Dialkove meranie a prenos informacii

Download Report

Transcript Dialkove meranie a prenos informacii

Aktivita 8

Príprava učebných textov v predmetoch základy elektrotechniky, rozvody elektrickej energie, využitie elektrickej energie, elektrické stroje a prístroje, elektrotechnické materiály pre učebný odbor elektromechanik.

Ing. Miroslav Púpala

Táto publikácia bola podporená zo zdrojov EÚ z ESF.

Diaľkové meranie a prenos informácií

- je to osobitná oblasť meracej techniky, v ktorej sa meraná veličina prenáša na podstatne väčšie vzdialenosti ako pri bežnom meraní.

1. Základné pojmy a prvky

Podstatou diaľkového merania je premena meranej veličiny na inú, pomocnú – meronosnú veličinu , ktorá lepšie vyhovuje pre prenos na veľké vzdialenosti.

Celé zariadenie sa skladá z troch základných častí: PC S VP VPZ PPZ PP OP VYSIELACIA STRANA PRIJÍMACIA STRANA Vysielacia strana obsahuje snímač S meranej veličiny, vysielací prevodník VP veličiny na meronosnú veličinu a vysielacie prenosové zariadenie VPZ .

Prenosová cesta PC veličiny.

meranej slúži na prenos signálu zodpovedajúcemu hodnote meranej Prijímacia strana sa skladá z prijímacieho prenosového zariadenia PPZ , ktorým sa prenesený signál prijíma.

Z prijímacieho prevodníka PP odčítacieho alebo , ktorý upravuje prijatý signálna veličinu vhodnú na meranie (obyčajne je to napätie alebo prúd) a nakoniec z registračného prístroja OP , ktorý ukazuje hodnotu meranej veličiny v príslušných jednotkách.

zo zdrojov EÚ z ESF.

2. Sústavy diaľkového merania

Podľa vzdialenosti , na ktorú sa má prenos uskutočniť, rozdeľujeme sústavy diaľkového merania na sústavy pre: malé vzdialenosti - nekompenzované; - kompenzované.

veľké vzdialenosti .

Podľa charakteru meronosnej veličiny amplitúdové poznáme sústavy: - meraná veličina sa transformuje na ekvivalentnú hodnotu (amplitúdu) prúdu alebo napätia. Lepšie sa prenáša jednosmerný prúd, lebo sa pri ňom neuplatňuje vplyv indukčnosti a kapacity vedenia. Prenos je na vzdialenosti „m“ až „km“.

frekvenčné - meronosnou veličinou je striedavý harmonický prúd s frekvenciou niekoľko sto až tisíc hertzov. Meraná veličina neovplyvňuje amplitúdu striedavého prúdu, ale len jeho frekvenciu. Amplitúda prúdu závisí od parametrov vedenia, ale presnosť merania pri frekvenčnej metóde neovplyvní. Je možné využiť aj bezdrôtový prenos na veľmi veľké vzdialenosti.

impulzné - meronosnou veličinou sú impulzy jednosmerného alebo striedavého prúdu, ktoré môžu mať rôznu dĺžku, hodnotu alebo v určitom intervale aj rôznu fázu. Používa sa v energetike, pretože nezávisí od stavu spojovacej cesty. Na prenos sa používajú oznamovacie vedenia alebo silové vodiče rozvodnej siete.

zo zdrojov EÚ z ESF.

3. Spojovacie cesty prenosu

Spojovacie cesty slúžia na prenos údajov ovládania a regulácie.

Najpoužívanejšie spojovacie cesty sú: diaľkového merania, signalizácie, - samostatné vzdušné a káblové vedenia; - spojovacie cesty po pracovnom vedení; - bezdrôtový prenos.

Vzdušné vedenia vodičov.

pre prenosové cesty bývajú u holých medených alebo mosadzných Nevýhodou týchto vedení je malá odolnosť voči atmosférickým vplyvom a pri prenose signálov striedavého prúdu ovplyvňovanie parametrov vedenia.

Na prenos signálov v energetike slúžia ešte doteraz slaboprúdové vedenia uložené na stĺpoch pod vedením vn.

Výhodou káblových vedení je uloženie veľkého počtu vodičov v malom priestore a odstránenie poveternostných vplyvov (vietor, námraza atď.) Na káblové spojovacie vedenie však nepriaznivo vplýva pretože vodiče sú uložené veľmi blízko seba.

zvýšená kapacita vedenia, V rozvode elektrickej energie je veľmi rozšírený prenos telemechanických signálov po pracovnom vedení vn .

Táto publikácia bola podporená zo zdrojov EÚ z ESF.

Princíp prenosu spočíva v použití prenosových prúdov s veľmi vysokými frekvenciami v porovnaní s frekvenciou pracovného napätia.

Tento spôsob má výhodu v tom, že vedenia vn a vvn spájajú medzi sebou objekty elektrizačnej sústavy, takže signály diaľkového merania prechádzajú priamou cestou z riadiaceho miesta na miesto merania.

Nevýhodou je pomerne vysoká poruchovosť vyvolaná najmä korónou okolo vodičov, atmosférickými vplyvmi a častým spínaním výkonových spínačov v obvode vedenia.

Bezdrôtový prenos umožňuje prenášanie veľkého počtu meracích, ovládacích a signalizačných údajov.

Uskutočňuje sa na veľmi krátkych vlnách a umožňuje súčasný prenos niekoľko tisíc údajov . Nevýhodou bezdrôtového prenosu je, že pri poruche na vysielači alebo prijímači spôsobí poruchu veľkého množstva prenášaných informácií.

Preto sa uvedené zariadenia vyhotovujú s rezervnými jednotkami.

Táto publikácia bola podporená zo zdrojov EÚ z ESF.