ДОСТЪП ДО ДИГИТАЛИЗИРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ Чрез

Download Report

Transcript ДОСТЪП ДО ДИГИТАЛИЗИРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ Чрез

ПОЛИТИКИ НА НАЦИОНАЛНАТА БИБЛИОТЕКА ЗА ДИГИТАЛИЗИРАНЕ НА КНИЖОВНОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Доц. д-р Цветанка Панчева Марина Василева

ОБЩИ ДАННИ ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В НАЦИОНАЛНАТА БИБЛИОТЕКА

   Общ брой дигитализирани заглавия документи – около 3 000; Общ обем на дигитализираните документи – над 270 000 файла; Дигитализирани видове документи:  Славянски ръкописи и старопечатни книги – 225   Други ръкописи и старопечатни книги – ориенталски, арменски, гръцки и др. – 285 Архивни документи, кореспонденция, снимки и портрети от колекциите на Българския исторически архив – над 2 200   Графични и картографски издания – около 120 Български продължаващи издания – 125 заглавия вестници и списания за периода 1844 – 1942 г.

ДОСТЪП ДО ДИГИТАЛИЗИРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ

Чрез Интернет страницата на Националната библиотека www.nationallibrary.bg

ДОСТЪП ДО ДИГИТАЛИЗИРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ

 Дигитална библиотека 

Безплатен достъп до пълното съдържание на документите от всички дигитални колекции на Националната библиотека

 Електронен каталог COBISS/OPAC 

На този етап безплатен достъп до пълното съдържание на документите само за колекциите “Български старопечатни книги” и “Албуми и художествени каталози”

ДИГИТАЛНА БИБЛИОТЕКА

ЕЛЕКТРОНЕН КАТАЛОГ COBISS/OPAC

ДОСТЪП ДО ДИГИТАЛИЗИРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ

Чрез портала на Европейската библиотека (The European Library) агрегатор на националните библиотеки в Европа за Европеана www.theeuropeanlibrary.org

ДОСТЪП ДО ДИГИТАЛИЗИРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ

Чрез Европеана

ДОСТЪП ДО ДИГИТАЛИЗИРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ

Чрез портали по различни проекти Визуален архив на югоизточна Европа (VASE) – изображения с метаданни на английски език от България, Сърбия, Босна и Херцоговина, Австрия.

включва приблизително 2 500 снимкови

УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКИТЕ ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЯ

Инициативи на Министерство на културата    Участие в срещи на националните експерти по дигитализация за формулиране на приоритети и за дългосрочно планиране на дигитализацията на културното и историческото наследство на България, за участието на страната ни в Европеана, финансиране, софтуерни решения, обучение и др.; Изработени са предложения за политиките за дигитализация в Националната стратегия за развитие на културатата - СЕКТОР „ЛИТЕРАТУРА. КНИЖОВНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО. БИБЛИОТЕКИ. ЧЕТЕНЕ. КНИГОИЗДАВАНЕ”; Изработена е Национална стратегия и програма за опазване на книжовното културно наследство в българските библиотеки и осигуряване на достъп до него от Българската библиотечно информационна асоциация (ББИА).

УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКИТЕ ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЯ

o Конференции по дигитализация, инициирани от евродепутата г-н Емил Стоянов 1. НЕОБХОДИМИ СТЪПКИ ЗА ИНТЕГРИРАНЕ НА БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКОТО НАЧИНАНИЕ “ЕВРОПЕАНА” - ПЛОВДИВ, 23 - 24.04.2010

2. БЪЛГАРСКОТО СЪДЪРЖАНИЕ В „ЕВРОПЕАНА” - ПЛОВДИВ, 1-2.10.2010

3. БЪЛГАРСКИЯТ ПРОЧИТ НА ДОКЛАДИТЕ “НОВИЯТ РЕНЕСАНС” НА КОМИТЕТА НА МЪДРЕЦИТЕ И “СТРАТЕГИЧЕСКИЯТ ПЛАН ЗА ЕВРОПЕАНА 2011- 2015” - БРЮКСЕЛ, 29.03.2011

4. ЕВРОПЕАНА И БЪЛГАРСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ - ПЛОВДИВ, 3-4.04.2012

o Национални срещи и семинари с участието на библиотеки, музеи и архиви, държавни, неправителствени организации и бизнеса

ПОЗИТИВИ ДО МОМЕНТА

      Изработени са анализи и информации за проблемите на дигитализацията в Националната библиотека и в някои големи библиотеки в страната; Формулирани са предложения в национални стратегии и програми; Изнесени са десетки доклади и презентации. Проблемите са поставени в редица печатни и електронни публикации; Проведени са много дискусии и са обменени добри практики; Подготвени са и са разпространени Меморандуми за необходимостта от национална политика в областта на дигитализацията на културно историческото наследство и участието на България в Европеана; Проведена е среща с г-н Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС и с г-жа Румяна Бъчварова, началник на политическия кабинет на министър-председателя за бъдещи действия по дигитализация на културното наследство.

КАКВО ОЧАКВАМЕ?

 Създаване на големи обеми от дигитално съдържание с цел разпространение, популяризиране и достъп до обектите на писменото движимо културно наследство;   Създаване на условия за трайно архивиране на дигиталните обекти; Подкрепа за участието на българските дигитални библиотеки в Европеана, Световната дигитална библиотека и в други дигитални библиотеки;    Създаване на центрове за дигитализация и на национално координационно звено, което да поеме ролята на национален агрегатор на данни за Европеана и да съдейства за изпълнение на количествените показатели за представяне на България в Европеана; Създаване на портал Българска дигитална библиотека; Организиране на експозиции от оригинали и дигитални изложби за страната и чужбина, включително и изложби, които комбинират паметници от различни европейски страни.

И най-голямото ни очакване е държавата да изпълнява своите ангажименти, свързани с координирането, финансирането и друго ресурсно осигуряване на процесите на дигитализация на културното наследство .

БЛАГОДАРИМ ЗА ВНИМАНИЕТО!

 За контакти:  [email protected]

[email protected]