Transcript Διαλύματα
Διαλύματα
Δρ Στέλλα Μήτκα
Αν καθηγήτρια Κλιν. Χημείας – Μικροβιολογίας
ΑΤΕΙΘ
1
Μετρήσεις και μονάδες
Οι εργαστηριακές μετρήσεις
εκφράζονται με έναν αριθμό και
μια μονάδα.
H μονάδα χρησιμοποιείται για να
ταυτοποιήσει μερικές μετρούμενες
ιδιότητες του αριθμού (μάζα, όγκο,
συγκέντρωση, χρόνο κ.α)
2
Μετρήσεις και μονάδες
• Το εργαστήριο κλινικής χημείας
χρησιμοποιεί μονάδες βασισμένες από
και κατά πολύ στο Systeme Internation
d’ Unites (SI) του οποίου οι ρίζες
βρίσκονται στο μετρικό σύστημα
• Η βάση αυτού του συστήματος
καταγράφεται στο πίνακα που
ακολουθεί (πίνακας 1)
3
Πίνακας 1. Βάση SI μονάδων
Πίνακας 1. Βάση SI μονάδων
Σύμβολο Όνομα
Καταλυτική δραστικότητα (catalytic
activity)
Kat
Katal
Ηλεκτρικό ρεύμα (electric current)
Α
Ampere
Μήκος (length)
m
meter
Φωτεινή ένταση (luminous intensity)
cd
Kandela
Μάζα (Βάρος) (mass)
kg
Kilogram
Θερμοκρασία (temperature)
k
Kelvin
Χρόνος (time)
s
second
Μοριακή πυκνότητα (substance amount) mol
mole
4
Πίνακας 2. Μονάδες από SI
Σύμβολο Όνομα
Συγκέντρωση (concentration)
mol/m3
Πυκνότης (density)
Kg/m3
Ηλεκτρική τάση (electric potential)
V
Volt
Ενέργεια (energy)
J
Joule
Δύναμη (force)
N
Newton
Συχνότητα (frequency)
Hz
Hertz
Ηλεκτρική ενέργεια (power)
W
Watt
Πίεση (pressur)
Pa
Pascal
Όγκος (volume)
m3
Cubic
metter
5
Πίνακας 3. Μη SI μονάδες
Σύμβολο Όνομα
Συγκέντρωση (concentration)
M
Πυκνότης (density)
g/ml
Πίεση (pressur)
mmHg
Χρόνος (time)
min
Όγκος (volume)
L
Molar
6
Mονάδες
Μονάδες βάρους
Μονάδες όγκου
1 Kg = 1000 g
1 g = 1000 mg
1 mg = 1000 μg
1 μg = 1000 ng
1 L = 10 dl
1 dl = 100 ml
1 ml = 1000 μl
1 μl = 1000 nl
Μονάδες μοριακής
πυκνότητας
Μονάδες μήκους
1 Kmol = 1000 mol (M)
1 mol = 1000 mmol (mM)
1 mmol = 1000 μmol (μM)
1 μmol = 1000 nmol (nM)
1 m = 100 cm
1 cm = 10 mm
1 mm = 1000 μm
1 μm = 1000 nm
7
Δυνάμεις
• Πολλαπλασιάζουμε τη βάση επί
τον εαυτόν της όσες φορές είναι ο
εκθέτης
• 101 = 10 = 10
• 102 = 10 * 10 = 100
• 103 = 10 * 10 * 10 = 1.000
• 104 = 10 * 10 * 10 * 10 = 10.000
• 10-1 = 1/101 = 1/10 = 0,1
• 10-2 = 1/102 = 1/100 = 0,01
• 10-3 = 1/103 = 1/1000 = 0,001
8
Πολύ μεγάλοι ή πολύ μικροί αριθμοί
εκφράζονται ως δυνάμεις
•
•
•
•
•
•
•
•
•
1.000 = 103
1.000.000 = 106
5.000.000 = 5 * 106
0,001 = 10-3
0,005 = 5 * 10-3
0,0005 = 5 * 10-4
0,000005 = 5 * 10-6
Googol = 10100 (από εδώ προέρχεται το Google)
Σταθερά του Avogadro [τα μόρια που έχει ένα
γραμμομόριο (mole) κάθε ουσίας] =
= 602.300.000.000.000.000.000.000 = 6,023
x 1023
9
Πολλαπλάσια Προθέματα
• d = Deca = 10 = 101
• h = Hecto = 100 = 102
• K = Kilo = 1.000 = 103
• M= Mega = 1.000.000 = 106
• G = Giga = 1.000.000.000 = 109
• T = Terra = 1.000.000.000.000 = 1012
10
Υποπολλαπλάσια Προθέματα
• d = deci = 0,1 = 10-1
• c = centi = 0,01 = 10-2
• m = milli = 0,001 = 10-3
• μ = micro = 0,000 001 = 10-6
• n = nano = 0,000 000 001 = 10-9
• p = pico = 0,000 000 000 001 = 10-12
• f = fempto = 0,000 00 000 000 001 = 10-15
• a = atto
• Z
= 10-18
= zepto = 10-21
• Y = yocto = 10-24
11
1. ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΗΚΟΥΣ
Σχόλια
m
cm
mm
μm
nm
1m=
100 cm
1m=
1
102
103
106
109
1cm =
10 mm
1 cm =
10-2
1
101
104
107
1 mm =
1.000
μm
1 mm =
10-3
10-1
1
103
106
1 μm =
1.000
nm
1 μm =
10-6
10-4
10-3
1
103
1 nm =
10-9
10-7
10-6
10-3
1
12
2. ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΑΖΑΣ (ΒΑΡΟΥΣ)
Σχόλια
Kg
g
mg
μg
ng
1 Kg =
1
103
106
109
1012
1g=
1.000 mg
1g=
10-3
1
103
106
109
1 mg =
1.000 μg
1 mg =
10-6
10-3
1
103
106
1 μg =
1.000 ng
1 μg =
10-9
10-6
10-3
1
103
1 ng =
10-12
10-9
10-6
10-3
1
1 Kg =
1.000 g
13
Μάζα και Βάρος
Η Μάζα = σταθερή
Το Βάρος εξαρτάται από τη βαρύτητα, το
g, και διαφέρει από τόπο σε τόπο
(ελάχιστα)
Ποσότητα = μάζα
Πυκνότητα ή Ειδικό βάρος = μάζα ανά
όγκο, μάζα σε 1 ml
Dilution = αραίωση, αραιώνω
Solution = διάλυση, διαλύω
Τα μικρόβια δεν τα διαλύουμε, τα
14
εναιωρούμε
3. ΜΟΝΑΔΕΣ ΟΓΚΟΥ
Σχόλια
l
dl
ml
μl
nl
1 l = 10
dl
1l=
1
101
103
106
109
1dl =
100 ml
1 dl =
10-1
1
102
105
108
1 ml =
1.000 μl
1 ml =
10-3
10-2
1
103
106
1 μl =
1.000 nl
1 μl =
10-6
10-5
10-3
1
103
1 nl =
10-9
10-8
10-6
10-3
1
15
4. ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ
Σχόλια
M
mM
μM
nM
1Μ=
1.000 mM
1M=
1
103
106
109
1 mM =
1.000 μM
1 mM =
10-3
1
103
106
1 μΜ =
1.000 nM
1 μΜ =
10-6
10-3
1
103
1 nM =
10-9
10-6
103
1
16
Συμπληρώστε τα κενά
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
1m=
1 cm =
1g=
1l=
1l=
1 ml =
1 mole =
1 μg =
1 ng =
1 ml =
.............. mm
.............. m
.............. mg
.............. ml
.............. mg
.............. μl
............. mmole
.............. g
.............. g
.............. l
17
Συμπληρώστε τα κενά
•
•
•
•
•
•
•
•
•
1m=
1 cm =
1g=
1l=
1 ml =
1 mole =
1 μg =
1 ng =
1 ml =
1000 mm
0,01 m
1000 mg
1000 ml
1000 μl
1000 mmole
10-6 g
10-9 g
0,001 l
18
Είναι σωστά ?
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Μ=
Μ=
Κ=
m=
1 μg =
1 ml =
1 ng =
1 mg/ml =
1 ppm =
1 ppm =
1 ppm =
104 … 106
10-8…. 106
103
10-6…. 10-3
10-6 g
10-3 l
10-7 g… 10-6
1 g/l
1 mg/ml…
1 mg/dl…
1 mg/l....
19
AΡΑΙΩΣΕΙΣ
• Συχνά στο εργαστήριο ορός ή άλλα
βιολογικά υγρά αραιώνονται έτσι ώστε η
αραίωσή τους να είναι μέσα στα όρια
του αναλυτικού εύρους της δοκιμής
• Οι αραιώσεις εκφράζουν το ποσό του
στοιχείου που βρίσκεται στον τελικό
όγκο
20
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΡΑΙΩΣΗΣ
• 0,1 mL ορού + 9,9 mL buffer
• 1 mL ορού + 99 mL buffer
• 0,2 mL ορού + 19,8 mL buffer
• Τι αραίωση έχουμε στα παραπάνω
παραδείγματα;
• 1/100, 1/50, 1/20;
21
AΡΑΙΩΣΕΙΣ
• Η έκφραση που χρησιμοποιήθηκε
για τον υπολογισμό της αραίωσης
είναι: V1×C1 = V2×C2
• V1 , C1 = όγκος και συγκέντρωση του
υγρού που έχω
• V2 , C2 = όγκος και συγκέντρωση του
υγρού που θέλω να ετοιμάσω
22
Παράδειγμα: Να ετοιμάσω 50,0 mL διάλυμα
ΝαΟΗ 0,20 M από ένα διάλυμα 10,0Μ ΝαΟΗ.
Δηλαδή πόσο όγκο V1 θα πάρω από το μητρικό
ώστε να δημιουργήσω διάλυμα όγκου 50,0 mL
με συγκέντρωση 0,20Μ NaOH;
• V1×C1 = V2×C2
• V1×10,0 = 50×0,2
V1 =1,0 mL
• Θα πάρω 1,0 mL από το μητρικό 10,0Μ ΝαΟΗ και
θα συμπληρώσω σε ογκομετρική φιάλη μέχρι
50,0 ml νερό, ώστε να έχω 0,20Μ NaOH 50,0 ml
• Η αραίωση επομένως είναι 1:50 (1ml+49mL)
23
Χημικοί τύποι
• Χημικοί τύποι στοιχείων (H, O, C, N, Cl, Fe,
S, Ca, I, [Iodine, όχι J], Pb, P, K, Zn, Cu)
• Χημικοί τύποι ενώσεων (HCl, NaOH)
• Άνυδρες ενώσεις (CuSO4 , CaCl2 )
• Ένυδρες ενώσεις (όχι διαλυμένες στο νερό,
αλλά το νερό είναι ενσωματωμένο στο
μόριο)
– CuSO4.5H2O
24
– CaCl2.6H2O
Ο χημικός τύπος μας πληροφορεί
• Σύσταση στοιχείου ή ένωσης (H, O, H2O)
• Ατομικό ή μοριακό βάρος (O=16, H2O=18)
• Εμπειρικός χημικός τύπος, C2H6O
• Συντακτικός χημικός τύπος
– Διαχωρίζει τις ισομερείς ενώσεις
– C2H6O = CH3.CH2.OH = αιθυλική αλκοόλη
(αιθανόλη)
– C2H6O = CH3.O.CH3 = διμεθυλ-αιθέρας
(αιθέρας)
25
Απλά στοιχεία
• Τα σώματα εκείνα από τα οποία
δεν είναι δυνατόν να εξαχθούν
άλλα, διαφορετικά στοιχεία
• Π.χ. Η (υδρογόνο), Ο
(οξυγόνο)
26
Άτομα
• Η ελάχιστη ποσότητα ενός στοιχείου
που μπορεί να αποτελέσει μέρος μιας
ένωσης
• Μονάδα ατομικού βάρους = το
ατομικό βάρος (α.β.) του υδρογόνου
(Η) [ή για την ακρίβεια το 1/16 του
ατομικού βάρους του οξυγόνου (Ο)]
• Ατομικά βάρη των άλλων στοιχείων =
η σχέση των ατομικών τους βαρών
προς το ατομικό βάρος του υδρογόνου
27
Ατομικά βάρη ορισμένων στοιχείων
Σύμβολ
ο
Ονομασία
Α.β.
Σύμβολο
Ονομασία
Α.β
.
Ca
Ασβέστιο
40
N
Άζωτο
14
C
Άνθρακας 12
O
Οξυγόνο
16
Cl
Χλώριο
35,5
P
Φωσφόρος 31
Cu
Χαλκός
63,5
K
Κάλιο
39
H
Υδρογόνο
1
Na
Νάτριο
23
Fe
Σίδηρος
55,8
S
Θείον
32
28
Σύνθετα σώματα ή χημικές ενώσεις
• Τα σώματα εκείνα τα οποία
αποτελούνται από δύο η περισσότερα
στοιχεία, τα οποία έχουν τελείως
διαφορετικές ιδιότητες από τα
συνιστώντα στοιχεία.
• Είναι νέα σώματα και τα συστατικά
τους βρίσκονται πάντοτε με τις ίδιες
σταθερές αναλογίες.
• Η (αέριο) + Ο (αέριο) = Η2Ο (υγρό)
29
Μόρια
• Είναι ενώσεις όμοιων ή ανόμοιων
στοιχείων, και είναι η ελάχιστη
ποσότητα ενός χημικά ομοιογενούς
σώματος που έχει όλες τις ιδιότητες
του σώματος και που δύναται να
υπάρχει σε ελεύθερη κατάσταση
• Π.χ. Ο2, Η2, Η2Ο, CO, CΟ2, HCl,
H2SO4, CaCl2, H3PO4, CuSO4 , FeCl3
• Είναι μονοατομικά Η2, διατομικά Η2Ο,
πολυατομικά H2SO4, FeSO4, CuSO4 30
Μοριακό βάρος (μ.β.)
• Είναι το άθροισμα των ατομικών βαρών
των ατόμων από τα οποία αποτελείται το
σώμα, π.χ.
• Μ.β. Η2Ο = (2 Χ 1) + 16 = 18
• Μ.β. CuSO4 = 63,5 + 32 + (4 Χ 16) = 159,5
• Μ.β. CuSO4.5H2O = 159,5 + (5 Χ 18) =
249,5
31
«Καθαροί αριθμοί»
• Τα ατομικά βάρη και τα μοριακά
βάρη είναι «καθαροί αριθμοί»,
είναι «λόγος», δεν εκφράζονται σε
κάποια μονάδα
32
Γραμμομόριο ουσίας
• Είναι το μοριακό βάρος της ουσίας
εκφρασμένο σε γραμμάρια, δηλαδή τόσα
γραμμάρια της ουσίας όσο είναι το μοριακό
της βάρος.
• Π.χ.
–
–
–
–
–
–
H2O 18 g
NaCl 58,5 g
HCl 36,5 g
H2SO4 98 g
CuSO4 159,5 g
CuSO4.5H2O 249,5 g
33
Σθένος στοιχείου
• Ο αριθμός των ατόμων του υδρογόνου (ή
ισοδύναμου στοιχείου) που μπορεί να
συγκρατήσει ένα άτομο του στοιχείου
• Δεν είναι απόλυτο, αλλά , μπορεί να διαφέρει
στις διάφορες ενώσεις
– Fe2+ (ferro-, σιδηρο-)
– Potassium ferrocyanide = K4Fe(CN)6
(σιδηροκυανιούχο κάλιο)
– Fe3+ (ferri-, σιδηρι-)
– Potassium ferricyanide = K3Fe(CN)6
(σιδηρικυανιούχο κάλιο)
34
Γραμμοϊσοδύναμο ουσίας
• Είναι τόσα γραμμάρια της ουσίας όσο
είναι το μοριακό της βάρος διαιρούμενο
διά του σθένους.
– NaCl = Na+ + Cl- = 58,5/1 = 58,5 g
– HCl = H+ + Cl- = 36,5/1 = 36,5 g
– H2SO4 = 2H+ + SO42- = 98/2 = 49 g
– CuSO4 = Cu2+ + SO42- = 159,5/2 = 79,75 g
– H3PO4 = 3H+ + PO43- = 98/3 = 32,7 g
35
Χιλιοσοϊσοδύναμο ουσίας (mEq)
• Είναι τόσα mg της ουσίας όσο είναι το
μοριακό της βάρος διαιρούμενο διά του
σθένους
• Είναι το 1/1.000 του γραμμοϊσοδύναμου
– NaCl = Na+ + Cl- = 58,5/1 = 58,5 mg
– HCl = H+ + Cl- 36,5/1 = 36,5 mg
– H2SO4 = 2H+ + SO42- = 98/2 = 49 mg
– CuSO4 = Cu2+ + SO42- = 159,5/2 = 79,75 mg
– H3PO4 = 3H+ + PO43- = 98/3 = 32,7 mg
36
Χημικές εξισώσεις
• Απεικόνιση των χημικών αντιδράσεων
–
–
–
–
HCl + NaOH NaCl + H2O
NaCl + AgNO3 AgCl + NaNO3
Αντιδρώντα σώματα
Προκύπτοντα σώματα
• Όλα τα άτομα του πρώτου μέρους πρέπει
να βρίσκονται και στο δεύτερο μέρος, και
μόνο αυτά
• ΛΑΘΟΣ
Η + Ο Η2Ο
• ΣΩΣΤΟ
Η2 + Ο Η2Ο
• ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ 2Η2 + Ο2 2Η2Ο
37
Τι μας λέει η εξίσωση
HCl + NaOH NaCl + H2O
• Εάν επιδράσει (σε κατάλληλες συνθήκες)
το HCl με το NaOH θα παραχθεί NaCl και
H2O
• Ότι 36,5 g HCl και 40 g NaOH θα μας
δώσουν 58,5 g NaCl και 18 g H2O
• Ότι 1 mole HCl και 1 mole NaOH θα μας
δώσουν 1 mole NaCl και 1 mole H2O
38
Οξέα
• Όταν διαλύονται στο νερό
διίστανται δίνοντας ιόντα
υδρογόνου (Η+) ως τα μοναδικά
κατιόντα. Π.χ.
– HCl H+ + Cl– H2SO4 2H+ + SO42– H3PO4 3H+ + PO4339
Οξέα
• Ισχυρά οξέα = διίστανται πλήρως
ή σχεδόν πλήρως
HCl
HNO3
H2SO4
H3PO4
• Ασθενή οξέα = διίστανται λιγότερο
H.COOH (μυρμηκικό οξύ)
CH3.COOH (οξεικό οξύ)
40
Οξέα
• Μονοσθενή οξέα
HCl
HNO3
H.COOH
CH3.COOH
• Δισθενή οξέα
H2SO4
COOH.COOH
• Τρισθενή οξέα
H3PO4
41
Βάσεις (Αλκάλεα)
• Όταν διαλύονται στο νερό
διίστανται δίνοντας ανιόντα
υδροξυλίου (OΗ-) ως τα
μοναδικά ανιόντα. Π.χ.
– NaOH Na+ + OH-
– Ba(OH)2 Ba2+ + 2(OH-)
– Al(OH)3 Al3+ + 3(OH-)
42
Βάσεις
• Ισχυρές βάσεις = διίστανται πλήρως ή
σχεδόν πλήρως
(υδροξύλιο του νατρίου, καυστικό
νάτριο)
KOH (υδροξύλιο του καλίου, καυστικό
κάλιο)
NaOH
• Ασθενείς βάσεις = διίστανται λιγότερο
Al(OH)3 (υδροξύλιο
του αργιλίου)
43
Βάσεις
• Μονοσθενείς βάσεις
Na+ + OH KOH K+ + OH NaOH
• Δισθενείς βάσεις
Ba(OH)2
Ba2+ + 2(OH-)
• Τρισθενείς βάσεις
Al(OH)3
Al3+ + 3(OH-)
44
Άλατα
• Ενώσεις οξέων και βάσεων,
π.χ.
– NaCl (από HCl + NaOH)
– Na2CO3 (από H2CO3 + NaOH)
– CuSO4 [από H2SO4 + Cu(OH)2]
– Na3PO4 (από H3PO4 + NaOH)
– Na2HPO4 (από H3PO4 + NaOH)
– NaH2PO4 (από H3PO4 + NaOH)
45
Άλατα …
• Ενώσεις οξέων και βάσεων, π.χ.
HCl + NaOH NaCl + ?
HCl + NaOH NaCl + H2O
H2CO3 + NaOH Na2CO3 + ?
H2CO3 + 2NaOH Na2CO3 + 2H2O
H2SO4 + Cu(OH)2 CuSO4 + ?
H2SO4 + Cu(OH)2 CuSO4 + 2H2O
46
… Άλατα
• Ενώσεις οξέων και βάσεων,
π.χ.
H3PO4 + NaOH Na3PO4 + ?
H3PO4 + 3NaOH Na3PO4 + 3H2O
H3PO4 + NaOH Na2HPO4 + ?
H3PO4 + 2NaOH Na2HPO4 + 2H2O
H3PO4 + NaOH NaH2PO4 + ?
H3PO4 + NaOH NaH2PO4 + H2O
47
Διάλυμα, διαλυτέα ουσία, διαλύτης
• Ένα διάλυμα παρασκευάζεται αναμειγνύοντας μια
ουσία που είναι διαλυτέα (solute) σε ένα διαλυτικό
υλικό που είναι ο διαλύτης (solvent)
• Τα διαλύματα φτιάχνονται αναμειγνύοντας μια
διαλυτέα ουσία (χημικά άλατα, γλυκόζη, πρωτεΐνες)
μέσα σε ένα διαλυτικό μέσο, συνήθως νερό
• Το ποσό της διαλυτέας ουσίας σε γνωστό ποσό
διαλύματος είναι γνωστό σαν συγκέντρωση της
διαλυτέας ουσίας
• Οι συγκεντρώσεις εκφράζονται με ποικίλους τρόπους
όπως % ή molarity
48
Διαλύματα
• Ομογενή συστήματα χημικών ουσιών,
τα οποία έχουν την ίδια χημική
σύσταση και τις ίδιες ιδιότητες σε
οποιοδήποτε μέρος αυτών
• Διαλύτης (Διαλυτικό υλικό)
• Διαλυμένη ουσία (Διαλυτέα ουσία)
• Διαλυτότητα ουσίας (g/l) σε ορισμένες
συνθήκες, κυρίως σε ορισμένη
θερμοκρασία
49
Τύποι διαλυμάτων
• Στερεό σε υγρό (το πιο
συνηθισμένο)
• Υγρό σε υγρό (μείγματα)
• Αέριο σε αέριο (μείγματα)
• Αέριο σε υγρό (αεριούχα ποτά)
50
Είδη διαλυμάτων …
• Διαλύμα %
• Πρότυπο διάλυμα (Standard solution)
• Μοριακό διάλυμα (Μ)
Πολλαπλάσια (2Μ),
υποπολλαπλάσια (Μ/10, 0,1 Μ)
• Κανονικό διάλυμα (Ν)
Πολλαπλάσια (2Ν),
υποπολλαπλάσια (Ν/10, 0,1 Ν)
51
… Είδη διαλυμάτων
• Διαλύματα Titrisol (συνήθως οξέων ή
βάσεων)
• Ρυθμιστικό διάλυμα (Buffer solution)
• Κεκορεσμένο διάλυμα
52
Ειδικό βάρος (ΕΒ)
• Είναι τα g της διαλυτέας ουσίας σε 1 mL
διαλύτη
• Το ειδικό βάρος του νερού είναι 1
• ‘Αρα αν ο διαλύτης που συνήθως είναι
νερό είναι 1000 g σημαίνει 1000 ml
Διότι 1 g
σε
1 mL
1000 g
X
X = (1 x 1000)/1 = 1000 mL
53
Έκφραση πυκνότητας διαλυμάτων
Ποια είναι τα % διαλύματα
Οι συγκεντρώσεις % εκφράζονται:
Βάρος / Όγκο (w/v ή % ή g/dl ή g/100 ml ή
g/l)
Το πιο συνηθισμένο
Βάρος / Βάρος (w/w, g/100 g, g/Kg)
HCl 37% (w/w), 37 g/100 g, ε.β. 1,19
Δύσκολο στους υπολογισμούς
Όγκος / Όγκο (v/v ή ml/dl ή ml/100 ml ή ml/l)
Μείγματα υγρών
54
Βάρος / Όγκο (w/v ή % ή g/dl ή
g/100 ml ή g/l)
• Η διαλυτέα ουσία ζυγίζεται και ο τελικός
όγκος του διαλύματος μετρείται και
συμπληρώνεται στα 100 mL
• π.χ. 0,85% w/v διάλυμα NaCl (0,85 g σε 100
mL ή 850 mg)
• 8,5% w/v διάλυμα NaCl (8,5 g σε 100 mL)
55
Βάρος / Βάρος (w/w, g/100 g, g/Kg)
Χρησιμοποιείται όταν διαλυτέα ουσία
και διαλύτης ζυγίζονται. Το τελικό
βάρος συμπληρώνεται στα 100 g
Παράδειγμα: Να παρασκευαστεί 8%
w/w διάλυμα KCl (8 g KCl και 92 g
διαλύτη)
56
Βάρος / Βάρος (w/w, g/100 g, g/Kg)
Παράδειγμα: Να παρασκευαστούν 1000 g
10% NaCl διάλυμα w/w
100 g
1000g
10 g ΝαCl
X
X = 10 × 1000/100 = 100 g NaCl ώστε
διαλύω 100 g ΝαCl σε 1000 g νερό
Συνήθως ο διαλύτης είναι νερό και επειδή
ειδικό βάρος νερού 1 (1 g νερού = 1 ml)
57
Βάρος / Βάρος (w/w, g/100 g, g/Kg)
• 10 g NaCl διαλυμένα σε 100 ml Νερό
δεν μπορεί να είναι 10% διάλυμα, εκτός
και αν η πυκνότητα ήταν 1g/ml
• Εάν η πυκνότητα ήταν 1,12 g/ml το
βάρος των 100 ml του διαλύματος θα
ήταν 112 g και η έκφραση % θα ήταν
10 g NaCl/112 g διαλύματος X 100 =
8,9%
58
Βάρος / Βάρος (w/w, g/100 g, g/Kg)
25 g NaCl σε 100 g νερού είναι 20% κατά
βάρος διάλυμα w/w διότι 25 g NaCl
διαλυτέα ουσία σε 100 g νερού έχουν
σύνολο 125 g διαλύματος
Βάρος % = 25/125 Χ 100 = 1/5 Χ 100 =
20%
59
Όγκος / Όγκο (v/v ή ml/dl ή ml/100 ml ή ml/l)
• Δηλαδή ml ανά 100 ml διαλύματος
Παράδειγμα: Αιθανόλη 15% (15 ml
αιθανόλης σε τελικό όγκο 100 ml με νερό)
Να φτιάξω 1000 ml διάλυμα 5% αιθανόλης
5 ml αιθανόλη στα 100 ml
X
στα 1000 ml
X = 5 × 1000/100=50 ml
50 ml αιθανόλη + 950 ml νερό
60
Έκφραση πυκνότητας διαλυμάτων ως μέρη
ppm (parts per million = 1 mg/l)
ppb (parts per billion = 1 μg/l)
ppt (parts per trillion = 1 ng/l)
Για πολύ μεγάλες αραιώσεις υπάρχει η έκφραση περιεκτικότητας
ppm (part per milion)
Χρησιμοποιείται στη χλωρίωση του νερού
1 μέρος στο εκατομμύριο
1L έχει 1000 mL, 1 mL έχει 1000 μL, άρα 1L έχει 1000000 μL και
επειδή πρόκειται για νερό 1 mL είναι 1 g, μπορώ να χρησιμοποιώ
αντί για μL και mg
Άρα στο 1 L = 1.000.000 μL = 1.000.000 mg
Το ειδικό βάρος του νερού είναι 1 γιατί 1g περιέχεται στο 1 mL
61
Μοριακό διάλυμα (1 Μ)
• Σε 1 λίτρο διαλύματος περιέχεται 1
γραμμομόριο της ουσίας, δηλαδή τόσα g
όσα είναι το μ.β. της ουσίας. Π.χ.
NaCl
(μ.β.58,5) το 1 Μ θα είναι 58,5 g/l
H2SO4 (μ.β. 98) το 1 Μ θα είναι 98 g/l
• Πολλαπλάσια και υποπολλαπλάσια
Π.χ.
2 M, 0,2 M, 0,1 Μ ή M/10 κτλ.
62
Διαλύματα molar και molal
• Γραμμάριο ατόμου ή ατομικό βάρος
γραμμαρίου είναι το ατομικό βάρος του
στοιχείου εκφρασμένο σε γραμμάρια.
• Αυτό είναι έκφραση βάρους
• π.χ. Ατομικό βάρος Fe 55,8 δηλαδή
55,8 g Fe
63
Διαλύματα molar και molal
• Mole μοριακό βάρος γραμμαρίου είναι
το μοριακό βάρος του μορίου
εκφρασμένο σε γραμμάρια
• Αυτό είναι έκφραση βάρους
• π.χ. ΜΒ NaCl είναι 58 δηλαδή 58 g
NaCl ισούται με 1 γραμμοριακό βάρος ή
1 mole NaCl.
64
Τι είναι molarity και molality
• Molarity και molality μπορούν να
χρησιμοποιηθούν για να εκφράσουμε τη
συγκέντρωση
• Molarity εκφράζει τα moles της
διαλυτέας ουσίας ανά λίτρο (moles/L
γράφεται Μ)
• Molality εκφράζει τα moles της
διαλυτέας ουσίας ανά Kg (moles/Kg δεν
γράφεται m επειδή και mili)
65
Κανονικό διάλυμα (1Ν) οξέος ή βάσεως
• Σε 1 λίτρο διαλύματος περιέχεται το
γραμμοϊσοδύναμο της ουσίας, δηλαδή τόσα g
όσα είναι το μ.β. της ουσίας διαιρούμενο διά
του σθένους. Π.χ.
NaCl (μ.β.58,5 και σθένος 1) το 1 Ν θα είναι 58,5 g/l
(δηλαδή συμπίπτει με το μοριακό)
H2SO4 (μ.β. 98 και σθένος 2) το 1 Ν θα είναι 98/2 =
49 g/l
H3PO4 (μ.β. και σθένος 3) το Ι Ν θα είναι 98/3 =
32,6 g/l
• Πολλαπλάσια και υποπολλαπλάσια
Π.χ. 2 Ν, 0,2 Ν, 0,1 Ν ή Ν/10 κτλ.
66
Εξουδετέρωση οξέων - βάσεων
• Ίσοι όγκοι ισοδύναμων διαλυμάτων οξέων και βάσεων,
εξουδετερώνονται αμοιβαία, δηλαδή:
• 1 λίτρο 1 Ν διαλύματος οξέος εξουδετερώνει 1 λίτρο 1 Ν
διαλύματος βάσεως
• Εάν η κανονικότητα διαφέρει, τότε ισχύει ο τύπος:
Ν1 x V1 = N2 x V2, όπου:
– Ν1 = κανονικότητα 1ου διαλύματος
– V1 = όγκος 1ου διαλύματος
– N2 = κανονικότητα 2ου διαλύματος
– V2 = όγκος 2ου διαλύματος
• 5 ml οξέως 1 N από πόσα ml βάσεως 0,2 Ν
εξουδετερώνονται ?
5 x 1 = Χ x 0,2 και Χ = 5/0,2 = 25 ml
67
Ρυθμιστικά διαλύματα (Buffer)
Αποτελούνται από ένα οξύ με το αντίστοιχό του άλας με Na,
K, NH4 ή με μια ασθενή βάση με το αντίστοιχο της άλας
Χρησιμοποιούνται στη Βιοχημεία και Φυσιολογία διότι τα
περισσότερα διαλύματα των ζωικών και φυτικών
οργανισμών είναι ρυθμιστικά, ανθίστανται σε μεταβολές
του pH από εξωτερικούς παράγοντες
Τα ρυθμιστικά διαλύματα ανθίστανται στις μεταβολές του
pH όταν σ΄ αυτά προστεθεί μικρή ποσότητα ισχυρού οξέως
ή βάσης ή όταν αραιώνονται
Η αντίσταση στην αλλαγή του pH ονομάζεται ρυθμιστική
ικανότητα
Η ρυθμιστική ικανότητα επηρεάζεται από τη μοριακή
πυκνότητα και τη θερμοκρασία του διαλύματος
Τα ρυθμιστικά διαλύματα οξεικού οξέος και οξεικού Κ
καλύπτουν ένα εύρος pH 3,6 έως 5,8
Είδη νερού στο Εργαστήριο
•
•
•
•
•
Νερό της βρύσης
Αποσταγμένο νερό
Δισαποσταγμένο
Απιοντισμένο νερό
Ελεύθερο CO2
• Πώς το ελέγχουμε ?
NaCl
+ AgNO3 = AgCl + NaNO3
69
Ζυγοί & Υαλικά του Εργαστηρίου
•
•
•
•
•
Φαρμακευτικός ζυγός
Αναλυτικός ζυγός
Κάψες ζύγισης
Ογκομετρικές φιάλες (με πώμα)
Ογκομετρικοί κύλινδροι (με
πώμα)
• Φιάλες Erlenmeyer
• Σωληνάρια διάφορα (με πώμα)
70
Υπολογισμοί
71
Υπολογισμοί - Γενικά
• Μετατρέπουμε τις μονάδες ώστε να εκφράζονται
παρόμοια
• Βασική είναι η απλή μέθοδος των τριών, π.χ.
• Τα 50 g ουσίας α κοστίζουν
5 ευρώ
• Τα 12 g ουσίας α πόσο κοστίζουν, έστω Χ ευρώ
5 x 12
Χ = --------- = 1,2 ευρώ
50
72
Απλή μέθοδος των τριών
Ποσά ανάλογα
• Τα 2 φιαλίδια κοστίζουν
100 ευρώ
• Τα 12 φιαλίδια πόσο κοστίζουν, έστω Χ ευρώ
100 x 12
Χ = ------------- = 600 ευρώ
2
73
Απλή μέθοδος των τριών
Ποσά αντιστρόφως ανάλογα
1 γεωργός οργώνει το χωράφι του σε
8 μέρες
2 γεωργοί θα οργώσουν το ίδιο χωράφι σε Χ μέρες
8x2
Χ = --------- = 16 μέρες
1
ΛΑΘΟΣ !!!
Τα ποσά είναι αντιστρόφως ανάλογα
8x1
Χ = ---------- = 4 μέρες
2
ΣΩΣΤΟ !!!
74
Υπολογισμοί
• Υπολογισμός μοριακού βάρους ουσίας
• Μ.β. υδρογόνου Η2 = 1 + 1 = 2
• Μ.β. NaOH = 23 + 16 + 1 = 40
• Μ.β. H2SO4 = (2 x 1) + 32 + (4 x 16) = 2 + 32 +
74 = 98
• Μ.β. CuSO4 = 63,5 + 32 + (4 x 16) = 63,5 + 32
+ 74 = 169,5
• Μ.β. CuSO4.5Η2Ο = 169,5 + (5 x 18) = 169,5 +
90 = 259,5
75
Υπολογισμοί
Υπολογισμός εκατοστιαίας σύστασης ουσίας
KClO3 μ.β. = 39+35,5+(3Χ16) = 39 + 35,5 + 48 = 122,5
Στα 122,5 g τα 39 g είναι K
100
Χ = (39 x 100)/122,5 = 31,8% K
Στα 122,5 g τα 35,5 g είναι Cl
100
Χ = (35,5 x 100)/122,5 = 29,0% Cl
Στα 122,5 g τα 48 g είναι O
100
Χ = (48 x 100)/122,5 = 39,2% O
76
Υπολογισμοί
Πόσα g NaCl αντιστοιχούν σε 1 g Na
Μ.β. NaCl = 23 + 35,5 = 58,5
Σε 23 g Na αντιστοιχούν 58,5 g NaCl
Σε 1 g Na
X g NaCl
Χ = (58,5 x 1) / 23 = 2,54 g NaCl
Σε 58,5 g NaCl
τα 23 g είναι Na
Σε X g NaCl αντιστοιχεί το 1 g Na
Χ = (58,5 x 1) / 23 = 2,54 g NaCl
77
Υπολογισμοί
Τα 100 g πατατάκια περιέχουν 1,2 g Na
Πόσα g NaCl έχει το σακουλάκι των 120 g ?
Τα 23 g Na αντιστοιχούν σε 58,5 g NaCl
Τα 1,2 g Na
σε X g NaCl
Χ = (58,5 x 1,2) / 23 = 3,05 g NaCl
Στα 100 g πατατάκια υπάρχουν 3,05 g NaCl
Στα 120 g πατατάκια
X g NaCl
Χ = (3,05 x 120) / 100 = 3,66 g NaCl
78
Υπολογισμοί
Το ημερήσιο όριο πρόσληψης NaCl από ενήλικες
είναι 6 g. Τι αναλογία αυτού περιέχεται σε ένα
σακουλάκι πατατάκια των 120 g (που περιέχει 3,66 g
NaCl) ?
Τα 6 g NaCl αντιστοιχούν στο 100% της ημερήσιας πρόσληψης
Τα 3,66 g NaCl
στα Χ
Χ = (100 x 3,66) / 6 = 61% της ημερήσιας πρόσληψης NaCl
79
Υπολογισμοί
• Άνυδρες και ένυδρες ουσίες
• Έχω CuSO4.5H2O, θέλω 10 g CuSO4 άνυδρο
– Στα 249,5 g CuSO4.5H2O τα 159,5 g είναι CuSO4
– Στα Χ
10
– Χ = (249,5 x 10)/159,5 = 15,6 g
• Έχω CuSO4.5H2O (μ.β.249,5), θέλω 10 g Cu
– Στα 249,5 g CuSO4.5H2O τα 63,5 g είναι Cu
– Στα Χ
10
– Χ = (249,5 x 10)/63,5 = 39,3 g
80
Υπολογισμοί
Μετατροπές μονάδων
Λευκά αιμοσφαίρια είναι 10.000/μl. Πόσα είναι σε 1
ml
Σε 1 μl υπάρχουν 10.000 λευκά αιμοσφαίρια (λ.α.)
Σε 1 ml = 1.000 μl
X
X = (10.000 x 1.000)/1 = 10.000.000 = 107 λ.α./ml
Λευκά αιμοσφαίρια είναι 10.000/μl. Πόσα είναι σε 1
1 L.
Σε 1 μl υπάρχουν
10.000 λευκά
αιμοσφαίρια
Σε 1 l = 1.000 ml = 1.000.000 μl
X
X = (10.000 x 1.000.000)/1 = 10.000.000.000 = 1010
λ.α./L
81
Υπολογισμοί
Μετατροπές μονάδων
Σίδηρος ορού είναι 10 μg/dl. Πόσος είναι σε g/dl ?
Σε 1 dl υπάρχουν 10 μg Fe = 0,01 mg = 0,00001 g
= 10-5
Διότι:
1 μg = 0,001 mg και
1 mg = 0,001 g, άρα
1 μg = 0,000001 g = 10-6 g
82
Υπολογισμοί - Μείγματα
Ανακατεύουμε ίσους όγκους τριών
διαφορετικών αιμολυμάτων Hb, δηλαδή
10 ml 5%, 10 ml 15% και 10 ml 25%.
Τι μείγμα θα πάρουμε ?
Θα έχουμε 10 + 10 + 10 = 30 ml
μείγματος με πυκνότητα (5 + 15 +
25)/3 = 45/3 = 15%
83
Υπολογισμοί - Μείγματα
Ανακατεύουμε τρία διαφορετικά διαλύματα αιμολύματος
Hb, δηλαδή 10 ml 5%, 5 ml 15% και 2 ml 25%.
Τι μείγμα θα πάρουμε ?
1. Στα 100 ml = 5 g Hb, άρα στα 10 ml = 0,5 g Hb
2. Στα 100 ml = 15 g Hb, άρα στα 5 ml = 0,75 g Hb
3. Στα 100 ml = 25 g Hb, άρα στα 2 ml = 0,5 g Hb
Στο σύνολο, στα 17 ml θα έχουμε 1,75 g
100
X
X = (1,75 x 100)/17 = 10,29% Hb
84
Υπολογισμοί
800 g υδρογόνου αντιδρούν με οξυγόνο. Πόσα
g νερού θα μας δώσουν ?
Η2 + Ο = Η2Ο
2Η2 + Ο2 = 2Η2Ο
(2 x 1 x 2) + (2 x 16) = 2(2 + 16) ή
4 + 32 = 36, δηλαδή
4 g υδρογόνου + 32 g οξυγόνου = 36 g νερού
800
Χ
Χ = (36 x 800)/4 = 7.200 g νερού
85
Υπολογισμοί
Σε 5 ml ορού αίματος προσθέτουμε 0,1 ml διαλύματος 1 g/dl
sodium azide (NaN3). Πόσα mg Na προσθέτουμε σε 1 λίτρο
ορού ?
Στα 5 ml ορού προσθέτουμε 0,1 ml διαλύματος NaN3
Στο 1 l = 1.000 ml
X = 0,1 x (1000/5) = 20 ml
διαλύματος NaN3
Στα 100 ml διαλύματος NaN3 υπάρχει 1 g NaN3
Στα 20 ml
X = (1 x 20)/100 = 0,2 g
65 g NaN3 έχουν 23 g Na ή 23.000 mg Na
0,2
Χ = (23.000 x 0,2)/65 = 70,8
86
Υπολογισμοί – Διαδοχικές αραιώσεις
Έχοντας ένα σωληνάριο 0,5 ml ορού, πώς θα κάνουμε
σειρά 10 υποδιπλάσιων αραιώσεων ?
Σε 9 σωληνάρια (2ο-10ο) βάζουμε από 0,5 ml διαλύτου
Στο 1ο σωληνάριο με τον ορό προσθέτουμε 0,5 ml
διαλύτου και το ανακατεύουμε καλά
Παίρνουμε 0,5 ml από το μείγμα, το προσθέτουμε στο 2ο
σωληνάριο και το ανακατεύουμε καλά
Από το 2ο σωληνάριο παίρνουμε 0,5 ml και το
προσθέτουμε στο 3ο σωληνάριο κ.ο.κ.
Από το 10ο σωληνάριο πετάμε 0,5 ml
Όλα τα σωληνάρια έχουν από 0,5 ml υποδιπλάσιων
αραιώσεων ορού
87
Υπολογισμοί – Διαδοχικές αραιώσεις
Έχοντας 0,5 ml ορού, πώς θα κάνουμε σειρά 10
υποδιπλάσιων αραιώσεων, αρχίζοντας από το 1:40 ?
Σε ένα σωληνάρια βάζουμε 3,9 ml διαλύτου και 0,1 ml
ορού (έγινε η αραίωση 1:40)
Στα υπόλοιπα 9 σωληνάρια βάζουμε από 1 ml διαλύτη
Μεταφέρουμε 1 ml από το 1ο σωληνάριο στο 2ο
σωληνάριο και το ανακατεύουμε καλά (αραίωση 1:80)
Από το 2ο σωληνάριο μεταφέρουμε 1 ml στο 3ο
σωληνάριο, το ανακατεύουμε καλά κ.ο.κ. μέχρι το 10ο
σωληνάριο
88
Υπολογισμοί – Διαδοχικές αραιώσεις
Έχοντας 0,5 ml ορού, πώς θα κάνουμε σειρά 10
υποδεκαπλάσιων αραιώσεων ?
Σε 10 σωληνάρια βάζουμε από 0,9 ml διαλύτου
Στο 1ο σωληνάριο προσθέτουμε 0,1 ml ορού και το
ανακατεύουμε καλά (αραίωση 1:10)
Παίρνουμε 0,1 ml από το μείγμα, το προσθέτουμε στο
2ο σωληνάριο και το ανακατεύουμε καλά (αραίωση
1:100)
Από το 2ο σωληνάριο παίρνουμε 0,1 ml και το
προσθέτουμε στο 3ο σωληνάριο κ.ο.κ. μέχρι το 10ο
σωληνάριο
89
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
1 ml + 9 ml = 1:10 ή 1/10
1 ml + 1 ml = 1:2 ή 1/2
Άρα το 1:1 δεν έχει νόημα,
είναι η αυτούσια ουσία
90
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
Μόνο από πυκνότερο
προς αραιότερο !!!
Παίρνω όσο θέλω να γίνει,
και προσθέτω νερό ή άλλο
διαλύτη μέχρι όσο έχω
91
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Έχω διάλυμα 80% και θέλω να το
κάνω 60%
Παίρνω 60 ml από το διάλυμα που
έχω και προσθέτω νερό μέχρι να
γίνουν 80 ml
Δηλαδή προσθέτω 20 ml νερού
92
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Έχω διάλυμα 8,75% και θέλω να γίνει
1,25%
Παίρνω 1,25 ml από το διάλυμα που
έχω και προσθέτω νερό μέχρι να
γίνουν 8,75 ml
Δηλαδή προσθέτω 7,5 ml νερού
93
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
•
•
•
•
•
C1 x V1 = C2 x V2, όπου:
C1 = πυκνότητα (συγκέντρωση) 1ου διαλύματος
V1 = όγκος 1ου διαλύματος
C2 = πυκνότητα (συγκέντρωση) 2ου διαλύματος
V2 = όγκος 2ου διαλύματος
20 ml πυκνότητας 10% πόσα ml πυκνότητας 2%
μπορούν να μας δώσουν ?
20 x 10 = Χ x 2 και Χ = 100 ml
94
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Πόσο νερό πρέπει να προσθέσω σε 500
ml αλκοόλης 90% για να γίνει 60%;
Στα 60 ml προσθέτω νερό μέχρι 90 ml, δηλ. 30 ml νερό
Στα 500 ml προσθέτω νερό μέχρι Χ1 ml, δηλ. Χ ml νερό
30 x 500
Χ = ------------- = 250 ml νερό
60
95
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Έχω αλκοόλη 90%. Πώς θα κάνω 100
ml αλκοόλης 60%;
Στα 60 ml αλκοόλης προσθέτω νερό μέχρι 90 ml, δηλ. 30 ml νερό
Χ
100
60 x 100
Χ = ------------- = 66,7 ml νερό
90
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Παρασκεύασε 1.000 ml διαλύματος γλυκόζης
5% σε νερό (η γλυκόζη είναι καθαρότητας
50%)
Στα 100 ml διαλύματος θα υπάρχουν 5 g γλυκόζης
1.000
Χ
Χ = (5 x 1.000)/100 = 50 g γλυκόζης
Στα 100 ml διαλύμ. υπάρχουν 50 g γλυκόζης
Χ
50
Χ = (100 x 50)/50 = 100 ml διαλύματος γλυκόζης
97
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Παρασκεύασε 4 λίτρα χλωρίνης 1:2.000 από
χλωρίνη 8%
Στα 2.000 ml διαλύματος το 1 ml είναι χλωρίνη
Στα 100
Χ
Χ = (1 x 100)/2.000 = 0,05, άρα είναι 0,05%
Από 8% χλωρίνη να κάνω 0,05% χλωρίνη
Παίρνω 0,05 ml πυκνό + νερό μέχρι 8 ml
Χ
4.000
Χ = (0,05 x 4.000)/8 = 25 ml
98
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Πόσα g NaCl υπάρχουν σε 1 ml διαλύματος
NaCl 10%
Στα 100 ml διαλύματος υπάρχουν 10 g
NaCl
1
X
X = (10 x 1)/100 = 0,1 g NaCl
99
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Πόσα ml αιθανόλης υπάρχουν σε 1 λίτρο
διαλύματος αιθανόλης 5% (v/v)
Στα 100 ml διαλύματος υπάρχουν 5 ml αιθανόλης
1.000
X
X = (5 x 1.000)/100 = 50 ml αιθανόλης
100
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Πόσα μg NaCl υπάρχουν σε 10 ml διαλύματος NaCl
1%
• Σε 100 ml διαλ. υπάρχει 1 g NaCl = 1.000 mg =
= 1.000.000 μg NaCl
•
10
X
• X = (1.000.000 x 10)/100 = 100.000 μg NaCl ή 105 μg
NaCl
101
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Από φιαλίδιο με 1 g στείρα αμπικιλλίνη σκόνη να
πάρουμε ασήπτως 100 mg αμπικιλλίνη για να τα
προσθέσουμε σε 1 l θρεπτικού υποστρώματος
Θα το ενυδατώσουμε με 5 ml στείρο διαλύτη
Στα 5 ml υπάρχουν 1 g = 1.000 mg αμπικιλλίνη
X
100
X = (5 x 100)/1.000 = 0,5 ml
102
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Στο προηγούμενο πρόβλημα ποια θα είναι η
πυκνότητα της αμπικιλλίνης (100 mg/l) στο
θρεπτικό υπόστρωμα σε g/l
1.000 mg
100
1g
X
X = (1 x 100)/1.000 = 0,1 g/l
103
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Ενυδατώνουμε φιαλίδιο με 1 g αμπικιλλίνη σκόνη με 5 ml
διαλύτη. Πόσα ml από αυτό πρέπει να προσθέσουμε σε 1
λίτρο θρεπτικού υποστρώματος για να έχουμε τελική
πυκνότητα αμπικιλλίνης στο θρεπτικό υπόστρωμα 200
μg/ml
Στο 1 ml υποστρώματος πρέπει να έχει
200 μg
Στο 1 l ή στα 1.000 ml
X
Χ = (200 x 1.000)/1 = 200.000 μg = 200 mg αμπικιλλίνης/1 λίτρο
Στα 5 ml στο φιαλίδιο υπάρχουν 1 g = 1.000 mg αμπικιλλίνης
X
200
X = (5 x 200)/1.000 = 1 ml από το ενυδατωμένο φιαλίδιο
104
Υπολογισμοί - Αραιώσεις
• Από διάλυμα 1% πώς θα κάνουμε 10 ml 0,05%
Παίρνουμε 0,05 ml και συμπληρώνουμε μέχρι 1 ml
Άρα
Χ
10
Χ = (0,05 x 10)/1 = 0,5 ml
105
Υπολογισμοί – Μοριακά διαλύματα
Πώς θα κάνουμε:
1 λίτρο 1 Μ NaOH (μ.β. 40)
1 λίτρο 2 Μ KOH (μ.β. 56)
1 λίτρο 0,5 Μ HCl (μ.β. 36,5)
1 λίτρο 1 Μ H2SO4 (μ.β. 98)
0,5 λίτρο 1 Μ H2SO4 (μ.β. 98)
0,5 λίτρο 2 Μ H2SO4 (μ.β. 98)
1 λίτρο 1 Μ H3PO4 (μ.β. 98)
106
Υπολογισμοί – Κανονικά διαλύματα
Πώς θα κάνουμε:
1 λίτρο 1 Ν NaOH (μ.β. 40)
1 λίτρο 2 Ν KOH (μ.β. 56)
1 λίτρο 0,5 Ν HCl (μ.β. 36,5)
1 λίτρο 1 Ν H2SO4 (μ.β. 98)
0,5 λίτρο 1 Ν H2SO4 (μ.β. 98)
0,5 λίτρο 2 Ν H2SO4 (μ.β. 98)
1 λίτρο 1 Ν H3PO4 (μ.β. 98)
107
Υπολογισμοί – Κανονικά διαλύματα
Πώς θα κάνουμε 1 λίτρο 1 Ν από HCl του εμπορίου το
οποίο είναι πυκνότητας 37% (w/w) (37 g/100 g) και
έχει ε.β. 1,19 (μ.β. HCl = 36,3). Εννοείται ότι δεν
θέλουμε να ζυγίζουμε το HCl
1 Ν HCl = 36,5 g/l, άρα πρέπει να πάρουμε 36,5 g
Τα 100 g εμπορίου έχουν 37 g καθαρού HCl
Χ
36,5
Χ = 100 x 36,5/37 = 98,65 g εμπορίου
Το 1 ml εμπορίου ζυγίζει 1,17 g
Χ
98,65
Χ = (1 x 98,65)/1,17 = 82,9 ml
108
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
Βασικά Μαθηματικά για το
Εργαστήριο
112
Πράξεις με κλασματικούς αριθμούς
•
•
•
•
•
•
α/β = αχ/βχ και αχ/βχ = α/β
(α/β) * (γ/δ) = αγ/βδ
(α/β) / (γ/δ) = (α/β) * (δ/γ) = αδ/βγ
(α/β) + (γ/β) = (α+γ)/β
(α/β) - (γ/β) = (α-γ)/β
(α/β) + (γ/δ) = (αδ/βδ) + (βγ/βδ) =
(αδ+βγ)/βδ
• (α/β) - (γ/δ) = (αδ/βδ) - (βγ/βδ) = (αδβγ)/βδ
113
Αρνητικοί αριθμοί
•
•
•
•
•
•
•
•
•
-(α) = -α
-(-α) = +α = α
-α + (-β) = -α-β = -(α+β)
-α-(-β) = -α+β
(-α) * (-β) = +αβ = αβ
(-α) * (β) = -αβ
(-α) / (-β) = +(α/β) = α/β
(-α) / (β) = -(α/β) = -α/β = α/-β
-(-α/-β) = -(α/β) = -α/β = α/-β
114
Δυνάμεις
• Πολλαπλασιάζουμε τη βάση επί τον εαυτόν
της όσες φορές είναι ο εκθέτης
• 32 = 3 * 3 = 9
• (4/5)2 = (4/5) * (4/5) = 16/25
• 2,82 = 2,8 * 2,8 = 7,84
• 0,682 = 0,68 * 0,68 = 0,4624 (μικραίνει)
• 33 = 3 * 3 * 3 = 27
• 101 = 10, 100 = 1 (δηλ. α1 = α, α0 = 1)
• 10-2 = 1/102 = 1/100 = 0,01
• 10-3 = 1/103 = 1/1000 = 0,001
115
Πράξεις με δυνάμεις
• 102 * 103 = 10(2+3) = 105 = 100.000
διότι 100 * 1.000 = 100.000 = 105
• 105 / 103 = 10(5-3) = 102 = 100
διότι 100.000/1.000 = 100 = 102
• 102 / 103 = 10(2-3) = 10-1 = 1/10 = 0,1
διότι 100 / 1.000 = 1/10 = 0,1 = 10-1
• 102 + 103 = 100 + 1.000 = 1.100
116
Πολύ μεγάλοι ή πολύ μικροί αριθμοί
εκφράζονται ως δυνάμεις
•
•
•
•
•
•
•
1.000 = 103
7.350.000 = 7,35 * 106
0,001 = 10-3
0,0735 = 7,35 * 10-2
0,000735 = 7,35 * 10-4
0,00000735 = 7,35 * 10-6
Σταθερά του Avogadro [τα μόρια που έχει
ένα γραμμομόριο (mole) κάθε ουσίας] =
= 602.300.000.000.000.000.000.000 = 6,023 *
1023
117
Τετραγωνική ρίζα
• Ο αριθμός εκείνος τον οποίο όταν
υψώσουμε στο τετράγωνο ισούται με
τον αρχικό αριθμό, π.χ.
• 4 = 2, διότι 22 = 4
• 25 = 5, διότι 52 = 25
• 36 = 6, διότι 62 = 36
118
Λογάριθμοι
• Ο αριθμός εκείνος στον οποίο όταν
υψώσουμε τον αριθμό 10 μας δίνει
τον δεδομένο αριθμό, π.χ.
•
•
•
•
•
λογ1 = 0, διότι 100 = 1
λογ10 = 1, διότι 101 = 10
λογ100 = 2, διότι 102 = 100
λογ1.000 = 3, διότι 103 = 1.000
λογ10.000 = 4, διότι 104 = 10.000
119
Οι λογάριθμοι απλοποιούν τις πράξεις,
μετατρέποντας:
• Τους πολλαπλασιασμούς σε
προσθέσεις
• Τις διαιρέσεις σε αφαιρέσεις
• Τις δυνάμεις σε
πολλαπλασιασμούς
• Τις ρίζες (τετραγωνικές κτλ) σε
διαιρέσεις
120
Οι λογάριθμοι απλοποιούν τις πράξεις,
μετατρέποντας:
Κοινοί αριθμοί Λογάριθμοι
Πράξεις λογαρίθμων
α*β
α+β
λογ(α*β) = λογ(α) +
λογ(β)
α/β
α–β
λογ(α/β) = λογ(α) –
λογ(β)
αβ
α/β
λογ(αβ) = β*λογ(α)
121
Χρήση λογαρίθμων …
• Χρήση λογαριθμικού κανόνα
– όταν δεν υπήρχαν τα κομπιουτεράκια
• Ο πληθυσμός των μικροοργανισμών
μετά την παστερίωση μειώθηκε κατά
4 λογαριθμικές μονάδες, δηλαδή
μειώθηκε κατά 10.000 φορές
• Διότι λογ10.000 = 4, διότι 104 =
10.000
122
… Χρήση λογαρίθμων …
• Το pΗ μιας ουσίας είναι ο αρνητικός
λογάριθμος της πυκνότητας
(συγκέντρωσης) των ιόντων υδρογόνου
(Η+),
δηλαδή pH = - λογ(Η+)
• Η πυκνότητα των Η+ στο ουδέτερο νερό
είναι 10-7, και έτσι το pH του ουδέτερου
νερού είναι –λογ(10-7), άρα pH = -(-7) = 7
123
… Χρήση λογαρίθμων …
• Στην έκφραση της έντασης των
σεισμών με την κλίμακα Richter,
εάν:
•
•
•
•
•
4
5
6
7
8
βαθμοί
βαθμοί
βαθμοί
βαθμοί
βαθμοί
Richter
Richter
Richter
Richter
Richter
=
=
=
=
=
1
10
100
1.000
10.000
124
… Χρήση λογαρίθμων …
• Στη φασματοφωτομετρία
• Απορρόφηση (Absorbance) =
-λογ(διαπερατότητας) (Transmitance)
Όπου διαπερατότητα (Transmitance) =
= ένταση εξερχόμενου / ένταση προσπίπτοντος
φωτός
125
… Χρήση λογαρίθμων …
•
Στις ημιλογαριθμικές κλίμακες
αριθμών
• Μεγάλες διακυμάνσεις αριθμού
περιπτώσεων στο χρόνο
126
Περιπτώσεις Πολιομυελίτιδας μετά έναρξη
εμβολιασμών
Έτος
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Περιπτώσεις
1.000.000.000
100.000.000
10.000.000
1.000.000
100.000
10.000
1.000
100
10
1
127
Περιπτώσεις Πολιομυελίτιδας μετά έναρξη
εμβολιασμών
Περιπτώσεις Πολιομυελίτιδας
Περιπτώσεις
1.200.000.000
1.000.000.000
800.000.000
600.000.000
400.000.000
200.000.000
0
0
5
10
15
Έτος μετά έναρξη εμβολιασμών
128
Περιπτώσεις Πολιομυελίτιδας μετά έναρξη
εμβολιασμών
Έτος
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Λογάριθμος
Περιπτώσεις
περιπτώσεων
9 1.000.000.000
8
100.000.000
7
10.000.000
6
1.000.000
5
100.000
4
10.000
3
1.000
2
100
1
10
0
1
129
Περιπτώσεις Πολιομυελίτιδας μετά έναρξη
εμβολιασμών
Περιπτώσεις Πολιομυελίτιδας
μετά έναρξη εμβολιασμών
Λογάριθμος
περιπτώσεων
10
8
6
4
2
0
0
5
10
Έτος
15
130
… Χρήση λογαρίθμων
•
Στις λογαριθμικές κλίμακες
αριθμών
• Μεγάλες διακυμάνσεις αριθμού
ατόμων και μεγάλες διακυμάνσεις
περιουσιακών τους στοιχείων
131
Παγκόσμιος πλούτος
Άτομα
1
10
100
1.000
10.000
100.000
1.000.000
10.000.000
100.000.000
1.000.000.000
Εισόδημα
1.000.000.000
100.000.000
10.000.000
1.000.000
100.000
10.000
1.000
100
10
1
132
Παγκόσμιος πλούτος
Παγκόσμιος πλούτος
1.200.000.000
Άτομα
1.000.000.000
800.000.000
600.000.000
400.000.000
200.000.000
0
0
200.00 400.00 600.00 800.00 1.000. 1.200.
0.000 0.000 0.000 0.000 000.00 000.00
0
0
Εισόδημα
133
Παγκόσμιος πλούτος
Παγκόσμιος πλούτος
Άτομα
Εισόδημα
1 1.000.000.000
10
100.000.000
100
10.000.000
1.000
1.000.000
10.000
100.000
100.000
10.000
1.000.000
1.000
10.000.000
100
100.000.000
10
1.000.000.000
1
Παγκόσμιος πλούτος
Λογάριθμος Λογάριθμος
ατόμων
εισοδήματος
0
9
1
8
2
7
3
6
4
5
5
4
6
3
7
2
8
1
9
0
134
Παγκόσμιος πλούτος
Λογάριθμος εισοδήματος
Παγκόσμιος πλούτος
10
8
6
4
2
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Λογάριθμος ατόμων
135
Απλές μαθηματικές εξισώσεις
Α+Β=Γ+Δ
Α=Γ+Δ–Β
Α–Γ=Δ–Β
2χ+α=β
2χ=β–α
χ = (β – α) / 2
136
Πρόοδοι
• Αριθμητική πρόοδος
– Σειρά αριθμών κάθε όρος της οποίας προκύπτει από τον
προηγούμενο με τον πρόσθεση ή την αφαίρεση του
ίδιου αριθμού (λόγος), π.χ.
2, 4, 6, 8 κτλ. (λόγος = 2)
100, 90, 80, 60 κτλ. (λόγος = -10)
• Γεωμετρική πρόοδος
– Σειρά αριθμών κάθε όρος της οποίας προκύπτει από τον
προηγούμενο με τον πολλαπλασιασμό ή τη διαίρεση με
τον ίδιο αριθμό (λόγος), π.χ.
2, 4, 8, 16 κτλ. (λόγος = 2)
120, 60, 30, 15 κτλ. (λόγος = -2)
137