Transcript AUKTION

SOMMARENS STORA
AUKTION
Gränsö Slott Västervik
Lördag 12 juli kl 15.00 och
Söndag 13 juli kl 15.00
Visning och anbud fr kl 14.00
Ovanligt fin och omfattande konstsamling: Akvarell Lars Lerin,
Flertal måleri och grafik Ian Rusth, Schiöler, Paul Fischer, Sandberg,
Krouthe’n, Flera jenny nyström, Olle Olsson Hagalund, Andy Warhol
”Marilyn Monroe”, Jolin, B Liljefors, Severin Nilsson, E Thore´n, Fin
samling grafik o original M Pyk, Y Edelmann, Original & Grafik Jirlow,
B Lindström, Grünewald, Ulf Gripenholm, Åke Lexmon, Robert Hilmersson, Skulptur & original Timo Solin, Angelica Wiik, Sven Lidberg,
Glas, måleri och grafik Ulrica Hydman, Original o Grafik B G Karlsson,
Hudobko, Jan Naliwajko, Akvarell och grafik Peter Dahl, Skulptur och
grafik Arman, Cornielle, Kollektion K E Höglund, Anders Hultman, Pernilla Stappe, James Coignard, Clas Caspersson, Emilia och Lena Linderholm, Tom Moore, Mosse Stoopendaal, Ingrid Roth, Lars Jonsson,
Jirlow, William Sweetlove, Pelle Åberg, Stellan Mörner Mfl.
Möbler, Inredning och dekorativa föremål för hela hemmet i
olika stilar, 1800-tal till nutida: skulpturer, prydnads & samlar föremål Ex: Flertal vitrinskåp, även hörnmodell, Byrå & bord m intarsia,
Gustavianska byråer 1800-t, Större Bockbord m 8 stolar, Flera målade
byråar 1800-t, fåtöljer och karmstolar, kompletteringsmöbler, målat
vitrinskåp, Barcelona ”stil”fåtöljer, Gjutjärns urnor, Statyer i brons mm,
allmogeskåp, tenn/ koppar zinkföremål, empirebyrå i mah, Hauptstilbyrå 1900-tal, sentida sameknivar, piedestaler, Brickbord, sängbord
1800-tal, bordslampor, olika kandelabrar och ljusstakar, ett flertal tak
och Kristallkronor i olika format (gustavianska/rokoko) Flertal speglar i
olika storlek och färg, krukor, Olika vinkylare, urnor, bordslampor, glas,
kristall & kuriosa, Designväskor och Smyckes kollektion fr Syster P, Bukowskinallar, plädar o kuddar, div utemöbler m.m.
Handknutna moderna och klassiska mattor för slott och koja:
Kvarvarande varulager från en av Sveriges äldsta och mest välsorterade matt-butiker, mängder storlekar, färger och material, salong och
gallerimattor, vardagsrum, biblioteksmattor och större salsmattor,
äldre figural och samlarmattor, silkesmattor, aubusson mattor, Gobeläng, Kelim, Ziegler, Nain, Keshan, (ex: ovanlig ziegler 24 kvm)
www.sab123.se
[email protected], tel: 0768-16 33 66