Платформи за електронно обучение с отворен код за достъп

Download Report

Transcript Платформи за електронно обучение с отворен код за достъп

Платформи за електронно обучение с отворен код за достъп

Изготвил: Силвия Цветкова,ІІІ курс,ББ,фак.№2576, УНИБИТ

 Електронното обучение е всяко обучение, което използва мрежа LAN

(Local area network), WAN (Wide area

network) или Internet за доставка на знание и взаимодействие между преподавател и обучаем.

От края на 90-те години на миналия век започва интензивно прилагане в образованието на изцяло базирани сървър системи за създаване и разпространение на Интернет обучение. Те осигуряват рамката за подготовка на дистанционни курсове и включват инструменти за дискусии в реално време

(chatrooms)

и изпращане на съобщения

(bulletin board

ресурси.

и

e-mail

системи), достъп до материалите за курса и връзки към разнообразни електронни

Електронното обучение се заражда в глобалното информационно общество, за да отговори на потребностите от гъвкаво обучение достъпно по всяко време и от всяко място.

Целите са:

• Електронното обучение да стане достъпно за всеки независимо от местоположението и времето.

• Да стане по-ефективно чрез подпомагане с реализирането на съвременни педагогически и организационни решения.

• Да стане по-ефикасно чрез осигуряване на съвременни (до известна степен автоматизирани) подпомагащи механизми за обучаемите и преподавателите при изпълнение на техните разнообразни задачи.

• Да стане по-атрактивно за потребителите чрез предоставяне на адаптирани задачи и ресурси.

Дистанционно учене е учене, при което учителят и учениците са на физически отделни места. То съдържа:

On-line

Интернет ( учебно съдържание;

Off-line

учебни дейности. Дистанционното обучение с

Internet-Based Training, Online Training, Net-Based Training

) представлява обучение, което се осъществява посредством Интернет или Интранет. При този вид обучение в повечето случаи се използва някакъв

Web браузър

, например

Internet Explorer

или друг.

За нуждите на дистанционното обучение се използва безплатен и свободен за ползване софтуер с отворен код. Той бива два вида:

Free Software – FS

е безплатния и свободен за използване софтуер, създаден от

Richard Stallman

, основан на идеята, че потребителят е свободен да взема решения относно използването на софтуерния код.

Неговите характеристики са: • Потребителите са свободни да използват програмите за различни цели; • Потребителите са свободни да разглеждат софтуера и да видят как работи той; • • Потребителите са свободни да разпространяват програмите на другите; Потребителите са свободни да усъвършенстват програмите.

И

Open Source – OS

отворен код, създаден от

Bruce Perens

, според който отвореният код не само означава достъп, но и свободно използване на софтуерния код.

Някои от характеристиките му са:

• Свободно разпространяване; • Софтуерният код трябва да бъде включен в дистрибуцията; • Свободно създаване на производни работи; • Интегритет на авторския софтуерен код, което означава, че подобрените работи трябва да бъдат разграничени от оригиналната версия; • Без дискриминация относно отделни личности и групи; • Без дискриминация относно вида на положените усилия; • • Разпространение на лиценз: разпространението на софтуера трябва да се съпровожда от включен лиценз и не трябва да бъдат добавени допълнителни ограничения; Лицензът не трябва да бъде специфичен за отделния продукт; • Лицензът не трябва да ограничава друг софтуер; • Лицензът трябва да бъде технологично неутрален.

Използват се в различни среди за нуждите на електронното обучение, особено платформите с отворен достъп, от които по известните от тях са

Moodle, ATutor, Claroline, Ilias, Sakai, dotLRN, Fle3 .

Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment Проект на Martin Dougiamas, Curtin University of Technology Moodle

е система за управление на курсове – продукт с отворен код, който е създаден, за да подпомогне преподавателите да създават ефективни общности за онлайн обучение.

Софтуерен пакет за създаване на Интернет базирани курсове и уеб сайтове (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment), разработен от Мартин Догиамас, който през 90-те е е администрирал WebCT в Curtin University of Technology.

Фокусът в Moodle е насочен по-скоро върху опита, който ще придобият обучаемите, а не върху ресурсите, които трябва да бъдат прочетени. Наборът от инструменти и структурата на системата предлагат не само презентиране и предаване на знания, но и ангажиране на обучаемите посредством извършване на дейности.

Възможностите на

Moodle

като система за електронно учене включва следните основни елементи и функции: • да записва и отписва курсисти; • да публикува всякакви текстови и илюстративни материали; • да търси обратна връзка чрез анкетни проучвания; • да изготвя изпитни материали; • да дава заданията на курсовите проекти; • средства за оценяване; • форуми; • обмен на съобщения (messaging); • собствена електронна поща (e-mail );

Системата може да се инсталира на всеки компютър, на който може да се използва

PHP

и да поддържа

SQL база данни

, както и да се използва под

Windows

,

Mac Linux.

Много подходяща за курсове, които се ръководят изцяло онлайн, както и за допълнително извънкласно обучение.

Moodle

е свободна за използване, разпространение и развитие система за дистанционно обучение, лесна е за използване, интерфейсът е преведен на български език.

ATutor Проект на Adaptive Technology Resource Centre от University of Toronto в Канада ATutor

e уеб-базирана

Система за управление на обучаващо съдържание

, която се предоставя под формата на отворен код. Администраторите могат бързо да я инсталират или обновяват. Преподавателите могат лесно да създават, събират, пакетират и разпределят обучаващо съдържание, както и да предоставят създадените курсове онлайн.

Основната и идея е да се реализира адаптивна учебна среда, която да може да бъде използвана от всеки, независимо от подхода на учене и технологичните възможности, с които разполага. ATutor се използва в различен контекст, включително онлайн курс по мениджмънт, продължаващо професионално развитие з нейните функции за достъп а учители, кариерно развитие и академични изследвания. Софтуерът е уникален за

(полезно за хора с увредено зрение и инвалиди учащи

)

Идеологията на разработването са шест модела, описващи разбирането за учене и структурата на знанието: •

Визуално възприемане

– Знанията се получават чрез използване на изображения. •

Словесно възприемане

предпочитат да чуват, да разказват и да прочитат информацията. – обучаемите •

Възприемане чрез дейности и движение

Глобално възприемане

– обучаемите структурират информацията в мрежи. •

Йерархично възприемане

– информацията е структурирана под формата на йерархични дървета: дърво, папка, подпапка, файлове.

Последователно възприемане

– обучаемите подреждат информацията във вериги.

Авторските инструменти са:

Редактор на SCORM съдържание

, чрез който лесно се създават HTML страници в структурирани последователности. •

Споделяне на съдържанието

• – Преподавателят може да споделя съдържанието през централно цифрово хранилище.

Шаблони

Инструмент за създаване на тестове

- притежава възможност за категоризиране на въпросите и запазването им в банка с въпроси.

Комуникации:

Форум

- Дискусиите могат да бъдат видяни по теми. •

Вътрешна поща

PHP базиран чат

Проект на University of Louvain, Institut de Pédagogie universitaire et des Multimédias, Белгия.

Claroline

е с отворен код, лицензирана (GPL) съвместна платформа за електронно обучение или система за управление на обучението. Тя дава възможност на организации като университети, училища, фирми, асоциации, да създадат и управляват курсове и да си сътрудничат в уеб пространството.

Claroline е съвместима с Linux, Mac и Windows среди. Разработена първоначално от Университета в Льовен, Белгия, а в развитието на системата са включени и разработчици от целия свят. От началото на 2004 г. в проекта участва и изследователският център Cerdecam на ECAM (http://www.ecam.be). Claroline е web базирана система за управление на курсове. Дава възможност за реализиране на широко разнообразие на педагогически решения: от традиционната класна стая до онлайн работата в сътрудничество.

В основата на идеологията и е

конструктивизма

: информацията се трансформира в знания чрез извършване на дейности от обучаемите и тези нови знания са в основата на следващите (системен подход).

Авторските инструменти са

самоподготовка.

програма. : Инструмент за създаване на тестове Преподавателят може да създава тестове за Шаблони – Преподавателят може да използва шаблони за новини, дискусии, връзки, описание на курса, описани на учебната

Комуникациите са:

• Форум – Дискусиите могат да бъдат сортирани по дата. • Чат – Основен инструмент за чат, който позволява създаване на архив на логовете за всички чат стаи.

• Възможно е задаване на учебен път чрез подреждане на учебни ресурси в определена последователност.

• Използва се от над 600 организации от 70 страни и е преведена на 32 езика.

ILIAS Integrated Learning, Information and cooperAtion System разработена в рамките на проекта VIRTUS, Department of Economics, Business Administration and Social Sciences, University of Cologne, Германия, спонсориран от фондацията Bertelsmann

ILIAS

е уеб-базирана система за управление на обучението, което позволява на потребителите да създават, редактират и публикуват в обучение учебни материали в интегрирана система с нормалните си браузъри, с инструменти за съвместна работа и комуникация. Позволява ефективно създаване на курсове и материали. Той предлага стандартизирани инструменти и шаблони за обучение в работния процес, включително интегрирана навигация и администрация. За целите на комуникацията ILIAS предлага вътрешна система за новини, дискусионни форуми и Java чат.

Идеология на разработване е умерения конструктивизъм, разработен от изследователската група „Komplexes Lernen" от Munich • Обучението е активен и конструктивен процес курсът съдържа текстов материал, който се възприема пасивно от обучаемия. • Обучението като ситуационен и контекстно зависим процес – Съдържанието силно зависи от специфичните обстоятелства, при които то е интегрирано, за да бъде приложено в съответен контекст. • Обучението като самоуправляващ процес – За да се реализира самоуправляващ процес, потребителите трябва да решат кои учебни материали, по кое време и в каква последователност ще прегледат. • Обучението като социален процес

ILIAS предлага следните функции:

1.Лично на работния плот за всеки потребител с информация за последно посетени курсове, нова поща или форум вписванията 2.Учебна среда с лични анотации, тестове, речник, функция за печат 3.SCORM 1.2 и AICC спазване 4.Гъвкава система за управление на курса, учебни цели и учебни планове 5. Комуникационните функции, като пощенска система, форуми и чат 6.Група система за съвместна работа и организиране на потребителите и ресурси

7. Интегрирана среда за авторство, за създаване на учебните модули онлайн 8.Подкрепа на метаданни LOM за всички нива на учебните предмети 9. Контекстно-чувствителна помощна система за учащи и автори 10. Потребителят и интерфейса за администриране на системата 11. SOAP интерфейс за съдържанието и вноса за употреба. 12.CAS, SOAP, RADIUS, LDAP и удостоверяване Shiboleth 13.Няколко системни езици 14.Висок капацитет за изпитване и оценка

Авторските инструменти са: Редактор на съдържание -

Съдържанието може да бъде създадено в системата или вмъкнато в SCORM/AICC или HTML формат. Инструмент за създаване на тестове

Шаблони

– Съдържанието се създава чрез шаблони. Преподавателят използва шаблони при създаване на новини, календар, речник, описание на курса. Основните операционни системи, за които е създаден софтуера е Unix и Linux.

Преведена е на 17 езика. Потребители на системата основно са училища и университети.Софтуерът е разработен за намаляване на разходите за използване на новите медии в областта на образованието.

Sakai Общ проект на University of Michigan, Indiana University, MIT, Stanford, консорциума uPortal и Open Knowledge Initiative (OKI) с подкрепата на фондацията Andrew W. Mellon.

Sakai

проекта е разработване на образователен софтуер на свободен / с отворен код под лиценз на Общността на образованието . Целта на проекта е да се създаде уникална система за курс по мениджмънт или система за управление на обучението, но двете се конкурират и са допълващи търговски системи. Преведена на над 15 езика и се използва в над 60 университета. В допълнение към функциите за управление на курса, Sakai е замислен като съвместен инструмент за научни изследвания и групови проекти.

Sakai е проект, събиращ опита и софтуерните решения на University of Michigan, Indiana University, MIT, Stanford, консорциума uPortal и Open Knowledge Initiative (OKI) с подкрепата на фондацията Andrew W. Mellon. Предоставя набор от софтуерни инструменти, проектирани да подпомогнат сътрудничеството между преподаватели, изследователи и обучаеми .

Характеристиките са:

•Съобщения • Задачи •Чат •Дискусия •Пусни кутия за инструменти •Архив •Gradebook •Помощ •Дом •Модули •Членство •Център за съобщения •Моите Workspace

•Новини •Разрешения и роли •Post'Em Post'Em •Предпочитания •Ресурси •График •Site Info Tool •Учебния план Tool •Синоптична Tool •Тестове и викторини • WebDAV • Wiki Tool •Сайт информационен инструмент •Сайт Setup Tool

Идеологията на разработването е:

• Разработване на софтуер, поддържащ работа в сътрудничество • Поддръжка на стандартите за електронно обучение • Създаване на висококачествен софтуер • Изграждане на интерактивна среда • Реализиране на функции относно сигурността при използване на софтуера

Стандартите са:

• Курсът може да се експортира според стандарта SCORM чрез използване на инструмента с отворен код Melete. • Системата може да вмъква тестове, ако са във формат IMS QTI 1.2.

Авторските инструменти са:

• Инструмент за създаване на тестове • Шаблони • Инструмент за създаване на хипервръзки към уеб съдържание • Wiki за редактиране на уеб страници.

Комуникациите са:

• Форум • Обучаемите и преподавателите трябва да притежават външни e-mail адреси. Преподавателят може да изпраща e-mail съобщения на включените към курса посредством системата; съобщенията се архивират. • Чат

Проектиране на обучението:

• Преподавателят може да създава линейни учебни последователности, организирани йерархично – курс, урок, тема.

dotLRN Проект на корпорацията ArsDigita за Sloan School of Management при Massachusets Institute of Technology, USA

DotLRN

е безплатна система за управление на обучението и е създадена от корпорацията ArsDigita (сега част от RedHat) за нуждите на Sloan School of Management при Massachusets Institute of Technology, USA. Архитектурата и е разработена въз основа на идеята за работа с общности и е предназначена да подпомага преподаването, изследователската дейност и администрирането. dotLRN позволява на потребителите и администраторите да дефинират различни общности, като на всяка общност се предоставят различни инструменти и ресурси за споделена работа, диалог и изследвания.

Характеристиките са:

• Персонализация (Персонализирани портал и страница, срещи, задачи, обучение статистика, обучение напредък, бележки, отметки, съхранение на файлове) • Съдържание на курса: E-Books/E-Scripts, речник, обучение напредък, интерактивни изпити проба, Downloads • Курс за управление на: учебния план, текущи съобщения, календар, управление, често задавани въпроси • Съобщение: Дискусионни форуми, електронна поща, обратна връзка за учебно съдържание

Базите са:

• Обучението е социално явление и ще бъде успешно само в контекста на определена общност. dotLRN е изградена въз основа на идеята за учебни общности, а не е проектирана като система за управление на курсове или онлайн обучение.

• Няма точен педагогически модел за обучение. dotLRN поддържа разнообразие от учебни стилове и форми.

• Източникът на иновации е потребителят, а не производителят.

• Успешните онлайн общества трябва да предоставят обратна връзка до участниците и администраторите .

• Всяка организация трябва да може да си достави усъвършенствана учебна система.

• Възможност за създаване и доставяне на последователности от учебни обекти.

Авторските инструменти:

• Инструмент за създаване на тестове.

• Шаблони.

Комуникациите са:

• Форум.

• Вътрешна поща • Може да се инсталира върху Unix, Linux, Windows, Mac OS X, Netware и други операционни системи, поддържащи PHP. • Преведена на 18 езика и се използва от над половин милион потребители. Системата притежава вграден интерфейс за превод. Не е преведена на български език.

Fle3 Future Learning Environment разработена от Learning Environments for Progressive Inquiry Research Group UIAH Media Lab, University of Art and Design Helsinki в сътрудничеството на Centre for Research on Networked Learning and Knowledge Building, Department of Psychology, University of Helsinki

Future Learning Environment (Fle3) е уеб базирана среда за е-обучение, проектирана да поддържа, както индивидуална работа на обучаемите, така и работа в група и обучение в сътрудничество. Разработена е в специализирана лаборатория на Университета по изкуство и дизайн в Хелзенки в сътрудничество с изследователският център и факултетът по психология на същия университет.

Идеология на разработване:

разработена е върху мета-познанието, решаване на проблем и развиване на уменията за работа в сътрудничество. В центъра е поставен обучаемия. Базира се на социалната конструктивна теория, която вижда обучението като участие в социални процеси за изграждане на знание. Не е подходящ за традиционното преподаване, където преподавателя казва на обучаемите какво и как да направят, както за обучение базирано на материали, при което най-напред се доставя материал и след това се осъществява изпитване.

Авторските инструменти са:

•Fle3 WebTops може да се използва от преподаватели и обучаеми за съхраняване на документи, файлове, връзки, бележки, за организирането им в папки и споделянето им с другите потребители. •Fle3 Knowledge Building позволява осъществяване на диалози, изграждане на теории и групови дебати и съхраняването им в споделени бази от данни. •Fle3 Jamming инструментът е споделено пространство за работа в сътрудничество и създаване на цифрови продукти като изображения, текст, аудио, видео.

Изследваните среди за електронно обучение с отворен код, притежават основни функции за управление на обучението и на учебното съдържание и поддържат определени стандарти, включително SCORM.

Системите ATutor и Moodle се отличават като най-добри решения. Обаче нито една от разгледаните среди не предлага завършен цикъл – от авторство на проекти за обучение – до динамично сервиране на учебни единици, обекти и услуги на потребителя, според съвременните изисквания: Не предлагат машина за последователности. Не е решен проблемът за интегриране между SCORM учебно съдържание и проектиране на обучението. Не е развита стратегията за интегриране на инструментите за проектиране на обучението в средите за електронно обучение.

КРАЙ