Прозрачност: най-добрите европейски и световни практики

Download Report

Transcript Прозрачност: най-добрите европейски и световни практики

“Изграждане на устойчива система за гражданско наблюдение върху ефективността и прозрачността на работата на администрацията и за подобряване на административното обслужване на гражданите и бизнеса”

“Изграждане на устойчива система за гражданско наблюдение върху ефективността и прозрачността на работата на администрацията и за подобряване на административното обслужване на гражданите и бизнеса” “Прозрачност: най-добрите европейски и световни практики” България, юли 2009

Лейла Мустаноя, Финландия Международен консултант, прозрачност и противодействие на корупцията [email protected]

www.mustanoja.fi

‘Админстрацията е или податлива, или устойчива на корупция. Средно положение няма. Почтеността не приема условности. И е жизнено важна за функционирането на администрацията; погазването на почтеността в обществения сектор е равносилно на загуба на доверието на гражданите в управлението. А демокрацията е невъзможна без доверието на гражданите. Това би бил краят ú. Самата идея е угнетителна.’ Г-жа Йен Далес, Министър на вътрешните работи на Холандия, 1992.

Прозрачност: най-добрите практики в ЕС

     Конвенция от Орхус за достъпа до обществена информация / 1998, Орхус, Дания ETI Европейска инициатива за прозрачност (EС) Европейска инвестиционна банка – политики за разкриване на информация и прозрачност Препоръки на ОИСР за мултинационални компании www.oecd.org/daf/investment/guidelines Подкрепа за прозрачността - Конвенция на ОИСР срещу подкупите

Прозрачност: най-добрите практики в ЕС

продължение

     Пакт за почтеност (Прозрачност без граници, TI) Бизнес принципи за противодействие на подкупите (Прозрачност без граници et al.) Publish What You Pay ( кампания за прозрачност на плащанията - Прозрачност без граници et al.) Индекс на непрозрачност ( Фондация PriceWaterhouseCoopers) Принципи от Wolfsberg за борба с изпирането на пари (Водещи европейски и световни банки)

ПРОЗРАЧНОСТ ЧРЕЗ ОБСЪЖДАНЕ С ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО Конвенцията от Орхус за достъп до информация

“Въпреки че е регоинална по мащаб, значението на Орхуската конвенция е глобално. Тя е безспорно най-задълбочената разработка върху принцип 10 на Декларацията от Рио, който подчертава нуждата от включване на гражданското общество в решенията, свързани с околната среда, и достъпа до обществена информация по екологични въпроси." Кофи Анан, Генерален секретар на ООН

      Приета през 1998 в Орхус, Дания, по време на ІV Конференция на министрите в рамките на процеса “Околна среда за Европа”. Обвързва екологичните с човешките права.

Устойчиво развитие е постижимо само чрез участието на всички заинтересовани страни. Отчетността, прозрачността и готовността за диалог на админстрацията като фактори в защитата на околната среда.

Разглежда отношенията между гражданското общество и администрацията в демократичен контекст.

Орхуската конвенция дава на гражданското общество права и вменява задължения на администрацията относно достъпа до информация и гражданското участие и достъп до правораздаване.

Методи за включване на гражданското общество

     ОВОС (Оценка за въздействие върху околната среда) Включва всички необходими мерки гарантиращи, че преди да бъдат одобрени, проектите с потенциално значително въздействие върху околната среда са преминали обществена оценка, включително техният предмет, мащаб, местоположение и възможни последици.

ОСВ (Оценка на социалното въздействие) Предоставя методично изследване на последиците върху ежедневния бит и качество на живот на отделни хора или цели общности, потенциално засегнати от проект, план или политическо решение.

Оценка на стратегическото въздействие Гарантира, че екологичните последици от даден проект или програма са проучени и оценени преди одобряването им. Известяване на обществеността Публични заседания

Проектът “Северен поток” цели да свърже с газопровод Русия и ЕС по дъното Балтийско море. Строежът на 1220 километровата връзка е планиран да започне в началото на 2010.

  Национални разрешителни за строеж и опериране на газопровода се изискват от всички страни, през чиито териториални води преминава Северен поток: Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия. Те са длъжни да обсъдят и с останалите прибалтийски държави потенциалните трансгранични ефекти. За получаване на национално разрешително се изисква оценка за въздействието върху околната среда, одобрена от националните екологични органи.

Северен поток

       Периодът на обществено допитване е март - юни 2009.

Във всяка една от страните становища до съответните национални органи изпращат граждански сдружения, институции и частни структури.

Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия обменят получените становища.

Данните и изводите се базират на подробни изследвания и научни разработки, някои от които датират още от 1997, върху потенциалните екологични и социално-икономически ефекти от проекта. За целите на Северен поток са проучени 40000 километра от морското дъно в търсене на подходящи трасета. Международните консултации започват през пролетта на 2006 с участието на девет балтийски държави. Северен поток получава от Финландия националната оценка за въздействие върху околната среда на 2 юли, 2009. Тя ще бъде взета под внимание когато държавата решава издаването на разрешителни през есента на 2009.

Финландската традиция на прозрачност и откритост

• • • • • • • Нордическите ценности прозрачност и откритост Законодателството може да бъде проследено до първия шведски закон за свободата на пресата от 1766 Институцията на Омбудсмана има нордически корени Стари и утвърдени правила за достъп до официални документи Новата конституция от 2002 утвърждава достъпа до информация като основно гражданско право Законът за достъпност на официалните документи е изменен през 2002 Принцип: всеки документ, който не е изрично посочен като класифициран, е достъпен за гражданите.

Включване на гражданското общество във Финландия

         Закон за обществено обсъждане и гражданско участие е приет през 2000.

Общините са длъжни да имат отдел за работа с гражданското общество.

Хелзинки активно участва в подобни дейности.

Отделът организира тематични проекти и събития.

Насърчава участието на гражданите, напр. при планирането на нови жилищни райони.

През 2004 начални училища се включват в проект ”По добро място за учене”.

Учениците разработват и предлагат собствени идеи за подобряване на средата в и около своето училище.

Учениците гласуват и избират най-добрите проекти.

Всяко училище получава 5000 евро за осъществяване на най-добрите проекти.

Най-корумпирани бизнес сектори

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

Бизнес сектори

Строителство и инфраструктура Отбранителна и оръжейна индустрия Нефтодобив Недвижими имоти Телекомуникации / Прозиводство на енергия/ съобщения Минно дело Транспорт/ складиране / фармацевтика / здравеопазване Тежко машиностроене Банки и финанси Гражданска авиация Лесовъдство / IT Рибарство, лека промишленост, селско стопанство

Най-ниските оценки сочат най-високи нива на корупция

Източник: Прозрачност без граници www.transparency.org

Оценка

1.3

1.9

2.7

3.5

3.7

4.0

4.3

4.5

4.7

4.9

5.1

5.9

Електроцентрала Ей И Ес Марица Изток 1 Програма за обществено обсъждане Стъпка по стъпка

Изпълнител на проекта: Ей И Ес-3С Марица Изток 1 ЕООД  Обществено обсъждане проведено през февруари 2000 съгласно българското законодателство.

  За да гарантира, че всички заинтересовани са надлежно уведомени и могат да присъстват, Ей И Ес обявява насроченото обществено обсъждане в пресата и местния кабелен канал в Гълъбово.

Ей И Ес изпълнява изискванията на местното законодателство като обявява обсъждането 30 дни преди датата на самото събитие.

   Ей И Ес прилага указанията на Световната банка за обществени обсъждания и разкриване на информация.

2000 афиша са разлепени в местни търговски обекти, автобусни спирки, информационни пунктове и обществени сгради в Гълъбово, Раднево и околни селища. 6000 листовки с подробна информация за проекта и изпълнителите са разпространени в Гълъбово и разпратени до домакинства преди обсъждането.

Стъпка по стъпка продължение…

    За осигуряване на възможно най-голямо присъствие на желаещите да участват в събранието е пусната специална автобусна линия, която включваселата Мустачево, Сараево, Разделна, Великово, Априлово, Помощник, Главан, Мардек, Искрица, Медникарово и Обручище. Разписанието на автобусите е обявено в местната преса, кабелната телевзия в Гълъбово и чрез листовки.

За да могат всички заинтересовани да се срещнат с изпълнителите на проекта и техните консултанти по въпросите на околната среда за обсъждане на проекта, в деня на общественото обсъждане в Дома на културата в Гълъбово е организирана сутрешна “информационна сесия”. Информационната сесия е посетена от около 250 души, включително жители на съседни села и членове на неправителствени организации. На въпросите на присъстващите отговарят десет от членовете на организационния екип.

Докладът за оценка за въздействието върху околната среда

1.

Докладът за ОВОС е приет от всички заинтересовани лица и органи. 2.

Докладът предоставя информация за екологичните и социални ефекти от проекта.         3. Докладът посочва редица икономически и екологични ползи от проекта: Регионално развитие Подобрено качество на въздуха Подобрено качество на водата от местни източници Осигуряване на работни места Продължаване добива на лигнитни въглища и варовик Данъчни приходи Обслужващи отрасли Трансфер на технологии

Пълният доклад за ОВОС на български е на адрес: http://www.ebrd.com/projects/eias/11865b.pdf

“Тенденцията към модернизиране и въвеждане на най-добрите практики в предоставянето на обществени услуги създава впечатление, че процесът на възприемане е напълно еднопосочен: от частния към обществения сектор. Това не е вярно”.

Mr. Steve Beet, partner PricewaterhouseCoopers' Government & Public Sector practice.