Землеопис №44.Олександрійський цукровий завод

Download Report

Transcript Землеопис №44.Олександрійський цукровий завод

Журнал “ЗЕМЛЕОПИС” №44(9) 2013 Олександрійський цукровий завод як один із провідних центрів сучасного індустріального туризму Кіровоградщини.

Робота учениці 10 класу Шалиги Вікторії краєзнавчий гурток ЦДЮТ при Войнівській ЗШ І-ІІІ ступенів

Адреса: Кіровоградська область Олександрійський район Войнівська ЗШ І-ІІІ ст.

Редактор: Балацький Леонід Юрійович, вчитель географії та біології, керівник краєзнавчого гуртка.

Олександрійський відділ українського географічного товариства тел. (моб.) 0993493867 0989879779 Е-mail: [email protected]

Сайт: УГТ Олександрія.

Рекомендовано до друку РМО вчителів географії Олександрійського району Кіровоградської області

.

Видання розраховано на широкий загал читачів вчителів географії, біології та екології, краєзнавців, учнів шкіл, студентів .

Актуальність теми

На фоні загальносвітових процесів прискореного розвитку туристичної діяльності, в Україні теж почався туристичний бум, який виражається не лише в безпосередньому відвідуванні певних туристичних об’єктів, а й в збільшенні кількості теоретичних розробок в даній галузі. Ще одним віянням епохи є те, що інтерес до традиційних видів туризму, таких як культурний, історичний, пізнавальний поступово знижується, тоді як превалюючого значення почали набувати екологічний, сільський, науковий, конгресний, освітній, діловий, що об’єднані спільним поняттям «альтернативний туризм». До цієї когорти можна також

включити індустріальний туризм

, розвиток якого є актуальним для нашої країни та особливо її південно-східних регіонів, які є промисловим серцем України.

Об’єктами індустріального туризму в нашому краї є вугільні розрізи

.

Елеватори

Чому вибрано цукровий завод?

• • • • По-перше цей об’єкт розташований поблизу нашого проживання.

По-друге, це один з найбільших заводів який дійсно працює в нашому краї.

По-третє, це один з двох цукрових заводів, який функціонує в Кіровогадській області.

По-четверте, це досить цікаве підприємство, тому що не кожен день можна побачити, як виробляють цукор.

Цукробурякова промисловість є однієї зі стратегічно важливих галузей харчової промисловості України

1.Україна є великим виробником цукру з буряку. В останні роки виробництво даного продукту коливається в межах 1,8-2,6 млн. тонн.

2. Щорічна потреба України в цукрі, за оцінками фахівців, становить понад 2,1 млн. тонн .

3.Але виробничі потужності галузі дозволяють щорічно провадити: 4,8 млн. тонн цукру-піску; 350 тис. тонн цукру-рафінаду. А це разом ста новить 5,15 млн.тонн .

Цукровий завод.

Олександрійський цукровий завод з 1961 року по 2007 рік за проектною потужністю переробляв 2 500 тонн буряків за добу. З 2007 року у модернізацію виробництва інвестовано більше 60 млн. гривень і тому сьогодні підприємство щодоби переробляє 3 800 тонн солодких коренів.

Фото заводу 5.11.2013

Собівартість

Нині керівництво компанії і заводу вишукують можливості для здешевлення собівартості виробництва цукру шляхом використання альтернативних видів палива замість дороговартісного російського природного газу. Саме його непомірна ціна, а також мінімальна ціна на цукор, яка регулюється державою, негативно позначаються на рентабельності виробництва і призводить до занепаду.

Сучасний стан

Статистика з цього приводу невтішна: у цьому році під цукровий буряк використано вдвічі менше площ ніж торік, і внаслідок недостатньої сировинної бази, кількість цукрових заводів зменшилася з 54 до 36. На Кіровоградщині колись було 12 таких переробних підприємств, сьогодні тільки два – в Олександрії і Олександрівці. Тож зберегти виробництво, на якому працює 450, а в сезон – 700 осіб – принципове питання.

Коротка історична довідка

Цукрова промисловість Кіровоградщини.

Цукрова промисловість на території сучасної Кіровоградської області ще в дореволю ційний період займала значне місце серед харчової промисловості. Виробництво цукру в той час провадилось на 6 невеликих цукрових заводах.

Цукрові заводи області

За роки радянської влади всі діючі заводи були докорінно реконструйовані і значно розширені. Також був збудований Другий ім..Петровського цукровий завод. В області діяли такі цукрові заводи: Сабліно Знам’янський, Маловисківський, Капітанівський, Другий ім.Петровського (селище Олександрівка), Перегонівський, Ульянівський і Сальківський, які розміщені в північно-західній, лісостеповій, частині області. На цукрових заводах області в 1940 році було вироблено 96 800 т цукру-піску.

Карта місцевості

Відбудова і реконструкція

У зв’язку з тим, що під час Великої Вітчизняної війни заводам було заподіяно значних руйнувань, виробництво цукру в області в 1945 р. зменшилось майже в три рази проти 1940 року. Відбудова і реконструкція цукрової про мисловості в післявоєнний період забезпечили швидкі темпи росту виробництва цукру. Вже в 1950 р. було вироблено цукру на 27,7% більше, ніж у 1940 р. В 1960 р. виробництво цукру в області становило 202,5 тис. т, що в 2,1 раза більше порівняно з 1940 р.

НОВІ ЗАВОДИ

Просування посівів цукрових буряків на південь в усі степові райони області, розширення їх посівних площ у лісостепу і дальший ріст урожайності цук рових буряків зумовили необхідність будівництва нових цукрових заводів у південній частині області. У 1961 -1962 рр. в області завершено будівництво Олександрійського, Новоукраїнського, Долинського цукрових заводів. Долинський цукровий завод серед них найпотужніший. За добу може переробити 50 тис. т цукрової сировини. У 1961 р. цукрові заводи області дали країні в півтора рази більше цукру-піску, ніж у 1960 році.

Адреса заводу

Олександрійський цукровий завод

ГП.

Олександрійський цукровий завод розташований у вигідному географічному положенні: за 7 км від районного центру м. Олександрії і за 2 км від ст.Користівка Одеської залізниці на лівому березі Інгульця у рукаві Войнівського водосховища. Площа, яку зайняв новий завод, майже 90 гектарів і стільки ж, за 4 км на схід від заводу, зайняли відстійники промислових вод. В основному, це малопродуктивні землі, які належали Войнівському колгоспу, а рельєф ще зберігав сліди окопів запеклих боїв за звільнення Войнівки і Користівки від німецько-фашистських загарбників.

Найближча залізнична станція

Войнівське водосховище

Досить успішно вирішилося питання промислового водопостачання – заводу – Войнівське водосховище, яке вже було споруджене об’єднанням «Олек сандріявугілля», забезпечує виробництво необхідною кількістю води.

Забезпечення питною водою та пожежне водопостачання здійснено артезіанським способом. Для цього збудовано декілька скважин, водо насосних пунктів та водонапірну башту.

Загальний вигляд водосховища

ПАРОМ

Проектом передбачалося будівництво бетонного мосту через Войнівське водосховище, але цей міст так і залишився проектом. А тому чимала кількість працівників заводу, мешканці Войнівки, добираються до підприємства паромною переправою.

Потреба спорудження

У 1951 році обґрунтовуючи потребу спорудження заводу, передбачалося, що нове підприємство цукрової промисловості працюватиме у зоні шести районів Кіровоградщини. Саме відсутність у регіоні цукровиробничого підприємства і стало найоб’єктивнішим поштовхом для його будівництва.

Щоб мати сталу і міцну сировинну базу, передбачалося також підключити опорні бурякосіючі господарства П’ятихатського, Верхньодніпровського і Щорского районів.

Спершу місцем для майбутнього заводу було визначено в північно-східній частині шахтарської Олександрії, там де був аеродром. Це й послужило назвою підприємства, яка так і залишилася. Проте такий варіант виявився занадто дорого вартісним, а тому він не здобув підтримки. Другим варіантом розглядалося будівництво заводу там, де і він розмістився

4 жовтня 1961 року стало днем народження заводу, «0 14 год. 30 хв. було отримано першу продукцію і виробництво цукру продовжується» Сировина для виробництва цукру – цукровий буряк. Вміст сахарози у буряку в середньому складає 17,5%.

Увесь технологічний процес виготовлення цукру з буряків розділяється на кілька етапів: приймання, первинна переробка, теплова обробка, пакування та зберігання.

У складі «УкрАгроКому»

У 2007 році ЗАТ «Олександрійський цукровий завод» увійшов до складу групи компаній «УкрАгроКом»(керівник А.І.Кузьменко). Комерційним директором став Леонід Третяк. Цукровий завод було реконструйовано за най сучаснішими світовими технологіями. У 2009 році було встановлено рекорд середньодобового виробництва цукру – 434 тонни- це найвищий показник за 51 рік роботи заводу.

Екскурсії на підприємство

За підсумками виробничих та економічних рейтингових показників ТОВ «Олександрійський цукровий завод» впевнено закріпив позиції серед лідерів галузі.

А тому не випадково це підприємство відвідують чисельні екскурсії, особливо в сезон цукроваріння. Адміністрація під приємства завжди люб’язно приймає гостей.

Висновки

Спершу місцем для цукрового заводу було визначено в північно-східній частині шахтарської Олександрії, там де був аеродром. Це й послужило назвою підприємства, яка так і залишилася (логічно було б “Приютівський”. Використання дуже дорогого російського природного газу. Саме його непомірна ціна, а також мінімальна ціна на цукор, яка регулюється державою, негативно позначаються на рентабельності виробництва і призводить до занепаду.

Два працюючих цукрових заводи

Проектом передбачалося будівництво бетонного мосту через Войнівське водосховище, але цей міст так і залишився проектом (існує паромна переправа!!!).

На сьогодні в Кіровоградській області працює тільки два цукрових заводи, з них один розташований в нашому краї.

Отже, індустріальний туризм має всі перспективи, для того, щоб зайняти певний сегмент туристичного ринку нашого краю і плацдармом для цього є потужний агропромисловий осередок.

Фотографії: листопад 2013 року Дата виходу журналу: 7.11.2013