Prezentacija Zakona o legalizaciji

Download Report

Transcript Prezentacija Zakona o legalizaciji

ЗАКОН О ЛЕГАЛИЗАЦИЈИ ОБЈЕКАТА

Александра Дамњановић

РАЗЛОЗИ ЗА ДОНОШЕЊЕ ЗАКОНА

 

У Републици Србији постоји око 720.000 поднетих захтева за легализацију Према подацима РГЗ укупно је евидентирано око 1,3 милиона бесправно изграђених објеката

РАЗЛОЗИ ЗА ДОНОШЕЊЕ ЗАКОНА:

Поступање по Одлуци Уставног суда од 6. јуна 2013. године

Превођење бесправне градње у режим правом признатих односа

Успостављање правне једнакости у обавезама између лица која су градила објекте без грађевинске дозволе и лица која то право остварује у редовном поступку

Окончање започетих поступака легализације објеката

Успостављање својинске евиденције на територији Републике Србије

ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ

Закон о легализацији објеката (’’Сл.гласник РС’’, број 95/13) ступио на снагу 1. новембра 2013. године

Легализација објеката - накнадно издавање грађевинске и употребене дозволе за објекте или делове објекта који су изграђени без грађевинске дозволе, односно који се користе без употребне дозволе

    

Предмет легализације могу бити сви објекти изграђени без грађевинске дозволе до дана ступања на снагу Закона Примена члана 2. Закона - Правилник о изради и одржавању катастра непокретности (’’Сл.гласник Рс’’, број 46/99), чл. 50. и 51.

Ограничења и услови: Предмет легализације не могу бити објекти изграђени: на земљишту неповољном за грађење (који нису стабилни, угрожавају стабилност терена и суседне објекте); од материјала који не гарантује трајност и сигурност (утврђује службено лице грађевинске струке на основу увиђаја); на површинама јавне намене или земљишту планираном за уређење или изградњу објеката јавне намене (члан 3. став 3. Закона -изузетак: ако управљач јавног добра да сагласност и наведе да је објекат у функцији јавног добра);

   

у зонама заштите природног или културног добра или у зони заштите војног комплекса (члан 3. став 3. Закона - изузетак: сагласност организације надлежне за заштиту природног, односно културног добра); у погледу намене и спратности објекта, као и удаљења од суседних објеката противно планском документу или одредбама прописаним у Правилнику о општим правилима за парцелацију, регулацију и изградњу (члан 3. став2. Закона - изузетак: ако власник суседног објекта да сагласност за легализацију).

У поступку легализације надлежни орган утврђује да ли објекат испуњава услове прописане планским документом у погледу намене и спратности, као и удаљења од суседних објеката, односно прописани Правилником о општим правилима за парцелацију, регулацију и изградњу.

Намена: може бити и намена у оквиру планом дефинисаних компатибилности

 

Спратност: може бити одређена и у односу на спратност највишег постојећег објекта у блоку Услови прописани чланом 3. став 1. тачка 5. Закона нису кумулативно прописани, примењује се или плански документ или одредбе Правилника о општим правилима за парцелацију, регулацију и изградњу.

НАДЛЕЖНОСТ, ЗАХТЕВ И ПРОЈЕКАТ ИЗВЕДЕНОГ ОБЈЕКТА

Надлежност за накнадно издавање грађевинске и употребне дозволе, као и решавање по жалби, утврђена је аналогно прописима за издавање грађевинске дозволе и решавање по жалби у редовном поступку (чл.10. и 11. Закона)

Сва лица која су поднела захтев за легализацију до 11. марта 2010.

године, не подносе нови захтев, али документацију морају ускладити са одредбама овог Закона, а рок за подношење нових захтева је 90 дана од дана ступања на снагу Закона (29. јануар 2014. године)

Захтев за легализацију садржи: геодетски снимак, пројекат изведеног објекта, доказ о праву коришћења, својине или закупа на грађевинском земљишту, односно доказ о праву својине на објекту, доказ о уређивању односа о плаћању накнаде за грађевинско земљиште и доказ о уплати административне таксе.

Пројекат изведеног објекта израђује се за потребе легализације и накнадног прибављања грађевинске дозволе (чл. 12. и 13. Закона)

У односу на врсту, намену, површину и месту где се објекат налази одређена је и садржина пројекта изведеног објекта (чл.14.-18. Закона)

 Дефинише се минимални степен изграђености и намене објекта, у складу са правилима струке за објекте високоградње, док се за остале објекте утврђује у зависности од врсте  Када је предмет легализације објекат за који су прописане мере техничке заштите или објекат који није завршен у грађевинском или грађевинско-занатском смислу, пројекат изведеног објекта садржи и попис потребних радова за завршетак објекта.

Задржана одредба о могућности да јединица локалне самоуправе, на основу овлашћења власника бесправно изграђеног објекта, може обезбедити документацију прописану Законом (члан 19. Закона)

Правилник о објектима за које се не може издати грађевинска дозвола, степену изграђености објекта и грађевинској и употребној дозволи у поступцима легализације објеката (’’Службени гласник РС’’, број 106/2013)

Врста доказа о решеним имовинско-правним односима који се достављају у поступку легализације прописана је Законом (члан 21.

Закона), таксативним навођењем правних ситуација.

Када подносилац захтева достави један од прописаних доказа, надлежни орган нема право да тражи упис права својине, односно достављање извода из листа непокретности.

 Надлежни орган, по добијању захтева за легализацију, као претходно питање, проверава испуњеност услова из чл. 3. и 5. Закона  Ако надлежни орган утврди да су испуњени претходни услови, приступа утврђивању о могућности легализације, у складу са одредбама Закона и Правилника  Када надлежни орган утврди да постоји могућност легализације писмено обавештава подносиоца да достави доказ о уређивању међусобних односа са органом, односно организацијом која уређује грађевинско земљиште  Обавеза вођења службене евиденције о издатим решењима и објављивање списка издатих решења путем интернета

НАКНАДА ЗА УРЕЂИВАЊЕ ГРАЂЕВИНСКОГ ЗЕМЉИШТА

      

Доказ о уређивању односа у погледу плаћања накнаде за уређивање грађевинског земљишта доставља се када надлежни орган утврди могућност легализације и о томе обавести подносиоца захтева Прописано је овлашћење министра да одређена питања ближе уреди доношењем правилника о легализацији Правилник о oбјектима за које се не може издати грађевинска дозвола, степену изграђености објекта и грађевинској и употребној дозволи у поступцима легализације објеката (’’Службени гласник РС’’, број 106 /2013) Висина накнаде за уређивање грађевинског земљишта утврђује се на основу критеријума који су прописани Законом, а мерила за обрачун утврђује јединица локалне самоуправе Законом су прописане препоруке за умањење висине накнаде Начин плаћања: једнократно или на рате до 20 година Јединица локалне самоуправе је дужна да у року од 90 дана донесе општи акт којим ће ближе регулисати одредбе о накнади за уређивање грађевинског земљишта

РУШЕЊЕ ОБЈЕКАТА И КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ

Рушење објеката се неће спроводити до правноснажно окончаног поступка легализације

Правноснажним окончањем поступка којим се одбацује или одбија захтев за легализацију, стичу се услови за рушење објекта

Задржана је могућност привременог прикључења на комуналну инфраструктуру

Казнене одредбе Закона се односе на јавна и остала предузећа и одговорна лица у органу управе

Надзор над применом Закона врши министарство надлежно за послове грађевинарства

СПРОВОЂЕЊЕ ЗАКОНА

Улога Министарства за грађевинарство: едукација запослених у органима управе (саветовања, радионице, округли столови и др.), појачан надзор над применом Закона (ванредни инспекцијски надзор), медијска промоција и кампања на националном нивоу

Улога општина и градова: благовремено и ажурно поступање по захтевима, доношење општег акта о накнади за уређивање грађевинског земљишта у најкраћем року, израда водича за легализацију, позитивна кампања преко локалних медија

Општине и градови би требало да легализацију прихвате као стратешки циљ и да изврше неопходну реорганизацију својих управа у циљу ефикасног решавања овог проблема

Средства добијена од легализације наменски употребити за изградњу нове, односно реконструкцију постојеће комуналне инфраструктуре, нарочито за делове територије на којој постоји масовна нелегална градња (неформална насеља)