Петър Недевски

Download Report

Transcript Петър Недевски

Иван Недев Гюзелев

физика в България, е български просветен деец, математик, политик и философ. Той е един от основоположниците на гимназиалното образование по

министър на народното просвещение

(1880) и дългогодишен председател на Върховната сметна палата (1880-1894).

Иван Гюзелев е роден на 6 юли (24 юни стар стил) 1844 в Габрово в семейството на местен търговец. През 1860 година Одеския университет. Иван Гюзелев следва в Херсонската духовна семинария. През 1867 завършва семинария в Одеса, а през 1871 - Физико-математическия факултет на

От 1871 до 1876 е учител по математика и физика в Априловската гимназия в Габрово , като е един от авторите на учебната програма в училището. Там обзавежда и първия учебен кабинет по физика в страната . Още през 1873 година Иван Гюзелев съставя и издава учебници по геометрия и физика . След Априлското въстание през 1876 е арестуван за кратко. След Освобождението През 1880 е министър на просвещението в правителството на Гюзелев се премества в София. Драган Цанков , а от 1880 до 1894 е председател на Върховната сметна палата . През 1884 става действителен член на Българското книжовно дружество .

Иван Гюзелев умира на 6 октомври 1916 в София.

Кратка елементарна геометрия, 1873.

Програми на габровските училища, 1873

. Ръководство към физиката, 1874.

Начална алгебра, 1893

. Аксиомите в геометрията, 1894.

Основите на геометрията, 1894

. Теория на доказателствата, 1895.

Стойността на теориите във физиката, 1901

. Елементите на познанието, 1904.

Светът като продукт на познанието, 1907

. Елементарно ръководство по изчисление премиите и резервите при жизнезастрахованието, 1911.

Борислав Дечев Боянов

е български математик, работил главно в области на математиката като

теория на

апроксимациите, числени методи, реален и комлексен анализ.

Акад. проф. д.м.н. Борислав в Боянов е роден на 18 ноември 1944 година. Започва да учи математика Софийския университет „Климент Охридски“ дипломира през 1968 година във

Вроцлавския университет

и се . След това започва работа във Факултета по математика и информатика на Софийския университет.

Научното наследство на акад. Борислав Боянов се състои от повече от

130 стартии

, публикувани в реномирани международни списания, множество книги, монографии и доклади на престижни научни конференции. Под негово ръководство са написани и защитени над десет дисертации .

Показател за неговия огромен международен авторитет е членството на проф. Боянов в редакционните колегии на

Journal of Approximation Theory

редактор на списание и на редица други математически списания. Той е основател и пръв главен

East Journal on Approximations

Умира на 8 април 2009 година.

, под негова редакция излизат от печат и няколко книги.

Професор Георги Делчев Брадистилов

доктор на

ите науки, член-

БАН

.

e български учен, бивш ректор на ВМЕИ в София,

математическ

кореспондент на Завършва (1927) специалност математика в

Софийски университет "Св. Климент Охридски"

. През 1931–1932 специализира в Сорбоната при Жак Адамар и Ели Картан, а през 1937–1938 — в

Мюнхенския университет

при Арнолд Зомерфелд и Константин Каратеодори. През 1938 защитава докторат в Мюнхенския университет, а през 1958 защитава в СУ дисертация за звание "доктор на математическите науки".

Автор на над

100 публикации

чужбина), (и като съавтор) на основните

учебници и

ръководства по висша математика за инженери (около 40) и на книгите:

"Матрично смятане", "Операционно смятане".

(15 в През 1945–1947 проф. Брадистилов е декан на на Строителния факултет на Държавната политехника, а през 1947–1948 е неин ректор на ректор.

През 1962-1966 е

Машинно електротехническия институт Висш машинно институт

.

, преименуван през 1965

електротехнически

Академик

Кирил Атанасов Попов

един от най-видните български математици.

е Роден е на 3 май 1880 г. в Шумен . Бащата на Кирил Попов , Атанас , е търговец от Шумен , участвал в българските национални борби. Анаста, майката на Кирил, притежавала изключителни артистични заложби. Атанас и Анаста Попови имали четири деца: Кирил, Методи, Екатерина и Коста . Кирил Попов получава начално и основно образование във Варна .

Научното дело на акад. Кирил Попов обхваща повече от 150 публикации . В него се очертават главно три основни теми, отговарящи на трите върхови периода от творческата му активност. Първата тема са изследванията му върху движенията на малката планета Хекуба ръководството на Анри Поанкаре , което е и темата на докторската му дисертация, защитена през 1912 г. под . В тази работа акад. Попов коригира предложения от самия накрая, когато вече е на Поанкаре метод и с това привлича вниманието на цялата европейска научна общественост. На второ място са забележителните му работи върху балистиката - основният труд на неговия живот. И 70-годишна възраст , Кирил Попов работи успешно в областта на термодинамиката.

Кирил Попов умира на 1 май 1966 г. в София.

Проф.

Никола Кирилов Касабов

е известен български математик и информатик. Никола Касабов е известен със своите изследвания по размити системи, невронни мрежи, компютърна лингвистика, ИИ и т.н. Преподавател е в Университета в Отаго, Нова Зеландия .

Никола Касабов завършва приложна математика в Технически университет - София през 1972 и компютърни и инженерни науки 1971, и получава докторска степен по математичеки науки в ТУ през 1975.

Никола Димитров Обрешков е български математик и академик със световно значение и известност, дългогодишен ръководител на катедрата по висша алгебра в Софийския университет и директор на Математическия институт при Българската академия на науките .

Роден е на 6 март 1896 г. във Варна . Баща му Димитър Обрешков е военен с чин полковник, а майка му Кица Обрешкова е домакиня, грижила се за възпитанието и образованието на осемте им деца - четирима синове и четири дъщери. Основното си образование Никола Обрешков получава във Варна .

Акад. Никола Обрешков остави огромно научно наследство. Впечатляващи са широтата на неговите научни интереси и дълбочината на творчеството му. Той остави научни резултати в алгебрата, анализа, теорията на вероятностите и

математическата статистика

геометрия, топологията, механиката, математическата , интегралната физика и теорията на числата, някои от които и досега остават ненадминати.

Бе считан за един от най разходящи редове -крупните световн полиномите. Особено забележителни са изследванията му върху сумирането на Англия, Индия и Германия .

и специалисти по разпределението на нулите на , които предизвикаха интерес и намериха развитие в работи на математици от

Акад. Обрешков геометрия в на Лобачевски уравненията на та.

формулата на има значителни трудове върху квадратурните формули, интегралната неевклидовата равнина и върху гранични задачи за

топлопроводност

Забележително е неговото обобщение на Тейлор .

Посвещава няколко публикации и на задачата за числено пресмятане на корените на алгебричните уравнения.

Българската академия "Никола Обрешков", на науките учреди наградата която всяка година се присъжда по случай деня на славянската писменост за особени постижения в областта на математиката и физиката.

Петър Климентов Шапкарев учен икономист, математик, председател на е български Македонския научен институт .

Петър Шапкарев София, в известния български охридски род Шапкареви - син е на учителя и революционер Климент Шапкарев е роден в , внук на видния български етнограф и фолклорист 1908 година в Кузман Шапкарев . В 1934 година завършва математика в Софийския университет .

В 1962 година създава и ръководи до 1976 година Икономико математическа лаборатория в Икономическия институт при Българската академия на науките .

Шапкарев развива и активна дейност в полза на македонските българи.

Член е на студентското дружество „Вардар“ ( 1920 1934 ) и негов секретар ( България (днес 1928-1929 ). През януари 1990 година става заместник-председател на Съюза на македонските културно-просветни дружества в ВМРО - Българско национално движение ). При възстановянето на Македонския научен институт в 1990 е избран за негов председател и става главен редактор на неговия орган списанието „Македонски преглед“.

„Отрасловата структура в междуотрасловите връзки на промишлеността в НР България“ (1965); „Статистико-икономически етюди върху народното стопанство на НР България“ (1982); „Производственият ритъм в народното стопанство на НР България“ (1983).

Любомир Лалов Иванов е български математик, старши научен сътрудник. Ръководител на секция „Математическа логика“ в Института по математика и информатика на БАН от 1990. Председател на българската Комисия по антарктическите наименования от 1994. Президент на Фондация „Манфред Вьорнер“ от 1994 . Председател на Атлантическия клуб в България 2001-2009 .

Любомир Иванов е роден в София през 1952 г.

Активист е на Независимото сдружение „Екогласност“ през 1989 г., автор на Харта ’89 българското природно наследство. Съучредител е на сдружението „

Природен фонд

партия през 1989 г. Участник в Националната кръгла маса (1990) и член на Националния координационен съвет на СДС (

за опазване на

“ и на Зелената 1990-1991 ). Депутат в VII ВНС, вносител на

Решението на ВНС от 22 декември 1990

за пълноправно членство на България в Европейския съюз .

София Симьонова Данова е първата жена дипломиран математик в България.

София Симьонова е родена през 1879 г . Баща ѝ е руски фелдшер, участник в Руско Турската война /1877 1878 /. София завършва с отличие Девическата гимназия "Митрополит Климент" Завършва в родния си град, но това образование не я задоволява. Заминава за Русия и се посвещава на математическите науки. Петербургския университет и става първата дипломирана жена математик в България.

От 1904 г. до 1907 г. /когато сключва брак/ София Симьонова работи в Пловдивска девическа гимназия като учител по математика.

Петър Недевски

е известен български математик, който се занимава с математически анализ. Той е роден на 15 септември. Завършва

университет "Св. Климент Охридски"

специализира в Москва Функционален анализ и Математическа педагогика . Дългогодишен преподавател и автор на много учебници и сборници. Член е на Управителния съвет на

Софийския

Съюза на математиците в България

.

и след това

До 2008 година е директор и учител по "Математика" в

Националната природо математическа гимназия

"Акад. Л. Чакалов".

По време на концерта "Произведено в НПМГ" (26 май 2009) е обявен за почетен директор на Националната природо-математическа гимназия за всички времена. В момента е преподавател по " Факултета по математика и информатика на Софийския университет .

Анализ " във

New Folder\untitked6.PNG