изтегли - Община Търговище

Download Report

Transcript изтегли - Община Търговище

ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ НА

ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ 2014-2020

18

ЮЛИ 2013 Г.

СЪЩНОСТ НА ОПР И ВРЪЗКА С ИПГВР 2014 - 2020

Общинският план за развитие на община Търговище за периода 2014–2020 г. (ОПР) е водещ средносрочен стратегически и програмен документ, който очертава целите и приоритетите за устойчиво и интегрирано местно развитие, като отчита специфичните характеристики, възможности, ресурси и потенциал на общината. В него се залагат основните цели, приоритети, мерки, проекти и дейности, за които ще се търси финансиране и ще се изпълняват на територията на общината за новия програмен период. Използването на интегрирания подход за планиране налага целите и приоритетите на ОПР като стратегически документ да бъдат съгласувани с целите и приоритетите на ИПГВР на Търговище 2014-2020 г. Освен, че съвпадат по време на действие, двата документа ще се прилагат и изпълняват едновременно през новия програмен период и това налага синхронизация на заложената стратегия и интегриране на проектите и дейностите от ИПГВР в ОПР. Съгласуването на двата документа води след себе си необходимостта от нова приоритизация на предвидените проекти и дейности, както по време на изпълнение, така и съобразно бюджетните възможности на Община Търговище за съ-финансиране. На база програмите за реализация на ОПР и ИПГВР, би следвало да се изготвят ежегодни оперативни планове, които да обединяват проектите за съответната година от двата документа, конкретните източници на средства, срокове и отговорници.

НОРМАТИВНА РАМКА И ДЕЙСТВИЕ

   Закон за регионалното развитие (ЗРР) Правилник за прилагане на ЗРР (ППЗРР) Методически указания на МРРБ за разработване на Общински планове за развитие за периода 2014-2020 г.

 Периодът на действие на Общинския план за развитие е 7-годишен и съвпада с периода на действие на Областната стратегия за развитие на област Търговище, Регионалния план за развитие на Североизточен район и с периода на програмиране на ЕС и помощта от Европейските фондове.

МЯСТО НА ОПР СРЕД СИСТЕМАТА ЗА ПЛАНИРАНЕ

    

НСРР – Национална стратегически референтна рамка НКПР – Национална концепция за пространствено развитие РПР – Регионален план за развитие ОСР – Областна стратегия за развитие ОПР – Общински план за развитие

СТРАТЕГИЧЕСКИ И УСТРОЙСТВЕНИ ДОКУМЕНТИ

ЗАДАЧИ НА ОПР 2014-2020

 Основните задачи на плана за развитие на община Търговище за 2014-2020 г. са: Да направи задълбочен социално-икономически, SWOT и сравнителен анализ на състоянието, процесите и тенденциите в общината.

  Да осигури приемственост в политиките, съгласуване и интегриране с всички действащи програмни и стратегически документи на общинско, областно, регионално, национално и европейско ниво.

Да отрази желанието и виждането на гражданите, бизнеса, НПО и ръководството на Общината за бъдещето на Търговище /визия за 2020 год./    Да очертае реалистична и изпълнима стратегия за развитие на общината с добре изведени приоритети, специфични цели и мерки.

Да набележи конкретните дейности и проекти за периода 2014-2020 година, чрез които ще се реализира ОПР, както и източници за финансовото му обезпечаване.

Да спомогне за интегриране на всички заинтересовани страни в изпълнението на плана, мобилизиране и ефективно използване на собствения потенциал и привличане на външни ресурси за осъществяване на набелязаните цели.

РАЗРАБОТВАНЕ НА ОПР 14-20

Процедурата за разработване на новия Общински план за развитие на община Търговище стартира през месец май и ще завърши през месец септември 2013 г. с приемане на документа от Общинския съвет.

Етапите за разработване на ОПР са следните: Етап 1: Проучване, събиране на данни и информация за анализа Етап 2: Изготвяне на социално-икономически, сравнителен и SWOT анализ на състоянието на община Търговище Етап 3: Обществени обсъждания Етап 4: Разработване и предварителна оценка на ОПР Етап 5: Съгласуване, окончателно оформяне на ОПР и приключване

СТРУКТУРА НА ОПР 2014-2020

           

І. АНАЛИТИЧНА ЧАСТ 1. Анализ на икономическото и социално развитие 1.1. Профил на общината – обща и сравнителна характеристика 1.2. Природно - ресурсен потенциал 1.3. Културно-историческо наследство 1.4. Селищна система и урбанизация 1.5. Развитие на човешките ресурси и социалната сфера 1.6. Икономическо развитие 1.7. Техническа инфраструктура 1.8. Опазване на околната среда 1.9. Административен и финансов капацитет 2. Обобщен SWOT анализ

СТРУКТУРА НА ОПР 2014-2020

      

ІІ. СТРАТЕГИЧЕСКА ЧАСТ 1. Стратегия – визия, цели и приоритети за развитие на община Търговище за периода 2014 – 2020 г. 1.1. Визия и стратегически цели за развитие на общината 1.2. Приоритети, специфични цели и мерки ІІІ. Индикативна финансова таблица ІV. Система от индикатори и действия за наблюдение и оценка V. Прилагане на принципа на партньорство и осигуряване на информация и публичност

  

ПРИЛОЖЕНИЯ: 1. Програма за реализация на ОПР 2014-2020 2. Предварителната оценка на ОПР 2014-2020

ПРОФИЛ НА ОБЩИНАТА

Община Търговище е разположена в източната част на Дунавската равнина. Географското й положение е благоприятно, тъй като през територията й преминават главен път и ЖП линия по направлението Варна – София и има удобна транспортна връзка за Русе и за Южна България през Котел. Община Търговище е една от 5-те общини в едноименната област. Тя е на първо място по население и на второ място по територия сред общините в област Търговище. Територията на общината е 688,7 кв. км., което представлява 27% от общата площ на област Търговище и около 5% от територията на Североизточен район (СИР, NUTS 2). По данни от преброяването на населението към 01.02.2011 г. в община Търговище живеят 57 264 души или 47% от населението на областта и близо 6% от населението на СИР. На север община Търговище граничи с община Лозница, на североизток с Хитрино, на изток с общините Шумен, Велики Преслав и Върбица, на юг с Омуртаг, а на запад с общините Антоново и Попово.

Селищната мрежа се състои от 52 населени места – административния център град Търговище и 51 села.

    

ТЕРИТОРИАЛНИ РЕСУРСИ

Около 92% от територията на община Търговище се състои от земеделски и горски площи. Земеделските територии заемат общо 473 769 дка (69% от площта на общината при средно за страната 57,4%). Обработваемата земя в земеделските територии е с обща площ 397 033 дка.

Горските територии включват площта на Държавния горски фонд и заемат 159 409 дка (23 % при средно за страната 33,5%). Населените места и другите урбанизирани територии заемат 29 294 дка площ (4%, колкото е средното равнище за страната). Водните течения и водни площи са с относителен дял 2% (колкото е средното за страната), с площ 13 495 дка. Териториите за добив на полезни изкопаеми и депа за отпадъци са с най-малка площ - 5 636 дка, следват ги площите за транспорт и инфраструктура е 7 068 дка. Общината е бедна на рудни полезни изкопаеми, но е богата на промишлени находища от скални материали, глинест мергел и червена глина. Релефът на общината е равнинен, хълмист и нископланински. Надморската височина варира от 150 до 690 метра. Водните ресурси са представени от включва река Врана и нейните притоци - река Сива, Калайджи дере, Овчарско дере, Дългашко дере и река Вардунска. Има изградени 37 язовира и три сондажа на минерални води - “Боаза”, до завод “Терем” в гр. Търговище и “Славиния” в кв. Въбел.

Баланс на територията на община Търговище

23% земеделска 4% 2% 1% 1% населени места за добив на полезни изкопаеми горска 69% водни течения и водни площи за транспорт и инфраструктура

ПРИРОДНО БОГАТСТВО

 В европейската екологична мрежа „НАТУРА-2000” попадат следните зони от територията на община Търговище: - Защитена зона "ОВЧАРОВО" по Директивата за птиците. - Защитени зони “ПРЕСЛАВСКА ПЛАНИНА“, “МАРИНА ДУПКА" И “ОСТРОВЧЕ” по Директивата за местообитанията. На територията на община Търговище са разположенис 31 защитени природни обекти, 6 от които са природни забележителности. По-интересните от тях са:  Природна забележителност „Водопада” - намира се в живописната местност “Парка” (на 7 км от гр. Търговище), образувана от коритото на река Врана, живописно прорязваща склоновете на Преславската планина, дял от Източна Стара планина.

  Природна забележителност „Коня” е скално образование – голина, наподобяващо изображение с форма на кон; Природна забележителност Дервентската пещера-намира се в землището на с.Пролаз.

Районът на Търговище има богата и разнообразна флора и фауна с редки и защитени растителни и животински видове. Обособени са следните защитени местности: Защитена местност Игликина поляна - естественото находище на лечебна иглика; Защитена местност „Урумово лале”; Идиризова кория са група от седемнайсет вековни цера – до с. Дългач; Местност „Парка” с красива природа и минерален извор “Боаза” и др.

-

БОГАТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Територията на Търговище е богата на културно-исторически паметници и забележителности. По-интересните от тях са: Крумово кале (Мисионис)-останките на ранновизантийска и средновековна крепост; Петкорабна базилика и Тракийско светилище на бог Аполон близо до с. Драгановец; Училище Св. Св. Седмочисленици (Славейковото училище); Хаджи Ангеловата къща - архитектурен паметник от XIX в. с местно значение, в който е разположена етнографската експозиция на Исторически музей – Търговище; Училище “Хаджи Руси” – в него се помещава археологическата експозиция на Историческия музей; Къща-музей "Никола Симов-Курото“ - родна къща на знаменосец на Ботевата чета; Църква "Успение Пресветия Богородици“; Църква "Свети Иван Рилски“; Сахат Джамия – гр. Търговище и др.

    

РЕЗУЛТАТИ ОТ СОЦИАЛНО ИКОНОМИЧЕСКИЯ АНАЛИЗ

Динамиката на населението в община Търговище трайна тенденция на намаление (с около 9% за последните 6 години) или с 4952 души през 2012 спрямо 2007 г. Според преброяването към 01.02.2011 г. населението е 57 264 души, към 2012 г. в общината живеят вече 56 506 души. По данни на ГД ”ГРАО” към 15.06.2013 г. жителите по постоянен адрес са 72 481 души, а по настоящ – 62 955, но голяма част от тях реално не живеят в Търговище. Средногодишният брой на живородените деца е 602. Средната смъртност е 838 човека годишно. От миграция населението намалява средно с 1241 души на година. Средната гъстота на населението в общината (83,15 души на кв. км. за 2011 г.) е по висока от средните стойности за областта (47,23), от средната гъстота за страната (66,34) и за СИР (66,69). Равнището на безработица последните 5 години бележи тенденция на увеличение. Към март 2013 г. безработицата в общината е с 4 пункта по-висока спрямо 2007 г. и достига 13 %, което е само с 1,2 пункта повече от средното равнища за страната 11,8 % и със 7 пункта по-ниска от безработицата в област Търговище (20,4%). Икономически активните лица в общината са 53% или 25 851 души от населението на 15 и повече години. От икономически активните лица заети са 21 366 души, останалите са безработни. Пенсионерите са около една трета или 29% от населението.

41% от населението на община Търговище е със средно образование, с основно са 28%, начално образование имат 10% от жителите на общината, с незавършено начално са 5%, а 479 души никога не са посещавали училище. Висшистите в Търговище са 15% от населението. Като цяло селското население е с много нисък образователен статус.

       

ОБОБЩЕН SWOT АНАЛИЗ

Силни страни Слаби страни

Благоприятно географско и транспортно комуникационно разположение. През територията на общината преминават главен път и ЖП линия по направлението Варна – София, удобна транспортна връзка за Дунавското пристанище Русе и за Южна България през Котленския проход.

Изградена техническа и социална инфраструктура, добре развити пътна и селищна мрежи. Наличие на голям брой промишлени предприятия в леката и преработвателна промишленост.

Плодородна земя, традиции в земеделието и животновъдството.

Наличие на промишлена и битова газификация.

Богато културно-историческо наследство.

Красива природа, защитени видове, територии и местообитания.

Разнообразни ресурси (минерални води, гори, водни площи) и потенциал за развитие на алтернативен туризъм.

       Намаляване, застаряване на населението и миграция на младите хора.

Нарастваща безработица, ниски доходи и жизнен стандарт.

Лошо състояние на елементите на техническата инфраструктура – улична и водопроводна мрежа.

Липса на канализация и ПСОВ в малките населени места.

Устойчива тенденция към монокултурно растениевъдство – интензивно зърнопроизводство, малък дял на зеленчукопроизводство, овощарство и лозарство.

Неизползван потенциал за развитие на алтернативен туризъм.

Ниско образователно равнище на населението в селата.

ОБОБЩЕН SWOT АНАЛИЗ

Възможности Заплахи

        Развитие на нови територии за икономическа активност, търговия и логистика с оглед благоприятното транспортно-комуникационно разположение.

Потенциал за развитие на поливно земеделие, зеленчукопроизводство, овощарство и лозарство.

Развитие на животновъдство, излизащо от рамките на домакинствата и малките стопанства към средноголеми и големи ферми. Увеличаване броя на предприятията в леката и преработвателна промишленост.

Потенциал за развитие на интегриран културно исторически, балнеоложки, селски, еко -туризъм, лов и риболов.

Привличане на български и чуждестранни инвеститори, използване фондовете на ЕС. Усъвършенстване на партньорството с НПО, бизнеса и други общини при подготовка и реализиране на съвместни проекти.

Стимулиране на публично-частните партньорства.

        Увеличаване на безработицата, ниски доходи и жизнен стандарт.

Задълбочаване на демографските проблеми, миграция и застаряване на населението.

Слаба икономическа активност на населението и липса на инвеститорски интереси.

Влошаване качеството на техническата инфраструктура.

Продължаващ дисбаланс между развитието на общинския център и малките населени места.

Опасност от посегателства върху природните и културно-исторически дадености. Изчерпване плодородността на земеделската земя от интензивното зърнопроизводство.

Риск от замърсяване на околната среда от промишлени и други източници.

СТРАТЕГИЯ “ЕВРОПА 2020”

Новата стратегия “Европа 2020” залага три основни приоритета:  ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ - изграждане на икономика, основаваща се на знания и иновации;   УСТОЙЧИВ РАСТЕЖ - насърчаване на по-екологична и по конкурентоспособна икономика с по-ефективно използване на ресурсите; ПРИОБЩАВАЩ РАСТЕЖ - стимулиране на икономика с високи равнища на заетост, която да доведе до социално и териториално сближаване. Пет цели са целите на ЕС до 2020 г.

1. Трудова заетост - работа за 75 % от хората на възраст между 20 и 64 години 2. НИРД и иновации - инвестиране на 3 % от БВП на ЕС (публичен и частен сектор взети заедно) в научноизследователска и развойна дейност и иновации 3. Климатични промени и енергия - намаляване на емисиите на парникови газове с 20 % (или дори с 30 %, ако бъдат изпълнени условията) спрямо 1990 г., добиване на 20 % от енергията от възобновяеми енергийни източници увеличаване на ЕЕ с 20 % 4. Образование - намаляване на процента на преждевременно напусналите училище до под 10 % и поне 40 % от 30-34-годишните със завършено висше образование 5. Бедност и социално изключване - поне 20 милиона по-малко бедни или застрашени от бедност и социално изключване хора

ВИЗИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ТЪРГОВИЩЕ

„Община Търговище – промишлен и търговски център, с икономически растеж, иновативни технологии, съхранено природно и културно богатство и ефективно използване на ресурсите за развитие на селско стопанство и туризъм, осигуряващ работа и висок жизнен стандарт.”

ГЛАВНА ЦЕЛ НА ОПР 2014 - 2020

Устойчиви темпове на икономически растеж с високи равнища на заетост, подобряване на жизнената среда и задържане на младите хора.

СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ - 2020

Цел 1

: Развитие на икономиката чрез осигуряване на благоприятна бизнес среда, насърчаване на инвестициите, прилагане на иновативни решения и повишаване на ресурсната ефективност за интелигентен и устойчив растеж.

Цел 2

: Балансирано териториално развитие, чрез комплексно подобряване състоянието на техническата инфраструктура и жизнената среда, съхраняване и опазване на природното богатство и културно-историческо наследство.

Цел 3

: Запазване и развитие на човешкия капитал, ограничаване на демографската криза, намаляване на безработицата и бедността, подобряване на жизнения стандарт, чрез насърчаване на образованието и социалното включване.

ПРИОРИТЕТИ НА ОПР 2014-2020

   

Приоритет 1:

Развитие на местната икономика, чрез ефективно използване на ресурсите и привличане на инвестиции в промишлеността, селското стопанство, туризма и съпътстващи дейности и услуги.

Приоритет 2:

Подобряване качеството и стандарта на живот, повишаване на заетостта, доходите и задържане на младите хора в района.

Приоритет 3:

Подобряване на жизнена среда, изграждане и възстановяване на техническата инфраструктура, опазване на околната среда, природното и културно богатство.

Приоритет 4:

Подобряване на качеството и достъпа до административни, здравни, образователни, социални и културни услуги.

Образование, здравеопазване, социални дейности, култура, спорт и туризъм

ОБРАЗОВАНИЕ

За последните 5 години броят на учениците е намалял с 15% - от 6069 през учебната 2008/2009 г. на 5203 през 2012/2013 г.

Намаляващият брой ученци през последните години е довел до закриване на редица учебни заведения и създаване на средищни такива. За период от 5 години общообразователните училища в общината намаляват на половина – от 41 през учебната 2006/2007 г. на 19 през учебната 2011/2012 г.

През учебната 2012-2013 г. в общината функционират 5 професионални гимназии и 19 училища, в това число: 17 общообразователни и 2 специални училища за деца с увреден слух и умствено изостанали деца. В селата на територията на община Търговище през учебната 2012/2013 г. функционират 10 Основни училища, като шест от тях са средищни. В град Търговище има още три средищни училища.

Това са ІІ ОУ”Н.Й.Вапцаров”, ІІІ ОУ ”П.Р.Славейков” и ІV ОУ”Иван Вазов”.

През 2012 г. в община Търговище функционират 14 целодневни детски градини, които се посещават от 1959 деца, разпределени в 88 групи и 5 полудневни групи.

Броят на децата в детските градини за периода 2007-2012 г. се запазва сравнително постоянен – по 1950 средногодишно, но детските градини намаляват от 32 на 14.

Това е свързано с оптимизацията на мрежата от детски заведения и обособяването на филиали към някой от тях. В селата функционират 4 ЦДГ с 16 филиали, а в града 10 ЦДГ, 1 ОДЗ и 4 детски ясли.

    

ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

За шестгодишния период от 2007 до 2012 г. броят на лечебните заведения показва устойчива тенденция към намаление – от 175 на 150. Към 2012 г. болничната на населението в община Търговище се осигурява от една Многопрофилна болница за активно лечение и две Частни специализирани болници за активно лечение с обща леглова база 465 легла. В общината функционират още: един Хоспис, едно ДКЦ и осем Медицински центъра. Легловата база на здравните заведения, извън болниците към 2012 г. е 100 легла. В общината има Център за спешна медицинска помощ /ЦСМП/ Търговище, който обслужва всички населени места.

В извънболничната помощ на Търговище работят 8 самостоятелни медико-диагностични лаборатории и 10 медико технически лаборатории.

В извънболничната помощ най-много са регистрираните амбулатории за индивидуална и групова специализирана медицинска помощ - 55. Следват амбулаториите за индивидуална, групова и специализирана дентална помощ – 49. Регистрираните амбулатории за индивидуална и групова първична медицинска помощ са общо 15.

СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ

В община Търговище се предоставят следните социални услуги: - Дом за деца и младежи с умствена изостаналост - гр. Търговище; - ДМСГД гр. Търговище за деца с вродени и придобити малформации.

- Домашен социален патронаж; - Обществена трапезария; - Дневен център за възрастни хора с умствени увреждания; - Дневен център за възрастни с физически увреждания; - Дневен център за стари хора; - Две защитени жилища; - Звено „Майка и бебе”; - Два Центъра за обществена подкрепа; - Два Центъра за социална рехабилитация и интеграция на лица в неравностойно положение; - Център за настаняване от семеен тип и др.

КУЛТУРА

Средища на културното развитие и духовното обогатяване в общината са музеен комплекс, два театъра, художествена галерия, 40 читалища, библиотека, религиозни домове и други културни институции, като: Обединен детски комплекс; Център за младежки дейности и инициативи; Школа за изобразителни изкуства и др.

Музейният комплекс

е развит в началото на възрожденския квартал Вароша, в близост до центъра на гр.Търговище.

Художествената галерия “Никола Маринов”

в град Търговище съхранява най-големият фонд от акварели в страната. Търговище е домакин на редица традиционни национални прояви: Празници на женските и девическите хорове, Театрален фестивал “Дни на големия театър в малкия град”, Международен фестивал на професионални спектакли за деца “Вълшебната завеса”. Принос в културния календар на общината имат изявите на професионален фолклорен ансамбъл “Мизия”, музикално танцова школа “Рождество Христово”, детски танцов ансамбъл “Търговище” и др. Общинският духов оркестър “Търговище” е домакин на фестивал с международно участие.

       

СПОРТ

Традиционно развиваните видове спорт в община Търговище са борба, бокс, стрелба, акробатика, спортна и художествена гимнастика, хандбал, баскетбол, футбол и ориентиране.

Регистрираните спортни клубове са: СКБ-Кик бокс "Светкавица", СКБ и самбо "Олимпиец", СКСС "Светкавица", СКСГА"Светкавица", СКХГ"Алегро", СК "Торнадо-М", БК "Светкавица", БК "Светкавица", КО "Вариант 5", СК "Торнадо".

През 2011 година Общински съвет – Търговище е взел решение спортните зали на Общината да бъдат предоставени за безвъзмездно ползване на спортните клубове в Търговище. Решението включва следните спортни бази: спортна зала “Дечко Стефанов” (включва няколко зали) спортен комплекс “Неделчно Камов” (включва няколко зали) “Борцова зала 1” (до Младежки дом) “Борцова зала 2” (на ул. “Цар Освободител”) Стадион “Димитър Бурков

ТУРИЗЪМ

    В община Търговище съществува все още неусвоен потенциал за развитие на различни форми на алтернативен туризъм.

Туристически интерес представляват множеството природни забележителности и еко-пътеки в района, културно-историческите паметници, музеите, къщите архитектурни паметници на културата, събитията от културния календар на общината, условията за лов в горите и риболов в язовирите, както и възможностите за балнеология и спа-туризъм, предлагани от минералната вода.

През 2012 г. местата за настаняване и средствата за подслон в общината по официални статистически данни са 14 с обща леглова база 656 легла.

В местността “Парка” се намират модерните хотелски комплекси “Белия кон” и “Рай”. Двата комплекса отстоят един от друг на 100 м, разполагат с охраняем паркинг, открит плувен басейн, ресторанти, тенис корт, параклис. В близост се намират хотел “Панорама”, Профилакториум и хижа “Младост”.

Развитие и обновяване на малките населени места в община Търговище

НАСЕЛЕНИ МЕСТА

     Селищната система на община Търговище е балансирана и добре изградена. В границите на общината са включени 52 населени места - 1 град – Търговище и 51 села. Общинският център - гр. Търговище се намира в централната част на територията на общината. Освен функционален, градът е и пространствен център на общината. Останалите селища формират равномерна мрежа в територията. Средната селищна гъстота (6,2 селища на 100 км2) е близка до тази за страната (около 5). Отчитайки и демографската маса, гъстотата на населените места в равнините части е с много по благоприятни измерения. Средното отстояние между населените места е около 5 км, което е добра предпоставка за функциониране на териториално-селищната общност. Урбанистичната класификация на селищата е относително поляризирана - 1 град Търговище, 8 големи села (над 1000 жители), 15 средно големи села (500-1000 жители), 18 средни села (200-500 жители), 7 малки села (100-200 жители), 3 много малки села (под 100 жители). Най-малкото село по население в община Търговище през 2012 г. е с.Осен - 40 души, а най-голямото с. Кралево – 1270 души.

Урбанизираността на територията на общината е 64% градско, спрямо 38% селско население /при 73% за страната в полза на градското/.

По степен на благоустроеност селата имат сходни характеристики - всички са електрифицирани и водоснабдени (но в 31 от тях водата е с недостатъчен дебит), във всички отсъства канализация.

 

ОБЩИ ХАРАКТЕРИСТИКИ И ПРОБЛЕМИ

Дисбалансът (поляритетът) в развитието на селищната мрежа се проявява при демографските, икономическите и функционалните характеристики на селата. По тази причина и поради големия брой населени места, общината има нужда от целево създаване на няколко вторични опорни центъра, различни от град Търговище, които да гарантират балансираното развитие на района в бъдеще.

Отчитайки географското разположение спрямо общинския център, броя на жителите на селата, осигуреността им с обществени и обслужващи функции и други фактори, като естествени вторични пунктове за развитие предлагаме 6 опорни центъра:

- Североизточен опорен център на община Търговище - с. Макариополско; - Северозападен опорен център на община Търговище - с. Дралфа; - Югозападен опорен център на община Търговище - с. Лиляк; - Югоизточен опорен център на община Търговище - с. Кралево и с. Надарево; - Опорен център на район Малко Герлово с две водещи села – Вардун и Черковна; - Опорен център за развитие на туризъм и логистика – с. Пролаз и „Парка”.

 Резултатите от проведеното предварително анкетно проучване сред кметовете на малките населени места в общината показват сходни проблеми:  Уличната мрежа е стара и има нужда от основен ремонт, тротоарите също. Площадите се нуждаят от благоустрояване. Водопроводната мрежа е амортизирана и няма канализация. Уличното осветление е недостатъчно, в повечето села няма детски и спортни площадки.

Сградният фонд е остарял и се също нуждае от ремонти. Липсата на работни места и високата безработица са сред основните проблеми, които водят до миграция, намаляване и застаряване на населението.

Благоустройство, инфраструктурно развитие и опазване на околната среда

      

Транспортно-комуникационна система

Община Търговище се обслужва предимно от републиканска пътна мрежа. Централни пътно-транспортни артерии пресичат в четирите направления територията й. Първокласен път І-4 “София-Велико Търново-Варна” (с европейска категоризация Е-772) минава през град Търговище. Второкласния път с регионални функции 11-49 Търговище-Разград-Тутракан е връзката на общината с област Разград по направлението на първокласния път 1-2 Русе-Варна. Второкласният път 11-74 Преслав- Търговище-Дралфа свързва общината с другата важна ос - първокласния път 1-7 Силистра-Шумен-Ямбол-ГКПП Лесово и с второкласния път 11-51 Бяла-Попово-Дралфа-Чудомир-/път П-49/, минаващ в северната периферия на общината. Общата дължина на общинската пътна мрежа е 208 км. Към 2013 г. само четвъртокласната пътна мрежа все още е в лошо състояние. Освен сухопътен общината разполага и с ЖП транспорт.

На нейна територия има две железопътни гари по линията София-Горна Оряховица-Варна. Възможността за възстановяване летателните дейности на летище Търговище ще допълни транспортно комуникационната система на общината.

  

Водоснабдяване и канализация

Основният водоизточник за града е яз.”Тича”, осигуряващ нормално водоподаване през всички сезони на годината. Съществуващата водопроводна мрежа на града е 112 км., от които 79% са с изтекъл срок на годност и много течове. Подменени са 5,5 км.

водопроводи през последните години по линия на кредит от Световна банка и 8,5 км.

със средства на дружеството „Водоснабдяване и канализация – Търговище” ООД, което обслужва 52-те населени места.

Общата водопроводна мрежа е 779 км, от които външни водопроводи са 273 км и вътрешна водопроводна мрежа 506 км. Всичките населени места имат външно и вътрешно водоснабдяване, но само в 20 населени места е осигурена вода в рамките на норматива до 100%. За останалите населени места е осигурена вода от 32% до 70% от норматива. Основната причина е малък дебит на водоизточниците. Гравитачните водоснабдителни системи осигуряват питейна вода в 6 населени места в Община Търговище. Помпажните системи осигуряват вода в 47 населени места.

Към момента се изпълнява проект по ОПОС „Рехабилитация на ВиК мрежите в гр. Търговище”, в рамките на който ще бъдат подменени 9 000 м. канализация и 25 000 м. водопроводи. Канализационна мрежа е изградена само в град Търговище с обща дължина 77 886 м. - смесена, гравитачна и изпълнена от бетонови и стоманобетонови тръби. Канализационната мрежа в общината включва 10 км колектори и 114 км разпределителна мрежа, като степента на изграденост е 77,7%.

         

Енергийни системи, ВЕИ, газификация

Източник на електроенергия за община Търговище е националната електроенергийна система. На територията й няма изградени енергийни източници - ТЕЦ или ВЕЦ. Общината получава захранване на 110 кв от изградените в град Търговище подстанции - Търговище 1; Търговище 2 и Хан Крум. Шест електропровода с работно напрежение 110 кв свързват подстанциите към националната мрежа и помежду им, с възможност за резервно захранване и сигурност при аварии.

Всички населени места от областта са електрифицирани, като селата се електроснабдяват от въздушни изводи 20 кв, а в централната градска част мрежата е кабелирана. Общата дължина на въздушните ел.проводи СН в общината е 407 км, а на кабелните линии СН - 55 км. Изградените трансформаторни постове за битови, стопански и обществени консуматори са общо 482 броя с обща мощност 155 МW. През периода 2011-2012 г. в община Търговище са издадени разрешителни за следните фотоволтаични паркове: - Фотоволтаична централа на "ИЗОА 2000" АД - Малка фотоволтаична централа на покрива на сграда - "ЛУЦИФЕР" ООД - Фотоволтаична централа на "ЯВИ МОД" ООД - Фотоволтаична централа на "Слънчева енергия-Търговище 03" - Фотоволтаична система върху покрива на сграда на "МИЛЕВИ" ООД - Фотоволтаична централа на "ПОЛИТЕХ" ЕООД Търговище През община Търговище минава северният клон на националната газопроводна система, като в град Търговище е изградена газоразпределителна станция (ГРС) за промишлено газоснабдяване. Общата дължина на изградената газоразпределителна мрежа вече е близо 30 км заедно с отклоненията и захранва обществени, битови и промишлени потребители.

  

Сграден и жилищен фонд

По данни на НСИ общият брой сгради в община Търговище е 16 411, а броя на жилищата е 30 758. Полезната жилищна площ в общината е 2 148 251 кв.м. Около 66% от жилищните сгради (10 800 броя) са постоянно обитавани, 5611 сгради са необитавани и/или се обитават сезонно. Централно водоснабдени са 96,7% от жилищните сгради в Търговище. Собствен водоизточник ползват само 0,8% от сградите, 2% имат и централно водоснабдяване и собствен водоизточник, а 0,5 % не са водоснабдени. С обществена канализация са свързани 64,4% от обитаваните жилища в Търговище, 2,4% са свързани с изгребни ями, 6,5% ползват септични ями, а 24,1% попивни ями. В 2,6% от жилищните сгради няма никакъв достъп до канализация и/или ями.

• Кабелна телевизия има в 9 652 жилища и достъп имат 26 238 лица; • Сателитна антена е поставена на 7 226 жилища и достъп имат 21 147 лица; • Компютри има в 8 231от жилищата и осигуреността е за 25 666 лица; • Достъп до Интернет имат 7 633 жилища и съответно 23 679 лица.

 

Управление на отпадъците

В системата на организираното сметосъбиране и сметоизвозване са включени всички 54 населени места на територията на община Търговище – гр.Търговище, два квартала и 51 села. Графикът, районите и честотата на извозване на отпадъците се определят ежегодно със Заповед на Кмета на Общината до 30 октомври предходната година за следващата. Финансирането на разходите по събирането и обезвреждането на отпадъците се извършва, чрез „такса смет” и въз основа на одобрена план-сметка за сметосъбиране и сметоизвозване.

Община Търговище разполага с депо за неопасни отпадъци, находящо се в с.Пайдушко, в местността „Кедик Балкан”. От 2009 година с Националната програма за управление на дейностите по отпадъците /2009-2013 г./ депото е определено за Регионално, което да се ползва от Общините Търговище и Попово. Тъй като потока на отпадъците се увеличава, капацитета й през годините силно намалява. Общините Търговище и Попово са започнали процедури по изграждане на нова клетка за депониране на отпадъци. За отделянето и третирането на растителните и биоразградими отпадъци от общия поток битови отпадъци, Община Търговище е започнала процедури по изграждането на площадка за компостиране.

От 2008 година Община Търговище има сключен договор с „Екобулпак” и е започнато изграждане на система с цветни контейнери за разделно събиране на отпадъците от опаковки. Към момента системата обхваща 100 % от населението на град Търговище, както и четири села – с. Васил с.Левски, с.Лиляк, с. Разбойна и с. Стража.

Местно икономическо развитие, партньорство и сътрудничество - насърчаване на бизнеса, привличане на инвестиции, публично-частни партньорства и дейност на НПО

ИКОНОМИКА

Структуроопределящи отрасли за местната икономика са, преработващата промишленост, селското стопанство, търговията, транспортните услуги, хотелиерство и ресторантьорство. Броят на предприятията в Търговище се задържа относително постоянен и общото нарастване е минимално – от 2106 през 2008 г. на 2188 през 2011 г. За анализирания период в селското, горско и рибно стопанство са регистрирани 29 нови предприятия, в търговията и услугите броят им намалява с 35. В сектора на транспортните и складови услуги се появяват 31 нови фирми. Секторът на строителството бележи упадък и броят на строителните фирми в Търговище намалява от 100 на 88. В сферата на културата и здравеопазването фирмите се запазват относително постоянен брой. Най-голям относителен дял в местната икономика през 2011 г. имат предприятията, работещи в областта на търговията и услугите – 953 броя или 43,5% от всички фирми. 90% от предприятията в община Търговище са микро – с до 9 заети лица. Те произвеждат 11% от продукцията в общината. Малките предприятия (10 до 49 заети лица) са 7,8% и дял 14,6% от общата произведена продукция. Средните предприятия (50 до 249 заети лица) са 28 на брой или 1,2% и произвеждат съответно 14,5% от общата продукция. Броят на големите предприятия (над 250 заети лица) е 10 или 0,45% от общият брой на предприятията в община Търговище, като общата произведена продукция от тях е 59,9%.

ИКОНОМИКА

Печалбите на местните фирми през 2011 г. нарастват с 61% спрямо 2009 г. и достигат 111 614 хил.лева. Загубите намаляват от 19 618 хил. лева през 2009 на 13 772 хил. лева през 2011 г. Най-големи загуби за 2011 г. генерира сектора „Преработваща промишленост”, следван от търговските дейности. Най-големи печалби са регистрирани в преработващата промишленост и селското стопанство.

Структурата на местната икономика определя и заетостта на населението в община Търговище. Най-много са заетите в преработващата промишленост, след това в търговията, строителството и административните услуги. Средната годишна работна заплата в община Търговище нараства от 5 142 лева през 2008 г. на 6 269 лева през 2011 г. Тенденцията на повишаване на възнагражденията е постоянна. Въпреки това работната заплата в Търговище през 2011 г. е с 1 961 лева или с 24% по-малко от средната годишна заплата за страната – 8 230 лева. Най-високи са възнагражданията в сектора на хуманно здравеопазване и социална работа, следват ги преработващата промишленост, сектор „Доставяне на води, канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване” и сектор „Строителство”. Най-ниски са работните заплати в администрацията, хотелиерство и ресторантьорство и спомагателните дейности.

ПРОМИШЛЕНОСТ

 Промишлеността е основен отрасъл, в икономиката на община Търговище. В този сектор развиват дейност 9,3% от общия брой предприятия, включително средни и големи предприятия, развиващи дейност в подотрасъл „Преработваща промишленост”. В структурата на местната икономика, промишлените предприятията осигуряват 42% от общите приходи.

 Най-голямата инвестиция през последните години в Търговище е изграждането на заводите за стъкло на “Тракия глас България” ЕАД.

     “Язаки България” ЕООД - производство на електрическо оборудване за автомобили.

Няколко десетки милиона долара се инвестират в технологично преустройство и модернизация на “ЕнерСис” АД, част от “Морган груп”, САЩ.

Друго голямо промишлено предприятие е военния завод “ТЕРЕМ-Хан Крум”ЕООД Търговище.

ЛВК - Винпром Търговище е емблематично за региона предприятие.

Млекопреработвателното предприятие “Мизия Милк” също развива успешна дейност през последните години.

    

СЕЛСКО СТОПАНСТВО

Селското стопанство е ключов отрасъл на общинската икономика в Търговище. На територията на Община Търговище в периода 2010 – 2012 г. развиват дейност 8 земеделски кооперации. Броя на земеделските производители през 2012 г. е 745.

Растениевъдството, като основен специализирано основно в отглеждането на зърнени и технически /маслодайни/ култури – пшеница, царевица, слънчоглед, рапица и др. Регионът е добър за производство на овошки и лозя.

подотрасъл на селското стопанство е Земеделските територии заемат общо 473 769 дка. Около 422 хил. дка от земеделските земи на общината за 2012 г. са обработваеми в т.ч. влизат 12,5 хил.дка трайни насаждения. С възможности за поливане са 1,2 % от обработваемите земи (4 919 дка).

Цената на земеделската земя за община Търговище се движи в рамките от 550,00 лв.

до 750,00 лв. за нивите и за трайните насаждения и от 110,00 лв. до 150,00 лв. за ливади и пасища Вторият подотрасъл на селското стопанство – животновъдството задържа сравнително добрите си позиции през последните 7 години. Голяма част от животновъдна продукция в община Търговище се осигурява от частния сектор - птици и животни се отглеждат в домашните стопанства и предимно за лични нужди.

Броят на говедата в община Търговище се увеличава с 39 185 за периода 2007-2013 г.

и достига 228 207 броя. При повечето видове животни показателите са относително стабилни. Най-голям подем има в развитието на птицевъдството, където броят на животните нараства от 129 300 през 2007 г.

на 174 410 през 2013 г.

    

ПУБЛИЧНО-ЧАСТНО ПАРНЬОРСТВО

От 1 януари 2013 г. влезе в сила Закон за ПЧП.

ПЧП е дългосрочно договорно сътрудничество между един или повече публични и един или повече частни партньори,за извършването на дейност от обществен интерес при постигане на по-добра стойност на вложените публични средства и разпределение на рисковете между партньорите.

Обект на ПЧП е предоставянето на една или повече услуги от обществен интерес чрез финансиране, както и строителство, и/или управление, и/или поддържане на: обекти на техническата инфраструктура - паркинги, гаражи, обекти на градския транспорт, системи за наблюдение и сигурност, системи за улично осветление, зелени площи, паркове и градини; обекти на социалната инфраструктура, предназначени за здравеопазване, образование, култура, спорт, отдих и туризъм, социално подпомагане, социални жилища и общежития и др. ПЧП се осъществява, чрез договор между публичния и частния парньор със срок от 5 до 35 години. Публични партньори се явяват кметовете на общините. Частен партньор може да бъде капиталово търговско дружество, което е съществуващо или новоучредено (публично-частно) дружество. При ПЧП се поддържа икономически баланс, който представлява равновесието между ползите за публичния и частния партньор и разпределението на рисковете между тях.

ПУБЛИЧНО-ЧАСТНО ПАРНЬОРСТВО

 Политиката за общински ПЧП се определя от съответния общински съвет с Общинския план за развитие и се изпълнява от кмета на общината, включително и по отношение на общинските публичноправни организации. В програмата за реализация на общинския план за развитие в самостоятелен раздел се включват общинските ПЧП, сроковете за изпълнението им по етапи и формата и размерът на финансовата подкрепа за всеки отделен проект. В програмата се включват и проектите за ПЧП на общинските публичноправни организации. Не може да се осъществи проект за ПЧП, който не е включен в програмата за реализация на общинския план за развитие. Общинският съвет приема решения за откриване на процедури и за определяне на частен партньор, както и решения за изменение, допълнение, продължаване и прекратяване на договори за общински ПЧП. ПЧП може да се създаде по инициатива на Общината и по желание на потенциални частни партньори и инвеститори. Всяко заинтересовано лице може да предложи осъществяването на ПЧП, като приложи обосновка и финансово-икономически анализ, а когато предложението включва строителство - прединвестиционно проучване или инвестиционен проект. Публичният партньор разглежда предложението и ако го приема следва да извърши процедура за избор на частен партньор по реда на ЗОП.

ПРИМЕРИ ЗА ОБЩИНСКИ ПЧП

  

1. Експлоатация и поддръжка на обект – общинска собственост.

паркинги, канализационни системи.

Пример:

собствеността си. Прилага се в сферата на обществените услуги, водоснабдяване, извозване на твърди отпадъци, поддръжка на пътища, паркове, природни обекти, стадиони, съоръжения за отдих, Общината предоставя за ползване стадион общинска собственост, който се стопаниства и използва от инвеститор, който печели от това, а местната власт запазва

2. Проектиране и строителство.

басейни.

Пример:

сектор. Местната власт сключва договор с частен партньор за проектиране и изграждане на обект, като след изграждането му местната власт става негов собственик и отговаря за експлоатацията му. Прилага се в сферата на обществени инфрастрктурни обекти и строителство, пътища, канализация, стадиони, плувни На частен изпълнител се възлага изграждане на ТИЦ, като по този начин се съкращава времето за строителство и се прехвърля по-голям ангажимент върху частния

3. Доизграждане.

Пример:

При доизграждането частният партньор финансира и изгражда допълнително звено към съществуващия обществен обект, след което може да експлоатира това звено за определен период от време или докато си възстанови инвестицията плюс разумна инвестиционна печалба. Частен партньор ремонтира част от сграда на общинско училище, където обособява цех за производство и пакетиране на готови храни. Предимството при този вид публично-частно партньорство е, че не се налага общината да осигурява финансирането за капитални ремонти, а инвеститора използва готовата база за дълъг период от време.

  

ПРИМЕРИ ЗА ОБЩИНСКИ ПЧП

4. Лизинг покупка.

Пример:

Местната власт сключва договор с частен партньор за проектиране, финансиране и изграждане на обект за обществено ползване. Частният партньор отдава готовия обект на местната власт за определен период от време, след което обектът остава собственост на местната власт. Частен партньор с необходимия опит проектира и изгражда пречиствателна станция със собствени средства. По този начин се постига по-добра ефективност на строителството, възможност за иновации, лизинговите вноски могат да бъдат по-ниски от разходите по обслужването на кредитите, експлоатационните рискове се поемат от частния партньор, подобряват се услугите за населението при по-ниски разходи.

5. Временна приватизация.

Пример:

Тук собствеността върху съществуващия обект за обществено ползване се прехвърля върху частния партньор, който прави подобрения и/или разширява обекта, след което същият се експлоатира от частния партньор за период, определен с договор, или докато частният партньор си възстанови инвестицията плюс разумна печалба. Този модел може да се използва при повечето инфраструктурни и други обекти за обществено ползване. Общината може да запази известен контрол върху стандартите и изпълнението, без да поема разходи по собствеността и експлоатацията. Добра възможност за общината е, че рисковете по експлоатацията се поемат от частния сектор, а прехвърлянето на активи може да намали разходите на местната власт по експлоатацията на обекта.

6. Лизинг–разработване–експлоатация

Частният партньор взема на лизинг или купува обект от местната власт, след което го разширява или модернизира и експлоатира съгласно сключен договор. Частният партньор инвестира и разполага с определен период от време, през който да си възвърне инвестицията и реализира печалба.

Пример:

приток на финанси. или

покупка–разработване–експлоатация.

Прилага се при повечето инфраструктурни и други обекти за обществено ползване като пътища паркинги, сгради на местната власт, спортни съоръжения. Добра е възможността за частният партньор да закупи обекта, а местната власт може да разчита на значителен

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!

гр.ТЪРГОВИЩЕ – 18 ЮЛИ 2013 г.