LITERA - Gostyńska Gra Miejska

download report

Transcript LITERA - Gostyńska Gra Miejska

II KRZYWI

Ń

SKA GRA MIEJSKA KRZYWIN ANNO DOMINI 1656

Etap uliczny: 27 kwietnia 2013

Wdowa, żeby odwiedzić męża musi iść na cmentarz. W jednym z opowiadań stary cmentarz lokowany jest przy drodze do Wieszkowa. Na podwórzu przedszkola. Wdowa wyjaśnia, że przypadkowo trafił do niej list. Nie potrafi wyjaśnić szczegółów; przekazuje dokument: LITERA: O

Kat miał swoją siedzibę przy drodze w kierunku do Wieszkowa. Na mapie symbol topora. Agent Thomas Petersson (ręce w łańcuchach) mówi po szwedzku (niezrozumiany pisze na kartce i podaje): På plats på kartan med en krona (Miejsce na mapie, gdzie korona). Oddaje dokument:

W miejscu oznaczonym na mapie symbolem korony Agent przekazuje informacje/ plotki:

Podobno Kościan usunął Szwedów a wojska starosty babimojskiego zbliżają się do grodu krzywińskiego. A ludzie mówią, że Radzewski został kasztelanem, bo żona mu załatwiła u Szwedów. A ten Kamil to ma siostrę, co Jareckiego jest żoną.

LITERY: S,E

Fara. Oczywiście postacią tak szanowaną w XVII wieku mógł być ksiądz.

Agent przekazuje dokument LITERA: T

.

Ulica księdza Nawrockiego ( w jednym z opowiadań tam znajdować się miała łaźnia).

Piotr Łaziebnik wyjaśni, że „często zajmował się też

leczeniem i wezwano go do chorego Kalitki. Kalitka zmarł na skręt jelit. A może spotkaliście gdzieś jakiegoś

Rusina? Nie widzieliście dokumentu Pułkownika?” LITERY: I

5. Poszukaj człowieka, co pisać umie i innych tego uczy. Może właśnie takiej osobie powierzono jakieś dokumenty.

Nauczyciel Szkudlarek lubił wiosną spędzać czas na łowieniu ryb. Należy więc go szukać przy jeziorze krzywińskim.

Agent wyjaśnia, że ojcem Zofii był zaufany człowiek starosty Krzysztofa Żegockiego - Piotr Kalitka, walczący przeciw Szwedom w konfederacji tyszowieckiej. Wyjaśnia, jak w odbiciu lustrzanym ludzie ci sami inaczej wyglądają, jakby wspak, jak podpisy w dokumentach. Wspomina o roli Kamila Krystka w procesie czarownic LITERY: P

Część liter w tekście jest pogrubiona. Układają się w wyraz: WIATRAK– w miejscu oznaczonym na mapie wiatrakiem znajdować się będzie agent.

Agent informuje, że pytał o Kalitkę Rusin Jan Mahowski, weteran walk u boku Żegockiego, który był jego wielkim przyjacielem. Mówił, że cała sprawa jest mocno zagmatwana, oraz że zdobył fragment listu, gdzie brakuje jednak nadawcy i adresata. Mahowski szukał jakieś odezwy i kontaktował się z jakimś Szwedem.

LITERA: T

Malarz: Piotr Łaziebnik często spotykał się z Piotrem Kalitką. Czasami odwiedzał ich też potajemnie jakiś Szwed. Nazywał się chyba Peterssen. Niedawno o Łaziebnika pytał jakiś Rusin.

LITERA: L

Litery

Podane litery układają się w słowo: pistolet.

W miejscu oznaczonym PISTOLETEM znajduje się będzie agent, który przekazuje dokument:

Rozwiązanie

Oskarżona: Zofia- żona Alberta krawca, córka Piotra Kalitki była niewinna. Jej ojciec walczył u boku Krzysztofa Żegockiego jako członek patriotycznej konfederacji tyszowieckiej w czasie potopu szwedzkiego. W ręce konfederatów wpadły dokumenty, z których wynikało, że Kamil Krystek (gra słów: Kamil - Limak), jego krewny W. Jarecki (gra słów: Jan Warecki) oraz Wł (Wacław) za szwedzkie talary dostarczali informacji o ruchach wojsk polskich i osobach współpracujących z konfederatami. Były też w nich informacje, że dziedziczka połowy Gostynia – Marianna Radzewska w zamian za pomoc Szwedom otrzymała kasztelanie krzywińską dla męża.

Piotr Kalitka miał równie przekazać mieszkańcom wezwanie do walki – rozkaz Żegockiego. Niestety Piotr wygadał się o tym przed nieznajomym, który później trafił do lubińskiego klasztoru, umarł na skręt jelit. Prawdopodobnie został otruty przez Kamila, który w tym czasie bawił w klasztorze. W lutym 1656 roku umarł w dziwnych okolicznościach ojciec Zofii – Piotr Kalitka. Jego ostatnie słowa dotyczyły wspomnień w skrzynce, testamentu, ludziach i wskazówkach. Sługa miejski Wacław i Warecki postanawiają nie dopuścić by wspomnienia i zaginione dokumenty wpadły w ręce córki Piotra Kalitki.

Już wcześniej Wacław bezskutecznie próbował starać się o rękę Zofii, by uniemożliwić jej objęcie spadku i dostęp do szkatuły ze wspomnieniami ojca. Testament został przypadkowo odkryty i odczytano zawarte w nim wskazówki. Zainteresowana zniszczeniem dokumentów oraz wspomnień Piotra Kalitki była przede wszystkim hrabina Radzewska. To ona wysłała Kamila Krystka do klasztoru w Lubiniu, by wyciągnął informacje o miejscu ukrycia dokumentów. Wiedziała również, że jako oskarżona o czary Zofia nie będzie mogła rozwiązać zagadkę śmierci Piotra Kalitki.

„Załatwienie” dziewczyny powierzyła swoim sługom. Ponieważ kilka lat temu, z pomówienia Kamila umarła w wyniku tortur Zofia, żona cieśli Jana, miał on doświadczenie w załatwianiu porachunków w ten sposób. Wykorzystał Wacława i Wareckiego, by tym razem oni byli oskarżycielami. Niewinna córka Piotra Kalitki - Zofia została oskarżona o czary.