Slayt 1 - bewise

Download Report

Transcript Slayt 1 - bewise

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

 İsviçre ve Fransa sınırında yer alan Cenevre şehrine yakın olan Cern dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır.  CERN’de yürütülen araştırmaların amacı maddenin yapısını ve maddeyi bir arada tutan kuvvetleri anlamaktır.

     1954 yılında 12 ülkenin katılmasıyla kurulmuştur.

Günümüzde 20 asil üyesi vardır.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi vardır.

Türkiye 1961′den bu yana gözlemci statüsünü sürdürmektedir. Ülke olarak gözlemcilere bakıldığında :   En eskisi : Türkiye (1961) En yenisi : Hindistan'dır.

 CERN'de yüzlerce bina, 3000 kişilik destek personeli CERN personeli olan 2500 kadar fizikçi vardır.

ve  Bunlardan 100 kadarı kuramsal fizikçilerdir.  Diğerleri ise, çeşitli kuramların araştırıldığı deney düzeneklerinin projelerini hazırlayan, yapımını sağlayan ve deneyleri yürüten deneysel fizikçiler ve mühendislerdir.

 CERN'de en önemli yer, yeraltındaki Çarpıştırıcısı (LHC) denilen Büyük Hadron parçacık hızlandırıcılarının , olduğu bölgedir.

Parçacık hızlandırıcıların yeraltı tüneli

 Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinelerde proton denilen atom parçacıkları birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılırlar.

 Çarpışmalar ile kısa ömürlü yeni madde biçimleri ve parçacık fizikçilerinin ilgilendiği W ve Z parçacıkları ortaya çıkarılmıştır

 Standart Model’de temel parçacıklara W ve Z bozonlarına kütle kazandıran gözlemlenmiş.

Higgs parçacığı 2012 yılında CERN‘de yapılan deneyde  Deneysel sonuçları incelendikten sonra, 14/Mart/2013 tarihinde Higgs parçacığının % 99,99 kesinlikte bulunduğu açıklanmıştır.