Презентація до уроку з теми

Download Report

Transcript Презентація до уроку з теми

Тема: “Поглиблення і
систематизація найважливіших
відомостей з лексикології”
Мета: Поглибити і систематизувати знання учнів з лексики;
розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, узагальнювати;
виховувати повагу до слова та бажання робити своє мовлення образним,
багатим, змістовним.
Тип уроку: закріплення знань, умінь, навичок. Урок - практикум.
Обладнання: таблиці, карта міста “Лексика”, словники, дерево
мудрості.
Хід уроку
Мотивація
-Людина, яка багато знає, - це освічена
людина. Людина, яка знає, де шукати
відповіді на запитання, що повсякчас
виникають, - це мудра людина.
Пояснити зміст цих прислів‘їв.
- Як називаються слова, які мають кілька значень?
- А як називаються слова, які мають одне лексичне значення?
- Прочитати текст із тлумачного словника.
Мудрість – це:
- Розподільний диктант. Подані слова записати в дві колонки. До
першої – неологізми, до другої – застарілі слова.
Урядник, калькулятор, уста, комп'ютер, перст,
холодильник, пістоль, телевізор, жупан, космонавт,
інфляція, соха, приватизація, очіпок, інтерв'ю.
Поясніть схему:
Зупинка біля супермаркета Запозичених слів.
Щоб зайти в супермаркет Запозичених слів, у пригоді стане
ось така таблиця:
На початку
слова а, е, і
Наявний збіг
голосних
Перофільтр
Присутній ф
Немає
Випадного е
Наявний збіг
приголосних
Використовуючи словник іншомовних
слів, знайти лексичне значення таких
слів: вальс, романс, болеро.
Прослухати музичні твори:
вальс, романс, болеро,
визначити лексичне значення цих
слів.
У місті три проспекти: Омонімічний, Синонімічний і
Антонімічний.
- На Омонімічному проспекті цікаво.
А ви гралися коли-небудь у слова? А знаєтє, що і слова граються між
собою? Так, так, вони перегукуються, міняються місцями і ніби
хизуються: “Ось які ми схожі!” Така гра слів називається каламбуром.
Веснонька пильно чита кожен лист,
Й от на берізці прокинувся лист,
Щезли в проваллі завії і бурі,
Вийшли на сонце ведмедики бурі,
Щезли обличчя похмурі й пісні;
Ллються над світом щасливі пісні…,
Друже, ти теж ані хвильки не гай,
Це ж бо й тобі усміхається гай!
Завдання
-
Випишіть словосполучення з омонімами.
Складіть власні жартівливі віршики з омонімами. Наприклад,
віз(іменник), віз( дієслово).
Фізхвилинка
Гімнастика для очей
- Приблизно 6 разів за 5 секунд міцно зажмурити очі,
потім блимати 1-2 хвилини (для покращення
кровообігу).
- Держачи палець на відстані 30 см від носа,
переводити погляд з вибраної точки на горизонті на
свій палець 10-12 разів (знімає втому).
- По черзі закривайте то ліве, то праве око (зміцнює
м‘язи, які відповідають за синхронність).
- Закрити очі і обертати ними вгору-вниз, направоналіво (розробка всіх м‘язів).
- Дивитись прямо перед собою, скосивши очі до носа,
як роблять діти, показуючи дурника. Повторити 6-8
разів (підвищує працездатність під час роботи з
близькими предметами).
Щоб помилуватися Синонімічним і Антонімічним
проспектами, треба прочитати
казку на російській мові, перекласти її на
українську мову і виписати антоніми, а до них
підібрати синоніми.
Завдання
- Для чого в мові використовуються синоніми і
антоніми?
- Які риси характеру виховує у вас ця казка?
(Робити людям добро, бути чуйним).
Красота и Уродство
На солнечной поляне живет Красавица-Краса. У нее
много- много цветов. Какие есть в мире цветы - все растут
у нее в цветнике. Когда тихие сумерки опускаются на
землю и все живое ложится спать, Краса идет к людям.
Заходит в дом, подходит к спящему человеку, кладет в
головах цветок. Если человек спит чутко, он слышит
приход Красы, просыпается, берет цветок, любуется им и
дарит потом его людям. И этот человек уже счастлив.
Но если человек спит так, что не слышит ни завывания
ветра, ни грохота грома, он никогда не увидит подарка
Красы. Потому что следом за красавицей Красой идет от
дома к дому, от человека к человеку Уродство. Это
отвратительное существо. В его злых глазах ненависть,
презрение к людям. Оно живет где-то в смердящем болоте.
Кто не ощутил Красы, не проснулся, не взял цветки, не
залюбовался ими - оно к тому и заходит. Берет цветок,
пожирает, словно ястреб птенца, который выпал из гнезда.
И сон человека, к которому пришло Уродство, делается
тяжелым и тревожным. Снятся ему голые ветви деревьев
в высохшем поле… Ему и людям дарить нечего, и сам
обворован.
- Робота в парах.
Записані слова об'єднайте в пари.
Любов, жорстокість, доброта, зневіра,
ненависть, надія, щирість, гідність,
байдужість, справедливість, нечесність,
несправедливість, лукавство,
упідкореність, благородство, милосердя,
чесність, підлість.
Учні одержали Кодекс цінностей і перевірили з своїми записами.
- Які позитивні якості ви вважаєте необхідними людині?
Кодекс цінностей
Абсолютні вічні цінності та їх антиподи
Добро
Зло
Совість
Віра
Надія
Любов
Доброта
Чесність
Справедливість
Щирість
Гідність
Милосердя
Прощення
Досконалість
Краса
Свобода
Нетерпимість до зла
Великодушність
Оберігання життя
Мудрість
Благородство
Правда
Нігілізм
Зневіра
Ненависть
Жорстокість
Нечесність
Несправедливість
Лукавство
Упідкореність
Байдужість
Злопам‘ятність
Недосконалість
Потворність
Неволя
Пасивність
Бездушність
Вбивство
Безглуздя
Підлість
Омонімічний проспект привів нас до технікуму Професійних
слів.
Що таке професіоналізми?
Завдання
Доповніть ланцюжки професійних слів:
Іменник, підмет, крапка…
Дріб, мінус, додавання…
Пробірка, вуглець, кисень…
Корінь, вакуоль, клітини…
Омонімічним проспектом ми опинилися біля озера Власне
українських слів.
Завдання
Прочитати текст мовчки, знайти власне українські слова, назвати їх.
Зверніть увагу на лексику, якою письменник змальовує стан природи
і настрій людей.
Вранці випливло сонечко на
погідне небо оглянути, що
зробила ніч із землею. Вітер
стих, і чистий свіжий сніг
сріблом сяяв під блакитним
наметом неба. Земля наче
вбралася на Різдво у білу
сорочку.
Скоро
розвиднілось.
Яким
пішов до сусіда прохати коней.
Він мав їхати шукати Василька.
Олена намоглася їхати з ним.
Весело рипіли сани по снігу,
весело бігли коні, хоч дорога
була трохи забита. Та невесело
було на серці в Якима та в
Олени.
(За М. Коцюбинським)
- Вулицею Багатозначних слів ми підійшли до майданчика Діалектизмів.
- Виписати з повісті М. Коцюбинського “Тіні забутих предків” діалектизми.
Скласти усну розповідь на лінгвістичну тему за таблицею “Лексика”.
Лексикологія. Фразеологія
За лексичним значенням слова поділяються на
1.
Однозначні (мають одне
лексичне значення)
Багатозначні (мають кілька
лексичних значень)
З прямим значенням
З переносним
значенням
2.
Групи
слів
Звучання
Значення
Приклади
омоніми
однакове
різне
ласка (тварина)
ласка (почуття)
синоніми
різне
однакове чи
близьке
честь, шана
антоніми
різне
протилежне
говорити, мовчати
3. Фразеологізм - неподільне стійке словосполучення,
яке можна замінити одним словом.
Фразеологізми
за походженням (етимологією) поділяються на
Сталі вислови з усної
народної творчості,
побутової мови:
байдики бити; вовкисіроманці; гав
ловити; на городі
бузина, а в Києві
дядько
Сталі вислови з
професійної мови:
Чорним по білому,
грати першу
скрипку.
Вислови видатних
людей:
“Чий хліб і праця, того
і земля”
Л.Українка
Висновок.
Для чого вивчається
лексика?
•Збагачується словниковий запас,
антоніми підсилюють виразність і
чіткість думки;
•Дають змогу виразно висловлювати
думку;
•Сприяє розвитку мови, логічного
мислення;
•Для протиставлення;
•Для передачі глибоких думок і почуттів.
Кожна людина починається з дитинства, з перших рожевих
снів на зорі, зітканих теплими маминими долонями, з гілки
яблуні, що стукала у вікно, будячи до нового дня, із стежки до
отчого дому, до рідного краю.
Криниця при дорозі край села
І журавель, похилений над нею…
Куди б мене дорога не вела,
Думки мої із рідною землею,
Бо тут мій дім, і тут моя земля,
Бо тут священні предківські могили…
Душа моя не прожила б і дня
Без тих країв, які мене зростили…
- Кількома реченнями опишіть те, що бачите і чуєте
серцем кожного дня на рідній землі.
Підведення підсумку уроку
На будівництві працювали робітники. Одного
запитали, що він робить.
“Вожу важку тачку з камінням”,- сказав він.
Другий: “Заробляю на шматок хліба”.
Третій: “Будую храм”.
Бажаю і вам будувати свій храм!
Молодці !!!
Домашнє завдання
Підготувати повідомлення: