האוויר - מצגת מלווה שיעור
Download
Report
Transcript האוויר - מצגת מלווה שיעור
האוויר
©
(הרכבו ,תכונות מרכיביו)
מצגת לימוד
מדעים -שכבה ז'
מערכי שיעור ממוקדי הצלחה
©
האם האוויר הוא חומר?
האם אפשר לחשוב על האוויר כגוף
ו/או חומר?
זכרו כי כל גוף/חומר ניכר על פי גודלו,
צורתו ,מסתו והמקום שהוא תופס (נפחו)!
כיצד נענה על שאלות אלה? נבצע ניסויים!
©
ניסוי :1האם לאוויר יש מסה?
מטרת הניסוי :לבדוק אם לאוויר יש מסה.
(למדנו שכדי למדוד מסה אנו זקוקים למאזניים)
כלים וחומרים:
• בקבוק עם "ונטיל" בפייתו,
• משאבת אופניים,
• מאזניים ,אבני מדידה,
• דסקיות ומסמרים.
המשך דוח ניסוי-
©
מהלך הניסוי:
.1נמדוד את מסת הבקבוק כשבתוכו אוויר.
.2נכניס אוויר לבקבוק באמצעות המשאבה.
.3נמדוד שוב את מסת הבקבוק
לאחר שהוספנו לתוכו אוויר.
שאלה 1
תוצאות©ניסוי מסת האוויר
מהן תוצאות הניסוי ומה ניתן ללמוד מהן?
א-
ב-
ג-
ד-
לאחר שהוספנו אוויר ,לא השתנתה מסת הבקבוק
ולכן לאוויר אין מסה.
לאחר שהוספנו אוויר ,לא השתנתה מסת הבקבוק
מכאן שלאוויר יש מסה.
לאחר שהוספנו אוויר לבקבוק גדלה מסתו מכאן
שלאוויר יש מסה.
לאחר שהוספנו אוויר לבקבוק גדלה מסתו אך אין
זה אומר שלאוויר יש מסה.
תוצאות ומסקנות
©
תוצאה:
כאשר הנחנו על המאזניים את הבקבוק בפעם
השנייה ,הכף ירדה וכדי לאזנה היה עלינו
להוסיף לכף השנייה אבני מדידה = מסמרים.
מסקנה:
לאוויר יש מסה ,הוספנו אוויר לבקבוק הגדלנו
את מסתו.
ניסוי :2האם האוויר תופס מקום?
©
(האם יש לו נפח?)
מטרת הניסוי :לבדוק אם לאוויר יש נפח.
כלים וחומרים :כוס זכוכית ,פיסת נייר ,נייר דבק ,כלי
עם מים (גדול מהכוס).
מהלך הניסוי:
נצמיד בעזרת נייר דבק את פיסת הנייר אל תחתית
הכוס בחלקה הפנימי.
נכניס את הכוס כשפיתחה כלפי מטה לכלי עם
המים ,עד שהכוס טבולה כולה במים.
שאלה 2
תוצאות הניסוי
תוצאות ניסוי הנפח
©
כאשר הוצאנו את הכוס מתוך
המים ראינו ש-
א -הנייר נרטב כי נכנסו הרבה מים לכוס.
פיסת
נייר
ב -הנייר נשאר יבש כי לא נכנסו מים לכוס.
ג -הנייר נרטב למרות שלא נכנסו מים לכוס.
ד -הנייר נשאר יבש למרות שנכנסו מים לכוס.
קערה עם מים
מסקנה – נפח האוויר
©
שאלה 3
מסקנה מהניסוי
א -המים נכנסו לכוס כי לאוויר אין נפח (הוא לא תופס
מקום).
ב -המים נכנסו לכוס למרות שלאוויר יש נפח.
ג -המים לא נכנסו לכוס כי לאוויר יש נפח (הוא מילא
את נפח הכוס).
ד -המים לא נכנסו לכוס כי האוויר לא תופס מקום (אין
לו נפח).
©
ראינו שלאוויר יש
מסה ונפח!
ראינו שלאוויר יש מסה ויש לו גם נפח!
©
מהי אם כן צורתו של האוויר?
כאשר מנפחים צמיג ממלא האוויר את נפחו של
הצמיג וצורתו כצורת הצמיג.
כאשר מנפחים בלון ממלא האוויר את נפח הבלון
וצורתו כצורת הבלון.
כאשר מרוקנים כוס ממים מתמלאת הכוס באוויר
וצורתו כצורת הכוס.
שאלה 4
© צורת האוויר
צורתו של האוויר
א -האוויר מקבל את צורת הכלי שבו הוא
נמצא.
ב -לאוויר אין צורה גם אם הוא בתוך כלי וגם
אם לא.
ג -לאוויר יש צורה רק בכלים סגורים.
©
ראינו אם כן שלאוויר יש –
.1מסה
.2נפח
.3גודל וצורה
(בהתאם למקום/לכלי שבו הוא נמצא)
מסקנה :האוויר הוא חומר!
ממה האוויר מורכב?
©
האוויר הינו
תערובת של גזים.
©
האוויר הינו תערובת של גזים.
מהי תערובת?
סלט -תערובת של ירקות.
בצק -תערובת של קמח ,מים ,ביצים ועוד.
מיץ ממותק – תערובת של תרכיז ומים.
©
החומרים המרכיבים את האוויר הם גזים שונים.
כדור הארץ מוקף מעטה של גזים הקרוי
אטמוספירה.
78%מהאוויר זהו גז החנקן.
21%מהאוויר זהו גז החמצן.
1%גזים שונים וביניהם פחמן דו -חמצני.
www.zinman.org.il/
שאלה 5
©
הרכב האוויר
אם נרצה להכין תערובת זהה לאוויר,
במה נשתמש?
א -נערבב 3שקיות חמצן עם 1שקית חנקן ו 1-שקית
גזים אחרים.
ב -נערבב 4שקיות חנקן ,שקית 1חמצן ונוסיף מעט
גזים אחרים.
ג -נערבב 2שקיות חנקן 2 ,שקיות חמצן ונוסיף מעט
גזים אחרים.
©
כך ניצור תערובת כמו של האוויר סביבנו -
ניקח 5שקיות זהות בגודלן ועוד שקית קטנה במיוחד
ונערבב את הכמויות הבאות:
+
+
חמצן ()1
חנקן ()4
גזים אחרים
(מעט מאוד)
©
דחיסה = הקטנת נפחו של גוף/חומר
חומר/גוף נחשב לדחיס אם ניתן
להקטין את נפחו כאשר לוחצים עליו.
האם האוויר דחיס?
אילו חומרים/גופים דחיסים אתם מכירים?
אילו חומרים/גופים שאינם דחיסים אתם
מכירים?
נמיין את הגופים והחומרים הבאים:
©
החומר/גוף
פלסטלינה
מים
סרגל עשוי
פלסטיק
אוויר
קפיץ
ספוג
דחיס
לא דחיס
גמישות
©
כאשר חומר/גוף הוא בעל שתי התכונות הבאות:
.1ניתן לשינוי צורה כאשר מפעילים עליו כוח.
.2מתנגד לשינוי הצורה ומפעיל כוח נגדי
(כאשר מפסיקים להפעיל עליו כוח הוא חוזר
מעצמו לצורתו הראשונה).
ניתן לומר שהחומר גמיש.
חשוב לזכור!
©
גוף/חומר יכול להיות גמיש מבלי להיות
דחיס (מבלי לשנות את נפחו) ,ולהיפך:
גוף/חומר יכול להיות דחיס
גמיש.
מבלי להיות
דוגמאות:
©
דחיס ולא גמיש
החלק הלבן של הלחם ,ספוג לסידור פרחים.
גמיש ולא דחיס
סרגל פלסטיק ,גומייה ,גבעול צמח.
גמיש ודחיס
ספוג רחצה ,קפיץ ,אוויר.
שאלה 6
©
האוויר – גמיש? דחיס?
מה ניתן לומר על האוויר?
א -האוויר דחיס ולא גמיש.
ב -האוויר גמיש ולא דחיס.
ג -האוויר גם גמיש וגם דחיס.
ד -האוויר לא דחיס ולא גמיש.
שאלה 7
מזרק
©
לפניכם מזרק פלסטיק שבוכנתו פתוחה עד הסוף.
אם נסתום את פייתו בפקק ,נלחץ חזק על
הבוכנה ,ונרפה נוכל לראות ש-
א -נפח האוויר קטן וכשנרפה הוא יחזור למצבו
א'
הקודם – כי האוויר גם דחיס וגם גמיש.
ב -נפחו של האוויר קטן אך הוא לא יחזור למצבו
הקודם – כי האוויר דחיס ולא גמיש.
ג -לא נוכל לשנות את נפחו והוא לא יחזור למצבו
הקודם כי האוויר לא דחיס ולא גמיש.
ב'
פקק
בוכנה
האוויר
דחיס
©
האוויר
גמיש
האוויר
קפיצי
באוויר
יש חמצן
לאוויר
יש נפח
לאוויר
יש מסה
באוויר
יש חנקן
תערובת
של גזים
האוויר
הוא חומר
מסקנה –
האוויר הוא חומר ,הוא "קפיצי" והוא
מורכב מתערובת של גזים.
©
עבודה לבית:
.1מהו זיהום אוויר? חפשו במקורות מידע
שונים והביאו דוגמאות.
.2מהי הסכנה בזיהום אוויר לנו בני האדם
וליצורים החיים האחרים על פני כדור-הארץ?
.3כיצד ניתן לצמצם את זיהום האוויר ולהציל
את האוויר שסביבנו?