Transcript Головна панель
Аграрний коледж управління і права Полтавської державної аграрної академії
Полтава 2006
Кафедра інформатики, математики та інформаційних технологій
Опорний конспект лекцій з предмета :
“Комп`ютерні технології в юридичній діяльності”
Тема:
Правові інформаційно пошукові системи. Інформаційно-правова бібліотека
“Експерт-юрист”
Програмний комплекс “Експерт юрист” представляє собою комп`ютерну правову бібліотеку, що призначається як для професійної діяльності правознавців, так і для масового користування
Вся робота з програмою здійснюється через «Головне вікно» програми, всі функції доступні через меню продубльовані в панелях програми для швидкого доступу, а також викликаються «Гарячими клавішами» програми, - таким чином, користувач може самі вибирати найзручнішу методику роботи з програмою. При першому запуску програми з'являється короткий аналітичний огляд законодавчих актів, що вчинили, за минулий місяць. (При подальшій роботі можливий виклик даного документа з меню Допомога - «Огляд нового законодавства»)
«Дерево розділів»
«Дерево розділів» відображується перелік головний інструмент навігації по документах програми. Під час переходу по вітті дерева документів, що відносяться до розділу, що відкривається. В програмі існують 11 дерев. Докладніше про кожний з них буде розказано в пункті «Головна панель».
Зверху над кожним деревом розташовано поле для швидкого пошуку розділів по найменуванню. Це дуже гнучкий інструмент пошуку віття дерева, назву якого ви знаєте лише приблизно або тільки передбачаєте.
Користувач може задавати одне або декілька слів в полі пошуку. Перелік шуканих слів через знак пропуску означає логічне
АБО
(в назві документа достатньо наявність хоча б одного із слів). Перелік шуканих слів через знак плюс («+») означає логічне
і
(в назві документу обов'язкова наявність всіх перерахованих слів).
Наприклад, для пошуку розділів пов'язаних з оподаткуванням землі вам достатньо набрати (знаходячись в тематичному каталозі): «подат+зем», внаслідок чого випаде найменування розділу «Земельний податок. Орендна платня за землю».
Форма «Перелік документів»
Форма
«Перелік документів»
відображує документи, що відносяться до вибраного розділу в дереві або ж відібрані в результаті проведення пошуку. В заголовку вікна ви побачите кількість документів, що відображувалися, в переліку і назву розділу.
В цьому переліку користувач може проводити сортування документів за будь-яким реквізитом: статус (діючій/скасований), найменування, номер, дата ухвалення та інші. Для цього необхідно кликнути по заголовку таблиці-переліку або скористатися пунктом
«Сортування»
з контекстного меню, внаслідок чого на вибраному заголовку з'явиться червона стрілка, що символізує про наявність сортування. Сортування може проводитися в «обидва боки». Наприклад, при натисненні на кнопку «Дата» в заголовку відбудеться сортування починаючи з самого раннього документа. Повторне натиснення цієї ж кнопки наведе до сортування документів починаючи з самого останнього по даті ухвалення.
Пункт
«Информация»
відкриває форму реквізитів документа і перелік нормативних актів юридично пов'язаних з даним документом. Пункт
«Перелік»
дозволяє роздрукувати даний перелік документів або перенести його в Word для подальшого коректування.
Пункт
«Перенести в Особисте»
копіює вибраний документ в призначену для користувача базу для більш зручного доступу до нього в майбутньому.
В програмі існує функція зміни представлення переліку документів, яка дозволяє добавляти або прибирати відображення деяких реквізитів документа. За умовчанням користувачу доступні для перегляду наступні поля: статус, найменування, рег. номер і дата ухвалення. На увазі обмеженого простору для відображення, залишаються недоступними для перегляду такі реквізити як: номер і дата реєстрації в МІНЮСТІ, дата скасування і вид документа (нормативний/спеціальний). При необхідності їх можна включити, вибравши відповідне найменування реквізиту в контекстному меню. Відключення проводиться повторним вибором цього ж пункту.
«Головна панель»
На головній панелі розміщені наступні функціональні кнопки:
«Пошук»
- відкриває «Пошукову форму» і відкриває необмежені можливості для пошуку документа, що цікавить, по всій нормативній базі даних програми (для швидкого виклику скористайтеся комбінацією клавіш
Ctrl+F
).
«Головна панель»
«Теми» - відображає дерево, яке представляє собою тематичний каталог, де документи впорядковані відповідно до його змісту. Даний каталог містить більше 800 розділів, що значно полегшує вибірку документів по певній темі від «Основ суспільного устрою» і «Податкової системи» до «Сільського господарства» і «Судочинства». Таким чином, користувач може знайти документи, що цікавлять, його, не знаючи їхню назву, і не маючи ані щонайменшого уявлення про їхній тип, дату реєстрації або видавця.
«Головна панель»
«Тип»
- відкриває каталог, який розбитий на три групи - «Основні» «Міжнародні» «інші». Група «Основні» містить такі основні типи актів як: закони, укази, ухвали і інші.
В розділ
«Міжнародні»
входять такі нормативні акти як меморандуми, хартії, конвенції. В групу
«інші»
пали інші типи документів, які не увійшли до дві перших груп.
«Головна панель»
«Видавник»
- відображує каталог всіх державних органів влади, а також організацій інших форм власності, які є авторами всіх документів нормативної бази.
«Головна панель»
В теці
«Особисте»,
дереві документів, користувач може створювати свою базу документів для більш швидкого і зручного доступу до них. Для того щоб добавити документ в
«Особисте»,
панель рукою.
достатньо перетягнути документ на
«Особисте»,
зміст якої відображувався в або ж вибрати пункт «Перемістити в мої документи» з контекстного меню. Таким чином, потрібні документи будуть завжди під
«Головна панель»
Розділ
«Терміни»
представляє собою словник юридичних і економічно-фінансових термінів, що розтлумачені в законодавстві. Це дозволяє знайти офіційне трактування потрібного терміну. Більшість термінів містить посилання на нормативний документ, який вводить його тлумачення.
«Головна панель»
Розділ
«Шаблони»
містить більше 750 типових форм і зразків документів. Тут також є бланки первинних і звітних бухгалтерських документів, більшості поширених в Україні договорів, шаблони статутних і процесуальних документів, заяв, протоколів, контрактів, угод і т.п.
«Головна панель»
В модулі України.
«Консультації»
приводяться статті і аналітичні матеріали з кращих періодичних видань
«Суд»
- в даному розділі приводяться матеріали присуджень, висновків, ухвал, а також офіційні нормативні акти найвищих судових органів. У «Довіднику» ви знайдете перелік нормативно правових актів.
«Головна панель»
У «Довіднику» знаходиться перелік нормативно-правових актів.
«Головна панель»
«Поновлення»
- цей сервіс дозволяє щодня обновляти нормативну базу через Інтернет, і доступний тільки для користувачів з контрактним обслуговуванням.
«Головна панель»
«Режим»
- змінює режим роботи програми з двовіконного на трьохвіконний і навпаки. Трьохвіконний режим призначений для полегшення процесу навігації за списком документів і забезпечує можливість швидкого попереднього автоматичного перегляду вибраного документа в окремому вікні без необхідності його повного відкриття. При роботі в трьохвіконному режимі відкриття нових документів проводиться в поточному вікні. Двовіконний режим забезпечує можливість роботи одночасно з декількома відкритими документами. Увага: на комп'ютерах з невисокою продуктивністю і дозволом монітора 800х600 пікселів рекомендується працювати в двовіконному режимі.
«Головна панель»
«Приняття»
- представляє собою хронологічне дерево з відображенням документів по датах ухвалення.
«Телефонний довідник»
телефони органів влади і юридичних організацій і установ. -містить
Вікно «Перегляду документів»
Вікно «Перегляду документів» дозволяє переглядати документи, виконувати пошук по тексту, переглядати зміст документа, переходити по зв'язаних документах, експортувати документ у MS Word. Документи в програмі мають гіпертекстове уявлення, що дозволяє легко переходити між зв'язаними документами.
Експорт документа у MS Word відбувається за допомогою відповідної кнопки. Якщо користувачеві потрібно експортувати тільки частину документа, то необхідно виділити даний текст мишею, обрати у контекстному меню “Експорт у MS Word”. Після експорту проводиться автоматична вставка номерів сторінок внизу документа.
При експорті декількох фрагментів перед кожним фрагментом указуються реквізити нормативного акту-джерела фрагмента, за умови що в настройках встановлений прапорець «При експорті фрагмента документа в Word вставляти інформацію про документ» (виклик функції здійснюється через пункт «Експорт виділеного фрагмента в Word» в контекстному меню в документі). Контекстний пошук по тексту документа здійснюється по натисненню кнопки «Пошук тексту» на панелі або за допомогою гарячих клавіш
Ctrl-F
. У разі знаходження шуканого тексту, програма виділяє кольором знайдений фрагмент тексту по всьому документу, а також дозволяє переміщатися між знайденими фрагментами тексту за допомогою навігаційних кнопок (вгору-вниз), що особливо зручно, коли фрагмент часто зустрічається в тексті. Крім того, перехід по знайдених фрагментах в тексті документа здійснюється по клавішах
F3 (вниз)
і
F2 (вгору),
якщо вони не перевизначені в настройках.
Для збільшення-зменшення розміру шрифту служать кнопки «А+» «А-» або ж, якщо у миша з роликом, то достатньо просто покрутити роликом з натиснутою клавішею
Ctrl
.
У будь-який момент роботи програми, можна викликати інформацію про документ, у вікні перегляду документа. Це можна зробити натисненням кнопки «Інформація про документ», у «Вікні списку документів» його можна викликати з пункту «інформація», контекстного меню. З'явиться вікно в якому окрім назви, автора, типу, статусу і іншої інформації, програма сформує список всіх зв'язаних документів, а саме ті документи на які посилається цей документ (документи-респонденти ), а також ті документи які посилаються на даний документ (документи-кореспонденти ), що дозволяє легко відстежувати взаємозв'язки між документами. Серед шаблонів, присуджень, консультацій діє механізм перегляду нових надходжень.
«Форма пошуку документів»
Пошукова система «Експерт-Юриста» - це могутній інструмент, який є надійним помічником в роботі з програмою. Різноманіття умов пошуку, що ураховують масу критеріїв, дозволять користувачеві максимально звузити коло пошуку і працювати виключно з документами, що цікавлять. Форма пошуку дозволяє проводити пошук по будь-якому з реквізитів або декільком реквізитам одночасно. Дане вікно розбите на три групи: 1. пошук по словах в найменуванні
і/або
тексті документа 2. пошук по реквізитах документа 3. пошук за наперед збереженими шаблонами
1.1. Здійснюючи пошук за словом, користувач має можливість знаходити одне або декілька слів, що зустрічаються в назві або тексті документа. У разі введення в рядок пошуку декількох слів, є можливість визначити характер зв'язку цих слів. Це здійснюється в полі, яке знаходиться праворуч від набраного слова (слів):
«словосполучення»
- проводиться пошук документів, в яких зустрічаються всі задані слова в указаній послідовності; наявність всіх указаних слів в будь-якій послідовності;
«всі слова» «одно із слів»
наявність одного із слів в будь-якій послідовності.
Прим.
При пошуку по словах потрібно ураховувати, що більшість документів в нормативній базі приводяться на мові оригіналу - українському.
1.2. Користувач може задати будь-який з наступних реквізитів: номер, дата ухвалення (в т.ч. в інтервалі дат), номер і дата реєстрації в МІНЮСТІ, статус (діючий / скасований), вигляд (нормативний / спеціальний).
Прим.
До спеціальних актів відносяться документи, що регламентують вузьку сферу суспільно-правових відносин, як правило, відносяться до однієї фізичної або юридичної особи. Указані документи регулюють такі питання як: кадрові, заохочувальні (виносить нагороджень), привласнення звань, статусів і т.д. Вони не є нормативними, тому в загальних випадках рекомендується виключати їх при виконанні пошуку. Для цього необхідно вибрати пункт «Нормативні» документи в групі «Вид» на формі «Пошук» і програма буде здійснювати пошук тільки по нормативних документах.
1.3 Типи, видавці. Для відбору документів конкретного типу (закон, ухвала, указ) або видавця (Верховна Рада, Кабінет Міністрів, Президент) потрібно вибрати відповідні розділи в деревах типів і видавців відповідно. Для цього потрібно відзначити потрібну гілку дерева і натиснути кнопку «+», знаходиться праворуч від дерева. Указана гілка попадає в список вибраних елементів. У міру необхідності можна видалити один елемент або все одночасно з допомогою кнопок «-» і «х» відповідно.
Кожного разу після проведення пошуку, програма запам'ятовує останні введені параметри з тим, щоб при подальшому пошуку надати можливість повернутися до раніше введених значень. Для відновлення введених значень необхідно натиснути кнопку «Попередній».
Після перезапуску програми указані значення скасовуються. У разі необхідності збереження введених на формі параметрів пошуку, існує можливість накопичення «Шаблонів пошуку». Для цього потрібно натиснути кнопку «Добавить» в групі «Шаблони пошуку». На даній формі існує можливість шукати в результатах пошуку або в окремо взятому розділі. Для цього, знаходячись на вибраному списку документів, потрібно відкрити «Пошукову форму» і вибрати прапорець «Шукати в поточному переліку документів».
«Вікно настройок програми»
Програма дозволяє гнучко і динамічно змінювати представлення інтерфейсу: розмір і колір шрифту тексту документів, фоновий малюнок або колір фону документів, графічний вигляд і мова інтерфейсу, а також гарячі клавіші роботи з документами. Всі настройки параметрів інтерфейсу проводяться на формі
«Параметри».
здійснюється з меню
«Сервіс»
клавіші або по гарячій
CTRL-S
.
Її виклик
Мова інтерфейсу
Для вибору мови, в якій буде працювати програма, необхідно:
вибрати команду «Параметри» в меню «Сервіс» у вікні, що відкрилося, клацнути на вкладці «Загальні» встановити потрібну мову.
Клацнути по вкладці “Прийняти”
Примітка: 1.
Для вступу змін додаткове перезавантаження програми не потрібне. 2.
Зміна мови інтерфейсу не призводить до перекладу документів на вибрану мову.
Вид інтерфейсу
Передбачена можливість вибору одного з 10 варіантів виду інтерфейсу програми, відповідного смакам і перевагам користувача. Вибір проводиться на вкладці "Загальні".
Настройка параметрів виду документа
можливостей монітора або індивідуальних потреб користувача, для зручності перегляду документів виникає необхідність встановити певний розмір або колір шрифту документа, відмінний від тих, що задані розробником. Збільшення або зменшення розміру шрифту тексту документа або вибір одного їхні 16 кольорів тексту проводяться на вкладці
документа»
Установка
фрагмента»
Залежно від графічних на формі
«Вид «Параметри».
«Кольору знайденого
задає колір для частини тексту документа, який стає відзначеним в результаті проведення пошуку по тілу документа. Користувач має можливість вибрати один з 16 кольорів на вкладці «Документ» форми «Параметри» Фон документа, що відображувався, може мати два варіанти: фоновий малюнок і один з 16 кольорів.
Фоновий малюнок
Щоб встановити фоновий малюнок, потрібно: вибрати команду «Параметри» в меню «Сервіс» у вікні, що відкрилося, клацнути на вкладці «Документ» клацанням підключити пункт «Відображати в розділі Фоновий рисунок».
Колір фону
Користувач також може змінювати фон, замінивши фоновий малюнок одним з 16 кольорів. Щоб зробити це, потрібно: вибрати команду «Параметри» в меню «Сервіс» у вікні, що відкрилося, клацнути на вкладці «Документ» клацанням підключити пункт «Не відображувати в розділі Фоновий рисунок» вибрати потрібний колір фону.
“Гарячі клавіші”
Існує можливість навігації по документу за допомогою так званих «гарячих клавіш», пізнати які користувач може, ввійшовши на вкладку «Клавіші навігації по документу» у вікні «Параметри» меню «Сервіс».
“Гарячі клавіші”
Встановлений за умовчанням варіант «гарячих клавіш» не є незмінним. Користувачу надана можливість самому визначати клавіші, які будуть використовуватися для навігації по документу. Для цього необхідно у вікні «Параметри» клацнути на вкладці «Клавіші навігація по документу», а у відповідних рядках ввести нові клавіші або їхні комбінації. У будь-який момент роботи є можливість повернутися до заданих за умовчанням настройок. Для цього вимагається натиснути кнопку «По замовчуванню» на формі «Параметри», і програма скасує всі зміни задані користувачем.
Вікно настройок експорту документу у MS Word
Вимоги до комп'ютера
Нові технології, нові програмні засоби, графічний інтерфейс, постійно рухаються вперед. Прогрес неухильно диктує потребу у все більш досконалому апаратному забезпеченні, проте програмний комплекс «Експерт-Юрист» показав чудові показники продуктивності на таких машинах як AMD 450MHz, ОЗУ 32Mb і навіть на Pentium I 75MHz, 16Mb ОЗУ. Але для стабільної роботи програми бажано не встановлювати її на операційну систему Windows 95. Зареєстрованим абонентам надається можливість запуску програми без компакт-диска.
Рекомендації по ефективному пошуку
Якщо Ви утрудняєтеся знайти те, що Вам необхідно, скористайтеся рекомендаціями по ефективному пошуку: Перевірте правильність написання всіх слів/термінів. Регістр значення не має. Зверніть увагу на мову пошуку (укр/рос) - яка саме встановлена мова пошуку? Назви документів представлені в програмі як російською мовою, так і українською, тоді як тексти подаются мовою оригіналу - українською. Порада: закон+прав). задаючи слова для пошуку, краще вводити корінь слова, без закінчень і префіксів, для того, щоб були знайдені всі словоформи (наприклад - положен+поряд; Використовуйте логічні оператори - пишіть слова в рядку пошуку або через пропуск, це буде означати логічний оператор "АБО" (в кожному знайденому документі буде будь-яке з указаних слів), або через знак "+" - логічний оператор "І" (в кожному знайденому документі будуть всі указані слова).
Рекомендації по ефективному пошуку
Можливо, потрібно уточнити область пошуку: Виберіть необхідний режим пошуку із запропонованих в полі із списком. Словосполучення: документи, в тексті або назві яких міститься безпосередньо задане Вами словосполучення зі встановленим Вами порядком слів в ньому.
Всі слова: рядку пошуку.
результат пошуку буде включати результат пошуку буде включати документи, в яких зустрічаються задані Вами слова, незалежно від того порядку, в якому Ви їх написали в Одне із слів : результат пошуку буде включати документи, в яких зустрічається хоча б одне слово із заданих Вами в рядку пошуку.
Зверніть увагу на порядок слів в рядку пошуку. При пошуку словосполучень, якщо поміняти порядок слів, будуть знайдені різні документи.
Рекомендації по ефективному пошуку
Якщо шуканий документ не знайдений, переформулируйте запит або спробуйте використовувати синоніми. Наприклад: замість “подат+додан+вартіст" наберіть "ПДВ". Необхідно задати область пошуку. Зверніть увагу яка область пошуку встановлена (Наприклад: якщо на момент відкриття вікна пошуку Ви знаходитеся в базі "Консультації", "Судова практика", "Шаблони документів" і ін., то шукані документи будуть вибрані тільки по цій базі, а не по всій в цілому. ). Є можливість звузити область пошуку, встановивши прапорець "Документи, що не вносять зміни". В цьому випадку будуть відібрані тільки основні документи. відновіть параметри попереднього пошуку (натиснувши на кнопку т.д. Щоб змінити раніше задане пошукове зображення,
"Попередній"
в лівому нижньому кутку вікна пошуку) і укажіть уточнюючі реквізити: номер документа, дату, видавця, і
Правила проведення оновлень
1. Реєстрація програми Після успішного проведення інсталяції, користувачеві необхідно зареєструвати програму. Для цього він повинен вибрати пункт меню ДОВІДКА-РЕЄСТРАЦІЯ програми; внаслідок чого на екран виводиться вікно, яке містить унікальний код (комбінацію букв і цифр) і запрошує у відповідь код.
Правила проведення оновлень
1. Реєстрація програми
Способи отримання у відповідь коду для абонентів "ЕКСПЕРТ-ЮРИСТ Професіонал“ :
Подзвонити розробникам по телефону 8 (0522) 320-320. Відправити лист сюди
Способи отримання у відповідь коду для користувачів CD версії:
Заповнити і відправити реєстраційну форму, що з'являється при першому запуску програми. Повторний виклик реєстраційної форми проводиться з меню ДОВІДКА-ОТРИМАННЯ безкоштовних оновлень Після введення отриманого у відповідь коду у відповідне поле, за умови, що код реєстрації вірний, програмний комплекс вважається успішно зареєстрованим.
2. Проведення оновлень
Для проведення оновлень, користувачеві необхідно натиснути кнопку "Оновлення" на панелі інструментів в програмі. З'явиться вікно "Оновлення".
Оновлення через Інтернет
Якщо комп'ютер, на якому встановлений "ЕКСПЕРТ ЮРИСТ", підключений до Інтернет, то для проведення оновлень необхідно вибрати вкладку "Інтернет" і натиснути "Відновити". Оновлення відбудеться автоматично.
Оновлення Локальне
Проведення оновлення з компакт-диска:
Потрібно помістити отриманий від розробників компакт-диск з оновленнями в CD-ROM; у вікні "Оновлення" виберіть вкладку "Локально". В полі "Файли оновлення знаходяться в папці" укажіть розміщення Вашого CD-привода. Натисніть "Відновити" Оновлення відбудеться автоматично.
Проведення оновлення з іншої папки:
Користувачеві не обов'язково мати підключення до Інтернет на комп'ютері, на якому встановлено "ЕКСПЕРТ-ЮРИСТ ПРО". він можете викачати оновлення на іншому комп'ютері. Для цього необхідно проробити наступне: 1.
2.
У вікні "Оновлення" в програмі подивитися номер останнього обробленого блоку оновлень. Зайти на сторінку www.expertsoft.com.ua/laws/proupdates.php
У вікні "Оновлення" в програмі вибрати вкладку "Локально", указати колію до теки з файлами оновлення і натиснути кнопку "Відновити".
Питання для самоперевірки
Інформаційно-правова бібліотека «Експерт-юрист», її призначення. Інсталяція програми.
Основні складові «Головного вікна» програми. «Дерево розділів».
Форма «Перелік документів». Сортування документів. Інформація про документ.
«Головна панель» програми. Функціональні кнопки та їх призначення.
Вікно «Перегляду документів». Експорт документа і Word.
«Пошук документів».
Вкладка меню «Сервіс». Зміна інтерфейсу програми.
Проведення поновлень інформаційно-правової бібліотеки «Експерт юрист».
Кнопки «Головної панелі»: «Особисте», «Телефони», «Терміни», «Шаблони», «Суд», «Довідник», «Консультації».
Опорний конспект лекцій створено викладачем інформатики та інформаційних технологій
Худолієм Іваном Івановичем
Полтава
2006