AUKTION - Rönnängs Bygdegårds

Download Report

Transcript AUKTION - Rönnängs Bygdegårds

Välkomna till årets stora sommarauktion
AUKTION
Rönnängs Bygdegård RÖNNÄNG
Onsdag 7/8 kl 17 visning fr kl 16.30
Antikt, Möbler, Inredning, Samlarföremål samt Orientaliska mattor..
Härlig blandning från 1700-tal till 1900-tal, Möbler, inredning & samlarföremål
Skinngrupp m ek stomme, Gjutjärns urnor, Statyer i brons mm
lantmatsalsgrupp, Komplett möbelemang med handmålade lant/stil möbler,
1700-tals skåp, tennföremål, koppar, gustaviansk byrå, empirebyrå,
Hauptstilbyrå 1900-tal, rokokobyrå m stenskiva 1900-tal, fåtöljer rokoko,
Ett 20 tal
olika
Barnmöbler & leksaker fr 1800-tal:vagga, gunga mm, sameknivar, plädar, Kristallkronor
smycken, designväskor i skinn, bukowskinallar, sängbord 1800t, krukor-urnor
tak/bordslampor, olika kandelabrar och ljusstakar, Flertal speglar, 20 talkristallkronor (gustavianska/rokoko). glas, kristall & kuriosa i större mängd
Stort urval Orientmattor fr Butik som upphör! se www.persiskahuset.com
Alla storlekar upp till stora salsmattor på 5x3m, även äldre samlar objekt m patina,
oavsett bud... Utemöbler mat o cafe grupper mm.
OBS! mängder säljes-
Original samt grafik
Y Edelmann
M Pyk Flertalet
original samt grafik
Stor privat konst samling innehållandes :
L Jirlow
original samt grafik
Över 100 st konstverk bl a : Flera kolorister: Inge Shiöler,
Isak Grunewald,Ragnar Sandberg, Bengt Lindström, L Liljefors,
Y Edelman, Cornielle, P G Thelander, John Jon-And,
Agnes Cleve, A Wiik, Fertalet M Pyk, GAN, E Billgren,
Einar Jolin, Ian Rust, Lennart Jirlow, Kylberg, W v Gegerfeldt,
Åke Lexmon, S Lidberg, RP, Ulrika Hydman,
B G Karlsson, Georg Pauli, Jan Naliwajko, T Wallner, P Dahl,
J Arman, Skulptur & original Timo Solin, Ulf Gripenholm,
Caroline af Ugglas, K E Höglund, Pernilla Stappe, James
Coignard, Lautrec, Miro’, Dali, Picasso, Chagall, Rousseau mfl..
Butik har upphört!
Stort urval mattor från
www.persiskahuset.com
Original målning
Agnes Cleve
Gustaviansk byrå
Skedskåp 1800-t
Bent Lindström Originalmålningar
samt grafik
Skulptur & måleri
Timo Solin
Original målningar
Inge Schiöler
100-tals ytterligare föremål som ej listas
viss sortimentsförändring kan ske!
Varmt välkomna!
www.svenskaauktionsbyran.se
Tel 0768-16 33 66