šeit - lizda

Download Report

Transcript šeit - lizda

INFORMĀCIJA PAR GROZĪJUMIEM

NORMATĪVAJOS DOKUMENTOS attiecībā uz speciālās izglītības iestādēm

2010./2011.m.g.

Ministru kabineta noteikumi Nr.820

PIEŅEMTI

Rīgā 2010.gada 31.augustā ,,Kārtība, kādā izglītojamo uzņem internātskolā, speciālajā izglītības iestādē un speciālajā pirmsskolas izglītības grupā, kā arī atskaita no speciālās izglītības iestādes un speciālās pirmsskolas izglītības grupas”

Izdoti saskaņā ar Vispārējās izglītības likuma 4.Panta 6.punktu, 26.panta otro daļu un 52.pantu

Normatīvā akta mērķis:

 Izveidot tiesisko regulējumu izglītojamo uzņemšanai internātskolās un uzņemšanai atskaitīšanai un atskaitīšanai speciālajās izglītības iestādēs, speciālajās pirmsskolas izglītības grupās atbilstoši reālajai situācijai, panākot, ka netiek pieļauta izglītojamo nepamatota uzņemšana, uzturēšana vai atskaitīšana no speciālajām izglītības iestādēm, speciālajām pirmsskolas izglītības grupām

Kritēriji un nosacījumi, kādā gadījumā izglītojamo var uzņemt izglītības iestādē

 4.punkts Speciālajā izglītības iestādē un speciālajā pirmsskolas izglītības grupā atbilstošas speciālās izglītības programmas apguvei uzņem izglītojamos ar redzes, dzirdes, valodas, mācīšanās, garīgās veselības, fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem (pirmsskolas izglītības grupā - arī ar jauktiem attīstības traucējumiem) un smagām somatiskām saslimšanām, pamatojoties uz vecāku iesniegumu un valsts vai pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu, kurā norādīta konkrēta attiecīgajam izglītojamajam piemērota speciālās izglītības programma.

Izglītojamo skaits

Noteikts maksimāli pieļaujamais izglītojamo skaits klasē un grupā speciālās izglītības iestādēs: 

1 . speciālajā pirmsskolas izglītības iestādē:

ar redzes, dzirdes, garīgās attīstības traucējumiem – 10    ar valodas attīstības, jauktiem attīstības, garīgās veselības traucējumiem – 14 ar fiziskās attīstības traucējumiem, somatiskām saslimšanām – 15 ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem - 6

2.Speciālajā izglītības iestādē:

 ar redzes,dzirdes traucējumiem – 10  ar valodas, garīgās veselības traucējumiem – 14, garīgās attīstības traucējumiem – 12   ar fiziskās attīstības, mācīšanās traucējumiem – 16, somatiskām saslimšanām – 20 ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem – 6

!

 Klasē nav pieļaujams apvienot vairāk kā divu dažādu klašu izglītojamos, izņemot speciālās pamatizglītības programmu bērniem ar smagiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem

Kārtība, kas nepieļauj, ka izglītojamais izglītības iestādē turpina izglītības iegūšanu nepamatoti ilgi:

 1.gadījumos, kad izglītojamam ir konstatēta veselības stāvokļa uzlabošanās vai, ja ir beidzies valsts vai pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumā norādītais speciālās izglītības programmas īstenošanas termiņš 2. ir noteikts, kādā gadījumā izglītojamais ir pabeidzis izglītības programmas apguvi un kad izglītojamais pēc izglītības programmas apguves ir atskaitāms no izglītības iestādes; 3. ir noteikti īpašie gadījumi, kuros veicama izglītojamo atskaitīšana no speciālās izglītības iestādes pēc obligātā vecuma sasniegšanas, kā arī noteikta atskaitīšanas kārtība.

Ministru kabineta noteikumi Nr.825

PIEŅEMTI

Rīgā 2010.gada 31.augustā Speciālās izglītības iestāžu, vispārējās izglītības iestāžu speciālās izglītības klašu (grupu) un internātskolu finansēšanas kārtība

Izdoti saskaņā ar Izglītības likuma 14.panta 17.punktu, 17.panta trešās daļas 13.punktu un 59.panta trešo daļu

Šie noteikumi paredz:

    Precizēt izglītības iestāžu nosaukumus atbilstoši Vispārējās izglītības likumam; Papildināt noteikumus ar normu par ēdināšanas nodrošināšanu speciālās izglītības iestādēs; Saskaņot normatīvo aktu ar citos normatīvajos aktos iekļautajām normām par speciālo izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas finansēšanu Esošā budžeta ietvaros precizēt finansēšanas normatīvus, nosakot vienādu finansējuma aprēķināšanas koeficientu – 1,35 – visām speciālajām internātskolām.

Iecerētie

grozījumi likumā par Vispārējo izglītību

 Papildināta 1.panta otrā daļa ar 14.punktu šādā redakcijā: ,,Speciālās izglītības vajadzības – atbilstošu atbalsta, korekcijas un rehabilitācijas pasākumu nepieciešamība, lai izglītojamie ar iedzimtiem vai iegūtiem funkcionāliem traucējumiem (redzes, dzirdes, fiziskās attīstības, valodas, mācīšanās, garīgās attīstības, garīgās veselības traucējumiem) un saslimšanām, varētu piedalīties izglītības procesā un apgūt valsts izglītības standartos noteiktās prasības, atbilstoši savam veselības stāvoklim, spējām un attīstības līmenim.”

 4.pantā: papildināts 8.punkts ar vārdiem ,,un profesionālās prasības komisiju sastāvam” 11.pantā: aizstāts otrās daļas 3.punkts ar vārdiem ,,Izglītojamo speciālo izglītības vajadzību”.

25.pantā: otrajā daļā aizstāts ar vārdiem ,,ar speciālajām izglītības vajadzībām”

 49.pantā: Izteikt pirmo un otro daļu šādā redakcijā: (1) Speciālās izglītības programmas nodrošina vispārējo izglītību izglītojamajiem ar speciālām izglītības vajadzībām atbilstoši viņu veselības stāvoklim, spējām un attīstības līmenim.

(2) (3) Speciālās izglītības programmas var īstenot jebkurā izglītības iestādē, vienlaikus nodrošinot izglītojamā ar speciālām izglītības vajadzībām rehabilitāciju, pedagoģiski psiholoģisko korekciju, sagatavotību darbam un dzīvei sabiedrībā”.

Aizstāt trešajā daļā ar vārdiem ,,izglītojamo speciālajām izglītības vajadzībām”.

50.pants

(1) Speciālās izglītības programmas īsteno, ņemot vērā valsts izglītības standartā noteiktos izglītības programmu galvenos mērķus, uzdevumus un obligāto saturu, atbilstoši izglītojamo attīstības traucējumu veidam, viņu spējām, veselības stāvoklim.

(2) Speciālās izglītības programmas izglītojamajiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem ir paredzētas 9 gadiem. Speciālās izglītības programmas izglītojamajiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem un vairākiem smagiem attīstības traucējumiem īsteno atbilstoši individuālajiem izglītības plāniem. Atkarībā no izglītojamo veselības stāvokļa un izglītības iestādes iespējām individuālo attīstības plānu īstenošana sagatavošanai darbam un dzīvei sabiedrībā var ilgt vēl 3 gadus.

(3) Speciālās izglītības programmas izglītojamajiem ar garīgās attīstības traucējumiem ir paredzētas 9 gadiem. Ja programmas īstenotājs nodrošina iespēju iegūt profesionālo izglītību, programmu var īstenot ilgākā laika posmā, bet ne ilgāk par 12 gadiem (4) Profesionālās izglītības programmas var īstenot viena līdz trīs gadu laikā jebkurā speciālās izglītības iestādē pēc pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības iegūšanas.

(5) Speciālās izglītības programmas izglītojamajiem ar garīgās attīstības traucējumiem un redzes vai dzirdes traucējumiem var ilgt 10 gadus, speciālās izglītības programmas nedzirdīgiem izglītojamajiem ar garīgās attīstības traucējumiem var ilgt 11 gadus.

(6) Nedzirdīgajiem izglītojamajiem, kuri apgūst speciālās izglītības programmu izglītojamajiem ar dzirdes traucējumiem, pamatizglītības iegūšana var ilgt 11gadus, bet vidējās izglītības iegūšana – 3 gadus.

(7) Speciālās pamatizglītības programmu apguve izglītojamajiem ar mācīšanās traucējumiem vai smagiem valodas traucējumiem var ilgt 10 gadus.

(8) Speciālās izglītības programmas izglītojamajiem ar fiziskās attīstības traucējumiem, garīgās veselības traucējumiem vai somatiskām saslimšanām pamatizglītības iegūšanai ir paredzētas 9 gadiem”.

53.Pants ,, Izglītojamo ar speciālām izglītības vajadzībām integrēšana vispārējās izglītības iestādēs”

(1) Vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestādēs, kurās ir atbilstošs nodrošinājums, var integrēt izglītojamos ar speciālām izglītības vajadzībām. Prasības vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestāžu nodrošinājumam atbilstoši speciālām izglītības vajadzībām nosaka Ministru kabinets.

(2) Atbilstošu atbalsta pasākumu pieejamību izglītojamiem ar speciālām izglītības vajadzībām, kuri integrēti vispārējās izglītības iestādē, nodrošina izglītības iestāde. Izglītības iestāde integrētiem izglītojamiem ar speciālām izglītības vajadzībām izstrādā katram individuālu izglītības programmas apguves plānu.

54.pants:  Papildināt pēc vārdiem ,,komisiju kompetenci” ar vārdiem ,,un profesionālās prasības komisiju sastāvam” 57.Pants

 Mācību stundas ilgums speciālās izglītības programmās Izglītojamiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem mācību stundas ilgums no 1.klases līdz 9.klasei ir 30 minūtes.