m.in. gry on-line, w które można grać dzięki dostępowi do Internetu. Można również rozwiązywać krzyżówki, psychotesty, brać udziały w konkursach czy internetowych forach[...]

Jak się wcześniej dowiedzieliśmy się Internet to skarbnica informacji oraz wiedzy… A co dalej? POCZYTAJMY!!   W Internecie możemy także dokonywać zakupów, często na znacznie korzystniejszych warunkach niż w realnych sklepach. Przy pomocy Internetu możemy także oglądać filmy, czytać książki i prasę, słuchać muzyki czy grać w gry. Często korzystamy także z serwisów informacyjnych. Bez wychodzenia z domu sprawdzamy Jaka będzie jutro pogoda, o której wyjeżdża pociąg do Krakowa czy jaki jest kurs określonej waluty. Internet pomaga nam także w pracy. Począwszy od wyszukiwania przez policję danych na temat zbrodniarzy a skończywszy na pilotowaniu promów kosmicznych. Dzięki niemu możemy zbadać całą ziemię, a nawet kosmos. Pomaga on w określeniu czy naszemu życiu nie zagraża niebezpieczeństwo oraz co aktualnie dzieje się w danym skrawku ziemi. Dzięki skomplikowanym aparaturom do pomiarów pogody przewidujemy, jaki będzie stan naszej atmosfery, oraz możemy przewidzieć straszne, lecz prawdziwe kataklizmy jak: tajfuny, tsunami, powodzie, tornada, susze, pożary, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów. Przez Internet te informacje mogą szybko zostać przekazane w konkretne miejsce na kuli ziemskiej, dzięki czemu może zostać uratowane ludzkie życie.

  Internet, mimo wielu zalet ma również wady.

Ogólnymi wadami i zagrożeniami są wirusy, które mogą uszkodzić nasz komputer, spamy, które zasypują nas całym mnóstwem reklam i ogłoszeń, hakerzy, którzy włamują się do naszych komputerów tworząc zagrożenie nie tylko dla samego komputera, ale także dla danych, które tam przechowywujemy np. haseł do internetowych kont bankowych.

  Głównym zagrożeniem jest anonimowość, która z jednej strony jest zaletą, a z drugiej strony zagrożeniem, ponieważ nigdy nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie monitora i jakie ma zamiary w stosunku do nas. Wiele Osób właśnie używają anonimowości w celach seksualnych. Tzw. Pedofile są wielkim zagrożeniem dla małych dzieci, młodzieży a nawet dla dorosłych osób. Dlatego w kontaktach internetowych powinniśmy stosować zasadę "ograniczonego zaufania".

Również Wielkim zagrożeniem jest uzależnienie od Internetu. Naukowcy badający wpływ Internetu na życie ludzi nazwali to zjawisko "Największe uzależnienie XXI wieku".

       Najgroźniejszym zagrożeniem wynikającym z nadmiernego korzystania z Internetu jest możliwość uzależnienia od niego. Podstawowymi objawami umożliwiającymi nam rozpoznanie zagrożenia jest: Spędzanie w Internecie długich godzin każdego dnia Złe samopoczucie, nadmierna nerwowość, zły nastrój w momentach pozbawienia kontaktu z Internetem Osłabienie więzi z rodziną Kłopoty finansowe, jeśli korzystamy z modemu Pogorszenie wyników w nauce, częste nie przygotowanie do lekcji Pogłębianie się uzależnienia od Internetu doprowadza do powstawania takich schorzeń jak: depresja, fobie społeczne (lęk przed kontaktami z innymi ludźmi, w końcowym stadium osoba uzależniona boi się opuszczać mieszkanie), wady wzroku i postawy, bezsenność, nerwica .

 Czaty oraz różne komunikatory internetowe tj. Gadu-Gadu, Tlen czy Skype pozwalają na poznawanie różnych ludzi z całego świata, można rozmawiać z wieloma osobami jednocześnie, lub z każdą osobno. Dużą zaleta jest to, że można pozostać osobą anonimową w internecie, tak długo jak tego chcemy. Jest to duże udogodnienie dla osób nieśmiałych i skrytych. Wiele Czatów również udostępniło funkcję Oglądania ludzi "po drugiej stronie". Dzięki temu jesteśmy w stanie oglądać ich i słuchać dzięki małym przyrządom tj. mikrofon i kamerka internetowa..

 Wyszukiwarki Internetowe pozwalają na łatwe i szybkie wyszukiwanie wielu potrzebnych informacji, danych dotyczących szukania np. pracy, wiadomości, rozrywki oraz nauki[...] Wystarczy tylko wpisać ciąg wyrazów, a one szybko znajdują wszystko to, co ma jakieś powiązanie z szukanym tematem. Do najbardziej popularnych należą google, twocows i standardowe Wyszukiwarki portali internetowych takich jak np. wp , Interia, Onet[…]

Internet jest niezmierną skarbnicą informacji i możliwości, z których musimy się tylko nauczyć korzystać, by nie przyniosły one złych efektów.

Oto strony, które bardzo pomogły mi stworzyć tę prezentację: -www.google.pl, -www.wikipedia.pl, -www.wp.pl

PREZENTACJĘ WYKONAŁA

:

KAROLINA PALUSZEK Z KL.VIB