המבנה החלקיקי של האוויר.ppt
Download
Report
Transcript המבנה החלקיקי של האוויר.ppt
©
ִ
הריק והגורמים המשפיעים
על תנועת החלקיקים
(צפיפות ,טמפרטורה ,סוג החומר)
מצגת לימוד
מדעים -שכבה ז'
מערכי שיעור ממוקדי הצלחה
©
מצאו את הקשר בין שני החפצים הבאים -
שואב אבק
קשית שתייה
יש קשר
©
הקשר בין קשית שתייה ושואב אבק הוא
השפעת הריק על אופן הפעולה.
ִריק = העדר כל חומר
©
ִריק = העדר כל חומר
חלקיקי האוויר שסביבנו נעים כל הזמן ויוצרים
לחץ לכל הכיוונים במידה שווה.
אם ניצור ִריק במקום כלשהו ,נקטין את לחץ
האוויר באותו מקום בעוד הלחץ שהיה בשאר
הכיוונים יישאר כשהיה.
קשית שתייה
©
חלקיקי האוויר מפעילים לחץ לכל הכיוונים במידה
שווה :על הקשית ,על הנוזל בכוס ,על הכוס מבחוץ.
כאשר אנו שואבים את האוויר מהקשית אנו
יוצרים בקשית לחץ אוויר נמוך (כמעט ִריק)
ואז נדחף הנוזל לתוך הקשית על ידי לחץ
האוויר על הנוזל בכוס.
שואב אבק
©
באנגלית VACUUM CLEANER :
כיצד פועל המכשיר?
בעת הפעלתו ,נוצר בתוך המכשיר ריק (ואקום)
כך שמתקבל לחץ אוויר נמוך מאוד.
מחוץ למכשיר ממשיכים חלקיקי האוויר
ללחוץ במידה שווה למצב הקודם.
לכן האוויר החיצוני "דוחף" את
הלכלוך לתוך המכשיר.
שאלה 1
מתלה
©
עידן רצה להפתיע את אימו .הוא הצמיד מתלה,
לאחיזת פתקים והודעות ,לאחד מאריחי המטבח.
מה הצמיד את המתלה לאריחי המטבח?
א -תשובות ג' ו-ד' נכונות.
ב -לחץ האוויר על אריחי המטבח הצמיד
את המתלה.
ג -לחץ האוויר החיצוני הצמיד את המתלה.
ד -הריק שנוצר מאחורי המתלה בעת הלחיצה הוא זה
שאיפשר למתלה להיצמד.
ה -המתלה הוצמד בעזרת דבק.
נבצע ניסוי :תנועת חלקיקים בריק ובאוויר.
©
מטרה :לבדוק אם תנועת החלקיקים בריק
שונה מתנועתם באוויר.
כלים וחומרים:
• שתי מבחנות,
• שני פקקים למבחנות,
• צמר גפן,
• ניירות לקמוס,
• משאבה הפוכה (יוצרת ואקום),
• נוזל בשם אמוניה.
מהלך הניסוי
© פקק
צמר גפן טבול באמוניה
נייר לקמוס וורוד
.1נכניס לשתי המבחנות נייר
לקמוס ורוד (נייר שהופך
מבחנה מלאה באוויר
לכחול במגע עם חומר בשם
אמוניה).
1
1
.2בעזרת משאבה הפוכה נרוקן
את אחת המבחנות מאוויר,
ניצור בה ואקום.
מבחנה ובה ריק
(הוצא ממנה האוויר)
2
מהלך הניסוי
.3לפקק של כל אחת
מהמבחנות נצמיד בחלקו
הפנימי צמר גפן טבול
באמוניה.
.4נעקוב אחר ניירות הלקמוס
שבמבחנות.
© פקק
צמר גפן טבול באמוניה
נייר לקמוס וורוד
מבחנה מלאה באוויר
1
1
מבחנה ובה ריק
(הוצא ממנה האוויר)
2
שאלה 2
© תוצאות הניסוי
עקבנו אחרי ניירות הלקמוס בשתי המבחנות.
מה ראינו? מהן תוצאות הניסוי?
ניירות הלקמוס שינו צבען מוורוד לכחול -
א -במבחנה עם האוויר תוך כמה שניות.
ב -במבחנה ללא האוויר (ריק) ,תוך כמה שניות.
ג -בשתי המבחנות באותו זמן.
ד -במבחנה ללא האוויר ארך התהליך כמה דקות.
שאלה 3
©
מסקנות
ראינו שבמבחנה שהוצא ממנה האוויר היה התהליך
מהיר הרבה יותר מאשר במבחנה עם האוויר.
מה ניתן להסיק מתוצאות אלה? מהן המסקנות מהניסוי?
א -תנועת החלקיקים (פעפוע) בריק מהירה הרבה
יותר מתנועתם בין חלקיקים אחרים (באוויר).
ב -תנועת חלקיקים באוויר מהירה הרבה יותר
מתנועתם בריק.
ג -אין הבדל במהירות הפעפוע בריק ובאוויר.
©
השפעת הטמפרטורה על
מהירות תנועת החלקיקים
כאשר הטמפרטורה של הגז
עולה,
מהירות חלקיקי הגז
גדלה.
השפעת הטמפרטורה של מהירות
תנועת החלקיקים
©
לפניכם טבלה שמדגימה את
מהירות חלקיקי החמצן
בטמפרטורות שונות:
כאשר הטמפרטורה של הגז עולה,
מהירות חלקיקי הגז גדלה.
הטמפרטורה
במעלות צ'
המהירות
במטרים
לשניה
0°
460
20°
480
120°
550
270°
650
שאלה 4
© מהירות בקירור
מה קורה למהירות החלקיקים כאשר
מקררים גז?
א -מהירות החלקיקים קטנה.
ב -מהירות החלקיקים גדלה.
ג -מהירות החלקיקים לא משתנה.
ד -אף תשובה לא נכונה.
שאלה 5
טמפרטורה ומהירות
©
מתי הפעפוע יהיה מהיר יותר?
א -ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר.
ב -ככל שהטמפרטורה נמוכה יותר.
ג -אין קשר בין הטמפרטורה לבין מהירות
החלקיקים.
ד -אף תשובה לא נכונה.
©
ניסוי :קרום הסבון
מטרה :לבדוק את השפעת הטמפרטורה על
תנועת החלקיקים.
כלים וחומרים :שתי מבחנות ,צלחת קטנה ,סבון כלים,
כוס כימית עם מים קרים ,כוס כימית עם
מים חמים.
©
מהלך הניסוי
.1נטבול את פתח המבחנה בסבון כלים
שבצלחת.
.2נהפוך את המבחנה כך שפתחה כלפי מעלה.
.3נכניס את תחתית המבחנה לכוס ובה מים
חמים .נסתכל על קרום הסבון.
.4נעביר את המבחנה לכוס שבה מים קרים.
נעקוב אחר קרום הסבון.
שאלה 6
תוצאות הניסוי
©
קרום הסבון
לפניכם שני ציורים ,א' ו-ב' .בחרו את
המשפט הנכון.
א -מבחנה א' מתארת את מה שקרה
במים הקרים.
ב -מבחנה ב' מתארת את מה שקרה
במים החמים.
ג -שתי המבחנות מתארות את מה
שקרה במים החמים.
ד -תשובות א' ו-ב' נכונות.
א
ב
©מסקנות קרום סבון
שאלה 7
נסיק מסקנות
א -המים החמים חיממו את האוויר במבחנה וקרום
הסבון ירד למטה.
ב -המים החמים חיממו את האוויר בתוך המבחנה
וקרום הסבון עלה למעלה.
ג -המים הקרים קררו את האוויר במבחנה וקרום
הסבון עלה למעלה.
ד -אף תשובה לא נכונה.
שאלות פתוחות .העתיקו למחברות וענו:
©
.1
.2
.3
.4
.5
מה קרה לחלקיקים של האוויר ,שהיו במבחנה ,כאשר
חיממנו מבחוץ את המבחנה (על ידי מים חמים)?
כיצד החימום של המבחנה ,מבחוץ ,השפיע על קרום
הסבון?
מה קרה לחלקיקים של האוויר ,שהיו במבחנה ,כאשר
קררנו את המבחנה?
כיצד הקירור השפיע על קרום הסבון?
מה קורה לחלקיקים מחוץ למבחנה בכל אחד מהמצבים
וכיצד עובדה זו משפיע על קרום הסבון?
©
השפעת סוג החומר על מהירות
תנועת החלקיקים.
מהירות החלקיקים תלויה לא רק בטמפרטורה,
אלא גם בסוג החומר המופיע במצב של גז.
לחומרים שונים חלקיקים
בעלי מסה שונה.
השפעת סוג החומר על מהירות
תנועת החלקיקים.
©
לפניכם טבלה המציגה
מהירות חלקיקי גזים שונים
בטמפרטורה של 0מעלות צ':
הגז
הגודל היחסי
של מסת
החלקיק
המהירות
במטרים
לשניה
מימן
קטנה
מאוד
1840
הליום
בינונית
1290
מהירות החלקיקים תלויה לא רק
בטמפרטורה ,אלא גם בסוג
החומר המופיע במצב של גז.
חנקן
גדולה
490
לחומרים שונים חלקיקים בעלי
מסה שונה.
חמצן
גדולה
מאוד
460
שאלה 8
©
השלמת מילים
נשלים את המשפט הבא
ככל שהמסה של חלקיקי הגז________,
מהירות חלקיקי הגז_______.
א -גדולה ,גדולה.
ב -קטנה ,קטנה.
ג -גדולה ,קטנה.
ד -אף תשובה לא נכונה.
שאלה 9
©
ריח הבושם
שחר פתחה בקבוק בושם בחדר סגור .הטמפרטורה בחדר הייתה
35מעלות צ' .לאחר כשתי דקות התפשט הריח בכל החדר.
מה היה ההבדל אם הטמפרטורה בחדר הייתה
25מעלות צ'?
א -קצב התפשטות ריח הבושם היה איטי יותר.
ב -קצב התפשטות ריח הבושם היה מהיר יותר.
ג -קצב התפשטות ריח הבושם היה אותו קצב
בדיוק.
שאלה 10
צפיפות
©
לשני כלים זהים הוכנסו כמויות שונות של גז חנקן.
(כלי א' 200גרם ,כלי ב' 400גרם)
מה תהיה מהירות תנועת החלקיקים בכלים?
א
א -בכלי ב' ינועו החלקיקים מהר יותר.
ב -בשני הכלים ינועו החלקיקים באותה מהירות.
מכיל 200
גרם חנקן
ג -בכלי א' ינועו החלקיקים מהר יותר.
ב
ד -בכלי א' ינועו החלקיקים לאט יותר.
מכיל 400
גרם חנקן
עבודה לבית:
©
.1הסבירו כיצד משפיעה כמות החלקיקים על
מהירות התנועה שלהם.
.2הסבירו כיצד משפיע גודל הכלי על מהירות
תנועת החלקיקים.
.3כיצד זה יתכן שהכלים אותם כלים וגז אותו
גז ,אך המסה (כמות החומר) בכל זאת
שונה?