L2_budgeting_FP - su-financial

Download Report

Transcript L2_budgeting_FP - su-financial

Финансови прогнози

Цели

 Какво представляват финансовите прогнози;  Защо са нужни финансовите прогнози;  Разбиране на методите и преценките за разработване на финансови прогнози.

Как компаниите “предвиждат” бъдещето

 Стратегия;  Бизнес план;  Бюджет (финансов план)

Какво представлява Бюджетирането

 Бюджетирането представлява единна система за планиране, контрол и анализ на паричните потоци и финансовия резултат;  Най-важният елемент на планирането се явява финансовото планиране — управление на процеса на създаване, разпределение и използване на предприятието; финансовите ресурси на  Бюджетът е финансовият план, с други думи, план за дейността на предприятието за определен период, изразен в парична форма.

Резултат от процеса на бюджетиране

 бюджет за движението на паричните средства;  бюджет за приходите и разходите;  прогнозен баланс;  оборотен бюджет за отделните подразделения и за отделните видове дейности на предприятието

Видове бюджети според прогнозния хоризонт

 Дългосрочен финансов план (стратегически бюджет)  прогнозен хоризонт 5 – 10 год.,  обикновено прогнозата е на годишна база;  Средносрочен финансов план  прогнозен хоризонт 3 – 5 год.,  обикновено прогнозата е на тримесечна или месечна база;  Краткосрочен финансов план (оперативен бюджет)  прогнозен хоризонт 1 – 3 год.,  обикновено прогнозата е на месечна база;  Финансов план за определен проект, дейност, отдел  прогнозен хоризонт няколко месеца до няколко години,  обикновено прогнозата е на месечна база.

Защо бюджета е важен?

 Служи за контрол върху резултатите от дейността на предприятието;  Представлява средство за координация на дейностите в подразделенията на предприятието;  Служи като основа за вземане на решения за бъдещото развитие на предприятието;  Инвеститорите (както на дълг, така и на собствен капитал) ще го поискат.

Основни методи за бюджетиране

 Бюджетиране на база исторически данни;  Бюджетиране, стартиращо от нула;  Бюджетиране, основано на приоритети;  Процесно-ориентирано бюджетиране.

Класификацията е условна. В повечето организации се използва комбинация от горе-изброените методи на бюджетиране.

Бюджетиране на база исторически данни (traditional historic budgeting)

 Това е най-разпространения метод за бюджетиране;  Финансовата прогноза се базира на цифрите от последната година, които се актуализират с очаквания ръст и/или нивата на инфлация;  Съществуват два основни метода за съставяне на този тип бюджети:  от долу на горе: мениджърите на отделните звена съставят техни бюджети, които се одобряват от централно звено;  от горе на долу: централното звено изготвя бюджета на организацията, съдържащ цели за всеки от отделите

Бюджетиране, стартиращо от нула (Zero-based budgeting)

 При този метод всяко бюджетно перо се приема изначално за нула, и цифрата в него е различна от нула, само в случаите когато кандидатът успее напълно да я оправдае. С други думи, при финансирането не се допуска предположение. Всяко число различно от нула изисква оправдание на сумата;  Основното предимство на този метод е, че чрез процеса на бюджетиране се извършва преоценка на всички процеси в организацията

Бюджетиране, основано на приоритети (Priority-based budgeting)

 При този метод се създава класиране на проекти по техния приоритет за организацията. Всеки проект представлява “кандидат” за ресурсите, с които разполага организацията. Като резултат бюджетът се формира като комбинация от проекти, отговарящи на наличните в организацията ресурси;  При този метод, подобно на бюджетирането, стартиращо от нула, се преоценяват всички процеси в организацията.

Процесно-ориентирано бюджетиране

 За разлика от бюджетирането на база исторически данни при този метод фокусът пада върху факторите, които предопределят разходите, а не само на историческата информация;  Обема на дейността, например, е основен фактор за размера на генерираните оперативни разходи, а качеството на обслужване на клиентите ще даде отражение на разходите правени за обслужване на клиентите;  Съставянето на бюджета се основава на натурални показатели

Анализ на бюджета

 След като бъде изготвен бюджета трябва да бъде изследван, чрез прилагането на методите за финансов анализ, използвани за анализиране на финансовите отчети;  Получените, от анализа на бюджета, резултати се сравняват с резултатите от анализа на последния финансов отчет на компанията;  В случай, че има необичайни стойности, за които няма обяснение (въвеждане на нов продукт, нова технология, извеждане на продукт от пазара и т.н.) е добре да прегледате прогнозата още веднъж.

Мониторинг на изпълнението на бюджета

 Важно е на месечна база да изследвате изпълнението на бюджета;  Най-ефективно този мониторинг се осъществява чрез съпоставянето на отчетените нива по съответните приходни и разходни позиции със заложените в бюджета цифри;  В случай, че заложените в бюджета нива се разминават съществено с отчетените трябва да бъде направена корекция на бюджета. Не е препоръчително да се прави повече от една корекция на бюджета годишно, като добрата практика е изобщо да не се налагат корекции.

Въпроси

Практическа задача – съставяне на бюджет на стартиращо предприятие

       Съставяне на структура на бюджета; Прогнозиране на натуралните показатели; Съставяне на финансова прогноза; Изследване на зависимостите между приходите и разходите; Коригиране на бюджета (ако е необходимо) и съставяне на окончателен вариант; Анализ на данните в бюджета и набелязване на ключови показатели; Създаване на форма за мониторинг на изпълнението на бюджета, както по отделните приходни и разходни позиции, така и по избраните ключови показатели.