Prezentacja - EduTuba.pl

Download Report

Transcript Prezentacja - EduTuba.pl

Działalność Samorządu Uczniowskiego działalnością wszystkich uczniów w szkole

CO TO JEST SAMORZĄD UCZNIOWSKI?

Samorząd to organizacja uczniów działająca na rzecz uczniów i zarządzana przez uczniów.

Samorząd to wszyscy uczniowie szkoły.

Samorząd to działania podejmowane przez uczniów, zgodnie z ich potrzebami i zainteresowaniami.

Samorząd to reprezentacja uczniów wobec nauczycieli/ dyrektora/ rodziców .

 1.

2.

SAMORZĄD UCZNIOWSKI W PRAWIE OŚWIATOWYM

3.

4.

5.

6.

7.

9.

Zgodnie z art. 55 Ustawy o systemie oświaty samorząd ma prawo do:

uchwalania regulaminu samorządu uczniowskiego (zgodnego ze statutem szkoły) samodzielnego ustalania w regulaminie zasad wyboru i działania organów samorządu wyboru opieku na samorządu przedstawiania opinii i wniosków do rady szkoły, dyrektora i rady pedagogicznej we wszystkich sprawach szkoły uczestnictwa w pracach rady szkoły reprezentowania uczniów w realizacji ich prawa do: - wydawania gazetki szkolnej - informacji o programie nauczani - organizacji życia szkolnego wnioskowania o dokonanie zmian w statucie szkoły.

DOBRY START I PODZIAŁ ZADAŃ TO 50% SUKCESU

Spisanie kontraktu zapisanie zasad pracy SU, to pozwoli uniknąć konfliktów    Zadajemy sobie pytania, gdy czegoś nie rozumiemy; Oceniamy pomysły, nie osobę;     Każdy pomysł jest dobry, każdy ma prawo do własnego zdania; Doceniamy siebie nawzajem i chwalimy pomysły innych; Gdy jedna osoba mówi, reszta słucha; Trzymamy się planu zebrania;  Sygnalizujemy swoje potrzeby (np. nuda, potrzeba przerwy, itd.). Wcześniejsze zaplanowanie i podział zadań dobrze określone, zaplanowane czasowo zadania przydzielone poszczególnym osobom ułatwiają pracę i mobilizują do działania wszystkich członków grupy.

PAMIĘTAJMY: PLANOWANIE JEST ZAWSZE PRACOCHŁONNE

Zarząd Samorządu Uczniowskiego

- odpowiada za koordynowanie działań uczniów - reprezentuje interesy uczniów przed dyrekcją, radą pedagogiczną, radą rodziców, - informuje innych o bieżącej działalności samorządu, - składa się z wybranych w demokratycznych wyborach przedstawicieli wszystkich uczniów szkoły, - tworzy program pracy samorządu, który powinien wynikać z dokonanej na początku roku analizy potrzeb uczniów i sytuacji w szkole, - inicjuje współpracę z przedstawicielami samorządów klasowych oraz przedstawicielami innych grup, kół zainteresowań, klubów, stowarzyszeń działających w szkole, - inicjuje działania rozwijające pasje i zainteresowania uczniów oraz wykorzystujące ich potencjał twórczy, umiejętności i talenty, - sprawuje opiekę nad kroniką szkoły, gablotami, gazetkami ściennymi (z możliwością przekazania tego zadania na innych uczniów, klasę, grupę), zbiera i archiwizuje bieżącą dokumentację SU, - zapewnia ciągłość trwania pracy samorządu, dbając o odpowiednie „przeszkolenie” i przygotowanie do pracy swoich następców.

SEKCJE LUB GRUPY ZADANIOWE

- kierują pracą wybranych przez siebie sekcji, - dbają o angażowanie w jej działania jak największej liczby uczniów, - uczestniczą aktywnie w pracach i zebraniach zarządu SU, rady samorządów klasowych oraz przedstawicieli innych grup, kół zainteresowań, klubów, stowarzyszeń, działających w szkole, - współtworzą program pracy sekcji, inicjują działania prowadzone w jej ramach.

       

RADA SAMORZĄDÓW KLASOWYCH

- składa się z wybranych podczas klasowych wyborów przedstawicieli wszystkich klas (potocznie zwanymi gospodarzami klas), - rada rozpatruje i opiniuje plan działań i konkretne inicjatywy zarządu SU oraz zgłasza własne propozycje, - przedstawiciele samorządów klasowych rozpatrują i opiniują semestralne i roczne sprawozdania przewodniczącego SU, - przedstawiciele samorządów klasowych zbierają pomysły uczniów swojej klasy dotyczące pracy samorządu i przedstawiają je na zebraniach rady samorządów klasowych z zarządem SU, - przedstawiciele samorządów klasowych, uczestnicząc w zebraniach z zarządem SU, reprezentują interesy i opinię swojej klasy w danej sprawie, - przedstawiciele samorządów klasowych informują i zachęcają uczniów swojej klasy do zaangażowania się w działania SU, - przedstawiciele samorządów klasowych informują uczniów swojej klasy o działalności zarządu SU, - wraz z zarządem podejmuje najważniejsze decyzje o kierunkach działania samorządu w szkole.

DLACZEGO WARTO MIEĆ W SZKOLE SAMORZĄD UCZNIOWSKI?

Dla samorządu terytorialnego: Dla dyrektora szkoły:

- Rozwija aktywność obywatelską - Kształtuje postawę współodpowiedzialności za wspólne dobro - rozwija nawyk współpracy i współdziałania w środowisku lokalnym - poprzez działania uczniów promuje gminę na zewnątrz - rozwija wrażliwość społeczną, angażuje uczniów w działalność wolontariacką, - rozwija przedsiębiorczość i samodzielność uczniów - angażuje uczniów w organizację i prowadzenie lokalnych imprez kulturalnych - angażuje uczniów w organizację i udział w kampaniach edukacyjnych - aktywizuje uczniów, rozwija ich poczucie odpowiedzialności i przedsiębiorczość - integruje uczniów i całą społeczność szkolną - dzięki swoim działaniom zapewnia równowagę pomiędzy nauką a zabawą i tworzy dobrą atmosferę w szkole - jest szkołą przedsiębiorczości i odpowiedzialności - poprzez swoje działania promuje szkołę - ułatwia przepływ informacji w szkole - umożliwia pełną i prawdziwą identyfikację potrzeb i oczekiwań uczniów.

AKTYWNA DZIAŁALNOŚĆ SU = 50% SUKCESU

DIAGNOZA POTRZEB UCZNIÓW ( ANKIETA/ OBSERWACJA/ KWESTIONARIUSZ/ WYWIAD)

ANALIZA ANKIETY

OPRACOWANIE PLANU DZIAŁAŃ/ PROJEKTU W CELU ROZWIĄZANIA PROBLEMU/ ZASPOKOJENIA POTRZEBY UCZNIA Z UWZGLĘDNIENIEM POMOCNYCH OSÓB, POTRZEBNYCH ŚRODKÓW I FUNDUSZY ORAZ PODZIAŁU ZADAŃ

REALIZACJA PLANU/ PROJEKTU

EWALUACJA DZIAŁAŃ W TRAKCIE REALIZACJI PROJEKTU

REALIZACJA ZADANIA….. UFFF

WYBIERAMY PROBLEM/ ZADANIE ZBIERAMY INFORMACJE SZUKAMY ROZWIĄZAŃ I PLANUJEMY DZIAŁANIA SZUKAMY WSPARCIA DZIAŁAMY ROZMAWIAMY

WYBIERAMY PROBLEM

CO CHCEMY ZMIENIĆ CZEGO NIE CHCEMY ZMIENIĆ

• • brak sklepiku szkolnego brak bezpiecznego miejsca dla rowerów • • • przemoc wśród uczniów brak punktu ksero • • niewystarczająca komunikacja pomiędzy nauczycielami i uczniami • • • brak przejścia dla pieszych w pobliżu szkoły brak dyskotek brak ciekawych wydarzeń kulturalnych w szkole zły stan boiska szkolnego lub jego brak brak kół zainteresowania itp.

• • • • • • zaangażowany opiekun samorządu uczniowskiego dobre kontakty z dyrektorem własny pokój dla samorządu tani i dobry sklepik dobre zaplecze sportowe szkoły możliwość pogłębiania zainteresowań • na kółkach • • świetlica szkolna pozytywnie nastawiony dyrektor szkoły szkoła jest otwarta do późna itp.

ZBIERAMY INFORMACJE CZYLI PORADNIK MŁODEGO BADACZA ŻYCIA SZKOŁY

 Poszukujemy źródeł informacji: - dyrektor szkoły i nauczyciele mogą być nieocenionym źródłem informacji na temat waszego problemu

Pamiętajmy: to sojusznicy w naszej pracy

- rodzice są również kolosalną kopalnią wiedzy i doświadczenia; zdecydowanie pomogą zrozumieć problem i podpowiedzą, co można zrobić, aby go rozwiązać - Internet to kolejny element do wykorzystania - samorząd lokalny, który może pomóc w sprawach wykraczających poza kompetencje szkoły

SZUKAMY ROZWIĄZAŃ I PLANUJEMY DZIAŁANIA

1. Oddzielmy fakty od opinii FAKTY | OPINIE czyli co zrobić, aby zmienić fakty poprzez opinie na nową rzeczywistość czyli…

ROZWIĄZANIE PROBLEMU

2. Pracujmy w grupach i poszukajmy jak najwięcej rozwiązań 3. Zbierzmy propozycje na kartce, nie pomijając żadnej z nich, nawet jeśli wydaje sie niemądra lub nierealistyczna. 4. Przedyskutujmy wady i zalety poszczególnych propozycji i spróbujmy ustalić, które z nich mogą być najbardziej skuteczne i dlaczego? 5. Podejmijmy wspólną decyzję wybierając jedno, dwa lub maksymalnie trzy rozwiązania. 6. Sprawdźmy, czy nasze rozwiązanie jest zgodne z prawem.

Planowanie to kilka etapów:   Wypiszmy wszystkie działania które powinniśmy podjąć do realizacji naszego projektu. Ważne, abyśmy na tym etapie wypisali wszystkie rzeczy, które musimy zrobić. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek, np. kiedy coś jest nie zrobione lub bałaganu i pośpiechu w ostatnim dniu projektu. Zastanówmy się nad środkami potrzebnymi do realizacji każdej czynności.  Dobrze jest podzielić odpowiedzialność między siebie. Najlepiej, aby za każdą rzecz była odpowiedzialna jedna osoba. Wtedy nie zdarzy się sytuacja, w której każdy myśli, że ktoś inny robi daną rzecz a ta czynność zostaje niewykonana.  W końcu ustalamy datę wykonania dla każdej czynności, to pozwoli nam zrealizować wszystkie działania na czas.

PAMIĘTAJ: JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY ZA SWOJE ZADANIE I MUSISZ LICZYĆ SIĘ Z KONSEKWENCJAMI NIEWYKONANIA LUB OPÓŹNIENIA ZADANIA. TO PRACA ZESPOŁOWA I JEŚLI TY ZAWALISZ, CAŁY PROJEKT MOŻE SIĘ NIE POWIEŚĆ LUB OPÓŹNIĆ

SZUKAMY WSPARCIA CZYLI SOJUSZNICY I PARTNERZY

  Realizacja projektów będzie wymagać wsparcia rzeczowego, finansowego oraz różnego rodzaju pozwoleń, więc szukajmy sojuszników i partnerów.

DZIAŁAMY CZYLI WYZWANIA I… ŚWIETNA ZABAWA

1. Spójrzmy na plan i do dzieła 2. Zaczynamy realizację pierwszych czynności. 3. Kontrolujemy czy wszystko idzie z godnie z planem.

Zachowania pomagające grupie wybrać wspólne cele:

- wspólne wyznaczenie i zaakceptowanie celu działania grupy - uzgodnienie zasad, którymi będziemy się kierować w tej grupie - ustalenie i zaakceptowanie podziału odpowiedzialności i ról grupie - wskazywanie nowych pomysłów, sugerowanie ciekawych rozwiązań - wpływanie na kierunek i tempo pracy grupy; dokonywanie podsumować, przypominanie o czasie, jaki pozostał na wykonanie zadania, przypominanie o celach - zbieranie informacji niezbędnych do podjęcia decyzji - przekazywanie faktów i uogólnień związanych z własnym doświadczeniem i odnoszących się do danego problemu - dawanie przykładów, rozwijanie znaczeń, znajdowanie uzasadnień dla propozycji poczynionych wcześniej - podsumowywanie wyników, wskazywanie odstępstw od wyznaczonych pierwotnie celów

Zachowania pomagające tworzyć dobrą atmosferę w grupie

szukanie kompromisu, łagodzenie różnic miedzy członkami grupy i ich poglądami - angażowanie tych, którzy nie zabierali głosu, zachęcanie ich do wyrażenia własnego zdania - akceptowanie propozycji innych, udzielanie pochwał - rezygnacja z własnych pomysłów w imię wspólnych interesów grupy - rozładowanie napięć poprzez żart - kulturalne zachowywanie się w każdej sytuacji - troska o warunki spotkania

Zachowanie niesprzyjające pracy grupy

- monopolizowanie dyskusji, usiłowanie przejęcia kontroli nad grupą, przeszkadzanie innym - ataki osobiste, napastliwe żarty, okazywanie zazdrości - wyrażanie dezaprobaty dla wartości, ranienie innych - zdobywanie kontroli poprzez manipulowanie grupą lub jej członkami - blokowanie działań bez powodu, próby powrotu do pomysłów, które grupa świadomie odrzuciła - spowiadanie się – wykorzystywanie grupy do zwierzeń osobistych - szukanie uznania, zwracanie uwagi na siebie i przechwalanie się - domaganie się specjalnych przywilejów - kierowanie się w działaniu własnymi uprzedzeniami i

ROZMAWIAMY O… SUKCESIE

 Zrealizowanie projektu wymaga podsumowania.

TYLKO PO CO???

- Przekonajmy się, czy nasze działania przyniosły zamierzony efekt. Jak? Zróbmy ankietę, a może wywiad lub poobserwujmy… ( to wydaje się być znajome  ) - Wyciągnijmy wnioski, które działania i jakie wsparcie były najbardziej skuteczne.

- Co dla nas było ważne: sam efekt/ produkt działań czy też uczestnictwo w tych działaniach ( nabycie nowych umiejętności, zaangażowanie, praca w grupie, motywowanie innych, zetknięcie się z nowym problemem, itp.)

     

TRUDNE MOMENTY W PRACY SU

choroba jednego z uczniów

- zadania chorego ucznia należy rozłożyć na grupę innych 2-3 uczniów

niedotrzymywanie terminów

- sprawdzanie „krok po kroku” postępów, punkty kontrolne; konstruktywna rozmowa z osobą odpowiedzialną za „obsuwę”; systematyczne spotkania i rozmowa o tym, co już zostało zrobione, a co jeszcze nie

konflikt w zespole

- mediacja opiekuna SU; poznanie przyczyn kryzysu; poprawienie komunikacji; szczera rozmowa;

lenistwo

- jasne kryteria i obowiązki każdego członka (najlepiej spisane); nagradzanie i docenianie najmniejszych sukcesów; wskazanie na korzyści możliwe do uzyskania jako rezultat pracy;

brak sojuszników

- wyznaczenie osób odpowiedzialnych wyłącznie za kontakty z sojusznikami; „burza mózgów” nad tym, kto jeszcze mógłby nam pomóc; poszukiwanie alternatywnych źródeł pomocy (rodzina, znajomi, pracownicy szkoły);

zmęczenie grupy

- motywowanie; odpowiednie rozłożenie obowiązków na każdego członka

     

słaba "baza" szkolna

- skorzystanie z innej bazy zasobów np. muzeum, dom kultury, inna szkoła itp.; próba pozyskania nowych zasobów od sponsorów;

trudna współpraca z dyrekcją i radą pedagogiczną

- wsparcie opiekuna; wsparcie rodziców; negocjacje; petycje uczniów do nauczycieli i dyrekcji;

brak promocji projektu

- wyznaczenie osób odpowiedzialnych za reklamę i PR; nawiązanie współpracy z lokalnymi mediami;

kłopoty organizacyjne

- stworzenie grafu z podziałem zadań i ról; pomoc z zewnątrz np. nauczyciele, rodzice

brak motywacji

- docenianie tego, co zostało już zrobione; podkreślanie atrakcyjności projektu;

brak finansowania

- zamieszczanie reklam sponsorów w gazetce szkolnej czy podczas imprez; poszukiwania sponsorów

WIEM, ŻE WIEM…

     Czego się nauczyłam/łem? Co było dla mnie najcenniejszym doświadczeniem podczas realizacji tego problemu? Jakie nowe umiejętności odkryłam/łem w sobie? Czy zmieniło się moje zdanie na temat, którym się zajmujemy? Do czego przydać mi się mogą doświadczenia i umiejętności z realizacji projektu?

Zmotywowani, po osiągniętym sukcesie, gotowi zdobywać świat i

„podbijać nowe lądy”?

Do pracy więc nad kolejnym, z pewnością udanym projektem

