konspekt katechezy - wyjaśnienie ogniw

Download Report

Transcript konspekt katechezy - wyjaśnienie ogniw

KONSPEKT KATECHEZY
WYJAŚNIENIE OGNIW
KO N S P E K T
Temat:
TEMAT:
krótki tytuł zajęć np. : Z Chrystusem w
nowy rok szkolny
 temat streszcza lekcję,
 jest zrozumiały,
 jest atrakcyjny dla uczniów

1. CELE OPERACYJNE:

obecnie podaje się wszystkie cele w formie operacyjnej:
◦ co uczeń wie, potrafi, rozumie? – np. uzasadnia
znaczenie wiary w życiu człowieka; opisuje proces
formowania się ksiąg biblijnych, dokonuje analizy
przyczyn reformacji, itp.
◦ jaką postawę uczeń przyjmuje? –np. ukazuje
motywy naśladowania św. brata Alberta; wykazuje
wrażliwość wobec cierpienia;
◦ czego uczeń pragnie, co chce, co ceni? – np.
chce wziąć udział w nabożeństwie drogi krzyżowej;
pragnie „być dobrym, jak chleb”; chce modlić się
podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.
2. SŁOWA KLUCZOWE:
najważniejsze słowa, użyte w katechezie
np. : Eucharystia, pierwsze piątki
miesiąca, itp.
 nie może ich być więcej niż 3-4.

3. UWAGI METODYCZNE:
a) pomoce dydaktyczne:
- wymieniamy wszystkie rzeczy niezbędne
do przeprowadzenia katechezy np.:
kolorowe ilustracje, ukazujące świat przyrody,
piłeczka do tenisa, fragmenty z Pisma Świętego
(Mk 2, 1-4)
b) metody:
- metody pracy w poszczególnych częściach
katechezy np.: podróż w wyobraźni,
pogadanka, burza mózgów, wykład,
ćwiczenie plastyczne, elementy synektyki
3. UWAGI METODYCZNE:
Metoda nauczania to celowo i systematycznie stosowany
sposób pracy nauczyciela z uczniami, który umożliwia
uczniom opanowanie wiedzy wraz z umiejętnością
posługiwania się nią w praktyce, jak również rozwijanie
zdolności i zainteresowań poznawczych uczniów.
Dobór metod nauczania zależy od:
 wieku uczniów;
 treści nauczania;
 celów i zadań pracy dydaktyczno-wychowawczej;
 organizacji i środków, których zamierza użyć nauczyciel.
Każda z metod nauczania zawiera dwa elementy:
 przygotowanie materiału nauczania,
 praca z uczniami.
3. UWAGI METODYCZNE:
c) literatura i środki audiowizualne
- podajemy wszystkie dokumenty Kościoła,
lektury, strony internetowe, z których
przygotowaliśmy katechezę np.:
◦ Pismo Święte
◦ Katechizm Kościoła Katolickiego
◦ http://wolontariat-krakow.pl/
4. PLAN KATECHEZY:
WSTĘP
• Modlitwa pieśnią: Pan jest Pasterzem...
• Ćwiczenie: Siewca
• - czas ok. 10 min.
ROZWINIĘCIE
• ćwiczenia, w których rozwijamy temat zajęć np.:
• Ćwiczenie: Dom na skale
• Pogadanka: Wytrwać w wierze
• - czas ok. 25 min.
ZAKOŃCZENIE
• Ćwiczenie: sms
• Zadanie domowe
• - czas ok. 10 min.
5. PRZEBIEG KATECHEZY
(garść informacji):
dokładne omówienie poszczególnych ćwiczeń, w taki
sposób, by osoba, która weźmie konspekt a nie widziała
katechezy umiała przeprowadzić z niego katechezę
najczęściej używa się formy bezosobowej np.: w
tej części proponuje się; warto przeprowadzić
ćwiczenie ......; lub: katechezę rozpoczynamy.
zachowujemy podział na 3 części, który wystąpił
wcześniej w planie katechezy.
5. PRZEBIEG KATECHEZY
(przykład):
A. Wstęp
Katechezę rozpoczynamy wspólnym śpiewem
pieśni: Pan jest Pasterzem. Następnie
przechodzimy do ćwiczenia Siewca, które
wprowadza w temat lekcji. Uczniowie
wybierają…
5. PRZEBIEG KATECHEZY
(przykład):
B. Rozwinięcie
Głównym elementem tej części będzie
ćwiczenie Dar Boży. Katecheta wybiera z klasy
2 uczniów, których zadaniem będzie
poprowadzenie audycji radiowej Zadaniem
uczniów jest ułożenie pytań, które będą
zadawali rozmówcom (przedstawicielom
grup), na podstawie materiałów pomocniczych
– B oraz ankiet Komu wierzę?
5. PRZEBIEG KATECHEZY
(przykład):
C. Zakończenie
Podsumowanie katechezy stanowi .......
Uczniowie wpisują do zeszytu….
Jako zadanie domowe proponuje się….
6. MATERIAŁY
POMOCNICZE:

czyli załączniki wszystkich materiałów
zastosowanych w katechezie np.
fragmenty biblijne, teksty z KKK,
krzyżówki, pytania do gier
dydaktycznych.
Konspekt katechezy
Dziękujemy za uwagę
