Zobacz prezentację specjalności - Wydział Nauk Ekonomicznych i

Download Report

Transcript Zobacz prezentację specjalności - Wydział Nauk Ekonomicznych i

Misja Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Prowadzimy działalność naukowo-badawczą oraz kształcimy bazując na najnowszych osiągnięciach teorii i rozwiązaniach praktycznych, uwzględniając potrzeby zarówno regionalnej, jak i globalnej gospodarki, wychowując studentów na ludzi społecznie odpowiedzialnych, otwartych, o szerokich horyzontach.

Więcej: http://www.econ.umk.pl/15,misja-i-wartosci.html

Ekonomia

Koncepcja kształcenia na kierunku ekonomia

Studia II stopnia na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w UMK w Toruniu na kierunku ekonomia kończą się tytułem zawodowym magistra. Obejmują cztery semestry zajęć dydaktycznych, co odpowiada 120 punktom ECTS.

Celem kształcenia na tym kierunku jest przekazanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych dla wykonywania zawodu ekonomisty.

Kierunek studiów umiejscowiony jest w obszarze nauk społecznych a kształcenie odbywa się według profilu ogólnoakademickiego.

Ekonomia

Koncepcja kształcenia na kierunku ekonomia

Najważniejsze efekty kształcenia na kierunku ekonomia wynikające z zakresu

wiedzy

to: rozumienie i identyfikacja procesów ekonomicznych oraz istniejących relacji między naukami ekonomicznymi a innymi obszarami nauk społecznych; - posiadanie występujących w nich instytucjach na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym; znajomość i zrozumienie metod i narzędzi właściwych dla nauk ekonomicznych, pogłębionej wiedzy o strukturach społeczno-ekonomicznych i które pozwalają opisywać struktury i instytucje społeczno ekonomiczne, a zaawansowanych także procesy i relacje służące wyjaśnianiu i interpretacji badań ekonomicznych; - korzystanie z wiedzy o normach i moralnych i etycznych w zakresie regułach prawnych, organizacyjnych, instytucjach; - posiadanie odpowiednio zdarzeń o charakterze społeczno-ekonomicznym zachodzących w podmiotach gospodarczych, gospodarce narodowej i wszelkich jej pogłębionej wiedzy o teoriach opisujących struktury społeczno-ekonomiczne oraz o rozwoju tych teorii.

Ekonomia

Koncepcja kształcenia na kierunku ekonomia

Efekty kształcenia w zakresie

umiejętności

w procesie edukacji studentów ekonomii to: - krytyczne analizowanie złożonych zjawisk ekonomiczno-społecznych oraz związków zachodzących między nimi; - posiadanie umiejętności selekcji niezbędnych informacji pochodzących z różnorodnych źródeł do przeprowadzenia analizy złożonych procesów ekonomicznych oraz umiejętność prawidłowego wyciągania wniosków; ich znajomość metod prognozowania procesów i zjawisk gospodarczych z wykorzystaniem właściwych narzędzi dla nauk ekonomicznych; samodzielne identyfikowanie problemów badawczych i zawodowych oraz poszukiwanie rozwiązań, przewidywanie konsekwencji zastosowanych koncepcji w oparciu o różne nurty teorii ekonomii i polityki gospodarczej; - posiadanie umiejętności przygotowania pracy magisterskiej w zakresie ekonomii, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych źródeł oraz metod badawczych niezbędnych do rozwiązania określonego problemu; znajomość języka angielskiego na poziomie B 2+ (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) oraz posiadanie umiejętności wystąpień ustnych w języku angielskim.

Ekonomia

Koncepcja kształcenia na kierunku ekonomia

Absolwent WNEiZ UMK w Toruniu w zakresie kompetencji społecznych posiada następujące cechy: - rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz konieczność stałego podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych; - posiada umiejętność współdziałania i pracowania w większej lub mniejszej grupie, przyjmując różne zadania do wykonania, wykazując komunikatywność, sumienność i wytrwałość; - jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy własnej i osób z otoczenia zawodowego, a także właściwie postępuje w stanach zagrożenia; - potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy, spełnia warunki społecznej odpowiedzialności biznesu oraz etyki zawodowej i życiowej.

Ekonomia

Koncepcja kształcenia na kierunku ekonomia

Absolwent kierunku ekonomia Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu posiada przygotowanie do: - podjęcia studiów III stopnia; - podjęcia pracy w podmiotach gospodarczych w instytucjach różnych szczebli w gospodarce narodowej i jednostkach samorządu terytorialnego; - pracy w instytutach badawczych z zakresu ekonomii, jednostkach resortowych, w konsultingu ekonomicznym i doradztwie; - prowadzenia własnej działalności gospodarczej, konsultingowej i doradczej.

Ekonomia

Studia stacjonarne II stopnia Uchwała Rady Wydziału z dnia 20.06.2012 r. (z późn. zmianami) Program kształcenia – ekonomia Przedmioty wspólne dla wszystkich specjalności - treści podstawowe i kierunkowe Nazwa przedmiotu

Moduł kształcenia - Business English Moduł kształcenia - zajęcia ogólnouczelniane lub prowadzone na innym kierunku studiów BHP Wnioskowanie statystyczne w ekonomii Makroekonomia Prawo gospodarcze Ekonometria i prognozowanie procesów gospodarczych Ekonomia menedżerska Historia myśli ekonomicznej Seminarium magisterskie Ekonomia matematyczna Gospodarowanie kapitałem ludzkim Rynek kapitałowy i finansowy Ekonomia międzynarodowa

Forma zaliczenia Egzamin Zaliczenie Zaliczenie Egzamin Egzamin Zaliczenie Egzamin Egzamin Egzamin Zaliczenie Zaliczenie Egzamin Egzamin Egzamin Razem godzin Wykład Ćwiczenia

0 30 45 0 15 30 30 15 15 30 0 15 15 30 30 0 0 15 30 0 15 15 0 105 15 15 0 30

Razem ECTS

2,0 4,0 0 5,0 8,0 4,0 5,0 5,0 5,0 20,0 4,0 5,0 5,0 8,0

Więcej: http://www.econ.umk.pl/251,plany-studiow.html

Ekonomia Specjalność Ekonomia sektora publicznego powstała w 2008 r. z myślą o kształceniu kadr dla szeroko rozumianej gospodarki publicznej.

Zajęcia na specjalności Ekonomia sektora publicznego prowadzą – co wpływa na jej specyfikę i atrakcyjność – pracownicy czterech katedr, tj.: Katedry Ekonomii, Katedry Integracji Europejskiej i Studiów Regionalnych, Katedry Rachunkowości oraz Katedry Zarządzania Finansami.

Opiekunem specjalności jest dr hab. Mirosław Bochenek, prof. UMK.

Przedmiotami prowadzonymi na specjalności Ekonomia sektora publicznego są: Nazwa przedmiotu

Dialog społeczny Ekonomia regionalna i ekonomika środowiska naturalnego Ekonomiczna analiza gospodarki publicznej Ekonomika bezpieczeństwa narodowego Ekonomika zdrowia i ubezpieczenia społeczne Finanse państwa i polityka budżetowa w Polsce Prawo administracyjne Projekty UE: programowanie, finansowanie, wdrażanie, monitorowanie Rachunkowość budżetowa Samorząd terytorialny

Prowadzący

Dr Ewa Zysnarska Prof. dr hab. Wojciech Kosiedowski Dr hab. Mirosław Bochenek, prof. UMK Dr Iwona Salejko-Szyszczak Dr hab. Jerzy Boehlke, prof. UMK Dr hab. Jerzy Boehlke, prof. UMK Dr hab. Bożena Kołosowska, prof. UMK Dr Zdzisław Markuszewski Dr hab. Jerzy Naworski Dr Mariusz Czupich Dr Maria Jankowska Dr Aranka Ignasiak-Szulc

Liczba godzin

30 15 30 30 30 30 30 30 30 15

Forma zaliczenia

zaliczenie egzamin

Punkty ECTS

3 3 egzamin egzamin zaliczenie 5 5 4 egzamin egzamin egzamin zaliczenie zaliczenie 3 2 5 5 5

Zespół wykładowców

Ekonomii sektora publicznego tworzą wybitni specjaliści, prowadzący nie tylko badania naukowe w swoich dziedzinach, ale również zajmujący sie doradztwem ekonomicznym.

Należą do towarzystw naukowych, stowarzyszeń zawodowych, różnych komisji i zespołów oraz utrzymują kontakty z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą oraz z praktykami gospodarczymi.

Dr hab. Mirosław Bochenek, prof. UMK

Pracuje w Katedrze Ekonomii. Wykłada takie przedmioty jak: podstawy makroekonomii, makroekonomia dla zaawansowanych, historia myśli ekonomicznej, historia ekonomii w Polsce, ekonomia nierynkowa, ekonomia sektora publicznego, ekonomiczna analiza gospodarki publicznej. Prowadzi również seminaria magisterskie oraz seminarium doktorskie.

Dr hab. Mirosław Bochenek, prof. UMK (c.d.)

Przedmiotem jego zainteresowań naukowych są: teoria ekonomii (koncepcja racjonalności gospodarowania, model homo oeconomicus, model pajęczyny, krzywa Phillipsa, cykl koniunkturalny, zawodność państwa i zawodność rynku), historia myśli ekonomicznej (rozwój ekonomii akademickiej w Polsce i w Europie, ekonomia matematyczna i ekonometria, prawo gorszego pieniądza, prawo Say’a, odkrycia wielokrotne), ekonomia nierynkowa (szara strefa, ekonomia sztuki, dyskryminacja kobiet w gospodarce), transformacja systemowa (społeczne koszty przemian systemowych w Polsce, systemy ekonomiczne) oraz globalizacja.

Jego dorobek obejmuje 5 książek własnych 63 artykuły naukowe oraz 13 innych publikacji. Uczestniczył w 41 konferencjach naukowych.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (Sekretarz Rady Naukowej oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału PTE w Toruniu), a

także Towarzystwa Naukowego w Toruniu (Skarbnik TNT oraz członek Zarządu, przewodniczący Wydziału VII Ekonomii i Biznesu ).

Dr hab. Jerzy Boehlke, prof. UMK

Jest kerownikiem Katedry Ekonomii oraz pełni funkcję prodziekana ds.

rozwoju i współpracy z zagranicą.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mikroekonomicznej, historii myśli ekonomicznej oraz polityce konkurencji w krajach Unii Europejskiej, a w szczególności ekonomicznej teorii firmy, teorii rynków, teorii zatrudnienia i nowej instytucjonalnej ekonomii.

Dr hab. Jerzy Boehlke, prof. UMK (c.d.)

Jest organizatorem konferencji z cyklu Ekonomia i Prawo oraz członkiem komitetu redakcyjnego kwartalnika „Ekonomia i Prawo”.

Prowadzi wykłady z mikroekonomii I, podstaw filozofii i metodologii nauk, regulacji gospodarki i polityki konkurencji, ekonomiki bezpieczeństwa narodowego, ekonomika zdrowia i ubezpieczeń społecznych, systemów opieki zdrowotnej w Europie, teorii przedsiębiorstwa, zarządzania klubem sportowym, uwarunkowań organizacyjno-ekonomicznych przekształceń ZOZ w spółki prawa handlowego, ekonomiki Wielkiej Brytani oraz seminaria doktorskie i magisterskie.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Polskiego

Towarzystwa Socjologicznego.

Dr Mariusz Czupich

Pracuje w Katedrze Integracji Europejskiej i Studiów Regionalnych. Prowadzi zajęcia z ekonomii regionalnej, finansów samorządu terytorialnego, gospodarki regionalnej, projektów i funduszy Unii Europejskiej, projektów UE, projektów UE : programowanie, finansowanie, wdrażanie, monitorowanie, współczesnych problemów organizacji i zarządzania, wykorzystania funduszy unijnych, wybranych problemów międzynarodowej integracji gospodarczej, podstawowych problemów zarządzania i organizacji, współczesnych problemów zarządzania i organizacji.

Dr Aranka Ignasiak-Szulc

Pracuje w Katedrze Integracji Europejskiej i Studiów Regionalnych.

• •

DOŚWIADCZENIE I UMIEJĘTNOŚCI wykształcenie ekonomiczne i prawnicze; współpraca z władzami samorządowymi - udział w przygotowaniu planów strategicznych jednostek terytorialnych (Strategia Rozwoju M. Torunia, Strategia Rozwoju Powiatu Aleksandrowskiego i in.) oraz programów i strategii sektorowych (strategia rozwoju turystyki i in.);

Dr Aranka Ignasiak-Szulc (c.d.)

• • • • • •

DOŚWIADCZENIE I UMIEJĘTNOŚCI (c.d.)

ekspertyzy i analizy na rzecz władz lokalnych i regionalnych, a także firm

doradczych; ocena wniosków o dofinansowanie ze środków UE (ministerialne listy eksperckie); przygotowywanie wniosków o dofinansowanie ze środków UE; koordynacja i zarządzanie projektami UE (współpraca z biznesem w zakresie inwestycji, polityki szkoleniowej, dofinansowania badań przemysłowych); pobyty studyjne w Parlamencie Europejskim i Reichstagu; prowadzenie wykładów i szkoleń w kraju i za granicą; sekretarz Centrum Badań Europy Środkowej i Wschodniej UMK.

Dr Maria Jankowska

Pracuje w Katedrze Rachunkowości. Jest również biegłym księgowym. Jej zainteresowania naukowe dotyczą głównie rachunkowości finansowej, podatkowej, auditingu oraz audytu wewnętrznego. Jest współautorką dwóch książek oraz autorka kilkunastu artykułów.

Dr hab. Bożena Kołosowska, prof. UMK

Pracuje w Katedrze Zarządzania Finansami. Wykłada finanse i bankowość, finanse organizacji turystycznych i sportowych, finanse przedsiębiorstw, systemy emerytalne, ubezpieczenia, ubezpieczenia w biznesie i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, ekonomikę zdrowia i ubezpieczenia społeczne.

Jej zainteresowania naukowe związane są z finansami przedsiębiorstw, strategiami finansowymi przedsiębiorstw, analizą finansową oraz ubezpieczeniami, a szczególną uwagę skupia na systemach emerytalnych w Polsce i na świecie oraz prowadzi seminaria doktorskie i magisterskie. .

Prof. dr hab. Wojciech Kosiedowski

Pełni funkcję kierownika Katedry Integracji Europejskiej i Studiów Regionalnych. Jest cenionym znawcą polityki gospodarczej i regionalnej oraz integracji państw i regionów Europy Środkowej i Wschodniej. Jest autorem 280 publikacji. Często wykłada za granicą i zasiada w radach redakcyjnych 9 periodyków naukowych. Uczestniczył w licznych konferencjach naukowych.

Działa jako ekspert w kraju i za granicą w zakresie strategicznego zarządzania rozwojem regionalnym.

W 2004 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Daugavpils (Łotwa).

Dr Zdzisław Markuszewski

Pracuje w Katedrze Ekonomii oraz pełni funkcję prodziekana ds. studentów.

Wykłada takie przedmioty, jak: finanse państwa i polityka budżetowa w Polsce, makroekonomia, podstawy makroekonomii, sportowy rynek pracy i współczesne problemy makroekonomiczne oraz prowadzi seminarium magisterskie. Zajmuje się transformacją systemową gospodarek, ekonomią sportu, polityką pieniężną i fiskalną oraz inflacją i procesami inflacyjnymi.

Dr hab. Jerzy Naworski

Pracuje w Katedrze Integracji Europejskiej i Studiów Regionalnych. Jest jednocześnie sędzią Sądu Okręgowego w Toruniu. Autor monografii na temat obowiązku zapłaty ceny w obrocie gospodarczym. Współautor komentarza do kodeksu spółek handlowych. Ponadto jest współautorem ponad stu obszernych artykułów dotyczących problematyki prawa cywilnego, materialnego i procesowego oraz prawa handlowego.

Dr Iwona Salejko-Szyszczak

Pracuje w Katedrze Ekonomii. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z ekonomiki bezpieczeństwa narodowego, ekonomii menedżerskiej oraz mikroekonomii.

Przedmiotem jej zainteresowań naukowych są konflikty w przedsiębiorstwach oraz przekształcenia własnościowe. Opublikowała 18 prac, uczestniczyła w 13 konferencjach naukowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (od 2010 r. – sekretarz Zarządu Oddziału PTE w Toruniu).

Dr Ewa Zysnarska

Pracuje w Katedrze Ekonomii. Wykłada dialog społeczny, komunikację w działalności gospodarczej, negocjacje w biznesie oraz modele gospodarcze we współczesnym świecie.

Jednocześnie pełni funkcje: (od 2002 r.) pełnomocnika Dziekana ds. akredytacji i członka Komisji Dydaktyczno Programowej WNEiZ oraz (od 2012 r.) pełnomocnika Dziekana ds. Krajowych Ram Kwalifikacji i członka Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Efektów Kształcenia.

Prowadzi badania w trzech obszarach: komunikacji społecznej, negocjacji biznesowych oraz ekologicznych aspektów rozwoju gospodarczego.

Dr Ewa Zysnarska (c.d.)

Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych oraz w projektach Unii Europejskiej, np.: - Projekt – Kompetentna kadra, profesjonalny urząd – atutem powiatu toruńskiego – TNOiK Toruń, wrzesień 2011 r., warsztaty z komunikacji wewnętrznej w organizacji; - Zarządzanie apteką – zarządzanie personelem oraz umiejętności interpersonalne - Warszawa listopad 2011 oraz październik 2013,- prowadzenie warsztatów z negocjacji; - Podyplomowe Studium Zarządzania Jednostkami Ochrony Zdrowia – Szkoła Zdrowia Publicznego – WNEiZ oraz TNOiK Toruń – warsztaty z negocjacji, seminarium podyplomowe; Studia podyplomowe w zakresie zarządzania jednostkami służby zdrowia „Kopernikańska akademia menedżera służby zdrowia” – komunikacja interpersonalna; Studia Podyplomowe w zakresie budowania kompetencji menedżerskich leaderów biznesu – negocjacje w biznesie.

Sylwetka absolwenta specjalności Ekonomia sektora publicznego.

Absolwent tej specjalności posiada wszechstronną i poszerzoną wiedzę z zakresu ekonomii, a szczególnie roli państwa w gospodarce. Absolwent będzie rozumiał istniejące zależności i proporcje między sektorem publicznym i prywatnym, znaczenia komplementarności obu sektorów, metod zwiększania skuteczności państwa w osiąganiu wyznaczonych zadań. Ponadto celem kształcenia na specjalności ekonomia sektora publicznego jest nabycie umiejętności rozgraniczenia analizy skutków różnych rodzajów polityki gospodarczej od sądów wartościujących związanych z oceną jej celowości.

Ponadto będzie posiadał umiejętności wykorzystywania zaawansowanych metod analitycznych do badania zjawisk i procesów gospodarczych oraz modelowania ich przebiegu w skali mikro- i makroekonomicznej w warunkach gospodarki otwartej na konkurencję międzynarodową, jak również zaawansowaną wiedzę z zakresu prawa administracyjnego, samorządu terytorialnego, społecznego oraz funduszy strukturalnych UE.

usług zdrowotnych i rynku farmakologicznego, polityki społecznej, systemów ubezpieczeń społecznych, dialogu

Sylwetka absolwenta specjalności Ekonomia sektora publicznego (c.d.)

Absolwent jest przygotowany do opracowywania publicznych programów w dziedzinie służby zdrowia, edukacji, obrony narodowej, ubezpieczeń społecznych i pomocy społecznej, oraz tworzenia systemów podatkowych, które powinny spełniać wymagania efektywności ekonomicznej i sprawiedliwości społecznej. Dzięki rozumieniu mechanizmów funkcjonowania programów operacyjnych, potrafi dotrzeć do informacji o możliwościach uzyskiwania wsparcia z funduszy unijnych oraz przygotować wniosek o udzielenie pomocy z funduszy unijnych. Absolwent potrafi również opracować projekty oraz świadczyć usługi doradcze związane z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem zasobów przez podmioty sektora prywatnego i publicznego – w kraju i za granicą.

Sylwetka absolwenta specjalności Ekonomia sektora publicznego (c.d.)

Absolwent specjalności ekonomia sektora publicznego jest wyposażony w wiedzę o charakterze na tyle uniwersalnym, iż może podjąć samodzielną działalność gospodarczą lub być zatrudnionym w zawodzie ekonomisty w każdym sektorze i dziale gospodarki w kraju i za granicą, a także w instytucjach ponadnarodowych. Absolwent potrafi wykorzystać wiedzę do samodzielnego rozwiązywania problemów, organizowania zespołów pracowniczych i kierowania nimi, a zatem będzie przygotowany do pełnienia funkcji kierowniczych w administracji na szczeblu rządowym i samorządowym. Z uwagi na umiejętność prowadzenia badań naukowych, jest również przygotowany do ewentualnego podjęcia dalszej edukacji w ramach studiów doktoranckich.

Potencjalnymi miejscami pracy

absolwentów specjalności Ekonomia sektora publicznego

m.in. urzędy administracji państwowej i samorządowej, tzn.: urzędy gmin, urzędy miast, starostwa powiatowe, urzędy wojewódzkie, urzędy marszałkowskie, urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów, ministerstwa resortowe (Ministerstwo Zdrowia, Obrony Narodowej itd.) oraz podległe im jednostki (szpitale, oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, jednostki wojskowe, zakłady penitencjarne itp.), a nawet Komisja Europejska w Brukseli oraz Parlament Europejski w Strasburgu.

W 2014 r. studenci specjalności Ekonomia sektora publicznego utworzyli Koło Naukowe Ekonomii Sektora Publicznego . Jego celem – zgodnie ze statutem – jest rozwijanie zainteresowań naukowych studentów. Cel ten jest rozwijany poprzez pogłębianie wiedzy jego członków, nawiązywanie współpracy z innymi ośrodkami akademickimi, sprzyjanie swobodnej wymianie poglądów naukowych, organizację konferencji i spotkań naukowych, popularyzację wiedzy oraz podejmowanie współpracy z jednostkami sektora publicznego.

Funkcję prezesa Koła pełni Joanna Wysocka.

Drodzy Studenci!

Mimo permanentnych zmian w gospodarce, sektorowi publicznemu, podobnie jak całemu państwu, nie grozi bankructwo. Co więcej, od zakończenie II wojny światowej, sektor publiczny odgrywa coraz większą rolę w życiu gospodarczym. W sektorze tym zapadają decyduje o alokacji zasobów będących w dyspozycji nie tylko sektora publicznego, ale również prywatnego. Bez udziału ekonomistów w procesie decyzyjnym zasoby te nie będą efektywnie wykorzystane. Dlatego też specjalność Ekonomia sektora publicznego jest specjalnością pasjonująca i perspektywiczną, dla ekonomistów z odpowiednim przygotowaniem zawodowym. Ponadto płace w tym sektorze są wyższe o kilkanaście procent niż w sektorze przedsiębiorstw. Wszystkich studentów, którym nie jest obojętna przyszłość gospodarki publicznej w Polsce, a tym samym dobro naszej Ojczyzny, zachęcam do wyboru tej specjalności. W imieniu całego zespołu Mirosław Bochenek