Zobacz prezentację - zs3pabianice.edu.pl

Download Report

Transcript Zobacz prezentację - zs3pabianice.edu.pl

Pomysł podjęcia działań przystąpienia do konkursu „Moja wymarzona ekopracownia” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zrodził się z chwilą uzyskania informacji od organu prowadzącego o naborze wniosków na pozyskanie dotacji w celu dofinansowania zadań związanych z modernizacją pracowni biologiczno-chemicznej.

Dotychczasowa pracownia była wyposażona w pomoce dydaktyczne oraz meble sięgające lat dziewięćdziesiątych i starsze.

Posiadała duże zaplecze, w którym znajdowały się wielkie stare szafy, gdzie przechowywane były książki, zbiory zadań, mikroskopy, preparaty mikroskopowe, filmy i programy edukacyjne, szkło laboratoryjne oraz odczynniki chemiczne.

Nauczycielki biologii i chemii, pani Magdalena Nowak i Grażyna Ludwisiak opracowały program edukacji ekologicznej realizowany w ZS 3 z wykorzystaniem ekopracowni : „Czysta Szkoła – czyste środowisko, nasza

teraźniejszość i przyszłość”.

W programie zawarły cele powstania pracowni, zadania i sposoby ich realizacji oraz propozycje zajęć, które mają być realizowane w nowopowstałej ekopracowni .

Cele powstania pracowni

            Poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Przyjmowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego.

Uwrażliwianie na problematykę zagrożeń środowiska oraz propagowanie jego ochrony.

Kształtowanie postaw ekologicznych.

Umiejętność oszczędzania zasobów przyrody w życiu codziennym.

Zachęcanie do włączenia się do udziału w różnorodnych akcjach proekologicznych.

Rozwijanie aktywności badawczej wśród młodzieży.

Inspiracja do podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska.

Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska oraz uświadomienie, że codzienne czynności, w tym segregowanie i prawidłowa utylizacja odpadów, mają ogromne znaczenie dla przyrody.

Kształtowanie pozytywnych nawyków związanych z wielokrotnym wykorzystaniem przedmiotów.

Uświadomienie uczniom, że nasze codzienne zakupy mają wpływ na środowisko i są pierwszym krokiem w ograniczeniu ilości odpadów komunalnych.

Kształtowanie proekologicznych postaw oraz twórczych nawyków, związanych z otoczeniem i życiem codziennym.

Wybrane zadania do realizacji zawarte są w dwóch modułach: 

Gospodarka odpadami

Bezcenna przyroda

Moduł I – Gospodarka odpadami

            Odpady – problem ekologiczny naszych pokoleń Elektroodpady - problem czy nie?

Jakie niebezpieczeństwo czyha w odpadach?

Co to są bioodpady i gdzie trafiają?

Opakowania i ich wpływ na środowisko Tajemnicze ekoznaki Posegregujmy odpady razem Odpady można przetworzyć – recykling Jak kupować, aby odpadów nie produkować?

Śmieci czy dzieła sztuki?

Zgadnij z czego powstałem Ekopomysł na odpady – konkurs szkolny

Moduł II – Bezcenna przyroda

 Zanieczyszczenie – środowiska – choroby cywilizacyjne  Degradacja środowiska przyrodniczego  Po co nam gleba  Zanieczyszczenie powietrza  Woda i jej rola w przyrodzie. Zanieczyszczenia wód naturalnych i sposoby ich usuwania

Sposoby i formy realizacji

 Prowadzenie zajęć i warsztatów o tematyce ekologicznej  Prowadzenie obserwacji i doświadczeń (badanie gleby, wody, powietrza, czynników wpływających na biodegradację)  Zbiórka surowców wtórnych  Udział w akcjach „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi”  Konkursy i wycieczki o tematyce ekologicznej  Propagowanie postaw proekologicznych w środowisku uczniowskim

Zajęcia prowadzone w ekopracowni:

 Edukacja ekologiczna – blok dwugodzinny raz w tygodniu  Biologia – realizacja podstawy programowej  Chemia – realizacja podstawy programowej  Zajęcia chemiczne i inne działania proekologiczne w pracy zawodowej – realizowane w ramach projektu „Branże przyszłości – gwarancją rozwoju i sukcesu”  Koło chemiczne, biologiczne, turystyczne  Zajęcia kształtujące postawy proekologiczne realizowane w ramach godzin wychowawczych

Wizualizacja ekopracowni

Wizualizacja - rzut z góry

W dniu 03.04. 2014 roku został złożony wniosek o udzielenie dofinansowania w formie dotacji w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia” ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

10 września 2014 roku została zawarta umowa o dofinansowanie ze środków WFOŚi GW w Łodzi w formie dotacji pomiędzy WFOŚi GW a Powiatem Pabianickim.

Maksymalna kwota dofinansowania zadania przez WFOŚiGW wynosi – 30 400,00 zł. Udział własny – 5 000,00 zł.

Termin zakończenia realizacji zadania został ustalony na dzień 31.10.2014 r.

W wakacje rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem pracowni do remontu oraz jej remont.

Przed rozpoczęciem remontu wyniesiono z pracowni i z zaplecza wszystkie meble oraz pomoce dydaktyczne.

Remont pracowni

Została wyburzona ściana pomiędzy pracownią i zapleczem.

Zostało zmodernizowane oświetlenie.

Na podłodze położono nową wykładzinę.

Wymieniono umywalkę i baterię.

W oknach zamontowano nowe rolety.

Na ścianie zawisła fototapeta o tematyce ekologicznej „Czysta Planeta – Ziemia” oraz tablice korkowe, na których prezentowane będą prace uczniów – projekty, plakaty, itp. z zakresu ekologii.

 Pracownia została wyposażona w nowe meble: szafy, stoliki i krzesła uczniowskie, biurko nauczycielskie a także zestaw multimedialny: tablicę interaktywną, projektor, laptop, aparat fotograficzny i wizualizer.

 Zakupiono multimedialne programy dydaktyczne, filmy edukacyjne.

 Zakupiono rośliny doniczkowe.

Nowa ekopracownia

Program „Czysta Szkoła – czyste środowisko, nasza teraźniejszość i przyszłość” – będzie realizowany przez 3 lata od momentu oddania pracowni do użytku, tj. od 1 listopada 2014 r. do 31 sierpnia 2017 r.

5 listopada 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej ekopracowni. Otwarcia dokonał Starosta Powiatu Pabianickiego Krzysztof Habura.