Правничі експерти інформують

Download Report

Transcript Правничі експерти інформують

Правничі експерти

LOGO

Хто вважається дитиною ?

Дитиною, визнається “ повноліття раніше ”.

кожна людська істота до досягнення 18-річного віку, якщо за законом, що застосовується до даної особи, вона не досягає

(Конвенція ООН про права дитини ст.1,Закон України “Про охорону дитинства”)

Дитину жодним чином не можна прирівнювати до дорослої людини, у тому числі й у правових аспектах. Дитина має бути забезпечена особливими правами, особливим захистом.

Згідно Декларації прав дитини 1959р. ООН проголосила, що перелічені в Декларації права повинні визнаватися за усіма дітьми, без будь-яких обмежень і винятків.

www.themegallery.com

       

LOGO

Законодавча база

Конвенція ООН про права дитини (1989р.) Декларація прав дитини (1959р.) Європейська конвенція прав дитини (1996 р.) Конституція України ( 28.06.1996 р.) Закони України: “Про охорону дитинства”(26.04.2001 р.), “Про попередження насильства в сім’ї”(15.11.2001р.), “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування ”(11.01.2005 р.), “Про дошкільну освіту ”,”Про загальну середню освіту ”(13.05.1999 р. (зміни 2008 р.),”Про молодіжні та дитячі громадські організації ”(01.12.1998 р.), “Про державну допомогу сім'ям з дітьми (21.11.1992 р. (зміни 2008 р.)), “Про соціальну роботу з дітьми та молоддю ” (21.06.2001 р.), “Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення ”( 12.12.1991 р.), “Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх ”(24.01.ю1995 р.).

Укази Президента України “Про додаткові заходи щодо вдосконалення соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім'ями”(23.06.2001 р.), “Про заходи щодо розвиткурозвитку духовності, завхисту моралі та формування здорового способу життя”(27.04.1999 р.) Сімейний кодекс України (10.01.2001 р.) Цивільний кодекс України (16.01.2003 р.)

www.themegallery.com

LOGO

Закон України

“ Про охорону дитинства

(

від 26.04.2001 р.) – Розділ 1 Загальні положення – ст. 1-5

Ст.1

Охорона дитинства

дитини та захисту її прав.

це система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку Ст.2

Завданням законодавства про охорону дитинства

розширення соціально-правових гарантій дітей, забезпечення фізичного, інтелектуального, культурного розвитку молодого покоління, створення соціально економічних і правових інститутів з метою захисту прав та законних інтересів дитини в Україні.

є Ст.3

Всі діти на території України мають рівні права і свободи .

Держава гарантує всім дітям рівний доступ до безоплатної юридичної допомоги, необхідної для забезпечення захисту їх прав.

www.themegallery.com

LOGO

Система заходів щодо охорони дитинства

Визначення основних засад щодо охорони дитинства, удосконалення законодавства про правовий та соціальний захист дітей Забезпечення належних умов для розвитку дітей, їх життєдіяльності Ст.4

Проведення державної політики, спрямованої на реалізацію програм з охорони дитинства Встановлення відповідальності юридичних та фізичних осіб за порушення прав і законних інтересів дитини, заподіяння їй шкоди

www.themegallery.com

Дитина-сирота дитина, в якої померли чи загинули батьки; Діти, позбавлені батьківського піклування , діти, які залишилися без піклування батьків; Безпритульні діти Дитина-інвалід Неповна сім'я діти, які були покинуті батьками, самі залишили сім'ю або дитячі заклади, де вони виховувались, і не мають певного місця проживання; дитина зі стійким розладом функцій організму, спричиненим захворюванням, травмою або вродженими вадами розумового чи фізичного розвитку, сім'я, що складається з матері або батька і дитини (дітей); Багатодітна сім'я Прийомна сім'я сім'я, що складається з батьків (або одного з батьків) і трьох та більше дітей; сім'я, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання; Дитячий будинок сімейного типу окрема сім'я, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

www.themegallery.com

( Ст. 6-10) Стаття 6 : Право на життя та охорону здоров’я

Кожна дитина має право на життя з моменту визначення її живонародженою та життєздатною за критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я. Держава гарантує дитині право на охорону здоров’я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формування навичок здорового способу життя.

ДЕЛІКТОС:Ст.137 ККУ “ Неналежне виконання службових обов'язків щодо охорони життя та здоров’я дітей ” …Невиконання або неналежне

виконання професійних чи службових обов'язків щодо охорони життя та здоров’я неповнолітніх внаслідок недбалого або несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило істотну шкоду здоров’ю потерпілого, карається штрафом до 50 НМДГ або громадськими роботами на строк до 240 год, або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Ст 137 п.2

ті самі дії, якщо вони спричинили смерть потерпілому – обмеження волі на строк до 4-х або на строк до 3-х та з позбавленням права обіймати певну посаду на Закон України “ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 2 строк до з-х років..

www.themegallery.com

LOGO

Права та свободи дитини

Стаття 7 :

Право на ім'я та громадянство

Кожна дитина з моменту народження має право на імя та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються законодавством про шлюб та сімю, реєстрацію актів громадянського стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України “Про громадянство”, та іншими нормативно –правовими актами.

КОНСУЛЬТ-ПУНКТ: Згідно ст. 146 Сімейного кодексу України “

Визначення імені дитини

” …

Імя дитини визначається за згодою батьків, спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки і піклування або судом.

П.2 Ім'я дитини, новонародженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини. П3. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до ьякої належать

мати і (або) батько. За ст. 144 “Обов’язок батьків зареєструвати дитину в Державному органі РАЦС”… п.4 реєстрація новонародженої дитини

засвідчується Свідоцтвом про народження … невиконання цього обов ‘язку є підставою для покладення на них відповідальності встановленої законом.

Закон України “ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 2

www.themegallery.com

LOGO Права та свободи дитини

Стаття 8 : розвитку.

ДЕЛІКТОС : Право на достатній життєвий рівень.

Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, Інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність За створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Згідно ст.184 Адміністративного кодексу України “Невиконання батьками або особами, що їх замінюють обов'язків щодо виховання навчання, забезпечення належних умов для дітей ” … тягне за собою попередження або накладання штрафу від 1 до 3-х НМДГ(ті самі дії вчинені повторно- накладання штрафу від 2-х до 4-х НМДГ .

Стаття 9 :

отримання інформації.

Кожна дитина має право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних погляді, розвиток власної суспільної активності, отримання інформації, що відповідає їі віку.

Право дитини на вільне висловлення думки та Закон України

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 2

www.themegallery.com

LOGO

Права та свободи дитини

Стаття 10 :

Право на захист від усіх форм насильства

Кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканість та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім’ї , навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

ДЕЛІКТОС

:

Згідно ст. 15 ЗУ “Про попередження насильства в сім’ї ” від 15.11.2001 р. “Відповідальність за вчинення насильства в сім’ї ” … члени сім’ї , які вчинили будь-яке насильство в сім’ї, несуть

кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність відповідно до закону.

КОНСУЛЬТ-ПУНКТ: Відповідно до Закону України "Про попередження насильства в сім'ї" ( 2789-14 ) та з метою забезпечення взаємодії органів і установ, на які покладається здійснення заходів з попередження насильства в сім'ї Міністерством України у справах сім’ї та молоді, міністерством внутрішніх справ України було затверджено і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.03. 2004 р. за N 399/8998 « Інструкцію щодо порядку взаємодії управлінь (відділів) у справах сім'ї та молоді, служб у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім'ї», яка є помічником у вирішенні справ про насильство в сім ї.

закон\Інструкція щодо порядку попередження насильства в сім'ї.htm

Закон України

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 2

www.themegallery.com

Дитина і сім’я

(ст.11-18)

Відповідно до ст. 3

України: Сімейного кодексу

Сім’я є первинним та основним осередком суспільства.

Сім’ю складають особи обов’язки.

Сім’ю створюють , які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Тотожне визначення дає і ст.11 чинного Закону України “Про охорону дитинства”

www.themegallery.com

LOGO

Сімейний кодекс України

Ст.5

Державна охорона сім’ї

Держава охороняє сім’ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім’ї .

Держава бере під охорону кожну дитину, яка позбавлена належного батьківського піклування.

Ст.6

Дитина

Малолітньою дитиною вважається дитина до досягнення нею 14 років.

Неповнолітньою вважається дитина у віці від 14 18 років.

www.themegallery.com

LOGO

Сімейний кодекс України

Ст.7

Загальні засади регулювання сімейних відносин

Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, які встановлені Конституцією України про права дитини, іншими міжнародними правовими актами, визнаними в Україні.

Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

www.themegallery.com

LOGO

Дитина і сім’я

Стаття 11: Дитина і сім’я.

(ст.11-18)

Кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків.

Батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Стаття 12: Права, обов'язки та відповідальність батьків за виховання та розвиток дитини.

Батькі повинні і зобов'язані:

виховувати;

• •

піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний моральний розвиток, навчання; поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Закон України

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 3

www.themegallery.com

LOGO

Дитина і сім’я

Стаття 13: Державна допомога сім’ям з дітьми

З метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім’ях держава надає батькам або особам, що їх замінюють соціальну допомогу, передбачену Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та іншими законами України.

Стаття 14: Розлучення дитини з сім’єю.

Діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їхній волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили.

Стаття 15:

стосунків і

Спілкування дитини з батьками, які проживають окремо.

Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них , має право на підтримання з ними регулярних особистих прямих контактів. Батьки, які проживають окремо повинні брати активну участь у її вихованні.

Закон України

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 3

www.themegallery.com

LOGO

Дитина і сім’я

Стаття 16:

батьками.

Спілкування дитини з батьками, які проживають у різних державах.

Дитина, батьки якої проживають у різних державах, має право на регулярні особисті стосунки і прямі контакти з обома

Стаття 17: Право дитини на майно

Кожна дитина, в тому числі й усиновлена, має право на одержання в установленому порядку в спадщину майна і грошових коштів батьків чи одного з них у разі їх смерті або визнання їх за рішенням суду померлими незалежно від місця проживання. Дитина, батьки якої позбавлені батьківських прав, не втрачає права на успадкування їх майна.

Стаття 18: Право дитини на житло

Держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають Шкоди її фізичному та розумовому розвитку.

Закон України

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 3

www.themegallery.com

LOGO

 

Сімейний кодекс України

Ст.152

Забезпечення права дитини на належне батьківське виховання

Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.

Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов’язків щодо неї.

Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів влади або безпосередньо до суду ( якщо вона досягла14 років.) Ст. 171

Врахування думки дитини при вирішенні питань, що стосуються життя

Дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім’ї.

Суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси.

www.themegallery.com

LOGO

Дитина і суспільство

(ст.19-22) Стаття 19: Право на освіту

Кожна дитина має право на освіту. Держава гарантує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної , середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; надання державних стипендій та пільг учням і студентам цих закладів у порядку, встановленому законом.

закон\ZU_1060.doc

Стаття 20: Залучення дитини до національної та світової культури

З метою сприяння соціальному, духовному, моральному благополуччю, всебічному здоровому розвитку дитини держава забезпечує їй безкоштовний доступ до національних духовних та історичних цінностей, досягнень світової культури шляхом надання можливості користування бібліотечними фондами , виставковими залами, музеями тощо.

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 4

LOGO

Конвенція ООН

Стаття 28 . Кожна дитина має право на освіту.

Стаття 29 . Освіта дитини має бути спрямована на розвиток особи, талантів, розумових та фізичних здібностей дитини в найповнішому обсязі; на підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві.

Стаття 30 мовою.

. Кожна дитина має право користуватися своєю культурою, сповідувати свою релігію, виконувати обряди, користуватися рідною

Стаття 31 . Кожна дитина має право на відпочинок і дозвілля.

www.themegallery.com

LOGO

Дитина і суспільство

Стаття 21: Дитина і праця

Порядок застосування праці дітей визначається законодавством України про працю.

Допускається прийняття дитини на роботу у разі, якщо:

дитина досягла 16 років;

дитина, яка досягла 15 років – за згодою одного з батьків;

дитина, яка досягла 14 років – за згодою одного з батьків, у вільний від навчання час.

КОНСУЛЬТ-ПУНКТ :Державний захист неповнолітніх у трудових відносинах (згідно КЗпПУ):

зменшена тривалість робочого часу – ( для осіб 14-16 років – 24 години на тиждень, для осіб 16-18 років – 36 годин на тиждень);

забороняється залучення дітей до участі у важких роботах і роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Закон України

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 4

LOGO

Дитина і суспільство

Стаття 22: Право на зайняття підприємницькою діяльністю

Діти, які досягли 16-річного віку, мають право займатися підприємницькою діяльністю, можуть бути членами колективного сільськогосподарського підприємства та членами селянського(фермерського) господарства в порядку визначеному законом.

КОНСУЛЬТ-ПУНКТ:

Згідно із ст.1012 Цивільного кодексу України Підприємництво – самостійно, систематична, на власний ризик діяльність з метою одержання прибутку та досягнення соціально-корисних результатів.

Закон України

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 4

www.themegallery.com

LOGO

Дитина і суспільство

Стаття 23: Право на об'єднання в дитячі та молодіжні організації

Діти мають право на об'єднання в самостійні дитячі та молодіжні громадські організації за умови, що їх діяльність не суперечить Конституції України та законам України, не порушує громадський порядок і безпеку держави, права і свободи інших осіб, не шкодить моралі та здоров’ю дітей та інших громадян.

Створення дитячих організацій політичного чи релігійного спрямування забороняється.

Закон України

“ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 4

www.themegallery.com

Дитина в несприятливих умовах та екстремальних ситуаціях

(ст.24-34) Ст. 24 Утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та безпритульних дітей

Утримання і виховання дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечує держава.

Безпритульні діти в порядку,встановленому законом, тимчасово розміщуються в притулках для неповнолітніх служб у справах неповнолітніх, у яких створюються належні умови.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування передані під опіку та піклування, на усиновлення або влаштування в сім’ї громадян, в дитячі будинки та інш. Вихованцям створюються необхідні умови для їх всебічного і гармонійного розвитку, підготовки до самостійного життя і праці.

Усиновлення допускається виключно в інтересах дитини , повинні бути України відповідно до закону.

Усиновлення є оформлена спеціальним Усиновлення дитини юридичним актом передача на виховання в сім’ю неповнолітньої дитини на правах сина чи дочки.

, яка є громадянином України, іноземними громадянами провадиться, якщо були вичерпані всі можливості щодо передачі під опіку, піклування,на усиновлення чи виховання в сім’ї громадян України.

Закон України “ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 5

LOGO Стаття 25 Соціальний захист дітей-сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування

Діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави.

Відсутність одного або обох батьків та батьківського піклування підтверджуються відповідними документами, які є підставою для надання цим дітям матеріального забезпечення і пільг.

У разі передачі дітей в дитячі будинки та будинки сімейного типу житлове приміщення в якому вони проживали зберігається за дітьми протягом усього часу перебування їх в цих закладах. Держава гарантує працевлаштування дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, після повернення їх з дитячих закладів та закінчення навчання в державних та комунальних навчальних закладах. Діти сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, підлягають обов'язковому страхуванню до досягнення ними 18-річного віку.

Закон України “ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 5

LOGO Стаття 26 . Захист прав дітей-інвалідів та дітей з вадами розумого та фізичного розвитку.

Дискримінація дітей-інвалідів та дітей з вадами розумового або фізичного розвитку забороняється. Дітям-інвалідам та дітям з вадами розумового або фізичного розвитку надається безоплатна спеціалізована медична, дефектологічна, психологічна і освітня допомога та здійснюється безоплатне протезування у відповідних державних і комунальних закладах охорони здоров'я.

Стаття 27 розвитку. . Заклади для дітей-інвалідів та дітей з вадами розумового або фізичного

Для дітей-інвалідів та дітей з вадами розумового або фізичного розвитку, які не можуть навчатися в загальних навчальних закладах, створюються спеціальні загальноосвітні школи, санаторні школи, будинки-інтернати, дошкільні та інші заклади, в яких вони утримуються за рахунок держави.

Закон України “ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 5

LOGO Захист дітей, які постраждали техногенних аварій, катастроф.

Дітям які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф в порядку, встановленому законодавством, гарантується першочергове і невідкладне відселення з небезпечної зони,надання кваліфікованої безоплатної медичної допомоги, пенсійного,соціального та іншого забезпечення, компенсацій за втрачене або пошкоджене майно та житло, вживаються заходи щодо сприяння возз'єднанню з членами сім'ї.

Стаття 29 . Державна допомога дітям, ураженим ВІЛ-інфекцією, та дітям, хворим на інші невиліковні та тяжкі хвороби.

Дітям, ураженим ВІЛ-інфекцією, гарантується державна допомога в порядку та обсягах, визначених Законом України “ Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення ”.

Діти хворі на інші невиліковні та тяжкі хвороби, мають право на державну допомогу в порядку встановленому законодавством України

Закон України “ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 5

LOGO . Заборона участі дітей у воєнних діях та збройних конфліктах.

Участь дітей у воєнних діях та збройних конфліктах, створення дитячих воєнізованих організацій та формувань, пропаганда серед дітей війни і насильства забороняється.

Стаття 31

Держава вживає всіх можливих заходів для забезпечення захисту на території України прав дітей-біженців та догляду за ними.

Стаття 32 Стаття 33 . . . Захист дітей біженців.

Захист дитини від незаконного переміщення.

У порядку, встановленому законодавством України та відповідними міжнародними договорами, держава вживає заходів для боротьби з незаконним переміщенням, вивезенням та неповерненням дітей з за кордону, їх викрадення, торгівлею та контрабандою ними.

Захист прав дитини на особисту свободу.

Права дитини на особисту свободу охороняються законом. Затримання та арешт неповнолітніх застосовується як винятковий захід і тільки у випадках та порядку, встановлених законом.

Примусові заходи виховного характеру за вчинення дитиною злочину застосовуються до неї лише судом.

Закон України “ Про варту дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 5

www.themegallery.com

LOGO Стаття 34 виховання.

. Захист прав дитини в спеціальних навчально-виховних закладах, для неповнолітніх, які потребують особливих умов

Неповнолітні правопорушники направляються до загальноосвітніх шкіл соціальної реабілітації.

Неповнолітні, які вживають алкоголь, наркотики, направляються до центрів медико-соціальної реабілітації неповнолітніх.

Цим дітям гарантується право на гуманне ставлення з боку оточуючих, на охорону здоров'я, отримання базової освіти, листування, отримання передач і посилок від батьків, та інших громадських організацій, у порядку, встановленому законодавством України.

Закон України “ Про охорону дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 5

LOGO

Відповідальність за порушення Законодавства про охорону дитинства

Ст. 35 Особи, винні у порушенні вимог законодавства про охорону дитинства, несуть цивільно правову, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законів України.

Закон України “ Про варту дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 6

www.themegallery.com

LOGO

Міжнародне співробітництво

(ст. 36-37)

Ст. 36 Україна бере участь у міжнародному співробітництві з питань охорони дитинства та захисту законних прав дитини відповідно до норм міжнародного права

Закон України “ Про варту дитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 7

www.themegallery.com

LOGO

Прикінцеві положення

Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування

(26 квітня 2001 рік)

Закон України “ Про охоронудитинства ” (від 26.04.2001 р.) – Розділ 8

www.themegallery.com