Соціальний захист працюючих на виробництві

Download Report

Transcript Соціальний захист працюючих на виробництві

Соціальний захист працюючих на виробництві

Чотири базових моделі побудови системи страхування від нещасних випадків на виробництві

Бісмарка Беверіджа Приватно корпоративна Голандська Німеччина Австрія Люксембург Франція Італія Росія Англія Ірландія Бельгія Португалія Фінляндія Норвегія Нідерланди

1. Модель Бісмарка. Сформувалася у 1884 році з прийняттям нового соціального законодавства канцлером Німеччини Отто фон Бісмарком.

В цій системі страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від імені держави покладено на страхові товариства 2. Модель Беверіджа. Сформувалася за ініціативою лорда Ульяма Генри Беверіджа у 1942 році.

В цій системі функції страховика покладено на державні органи. Вони забезпечують виплату матеріальної допомоги. Поряд з цим роботодавці повинні застрахуватися у приватних страхових компаніях і потерпілий, в разі наявності вини роботодавця може звернутися до суду і отримати додаткову компенсацію.

3. Приватно-корпоративна модель. В ній паралельно діють страхові товариства та приватні страхові компанії.

4. Голандська модель. Забезпечує один рівень захисту від нещасного випадку, не залежно від того, виник він на виробництві або в побуті. Він забезпечує страхування на випадок інвалідності в рамках медичного страхування.

Страхові товариства Німеччини

• • • •

Німеччині налічується 108 незалежних одне від одного товариств та страхових кас. У 26 з них об’єднано найманих працівників промислових підприємств та торгівлі У 9 – сільськогосподарських працівників.

Муніципальні товариства страхування та 53 страхові каси забезпечують відшкодування шкоди державним службовцям, школярам, вчителям тощо.

Країна № п/п

1 Великобританія 2 Франція 3 Німеччина 4 Росія 5 Україна

Розмір страхового тарифу на страхування від нещасного випадку від фонду оплати праці

0,05% - 10 % 0,1 % - 9% 0,8 % - 8,0 % 0,2 % - 8,5 % 0,86 % - 13,8 %

Закон України “Про загальнообов’язкове державне cоціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” Введений в дію з 1 квітня 2001 року.

Створений Фонд соціального страхування від нещасних статуту випадків України – некомерційна самоврядована організація, що діє на підставі За час дії цього Закону за його кошти погашено заборгованість перед шахтарями, що накопичилась до створення цього Фонду.

Стаття 1. Завдання страхування від нещасного випадку

Завданнями страхування від нещасного випадку є: проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаним умовами праці; відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків або професійних захворювань; відшкодування шкоди, пов’язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов’язків, надання їм соціальних послуг у зв’язку з ушкодженням здоров’я, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.

1) Впровадження профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів.

Витрати у відсотках від загальної суми надходжень на:

1) Реалізацію профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих та небезпечних виробничих факторів 1-3%.

2) Відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві.

2) Реабілітацію: - медичну - 2-3%, соціальну - 0,9-1,0%, професійну - 1,0-1,2%.

3) Відшкодування шкоди потерпілим на виробництві.

3) Виплати: - щомісячні - 60-62%; - одноразові - 18-20%.

Профілактичні заходи Завдання Фонду полягають у:

Обліку, аналізу та оцінці ризиків виникнення нещасних випадків та професійних захворювань на рівні галузі, регіонів та держави та визначенні пріоритетних профілактичних заходів для зниження їх рівня.

• • • • •

Наданні консультацій страхувальникам.

Допомозі страхувальникам у створенні ними та реалізації системи управління охороною праці.

Навчанні і підвищенні кваліфікації відповідних спеціалістів з питань охорони праці.

Розробленні, виданні, розповсюдженні нормативних актів, журналів, спеціальної літератури.

Фінансуванні наукових досліджень, пов’язаних із вивченням проблем, що виникають у зв’язку з впровадженням новітніх технологій, які впливають на

стан здоров’я працюючих.

Витрати Фонду на окремі види медичної та соціальної реабілітації потерпілих на виробництві

40000,0 35000,0 30000,0 25000,0 на вироби медичного, медикаментозного призначення та лікарські засоби на придбання протезно ортопедичних виробів 20000,0 15000,0 10000,0 5000,0 на лікування потерпілих в санаторно-курортних закладах на лікування потерпілих в лікувально профілактичних закладах 0,0 2004 рік 2005 рік Бюджет 2006 року

Стаття 6. Суб'єкти та об'єкти страхування від нещасного випадку

• • • • •

Суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик.

Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування (далі - працівник).

Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи.

Страховик - Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних.

Об'єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров'я та працездатність.

Обов'язковому страхуванню від нещасного (контракту) випадку підлягають особи: які працюють на умовах трудового договору учні та студенти навчальних закладів залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах особи, які утримуються у виправних, лікувально-трудових, закладах інших договорами.

та залучаються підприємствах за виховно-трудових до трудової діяльності на виробництві цих установ або на спеціальними

"

Стаття 11. Добровільне страхування від нещасного випадку

Добровільно від нещасного випадку можуть застрахуватися: 1) особи, які забезпечують себе роботою самостійно займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства, якщо вони не є найманими працівниками; 2) громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності";

Правління Фонду (обирається на 6 років, Голова правління - на 2роки від кожної з трьох сторін.) Представники держави (15 осіб) Представники профспілок (15 осіб) Представники роботодавців (15 осіб )

Підготовка: страхових тарифів, річного бюджету.

Затвердження: статуту, програм діяльності Фонду, нормативно-правових актів Фонду

Виконавча дирекція Фонду Управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (26) Відділення в районах та містах обласного значення.

( 436?) Рішення правління Фонду, які мають нормативний характер і стосуються прав та обов'язків страхувальників і застрахованих осіб, підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому для реєстрації нормативно-правових актів органів виконавчої влади.

Страхові виплати Фонду Допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності Одноразова допомога в разі смерті потерпілого

Щомісячна грошова суму в разі часткової чи повної втрати працездатності Пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання

Організація поховання померлого, відшкодування вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов; Організація цілеспрямованого та ефективного лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально профілактичних закладах або на договірній основі в інших лікувально профілактичних закладах з метою якнайшвидшого відновлення здоров'я застрахованого;

забезпечення необхідними лікарськими засобами, протезами, ортопедичними, коригуючи ми виробами, окулярами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування, зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів). забезпечення згідно з медичним висновком домашнього догляду за потерпілим, допомоги у веденні домашнього господарства (або компенсувати йому відповідні витрати), сприяння наданню потерпілому, який проживає в гуртожитку, ізольованого житла; Усі види соціальних послуг та виплат, передбачені цією статтею, надаються застрахованому та особам, які перебувають на його утриманні, незалежно від того, перебуває на обліку підприємство, на якому стався страховий випадок, у Фонді соціального страхування від нещасних випадків чи ні.

1 600 000

Динаміка і темпи зростання кількості потерпілих на виробництві (членів їх сімей) та суми страхових виплат, які виплачені Фондом по Україні за 2001-2005 рр 1 417 841,2

1 400 000 1 200 000

944 193,2

1 000 000

725 130,7

800 000 600 000 400 000

300 114 273 806 272 245,1

200 000

308 923 1 116 829,3 315 970 317 924

0 2001 рік 2002 рік 2003рік 2004 рік 2005 рік Кількість потерпілих (членів їх сімей), осіб Сума страхових виплат, тис.грн.

Стаття 44. Обов'язки застрахованого

Застрахований зобов'язаний: 1) знати та виконувати вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці, що стосуються застрахованого, а також додержуватися зобов'язань щодо охорони праці, передбачених колективним договором (угодою, трудовим договором, контрактом) та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства; 2) у разі настання нещасного випадку або професійного захворювання: а) лікуватися в лікувально-профілактичних закладах або у медичних працівників, з якими Фонд соціального страхування від нещасних випадків уклав угоди на медичне обслуговування; б) додержувати правил поведінки та режиму лікування, визначених лікарями, які його лікують; в) не ухилятися від професійної реабілітації та виконання вказівок, спрямованих на якнайшвидше повернення його до трудової діяльності; г) своєчасно повідомляти робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків про обставини, що призводять до зміни розміру матеріального забезпечення, складу соціальних послуг та порядку їх надання (зміни стану непрацездатності, складу сім'ї, звільнення з роботи, працевлаштування, виїзд за межі держави тощо).

Стаття 244-10. Органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Від імені Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та їх заступники, керівники районних та міських відділень виконавчої дирекції Фонду.

Стаття 47. Порядок визначення класу професійного ризику

Визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Розмір страхового внеску підприємства залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого належить підприємство за видом економічної діяльності. У разі якщо страхувальник провадить свою діяльність за декількома видами економічної діяльності, віднесення підприємства до класу професійного ризику виробництва здійснюється за основним видом його економічної діяльності. У разі зміни виду економічної діяльності підприємства Фонд соціального страхування від нещасних випадків відповідно змінює належність цього підприємства до класу професійного ризику виробництва. Зміна класу професійного ризику здійснюється один раз на рік за результатами роботи страхувальника за минулий календарний рік. Новий клас професійного ризику встановлюється з початку поточного року. У разі систематичного порушення нормативно-правових актів з охорони праці, внаслідок чого підвищується ризик настання нещасних випадків і професійних захворювань, а також у разі не проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до законодавства, підприємство у будь-який час за рішенням відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків може бути віднесено на основі відповідного подання страхового експерта, який обслуговує це підприємство, до іншого, вищого класу професійного ризику виробництва. Такий захід може мати і зворотну дію з початку фінансового року, зокрема, у разі проведення атестації та затвердження заходів щодо покращення умов праці"

Стаття 27. Державний нагляд у сфері страхування від нещасного випадку

Державний нагляд у сфері страхування від нещасного випадку здійснюють спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади. Метою нагляду є контроль за додержанням страхувальниками та Фондом соціального страхування від нещасних випадків законодавства про страхування від нещасного випадку. Якщо Фондом соціального страхування від нещасних випадків прийнято рішення з порушенням законодавства про страхування від нещасного випадку або страхувальник не виконує вимог цього законодавства, органи державного нагляду вказують на допущені порушення та встановлюють строк для їх усунення. Якщо у строк, установлений органами державного нагляду, Фонд соціального страхування від нещасних випадків або страхувальник не усуне порушення, органи державного нагляду скасовують незаконне рішення з наступним відшкодуванням збитків за рахунок Фонду або страхувальника.

Государственные контроль за деятельностью Фонда

Министерство труда и социальной политики Госгорпромнадзор Главное КРУ Контроль за выполнением обязательств по возмещению ущерба потерпевшим Контроль за проведением профилактической работы по предупреждению возникновения травм Контроль за целевым использование средств Утверждение план графика проверок Фонда План-график проверок Фонда (один раз в год) План-график проверок Фонда (один раз в год) План-график проверок Фонда (один раз в год) Фонд

Осуществление государственного контроля в Автономной Республике Крым и областях возложено на соответствующие территориальные органы

Надзорный совет Фонда (избирается на 6 лет, Председатель надзорного совета - на 1год от каждой из трех сторон) Представители государства (5 лиц) Представители профсоюзов (5 лиц) Представители работодателей (5 лиц )  Проверяет деятельность Фонда  Заслушивает отчеты правления и исполнительной дирекции  Фонда  Устанавливает сроки для устранения выявленных нарушений  В случае необходимости созывает правление Фонда

Бюджет Фонда на 2007 год № п/п 1

1 2 3 3.1

3.2

3.3

Показатели 2

I. Доходи

Оборотные кассовые средства для финансирования страховых выплат, социальных услуг текущего месяца Резерв

Поступления

Страховые взносы работодателей Добровольные взносы Другие поступления, не противоречащие закону

Всего доход:

Сумма средств (тис. грн.)

93 062,6 0,0

2 852 922,0

2 847 900,0 77,6 4 944,4 2 945 984,6

Удельный вес (%)

3,2 0,0 96,8 96,7 0,0 0,2 100,0

1 2 3 Профилактика несчастных случаев и профессиональных заболеваний 63 337,1 Медицинская, профессиональная и социальная реабилитация потерпевших на производстве Возмещение ущерба, нанесенного здоровью работника вследствие повреждения его здоровья или смерти 155 240,5 2 412 926,3 2,1 5,3 81,9 4 Расходы по перечислению средств через банковские учреждения и почту 21 680,7 0,7 5 Судовые затраты и исполнительный сбор 147,5 0,0

6 Затраты на обеспечение деятельности по обслуживанию потерпевших 7 Затраты на проведение мероприятий согласно задач страхования со страхователями 2 612,4 1 898,3 8 Затраты, связанные с координацией страховой деятельности 4 451,0 9 Текущие затраты исполнительной дирекции Фонда и его рабочих органов 9.1

Обеспечение текущей деятельности правления Фонда 10 Капитальные затраты исполнительной дирекции Фонда и его рабочих органов

Всего затрат:

216 982,6 104,4 45 952,1 2 925 228,5 0,1 0,1 0,2 7,4 0,0 1,6 99,3