Vikingatiden

Download Report

Transcript Vikingatiden

PEDAGOGISK PLANERING
Historia - Vikingatiden
Ämne /Arbetsområde__________________________________
Elev:
Lärare: RG
Syfte
Centralt innehåll
Eleven ska ges förutsättningar
att utveckla dessa förmågor.
Följande ligger till grund
för ämnet/arbetsområdet.
Tillägna sig en historisk
referensram (händelser,
gestalter, kulturmöten,
utvecklingslinjer).
De utmärkande
dragen för järnåldern
(vikingatiden).
Utveckla förmågan att
ställa frågor till och
värdera källor som ligger
till grund för historisk
kunskap.
Utveckla en kronologisk
överblick över hur
kvinnor och män genom
tiderna har skapat och
förändrat samhällen och
kulturer.
Nordens kulturmöten
med övriga Europa
och andra delar av
världen genom ökad
handel t ex genom
vikingatidens resor.
Vad arkeologiska
fynd, kan berätta om
levnadsvillkor för
kvinnor, män och
barn.
Konkreta mål
När vi jobbat klart med
vikingatiden ska du
känna till:
- tidslinjen och placera
Vikingatiden i rätt
tidsperiod.
- hur människorna
bodde
- var klädda
- vad de levde av
- något om vikingarnas
resor.
- något om kristnandet
- något om runor
kunna reflektera över
likheter och skillnader
mellan stenålder,
Vikingatid och nutid
Klass: 4
Datum: HT 2013
Genomförande
Bedömning
På lektionerna kommer vi att:
Baserat på kunskapskraven och de
konkreta målen.
Läsa, samtala och
arbeta med
arbetsuppgifterna i
EKO Historia 1.
Eleven har grundläggande
kunskaper om
vikingatidens förhållanden,
skeenden och gestalter.
Eleven visar det genom att
föra resonemang om
orsaker till och
konsekvenser av
samhällsförändringar och
människors levnadsvillkor
och handlingar.
Skriva texter om
Vikingarnas resor,
skepp, levnadsvillkor
Se filmer om
vikingatiden
Eleven kan dra slutsatser
om människors
levnadsvillkor och föra
resonemang om historiska
källors användbarhet.