Transcript File

KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN (KOKURIKULUM

) Jurulatih Utama Teknikal : En Ramamoorthy a/l Ramanaidu 3.

6.

1.

Puan Norizah bt Abu Bakar – SK Dato’ Shah Bandar 2.

Puan Tee Lay Nee – SJKC Chung Hua Puan Renuka a/p Balakrishnan – SJKT Ladang Senawang 4.

5.

Puan Pakhariah bt Ismail – SK Undang Johol Puan Balkhis bt Hashim – SK Padang Lebar Encik Muhamad Iezwan Abdul Malek – SK Jimah Baru 7.

Cik Sharimi bt Samsudin - SK Batu Kikir

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI KOKURIKULUM

RUMAHKU CEKAP TENAGA (KELAB REKA CIPTA)

AKTIVITI

1. Membuat model rumah cekap tenaga

Bahan

   Kadbod kotak Kertas warna  Gunting  Gam Pensel Warna / Krayon

Hasil Pembelajaran

Psikomotor

- Membina model rumah dan mencirikan rumah cekap tenaga  

Kognitif

Murid dapat membincang dan menyatakan ciri-ciri rumah cekap tenaga

Afektif

Kerjasama kumpulan dalam pembinaan model rumah cekap tenaga Mematuhi arahan guru penasihat

Set Induksi

 Menyanyikan lagu ‘Rumah Oh Rumah’ versi ‘Bangau Oh Bangau’ berdasarkan lirik lagu yang diedarkan kepada murid.

Rumah Oh Rumah

Kumpulan A

Kumpulan B

Kumpulan A

Kumpulan B

Kumpulan A

Kumpulan B

Kumpulan A

Kumpulan B

Kumpulan A

Kumpulan B

Kumpulan A

Kumpulan B

: Rumah oh rumah, mengapa engkau panas

: Macam mana aku tak panas, matahari masuk ke dalam aku

: Panas oh panas, mengapa masuk rumah

: Macam mana aku tak masuk , kaca tingkap bagi masuk

: Rumah oh rumah, mengapa engkau panas

: Macam mana aku tak panas, matahari masuk ke dalam aku

: Panas oh panas , mengapa masuk rumah

: Macam mana aku tak masuk, dinding bagi masuk

: Rumah oh rumah, mengapa engkau panas

: Macam mana aku tak panas, matahari masuk kedalam aku

: Panas oh panas , mengapa masuk rumah

: Macam mana aku tak masuk bumbung bagi masuk

Sesi Soal Jawab

 Guru bersoal jawab berdasarkan lirik dan nyanyian lagu ‘Rumah Oh Rumah’ 

1.

Soalan Kenapakah rumah menjadi panas?

2.

Dimanakah bahagian rumah yang menerima paling banyak cahaya matahari.

Guru membuat peneguhan bahawa panas matahari boleh memasuki rumah melalui dinding, tingkap dan bumbung serta mengurangkan keselesaan rumah

Aktiviti 1

   Penerangan guru tentang Rumah Cekap Tenaga sambil menunjukkan model Rumah Cekap Tenaga Murid diagihkan dalam kumpulan Mengedarkan kad arahan dan juga bahan yang diperlukan untuk perlaksanaan aktiviti.

Rangka Model

Aktiviti 2

 Murid melakukan aktiviti berkumpulan dalam pembinaan model Rumah Cekap Tenaga.

Arahan a.

Gunting model rumah cekap tenaga pada kadbod kotak mengikut ukuran rumah contoh.

b.

Menebuk lubang angin, tingkap dan pintu c.

d.

e.

Warnakan model rumah dengan warna putih.

Cantumkan dan gam kadbod model rumah Pasangkan tiang dan tangga rumah.

Aktiviti 3

 Pembentangan hasil kerja kumpulan

Penutupan

   Rumusan dan penerangan ciri-ciri tentang Rumah Cekap Tenaga.

Ciri-ciri Rumah Cekap Tenaga - tingkap yang banyak - dinding bercat putih - lubang udara bagi pengaliran udara yang baik - bumbung dua lapis - rumah bertiang Keputusan Rumah Cekap Tenaga yang terbaik

SEKIAN TERIMA KASIH