Zielona herbata jako źródło glinu w naszej diecie. Poster.

Download Report

Transcript Zielona herbata jako źródło glinu w naszej diecie. Poster.

tó C he m ud en ii U St ni wer e ow

sytetu Jana

Koc

“KALCYT”

auk N K oło * ach ha no i w sk go ie w K elc

Chrabąszcz Mirosława, Dusik Małgorzata Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Chemii

Historia herbaty zielonej Jak głosi legenda po raz pierwszy herbatę zieloną spożył cesarz chiński Shen Nong, któremu kilka uschniętych listków z krzewu wpadło do gorącej wody. Jednak trudno ustalić początki, wiadomo, że zapiski dotyczące tego napoju sięgają VIII p.n.e.

Herbata jest napojem powszechnie spożywanym na całym świecie, który przyrządza się z odpowiednio spreparowanych liści krzewu herbacianego. Jest ona źródłem licznych związków (flawonoidy, alkaloidy, polifenole), w tym również witamin, antyoksydantów, aminokwasów oraz mikroelementów wpływających pozytywnie na organizm człowieka .

www.wspodnicy.pl

Właściwości Herbata wykazuje zwiększoną tolerancję na glin, który może gromadzić w liściach w dużych ilościach. Zawartość tego pierwiastka zależy od rodzaju herbaty i waha się w granicach od 500 do 20000 ppm [1]. Glin w niewielkich ilościach działa osłaniająco na błony śluzowe żołądka i dwunastnicy. Średnia dzienna dawka pobierana przez dorosłego człowieka wynosi ok. 45 mg, a bezpieczna ok. 7 mg na kg masy ciała. Nadmiar glinu w diecie jest niepożądany [2], prowadzi bowiem do wapnienia tkanek miękkich, niedokrwistości oraz zaburzeń neurologicznych.

[3].

Podwyższone zawartości glinu w uszkodzonych komórkach mózgu u chorych na Alzheimera mogą świadczyć jego pośrednim wpływie na rozwój choroby Al 13

26,9815

www. bigazeta.pl

Flosana Twinnings G.T.&Orange Sir Roger h.

liściasta Tesco G.T.

Lipton Clear G.T.

0 0,06 0,12 0,11 0,21 0,26 0,29 0,20 0,21 0,23 0,21 0,18 0,21 Z miodem Z cytryną Z cukrem Zaparzana 0,18 0,23 0,23 0,24 0,26 0,1 0,2 0,23 0,3 mg/l 0,4

Literatura: [1] Márcia Reto & Maria Eduardo Figueira &Helder Mota Filipe & Cristina M. M. Almeida 2007 Chemical Composition of Green Tea (Camellia sinensis) Infusions Commercialized in Portugal Springer Science 62:139–144 [2] Availability of aluminium from tea and coffee 1997 Mario Muller á Manfred Anke á Heike Illing-Gunther Springer 205:170 [3] Kabata- Pendias A. – Biogeochemia pierwiastków śladowych, Warszawa Wydawnictwo Naukowe PWN, 1999.

[4] www.eyeliner.pl

173

Metodyka badań Celem oznaczenie zawartości glinu w naparach różnych parzenia.

przeprowadzonych rodzajów Glin w badań zielonych uzyskanych było herbat dostępnych na polskim rynku oraz wpływu dodatków (cukru, miodu, cytryny) na proces naparach oznaczono metodą wykorzystując jego zdolność do tworzenia barwnych kompleksów z eriochromocyjaniną.

Intensywność powstałego zabarwienia była proporcjonalna do spektrofotometryczną stężenia badanego pierwiastka w powstałym naparze.

Wyniki Największe zawartości glinu znajdowały się w herbatach: Lipton Clear Green Tea oraz Green Tea natural Tesco. Znaczne ilości glinu zaobserwowano dodatkiem cukru w przypadku herbaty firmy W pozostałych herbatach zawartość glinu wahała się od 0,06 mg/l (Twinnings Green Tea & Orange) do 0,26 mg/l (tab. 1).

Flosana.