Ile można uzyskać?

Download Report

Transcript Ile można uzyskać?

Pozyskiwanie środków finansowych na projekty z obszaru innowacji

- Dotacyjne źródła finansowania biznesu - Kapitałowe źródła finansowania biznesu

Dotacyjne źródła finansowania biznesu Konkursy związane z obszarem innowacji planowane do końca 2013 roku

-

Działanie 5.4, Poddziałanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej PO IG

Na co?

Na ochronę praw własności przemysłowej w tym : przygotowanie zgłoszenia wynalazku do ochrony patentowej, pokrycie kosztów samego zgłoszenia do ochrony, zakupu niezbędnych do przeprowadzenia tego procesu ekspertyz i analiz prawnych, ekonomicznych, marketingowych i technicznych.

Dla kogo?

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy 

Ile można uzyskać?

Kwota pojedyńczego dofinansowania nawet do 400 tysięcy złotych.

Do kiedy?

Nabór prowadzony od czerwca 2012 roku do czerwca 2013 roku.

Działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej PO IG

Na co?

Wdrażanie innowacyjnych usług świadczonych drogą elektroniczną oraz wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do realizowania tego typu usług.

Dla kogo?

Mikro i małe firmy.

Ile można uzyskać?

Do 70% kosztów kwalifikowanych.

Wartość wydatków kwalifikowanych nie mniej niż 20 tysięcy i nie więcej niż 700 tys. PLN.

Do kiedy?

Najbliższe nabory: 18.04-18.05.2013; 24.06-19.07.2013 r.

Działanie 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym PO IG

Na co?

Projekty technologicznych, produktowych, usługowych lub organizacyjnych (rozwiązania technologiczne i organizacyjne stosowane na świecie nie dłużej niż 3 lata).

 inwestycyjne

Dla kogo?

związane z zastosowaniem nowych rozwiązań Przedsiębiorcy 

Ile można uzyskać?

Poziom i wysokość wsparcia wynosi od 30% do 70% wartości kosztów kwalifikowanych, min.

 8 milionów PLN,

Do kiedy?

maks.

160 milionów PLN.

Ogłoszenie konkursu: 24.04.2013, nabór wniosków: 15.05-05.06.2013 r.

Dalsze perspektywy uzyskania wsparcia na działalność innowacyjną ( lata 2014-2020)

Ponad połowa pieniędzy przeznaczonych dla Polski z Unii Europejskiej trafi w latach 2014 – 2020 do firm i współpracujących z nimi instytucji naukowych.

Przyszły budżet będzie skierowanym głównie do przedsiębiorców.

Będzie miał on na celu połączenie tego co rodzi się na wyższych uczelniach z biznesem i przełożenie tego na realnie funkcjonujący rynek.

Kapitałowe źródła finansowania biznesu:

-

kapitał zalążkowy ( inkubatory przedsiębiorczości 3.1 PO IG) - kapitał wysokiego ryzyka ( Anioły Biznesu, Private Equity, Venture Capital)

Możliwości pozyskania kapitału na innowacje w ramach inkubatorów przedsiębiorczości

Zasady udzielania wsparcia są bardzo podobne:  najczęściej maksymalna wysokość wsparcia 200 tys. euro, stanowiąca pomoc de minimis  najczęściej pomoc udzielana w etapach : Etap I - usługi doradcze identyfikujące innowacyjne rozwiązanie i sprawdzające jego potencjał rynkowy , Etap II - wejście kapitałowe.

 do inkubatorów mogą zgłaszać się podmioty z całego kraju, bez względu na województwo w jakim inkubator ma swoją siedzibę.

Przykładowe inkubatory przedsiębiorczości inwestujące w innowacyjne rozwiązania

1. Agencja Rozwoju Regionalnego S.A w Bielsku-Białej – projekt „TechnoBIT Venture – wiedza i kapitał dla innowacji” - wsparcie dla osób fizycznych i podmiotów, które dysponują innowacyjnym pomysłem w ramach następujących branży: informatycznej, medycznej, przemysłu metalowego, ochrony środowiska, turystycznej, meblarskiej, poligraficznej, tworzyw sztucznych, elektroniki i automatyki. Nabór prowadzony w trybie ciągłym do 2014 roku.

2. Park Naukowo-Technologiczny „Euro Centrum” Sp. z o.o. – projekt „ Kapitał dla innowacji w obszarze poszanowania energii – wsparcie dla osób fizycznych i firm mających innowacyjny pomysł w dziedzinie poszanowania energii. Nabór prowadzony w trybie ciągłym do listopada 2013 r.

3. JCI Venture Sp. z o.o. – projekt „ Inicjowanie działalności innowacyjnej w ramach Jagiellońskiego Parku i Inkubatora Technologii”, wsparcie dla osób indywidualnych, naukowców, przedsiębiorców którzy chcą rozwinąć swój pomysł w obszarze: innowacyjnych leków, urządzeń i wyrobów medycznych.

Nabór prowadzony w trybie ciągłym.

4. Nickel Technology Park Poznań Sp. z o.o. – projekt „ NICKEL INKUBATOR – wsparcie innowacyjnych pomysłów biznesowych:, wsparcie dla pomysłu dotyczącego jednego z obszarów: biotechnologia, budownictwo, technologie ekologiczne, ICT. Nabór prowadzony w trybie ciągłym do sierpnia 2013 r.

5. BonusCard Sp. z o.o. – projekt „ Inkubator BonusCard - wsparcie innowacji w obszarze chemii, energii, Internet i mobile”, wsparcie może dotyczyć projektów z szeroko rozumianych branży: chemia, energia, Internet i mobile, a także łączyć powyższe branże. Nabór prowadzony w trybie ciągłym.

6. Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o. – projekt „Akcelerator Technologiczny Gliwice – wsparcie doradczo-finansowe w fazie preinkubacji rozwiązań innowacyjnych”, wsparcie musi dotyczyć projektów z następujących branży: elektronika, technologie związane z powłokami ochronnymi, technologie związane z medycyną, biotechnologie, technologie proekologiczne, technologie prowadzony w trybie ciągłym.

informacyjne i teleinformatyka.

Nabór

Anioły Biznesu

 Kim jest Anioł Biznesu?

Integratorem różnych źródeł finansowania (grant, dotacja, pożyczka, fundusz kapitałowy, obligacje, kredyt, giełda)  Aniołowie Biznesu w Polsce i na świecie W Polsce - około 12 aktywnych regionalnych sieci aniołów biznesu, UE – 75 tys. Aniołów biznesu, USA – blisko 3 mln aniołów biznesu.

Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu

Kim jest PSAB?

- stowarzyszenie inwestorów, reprezentujące interesy sieci aniołów biznesu i innych podmiotów zaangażowanych w działania związane z likwidowaniem luki kapitałowej. Sied poszukuje innowacyjnych pomysłów biznesowych.

- jedyna ponadregionalna sieć aniołów biznesu w Polsce - biura zlokalizowane 1 5 województwach - zasięg ogólnopolski - zadania PSAB: kształtowanie gotowości inwestycyjnej przedsiębiorców poszukujących źródeł finansowania własnych innowacyjnych przedsięwzięć.

Private Equity, Venture Capital

Pojęcia PE i VC często stosuje się zamiennie, mimo, że jest to pewne uproszczenie. Pojęcie PE jest szersze i zawiera w sobie pojęcie VC.

- PrivateEquity -Kapitał wysokiego ryzyka obejmujący wszystkie fazy rozwoju spółki.

- VentureCapital -Kapitał inwestowany we wczesne fazy rozwoju spółki,

Private Equity, Venture Capital - zalety

 Nie wymaga stosowania wysokich zabezpieczeń oraz posiadania zdolności kredytowej  Inwestorzy PE/VC poza kapitałem oferują wsparcie doradcze oraz kontakty biznesowe  Akceptacja wyższego ryzyka inwestycji niż np. w przypadku finansowania przez banki  Poprawa wizerunku firmy  Poprawa struktury bilansu firmy i przez to jej zdolności kredytowej  Brak konieczności upublicznienia danych wrażliwych firmy.

Dziękuję za uwagę!