projekta mērķis

Download Report

Transcript projekta mērķis

R I G A EN VI RO NM ENT

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

Mārtiņš Menniks

Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Ekonomikas pārvaldes Starptautisko projektu nodaļas vadītājs

RĪGA, 23.11.2011.

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

SATURS

Kompleksas pilsētvides attīstības priekšnoteikumi

Pilsētvides attīstības plānošana

Pilsētvides projekti

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

INTEGRĒTA PIEEJA:

↗ Vienots projekts, jeb projekta grupas vienlaicīga plānošana (dažādi finansējuma saņēmēji vienotā projekta ietvarā); ↗ Īpašumtiesības ; ↗ Pārklāšanās ar citām Eiropas Savienības programmām; ↗ Kompleksa ilgtermiņa plānošanas pieeja (Vertikāla – Horizontāla): ↗ Stratēģija ↗ Programma ↗ Plāns – Projektu grupa

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

INTEGRĒTA PIEEJA:

↗ ↗ ↗ Pamatojums: ↗ Ekonomisks ↗ ↗ ↗ Sociālekonomisks Dabas vides U.c.

Vienota Eiropas Savienības fondu plānošana – mazinot risku uz iekšēji izraisītām cenu svārstībām; Projekta efektivitātes mērījumu sistēma : ↗ Ekonomiskie ↗ ↗ ↗ Sociālekonomiskie, Dabas vides, U.c.

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

INTEGRĒTA PIEEJA:

Projektu un rīcību pēctecība :

↗ Projektu plānošanas un sagatavošanas fāze ↗ Projektu izsekojamība nodrošināšanai integrētas attīstības ↗ Prioritāte projektiem ar skaidri izteiktu saikni ar citiem projektiem, kas izteikts finanšu ekonomiskajos aprēķinos; ↗ Vienots un secīgi ieviests projekts – augstāka ekonomiskā un sociālekonomiskā efektivitāte, zemākas administratīvās izmaksas

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

INTEGRĒTA PIEEJA:

Papildus finanšu avotu radīšana:

↗ “Ecosystem services payment scheme” pieejas izmantošana ↗ Latvijā – KPFI, Rīgā – Rīgas Vides fonds (netieša ESP pieeja) ↗ Jāveido – Pilsētvides pakalpojumu maksājumu shēma: ↗ Rīgā: Infrastruktūras maksājums un Infrastruktūras fonds; ↗ Ārvalstu piemēri: Londonas attīstības fonds, JESSICA iniciatīva, Carbon Disclosure Payment Project, u.c.

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

Plānošana:

↗ ↗ ↗ ↗ ↗ ↗ Rīgas attīstības Stratēģija un Programma Iestāžu rīcības plāni Stratēģiskā uzraudzības monitoringa sistēma Pilsētas investīciju plāns Rīgas pilsētas degradēto objektu un teritoriju revitalizācijas programma Jauna iniciatīva – Rīgas pilsētvides attīstības plāns: ↗ Publiskā telpa; ↗ Apstādījumi; ↗ Degradētie objekti un teritorijas (ieskaitot piesārņotās vietas); ↗ U.c.

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

Publiska iniciatīva:

RADI RĪGU organizatori:

↗ Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte ↗ Lēvenes Katoļu universitāte (Beļģija) ↗ SIA “ainavu projektēšanas darbnīca ALPS” ↗ Publiskā ārtelpa kā sociālās atdzimšanas veicināšanas instruments

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

Maskavas, Krasta un Turgeņeva ielu kvartāla degradētās teritorijas revitalizācija

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

PROJEKTA MĒRĶIS

ir nodrošināt Rīgas pilsētas degradētās teritorijas kvartālā starp Maskavas, Krasta un Turgeņeva ielām revitalizāciju saskaņā ar Rīgas centra un tā aizsardzības zonas teritorijas plānojumu, pārvēršot to par iedzīvotājiem un tūristiem publiski pieejamu kultūras, izglītības un atpūtas telpu.

PROJEKTA SPECIFISKAIS MĒRĶIS

- attīstīt un revitalizēt Rīgas pilsētas degradēto teritoriju kvartālā starp Maskavas, Krasta un Turgeņeva ielām atbilstoši Rīgas pilsētas attīstības plānošanas dokumentiem un attiecīgās priekšpilsētas vides attīstības prioritātēm.

PROJEKTA KOPĒJĀS IZMAKSAS

ir 3 033 120 LVL, no tām attiecināmās izmaksas plānotas 3 000 000 latu apmērā. No attiecināmām izmaksām Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 2 550 000 lati (85%) un Rīgas domes līdzfinansējums 450 000 lati (15%).

PROJEKTU PLĀNOTS REALIZĒT

no 2010. gada oktobra līdz 2013. gada aprīlim - plānotais kopējais projekta īstenošanas ilgums ir 30 mēneši.

PROJEKTS TIEK REALIZĒTS

: RD Pilsētas attīstības departamenta Ekonomikas pārvaldes Starptautisko projektu nodaļā.

FINANSĒJUMA AVOTS

: ERAF

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

Projekta mērķis ir revitalizēt Rīgas Centrāltirgus teritoriju, saglabājot tā sociālekonomisko un pasaules kultūrvēsturisko mantojumu;

Rīgas Centrāltirgus teritorijas revitalizācija ietvers: ↗ Pilsētvides uzlabošanu, respektējot un saglabājot kultūrvēsturisko tirgus mantojumu, izveidojot Rīgas Centrāltirgu kā pievilcīgu tūrisma objektu, kas ir viens no Rīgas un Eiropas simboliem, tādējādi piesaistot lielāku skaitu tūristu un apmeklētāju; ↗ Pilsētvides sakārtošana kontekstā ar blakus esošo teritoriju un pilsētas attīstības plāniem; ↗ Iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanu, radot pozitīvu sociālekonomisko efektu un pievilcīgu iepirkšanās, atpūtas un brīvā laika pavadīšanas vietu.

Kopējās izmaksas: ~ 45 M EUR

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

Grīziņkalna apkaimes attīstība:

↗ Grīziņkalna kultūrvēsturiskā mantojuma tūrisma potenciāla stiprināšana; ↗ Grīziņkalna un tam pieguļošā Miera dārza teritorijas revitalizācija

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA Grīziņkalna kultūrvēsturiskā mantojuma tūrisma potenciāla stiprināšana PROJEKTA VISPĀRĒJAIS MĒRĶIS ir attīstīt Grīziņkalna koka arhitektūras kultūrvēsturisko kompleksu kā starptautiski atzītu nacionālas nozīmes kultūras tūrisma produktu.

PROJEKTA SPECIFISKIE MĒRĶI ir: ↗ Veikt Grīziņkalna koka arhitektūras restaurāciju-rekonstrukciju un apkārtējās vides infrastruktūras sakārtošanu; ↗ Pilnveidot Grīziņkalna koka arhitektūras kultūrvēsturiskā mantojuma mārketingu.

↗ Lai risinātu iepriekš minētās problēmas, projekta ietvaros paredzētas divu veidu darbības/aktivitātes: ↗ Grīziņkalna kultūrvēsturiskā centra (Krāsotāju ielā 12) restaurācija un rekonstrukcija (t.sk. tūrisma infrastruktūras sakārtošana); ↗ Grīziņkalna mārketinga attīstība.

PROJEKTA FINANSĒJUMS:

↗ ↗

Projekta kopējās izmaksas 422 282.49 LVL; Projekta kopējās attiecināmās izmaksas 388 425.70 LVL:

Eiropas Reģionālās attīstības fonds 252 282.49 LVL;

Rīgas domes līdzfinansējums 136 143.21 LVL.

FINANSĒJUMA AVOTS: ERAF

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA Grīziņkalna un tam pieguļošā Miera dārza teritorijas revitalizācija

PROJEKTA MĒRĶIS

ir nodrošināt Rīgas pilsētas degradēto teritoriju Grīziņkalnā un Miera dārza revitalizāciju, pārvēršot to par iedzīvotājiem un tūristiem publiski pieejamu kultūras un atpūtas telpu.

Lai sasniegtu šo mērķi, projekta gaitā tiks veikta teritorijas attīstības pavaddokumentu sagatavošana (tehniskie projekti), Grīziņkalna parka, Ziedoņdārza un Miera parka revitalizācija, Pļavas, Zaķu, Lienes (posmā no Avotu līdz Krāsotāju ielai), Sparģeļu, Ž. Lipkes, Jēkabpils (posmā no Daugavpils ielas, Ž. Lipkes ielas virzienā), Kalupes (posmā no Katoļu līdz Daugavpils ielai) ielas rekonstrukcija. Pilnveidojot teritorijas infrastruktūru plānotas Zvaigžņu, Laboratorijas, Vārnu, Alauksta, Lauku, Terēzes, Augšiela, J. Asara, Krāsotāju ielas apgaismojuma rekonstrukcija.

PROJEKTA KOPĒJAIS FINANSĒJUMS PAREDZĒTS

ir 5 268 283 lati, no kurām Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 4 478 040 lati (85%) un Rīgas domes līdzfinansējums 790 243 lati (15%).

PROJEKTU PLĀNOTS REALIZĒT

no 2011. gada februāra līdz 2013. gada septembrim plānotais kopējais projekta īstenošanas ilgums ir 30 mēneši.

FINANSĒJUMA AVOTS: ERAF

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

RĪGAS PILSĒTVIDES ATTĪSTĪBA

Paldies

Mārtiņš Menniks Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Ekonomikas pārvaldes Starptautisko projektu nodaļas vadītājs

Tālrunis: +371 67026143 Fakss.: +371 67012872 E-pasts: [email protected]