UNDERVISNINGSPLAN

Download Report

Transcript UNDERVISNINGSPLAN

UNDERVISNINGSPLAN
AB STOCKHOLMS TRAFIKSÄKERHETSCENTER, GILLINGE
186 91 VALLENTUNA
Tel växel: 08 – 514 40 300
Fax:
08 – 514 40 315
Företrädare:
Tillståndshavare:
Jan Ledin [email protected] Tel.dir: 08 – 514 40 306
Stockholms Trafiksäkerhetscenter Gillinge AB
Senaste revidering: september 2011
Sida 1 av 14
Inom området finns 4 st. halkbanor.
En elevgrupp per bana, gör att 4 st. grupper kan köra under samma
undervisningspass.
Sida 2 av 14
ORGANISATION – UPPLÄGG
Gruppundervisning
Gruppstorlek: 8 st. Vid praktiska moment och vid gruppdiskussioner i samband
med körning max 4 elever per lärare. Deltagarna delas upp i två grupper.
Tidsfördelning:
Se separat tidsplanering
Sida 3 av 14
VID UNDERVISNINGEN GÄLLER FÖLJANDE
SÄKERHETSBESTÄMMELSER.
1.
FÖLJA REGLER OCH ANVISNINGAR
2.
STARTA ENDAST VID TILLSÄGELSE
Sida 4 av 14
Tidsåtgång för utbildningen på Stockholms Trafiksäkerhetscenter
Gillinge AB
Utbildningstid: 180 minuter/elev Total utbildningstid: 240 minuter på hela gruppen med 8st elever
Gemensam inledning av utbildningen i lektionssal, varför man ska genomgå riskutbildning. Grupparbeten
och säkerhetsbestämmelser.
45 min med 8 st. elever
Genomgång av bilens inre säkerhet (säkerhetshallen)
30 min med 8 st. elever
Vid de praktiska momenten har läraren 4 elever
OBS. Gruppdiskussioner på banan räknas som praktiskt moment så fler än 4 elever får inte delta
Bana:
Gr 1
Gr 2
Grupparbete
Hel grupp
ca:15min
Referensbromsning strävt underlag med 4 elever samt reflektion
Egen tid
ca:20min
Referensbromsning strävt underlag med 4 elever samt reflektion
ca:20min
Egen tid
Referensbromsning halt underlag med 4 elever samt reflektion
Egen tid
ca:20min
Referensbromsning halt underlag med 4 elever samt reflektion
20min
Egen tid
Undanmanöver/Kurva med 4 elever samt reflektion
Egen tid
20min
Undanmanöver/ Kurva med 4 elever samt reflektion
20min
Egen tid
OBS. Vill man som lärare köra både sträv och hal referensbromsning innan man byter så är det helt
ok.
Avslut och tid för självvärdering av sin förmåga att undvika kritiska situationer.
30 min med 8 elever
Sida 5 av 14
Utbildningens mål.
Mänskligt beteende
Bilens beteende
Förstå värdet av att undvika risker i trafiken
Sida 6 av 14
DESSA UPPGIFTER SKALL GENOMFÖRAS
Grupparbete
Referensbromsningar på strävt väglag varav en i
minst 70km/h
Referensbromsningar på halt väglag i olika
hastigheter
Styra förbi ett hinder och stanna vid en stopplikt i
egen vald fart på halt väglag.
Och/eller
Stanna i en kurva från olika hastigheter.
Sida 7 av 14
Riskutbildning del 2: Hastighet, säkerhet och körning under särskilda förhållanden
Syfte och mål
5 § Utbildningen ska belysa svårigheterna med körning såväl på halt underlag som körning under andra
förhållanden samt möjligheterna att undvika risker förknippade med sådan körning.
Utbildningen syftar också till att eleven ska inse hur olycks-risk har samband med hastighet och väglag,
samt hastighetens och skyddsutrustningens betydelse vid trafikolyckor. Genom att förstå dessa samband
förväntas eleven få förståelse för betydelsen av att anpassa sin hastighet, köra med säkerhetsmarginaler
och undvika risker. Utbildningen syftar dessutom till att ge eleven möjligheter till en realistisk värdering av
sin körförmåga.
Eleven ska ges utrymme för reflektion och diskussion av vad som upplevts under utbildningen.
Teori och praktik
6 § Målet är uppnått när eleven
• redogör för
anledningar till och konsekvenser av överskattning av sin förmåga,
svårigheten att på ett säkert sätt bedöma olika väglag vid olika väderförhållanden,
sambandet mellan erfarenhet och förmågan att bedöma risker,
vikten av att skapa säkerhetsmarginaler vid körning för att undvika risker,
händelseförlopp i typiska olyckor och de vanligaste olycksorsakerna samt hur man kan
förebygga och undvika dem,
hur bilbälte och annan skyddsutrustning i bilen används på rätt sätt,
däckens betydelse för säkerheten och hur däckens placering påverkar bilens uppträdande,
vilken betydelse tekniska system, som ABS-bromsar och antisladd, kan ha för säkerheten,
betydelsen av hastighetsgränser,
• värderar
vikten av att använda bilbälte och annan skydds-utrustning i bilen,
hastighetens betydelse för konsekvenserna vid en trafikolycka,
betydelsen av att undvika risker,
• upplever och inser
hur valet av hastighet påverkar svårighetsgraden i olika situationer,
sambandet mellan hastighet och kraschfart,
hur olika faktorer påverkar stoppsträckans längd,
hur olika väglag påverkar bilens köregenskaper,
sambandet mellan körteknik och bilens uppträdande,
vilka fördelar, begränsningar och risker som finns med olika tekniska system,
• använder
bilbälte på ett korrekt sätt,
• anpassar
sin körning för att klara en given situation,
• utför
effektiv bromsning från minst 70 km/tim på strävt underlag.
Självvärdering
7 § Målet är uppnått när eleven
• bedömer sin förmåga att klara en uppkommen risksituation, hur egna beslut kan påverka risker.
Sida 8 av 14
Krav för att erhålla intyg
Naturligtvis ska eleven kunna hantera bilen på ett sådant sätt så att
uppgifterna går att genomföra.
Läraren gör en bedömning om eleven har fått en ökad insikt och
förståelse för sin egen och bilens förmåga i trafiken.
Eleven skall följa säkerhetsbestämmelserna.
Undervisningen sker på svenska, så det krävs att man behärskar
svenska språket. Om man inte gör detta skall eleven ha med sig
någon som kan tolka. Detta för att eleven ska uppnå målen och förstå
säkerhetsbestämmelserna.
Alkotest genomförs.
Eleven ska genomföra en hård bromsning på strävt underlag i
70km/h
(Hastigheten kan vara lägre vid svåra väderförhållanden)
Sida 9 av 14
Hård inbromsning (panikbroms) på strävt underlag till
stopp.
Genomförande: Eleven bromsar på strävt underlag i olika hastigheter varav en
inbromsning i minst 70km/h.
Momentet genomförs med 4 elever som kör och 4 elever upplever detta från
sidan
Syfte: Få möjlighet att uppleva hård bromsning på strävt underlag i olika
hastigheter.
Målet: Att känna hur bilen uppträder i olika hastigheter och förstå hastighetens
betydelse när man hamnar i en situation där man måste stanna fort. Detta görs
genom att jämföra bromssträckan i de olika hastigheterna.
Ett krav är att eleven vid 70 bromsningen kommer upp i hastighet och att
man bromsar hårt. Hastigheten kan vara lägre vid extrema
väderförhållanden.
Sida 10 av 14
Hård inbromsning (panikbroms) på halt underlag till
stopp
Genomförande: Eleven bromsar på halt underlag i olika hastigheter
Syfte: Få möjlighet att uppleva hård bromsning på halt underlag i olika
hastigheter.
Målet: Att känna hur bilen uppträder i olika hastigheter och att öka förståelsen
för underlagets betydelse.
Sida 11 av 14
Styra förbi ett hinder och stanna vid en stopplikt i
egen vald fart på halt underlag.
Genomförande: Vägen är t.ex. en 70 väg och eleven får ta ansvar för vilken
hastighet som kan vara lämplig att köra för att klara av att styra förbi hindret
och stanna på angiven plats. I denna uppgift är det viktigt att eleven lyckas och
även misslyckas.
Syfte: Eleven får möjlighet att prova momentet i olika hastigheter. Detta för att
förstå hastighetens betydelse.
Mål: Eleven ska få en ökad förståelse för hastighetens betydelse och sin egen
förmåga.
Eleven ska få en ökad förståelse för ABS:en och dess funktion så att det inte
skapas en övertro.
Sida 12 av 14
Stanna i en kurva på halt väglag
Genomförandet: Eleven får möjlighet att köra i en kurva och stanna på
bestämd plats.
Syfte: Att få möjlighet att prova i olika hastigheter att stanna samtidigt som
man bromsar i en kurva
Mål: Att få en känsla för vad hastigheten har för betydelse och att få en
förståelse för att tekniska system inte hjälper oss om farten är för hög.
Sida 13 av 14
Grupparbete
Genomförande:
Samla eleverna för en demonstration där läraren kör
och sedan ger eleverna tid att diskutera och reflektera.
Detta grupparbete kan läggas när som helst under
utbildningen.
Syfte:
Få en ökad känsla för hur mycket krockvåldet blir vid
liten hastighetsökning.
Mål:
Att förstå sambandet mellan hastighet och kraschfart
Sida 14 av 14