File - Natalja Lunina

Download Report

Transcript File - Natalja Lunina

Natalja Lunina Stom 3 2011

Diplopia

 Kahelinägemine  Füsioloogiline diploopia – loomulik kaheli- ehk topeltnägemine, kui vaateväljas on mitu eset. Kui jälgida üht eset, tekib teisest esemest topeltkujutis, kuid tavaliselt ei panda seda tähele, seda ignoreeritakse.

Patoloogiline diplopia - silma liigutuse häire, mis avaldub kindla eseme topelt-nägemises  Kujutised võivad olla ümberasustatud kas horisontaalselt, vertikaalselt või diagonaalselt (nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt)

Klassifikatsioon

 Binocular  Monocular  Ajutine  Tahtlik

Binocular

 Kahe silmade omavahelise suhe nihkumise tõttu (rikkub optiliste teljede paralleelsus)  Sellisel juhul ühe silma fovea on suunatud objekti poole, teise silma fovea aga mujale, siis tekib kahelinägemine  Kui panna ühe silma kinni, diplopia kaob

Fovea (Tsentraallohk)

ülesanne- terav tsentraalne nägemine

Monocular

 Tekib harva  Üks objekt annab kaks kujutist ühes silmas  Kui panna teise silma kinni, diplopia ei kao

Ajutine

 Võib olla põhjustatud alkoholimürgistusest või peavigastusest, näiteks põrutusest. Kui ajutise kahelinägemine ei kao kiiresti, tuleks minna silmaarsti juurde.

 Samuti võib tekkida kõrvaltoimena pärast antiepileptilisi narkootikumeid nagu fenütoiini ja zonisamiidi kasutamist.  Ajutist diploopiat võib põhjustada ka väsimus ja / või pinges silma lihased .Kui koos diploopiaga ilmuvad sümptomid nagu väsimus ja äge või krooniline valu, peab patsient pöörduda arsti poole.

Tahtlik

 Mõned inimesed suudavad teadlikult lahti haakida oma silmi, mis põhjustab kahelinägemist. Need inimesed ei pea nende kahelinägemist ohtlikuks või kahjulikuks, ning võib isegi kaaluda seda nauditavamaks.

Põhjused

 Silmamuna asendit kontrollivate okulomotoorsete lihaste häired või neid innerveerivate kraniaalsete närvide (n. oculomotorius, n. trochlearis, n. abducens)häired.

-Lokaalse anesteesia t üsistus -Trauma -Sclerosis multiplex -Botulism -Ajukasvaja -Sinusiit -Abstsess -Graves ’i haigus (autoimmuunne haigus, mille puhul on tugevalt väljendunud hüpertüreoidism) -Orbitaalne m üosiit (lihaste põletik)

Blow-out murd

Silmapõhjamurd 

Trauma mehhanism

-Kui silma piirkonda tabab otsene tugev löök, rõhub see silmakoopale , mis puruneb tavaliselt kõige nõrgemast kohast.

Orbita põhja murd

-Orbita ja põsekoopa vaheline õhuke luusein murdub põsekoopa poole. Kliiniliselt muutub orbita maht ja silm on surutud allapoole.

Orbita mediaalne murd

-Polüpoosses ninas võib mediaalsein olla õhuke või üldse puududa. Sel juhul tekib mediaalne blow-out murd , mida on kliiniliselt ja röntgenoloogiliselt raskem diagnoosida kui orbita põhja murdu.

Bruising around the eye is a common symptom of a blowout fracture.

Kliiniline diagnoos

-3-4 päeva jooksul võib tuse hoida silma õigel kohal. Alles pärast seda ilmneb kahekordne nägemine.

-Raske on teha vahet blow-out murru ja põsenukimurru vahel. Kindlamad märgid orbita põhja murrust on turse ja verevalum silmapiirkonnas, subjunktionaalne vere kogunemine, kahekordne nägemine (eriti üles vaadates) ja pupillitaseme langus.

-Orbita põhjas kulgeb infraorbitaalnärv ja seetõttu kuluvad sümptomite hulka ka põsenukininatiiva ja ülahuule tundlikkuse puudumine.

RÖNTGENUURINGUD

 Näopiirkonna murdude röntgenülesvõtted  Orbitatomograafia või ka KT

RAVI

-Murru peab paigaldama hiljemalt kahe, võimalusel ühe nädala mõõdumisel traumast.

-Tähtis on taastada patsiendi normaalne (ühekordne) nägemine,kuid ei tohi unustada ka kosmeetilist poolt.Kui silm on kaotanud nägemisvõime, tuleb taastada tundlikkus ja parandada kosmeetilist defekti.

MEETODID

 Orbita põhja võib toetada põsekoopa kaudu tampooni või ballooni abil.

 Kaasajal paigaldatakse murd üha sagedamini silma kontrolli all, tõstes luukillud õigetele kohtadele. Vajadusel võib toetada silma põhja tehismaterjali või patsiendi luu- või kõhresiirdega.

PROGNOOS

 Tundlikkuse taastumiseks võib kuluda üle poole aasta.

 Kerge kahekordne nägemine kaob enamasti aasta jooksul, tõenäoliselt tänu teise või mõlema silma kompensatsioonivõimele.

Tüsistused

Silmakoopa mahu muutuse tagajärjel võib silm sisse vajuda, võimalik on kahelinägemine.

-Kui blow out - murdu ei ravita õigeaegselt, võib tulemuseks olla pupilli taseme langus ja m. rectus inferiori töö puudulikkus.

-Fissuralis superiori sündroomi esineb väga harva. Sel juhul on kahjustunud n.abducens, n.frontalis, n.trochlearis, n.lacrimalis ja n.oculomotorius.

-Harva esineb n.opticuse vigastusi ja pimedaksjäämist.