mentalna higijena u porodici

Download Report

Transcript mentalna higijena u porodici

ГЕНЕТИЧКА УСЛОВЉЕНОСТ ЧОВЕКОВОГ ПОНАШАЊА

   Особине понашања човека развијају се интеракцијом ГЕНА и ФАКТОРА СПОЉАШЊЕ СРЕДИНЕ.

ГЕНИ не контролшу директно понашање ,већ преко својих продуката, ХОРМОНА,ЕНЗИМА И НЕУРОТРАНСМИТЕРА.

ФАКТОРИ СРЕДИНЕ СУ:родитељи ,ужа и шира породица,образовно-васпитне установе , вршњаци,литература коју чита,филмове које гледа,интернет,социјално-економски положај државе итд.

Особине понашања не испољавају се одмах након рођења ,ваћ се развијају и стичу током живота ,а читав тај процес означен је као РАЗВОЈ ЛИЧНОСТИ.

ЛИЧНОСТ је јединствен,комплексан и непоновљив психички склоп особона ,које одређују карактеристично понашање индивидуе .

У те особине спадају:мотиви,ставови,вредности,емоције,намере циљеви,комплекси,начин решавања проблема на које наилази у животу...

Карактеристике ментално здраве личности могу се анализирати различитим особинама као што су:

СПОСОБНОСТИ и то: - интелектуалне -чулне(мирисне,слушне,оптичке) -психомоторне ТЕМПЕРАМЕНТ је начин емоционалног реаговања на одређену драж,и може бити:сангвиничан, колеричан,флегматичан и меланхоличан).

КАРАКТЕР је морална страна личности и може бити: чврст и слаб, добар и лош.

ДЕВИЈАНТНО ПОНАШАЊЕ је оно које одступа од нормалног

ФАКТОРИ СПОЉАШЊЕ СРЕДИНЕ

          

M ENTALNA HIGIJENA U PORODICI

• L JUBAV RODITELJА PREMA DECI JE USLOV ZA RAZVITAK DRUGIH SOCIJALNIH OSOBINA , KAO ŠTO SU : RAZUMEVANJE , SAOSEĆANJE , LJUBAZNOST , POŠTOVANJE DRUGIH LJUDI , PRAVEDNOST I DR .

• N EOPHODNO JE POTREBNO DA DETE U PORODICI STEKNE OSEĆAJ SIGURNOSTI I ZAŠTIĆENOSTI , DA OSETI DA JE VOLJENO I DA SE O NJEMU BRINE , JER ĆE TAKO USPOSTAVITI PRAVILAN ODNOS PREMA SEBI , DRUGIM LJUDIMA I OKOLINI UOPŠTE , A SAMIM TIM ĆE IZBEĆI OSEĆAJ STRAHA I MALODUŠNOSTI , AGRESIVNOST , POVUČENOST U SEBE , NEPRIJATELJSKI STAV PREMA OKOLINI ITD .

            

MENTALNA HIGIJENA U PORODICI

• U PORODICI DETE UPOZNAJE ODNOSE MEĐU LJUDIMA, RAZVIJA SVOJE EMOCIJE. AKO RASTE U PORODICI U KOJOJ POSTOJI MEĐUSOBNO POVERENJE I LJUBAV, DRUGARSKI ODNOS IZMEĐU RODITELJA, RODITELJA I DECE, NAJVEROVATNIJE ĆE SE U TAKVIM PORODICAMA DETE RAZVITI U LIČNOST POZITIVNIH OSOBINA, NEZAVISNO I SIGURNO U SEBE.

• NAPROTIV, ČESTI SUKOBI I RAZMIRICE U PORODICI, PREVELIKA STROGOST, NEPOKAZIVANJE LJUBAVI PREMA DETETU, MEĐUSOBNO NEPOVERENJE IZAZIVAJU POVUČENOST, NESIGURNOST, AGRESIVNOST I KOD DETETA RAZVIJAJU SKLONOST KA NEUROTIČNOSTI.

• NI PRETERANA BRIGA NI PRETERANO MAŽENJE NE DELUJU POZITIVNO

               

M ENTALNA HIGIJENA U PORODICI

• N AJČEŠĆA I NAJTEŽA GREŠKA U VASPITANJU DECE JE POPUSTLJIVO VASPITANJE .

• R AZMAŽENA DECA POSTAJU SAMOVOLJNA , NESAMOSTALNA , SEBIČNA , PREOSETLJIVA , NEDRUŽELJUBIVA , IZBEGAVAJU DUŽNOSTI I UVEK TRAŽE KO ĆE UMESTO NJIH DA IH OBAVI .

• T AKVA DECA MOGU DA PATE I OD RAZNIH NEUROZA , NPR . NOĆNOG STRAHA , NOĆNOG MOKRENJA U KREVET , GRICKANJA NOKTIJU , MUCANJA I SL .

• S TROGO ILI AUTORITATIVNO VASPITANJE PRIMENJUJU RODITELJI KOJI ŽELE BRZO I BEZ RAZMIŠLJANJA DA POSTIGNU POSLUŠNOST , DETETU SE PREBACUJE NJEGOVE MANE I GREŠKE , VIČE SE NA DETE I NADZIRE SVAKI NJEGOV ČIN . G RUBO VASPITANA DECA I SAMA POSTAJU GRUBA , NELJUBAZNA , BEZOBRAZNA I OKRUTNA .

                  •M

ENTALNA HIGIJENA U PORODICI

• D A BI DETE POSTALO SAMOSTALNO MORA MU SE OMOGUĆITI DA SAMOSTALNO OBAVLJA SVE ONE DUŽNOSTI KOJE , U SKLADU SA UZRASTOM , MOŽE SAMO DA OBAVLJA . U Z TO , DETE JE POTREBNO HRABRITI I ULIVATI POVERENJE U NJEGOVE SPOSOBNOSTI . P O POTREBI , TREBA MU I POMOĆI , ALI NIKAD NE TREBA DETETOVE DUŽNOSTI U CELINI PREUZETI NA SEBE .

• P OSLEDNJIH DECENIJA DEŠAVAJU SE ZNAČAJNE PROMENE U PORODICI . J EDNA OD NJIH JE PRELAZAK SA VELIKE PATRIJARHALNE , VIŠEGENERACIJSKE NA MALU DVOGENERACIJSKU PORODICU ( RODITELJI I DECA ). O VE PROMENE IMAJU ZA POSLEDICU GUBITAK VIŠE MODELA IDENTIFIKACIJE DETETA .

• B UDUĆI DA SU U NAJVEĆEM BROJU SLUČAJEVA NAJČEŠĆE OBA RODITELJA ZAPOSLENA , DETE VELIKI DEO VASPITANJE I OBRAZOVANJE STIČE U PREDŠKOLSKOJ INSTITUCIJI ILI OD NEKIH OSOBA KOJE GA ČUVAJU .

• U LOGA OCA U ODGAJANJU DETETA JE DANAS MNOGO VIŠE PRISUTNA U PORODIČNOJ SREDINI .

            

MENTALNA HIGIJENA U ŠKOLSKOJ SREDINI

• JEDAN OD NAJZNAČAJNIJIH DOGAĐAJA U ŽIVOTU SVAKOG DETETA JE POLAZAK U ŠKOLU. ON MOŽE DA PROĐE BEZBOLNO ALI MOŽE I DA DOVEDE DO KRIZNE SITUACIJE ČIJI JE REZULTAT NIZ NEPRAVILNIH OBLIKA PONAŠANJA.

• KADA DETE ULAZI U ŠKOLU OSNOVNO JE OBEZBEDITI STABILNE OSLONCE ZA NJEGOV PRAVILAN PSIHOFIZIČKI I SOCIJALNI RAZVOJ I USPEŠNO PRILAGOĐAVNJE .

• ŠKOLA JE NOVA ZAJEDNICA KOJOJ DETE TREBA DA SE PRILAGODI, DA PROMENI SVOJ DOTADAŠNJI NAČIN I ŽIVOTA, DA SAZNA NEŠTO NOVO, DA SE SOCIJALIZUJE OFORMI KAO LIČNOST KOJA ĆE KASNIJE ISPUNJAVATI

                 

MENTALNA HIGIJENA U ŠKOLSKOJ SREDINI

• ZA OVO DOBA JE KARKATERISTIČNO PREBACIVANJE PROCESA IDENTIFIKACIJE SA RODITELJA NA UČITELJA. UČITELJ MORA DA POSEDUJE SRDAČNU OBJEKTIVNOSTI I JEDNAKU ZAINTRESOVANOST ZA SVE UČENIKE, DETE NESME DA DOŽIVLJAVA NEJEDNAK TRETMAN U ODNOSU NA OSTALU DECU, DA BUDE ZAPOSTAVLJENO I PODCENJENO.

• VEĆINA RODITELJA IMA POZITIVAN ODNOS PREMA LIČNOSTI UČITELJA, DOK MANJI DEO NJIH, UČITELJA DOŽIVLJAVA KAO RIVALA I TAKO ODMAŽU DETETU U PRILAGOĐAVANJU NA USLOVE ŠKOLSKE SREDINE.

• MOGUĆI SU PROPRATNI SIMPTOMI LOŠEG PRILAGOĐAVANJA DETETA NA ŠKOLSKU SREDINU KAO STO SU POREMEĆAJ SNA, UMOR, GUBITAK APETITA, AGRESIVNOST, mucanje, neurotske reakcije i dr

             

MENTALNA HIGIJENA U ŠKOLSKOJ SREDINI

• ADOLESCENTNO DOBA NOSI SA SOBOM STALNO BORBU MLADE INDIVIDUE ZA SVOJ IDENTITET I MESTO U PORODICI, DRUŠTVENOJ, SOCIJALNOJ I KULTURNOJ SREDINI.

• GLAVNI CILJ ADOLESCENATA JE STICANJE PREDSTAVE O SAMOM SEBI, UZ POJAVU I KONTROLU SEKSUALNOG NAGONA.

• ULOGA RODITELJA JE U OVOM PERIODU RAZVOJA LIČNOSTI VEOMA VAŽNA, KAO I ULOGA PROFESORA. ONI TREBA DA PRUŽE MAKSIMALNO STRPLJENJE I RAZUMEVANJE, UZ UVAŽAVANJE MIŠLJENJA ADOLESCENTA, NJEGOVIH TEŽNJI, ŽELJA, MOTIVA. METODE KAŽNJAVANJA, OMALOVAŽAVANJA, POREĐENJA ILI FAVORIZOVANJA NISU

           

MENTALNA HIGIJENA U ŠKOLSKOJ SREDINI

• TOKOM OVOG PERIODA ODRASTANJA, NEOPODNO JE PREUSMERAVATI ENERGIJU KA STVARANJU POZITIVNIH SOCIJALNIH NAVIKA (NPR.SPORTSKE AKTIVNOSTI) KOJE PODSTIČU DRUŽELJUBIVOST,SAMODISCIPLINU, TAKMIČARSKI DUH I DR.

• BITNO JE DA ADOLECCENT U OKVIRU DRUŠTVENO PRIHVATLJIVIH I MORALNO-ETIČKIH NORMI ODREDI SVOJ SISTEM VREDNOSTI U KOME ĆE SE DOBRO OSEĆATI, GDE ĆE IMATI SAMOPOŠTOVANJE I DOBRU KOMUNIKACIJU SA PORODICOM I DRUGIM DRUŠTVENIM GRUPAMA.

• ODSTUPANJE U PONAŠANJU (DELIKVENCIJA)

MENTALNA HIGIJENA U

ŠKOLSKOJ SREDINI

 • MENTALNO-HIGIJENSKI RAD TREBA USMERITI NA  RANOM I BLAGOVREMENM OTKRIVANJU MLADIH  KOJI POKAZUJU NEADEKVATNO PONAŠANJE I  MENTALNE POREMEĆAJE, NA PROUČAVANJU I  UNAPREĐENJU ODNOSA NASTAVNIKA I UČENIKA,  NASTAVNIKA I UČENIČKIH RODITELJA, KAO I  ULOGU RODITELJA U ORGANIZOVANJU I REALIZACIJI  ŠKOLSKOG VASPITANJA I OBRAZOVANJA.