земноводні

Download Report

Transcript земноводні

Загальна характеристика класу Земноводних

Перші завойовники суші

1) Хто ніколи не п’є?

2) Зелене, пузате на березі живе, По землі скаче, у воді пливе? 3) Ногач ногатий, окач окатий з води визирає.

4) Як співає – надуває свої пухлі щоки, А від страху стриба в воду, як зачує кроки.

5)У воді водиться, З хвостом родиться, А як виростає — Хвіст відпадає.

Мета: формувати знання учнів про клас Земноводні; розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності цих тварин у зв’язку з двома середовищами існування – водою та грунтом.

Вчений Ж. Сен-Ілер казав, що кожний, хто бажає переконатися в правдивості ідеї еволюції, може сам кожну весну бачити диво – вихід хребетних на суходіл. Цим дивом він вважав перетворення пуголовка на дорослу тварину.

Відділи тіла

Голова Тулуб та кінцівки хвіст (слабо виражений)

Чому жабу в казках називають царівною ?

Яку роль відіграє слиз?

Жаба змінює шкіру 4 рази на рік. Стару земноводні з’їдають.

Функції шкіри

Шкіра земноводних гола, з великою кількістю залоз, які виробляють слиз. Слиз необхідний для зволоження тіла. Таким чином в земноводних забезпечується газообмін. Інша функція слизу – захисна. Завдяки отруйним залозам мікроорганізми не проникають крізь шкіру. В деяких видів слиз захищає й від нападу хижаків( фрінолецин). Клітини шкіри сприймають хімічні речовини, механічні подразники, зміни температури.

Вставте пропущені слова

Усі земноводні мають гладеньку ------------тонку --------, яка порівняно легко проникна для ------ -і ---------. Будова шкіри є характерною для хребетних тварин: виділяється багатошаровий ---------- і --------- . Шкіра багата шкірними ------ ------- , що виділяють ---------. У деяких він може бути отруйний, або ---------полегшувати газообмін. Шкіра є додатковим органом газообміну і забезпечена густою мережею --- -----------.

Які пристосування до водного середовища?

Пристосування до водного

кінцівках тертя)

середовища

Плавальна перетинка між пальцями на задніх Обтічна форма тіла, сплющена в спинно черевному напрямку Тіло вкрите голою шкірою зі слизом (зменшує Очі та ніздрі здатні закривися

.

Які пристосування мають земноводні, щоб рухатися на суші?

Наземно-повітряне середовище

Наявність кінцівок наземного типу Передні кінцівки коротші від задніх Сплющена форма тіла Тіло вкрите слизом, що захищає від висихання Очі мають повіки та слізні залози Барабанні перетинки

Органи чуттів

1. Зір: рухомі повіки захищають очі від висихання та забруднення; бачить рухомі об’єкти.

2. Слух: внутрішнє вухо- слухові кісточки, середнє вухо – порожнина, барабанна перетинка.

3.Нюх: нюхові капсули , які сполучені з навколишнім середовищем парними ніздрями, з ротовою порожниною внутрішніми ніздрями (хоанами).

4.Терморецепція : у верхній частині шкіри є рецептори, які сприймають вологу та біль.

5.Смак: у ротовій порожнині та на язиці скупчення чутливих клітин.

Особливості дихання та кровообігу

Органи дихання амфібій: зябра властиве личинкам усіх сучасних амфібій, усе життя яких проходить у воді. У решти амфібій в дорослому стані функцію дихання виконують легені і шкіра. Легені амфібій примітивні.

Cерце амфібій складається з двох тонкостінних передсердь і загального мускулистого шлуночка.

Цікаво знати

У дорослому віці земноводні дихають за допомогою легень та шкіри. В жаб через шкіру може поступати половина необхідного кисню, а в далекосхідного тритона легені взагалі відсутні і дихання відбувається за рахунок шкіри та слизової оболонки ротоглоткової порожнини. Личинки земноводних дихають за допомогою зябер , а у протеїв та сирен зябра зберігаються усе життя.

Скелет жаби

Шийний та крижовий відділи хребта.

Хребет поділився на чотири відділи: шийний, тулубовий, крижовий і хвостовий.

У кого язик навиворіт?

Язик мускулистий і в різних амфібій різної форми.

У порожнину рота у амфібій відкриваються протоки слинних залоз, секрет яких служить для змочування поживи (прямої) кишки перетворений у клоаку, куди відкриваються протоки сечостатевої системи.

Хижаки чи жертви ?

Травна система

У порожнину рота у амфібій відкриваються протоки слинних залоз, секрет яких служить для змочування поживи

Розмноження

Класифікація земноводних

ряд Безногі ряд Безхвості ряд Хвостаті

Ряд Безногі

Ряд Безногі має 4 сімейства 33 роди та біля 170 видів: справжні черв’яги, рибозмії, водяні черв’яги та африканські черв’яги.

тіло - 30-120 см. Шкіра гола, має багато слизових залоз. Очі дуже маленькі, заховані під шкірою або під кістками черепа. На голові є маленьке щупальце- орган смаку та нюху.

У представників ряду немає кінцівок, хвіст сильно редукований. Дрібні безногі схожі на дощових черв’яків, великі - на змій. Під шкірою безногих є кісткові лусочки, які є залишками панцира стегоцефалів.

Ряд безхвості

Жаби, які належать до ряду безхвостих, розповсюджені по всьому світі. Деякі з жаб живуть у воді (зелені), деякі (бурі) на суходолі і лише в період розмноження повертаються у воду.

Ряд Хвостаті

280 видів. Подовжений тулуб переходить у хвіст, ноги слабкі – тільки одиниці можуть бігати й стрибати. Переважно вони повзають і плавають. Це найпримітивний вид земноводних – в деяких зберігається хорда, справжніх ребер не мають. До цього ряду відносяться саламандри та тритони. Вид справжніх саламандр налічує 40 видів. найвідомишим представником виду саламандр є вогняна саламандра, в якої виділення шкірних залоз отруйне і вбиває бактерії. Найбільший представник класу амфібій – велетенська саламандра, яка досягає 160см в

Предки

Стегоцефали або панцерноголові дали початок сучасним амфібіям, а також вищим хребетним — давнім рептиліям, або плазунам.

Амфібії походять від давніх кистеперих риб, плавальний пузир яких перетворився в орган повітряного дихання — легені, а плавці стали настільки масивними, що ними можна було користуватись як лапами.

Висновок

1. П ерші наземні хребетні, які зберігають тісний зв'язок з водним середовищем.

2.

Розмножуються у воді хоча є яйцеживородіння.

3.

зябрами.

4.

П роходять стадію водної личинки, що дихає У дорослих, окрім легень, у якості додаткового органу дихання використовується шкіра, вкрита слизом, що також засвідчує їхній тісний зв'язок з вологим середовищем.

5. Всі проходять стадію метаморфозу – перетворення водної личинки на дорослу наземну тварину.

6. Ростуть протягом усього життя.

Сенкан

1.Земноводні 2.Голі, вологі 3.Стрибають, квакають, плавають 4. Земноводні – перші наземні тварини.

5.Амфібії.

Біологічні задачі:

1.

2.

У помірному поясі водиться декілька десятків видів земноводних, а в тропіках їх біля 1,5 тисячі видів. Як це можна пояснити ?

Чому шкіра жаби вкрита не водою, а слизом?

3. Зелені та бурі жаби мають забарвлення шкіри, квакші змінюють його : на листях дерев вони зелені, на гілках — бурі. Чому у криничок єяскраві плями?

4.

Поясніть той факт, що деякий час жаб використовували для зберігання молока?

5. Які висновки необхідно зробити, знаючи такі факти:жаба яка дихає тільки шкірою, живе 20-40 днів, а тільки легенями 3-4 дні?

Назвіть частини тіла

•Вкажіть назви внутрішніх органів

Значення у природі

1.

Назва істоти будова ?

6 . Чим живляться 5.

Розміри 3 . Шкіряний покрив 4.

Забарвлення 7 . Дихання 8 . Рух 9 . Значення у природі

Пам’ятники

Робота Огороднік Н.В., учителя біології Бородянської СЗОШ І-ІІІ ступенів №1 При створенні презентації використано Інтернет - ресурси