Predmetno označivanje i pretraživanje u online katalogu KGZ

Download Report

Transcript Predmetno označivanje i pretraživanje u online katalogu KGZ

Predmetno pretraživanje u web katalogu KGZ: upute

Predmetno pretraživanje započinjemo kada želimo doći do građe koja govori o nekome sadržaju, odnosno predmetu ili temi našeg interesa npr. književno stvaralaštvo Thomasa Manna, zaštita voda od onećišćenja u Hrvatskoj i tome slično.

U web katalogu KGZ-a “predmetna odrednica“ i “klasifikacijska oznaka“ elementi su bibliografskog zapisa kojima su sadržajno opisani dokumenti. Pomoću njih u mnoštvu opisanih dokumenata koji se nalaze u Katalogu pronalazimo one koji su najrelevantniji za traženu temu.

Upute pokazuju kako se predmetno pretražuje u Katalogu pomoću pristupnice “predmetna odrednica”.

Što je predmetna odrednica?

Predmetna odrednica je riječ ili više riječi, koje kontroliranim jezikom, daju sažeti iskaz o sadržaju odnosno predmetu dokumenta . Sažimanje iskaza o sadržaju nekog dokumenta vrši se korištenjem pojmovnih oznaka odnosno pojmova različitog opsega i/ili sadržaja od onih najopćenitijih (npr. obrazovanje, umjetnici) do najužih, odnosno individualnih pojmova (npr. Ivan Meštrović, Kolo <časopis>), koji pripadaju različitim pojmovnim kategorijama.

i Najčešća kategorija pojmova/predmetnih oznaka koje se koriste u predmetnim odrednicama u Katalogu su opći pojmovi , zatim geografsko/etnografski pojmovi - predmetne oznake , pa predmetne oznake za osobna imena, korporativne autore i stvarne naslove, kao vremenske predmetne oznake i predmetne oznake za oblik dokumenta .

To znači da u pristupnicu “predmetna odrednica” možemo upisivati pojmove koji obuhvaćaju nazive različitih prirodnih i društvenih pojava i procesa, nazive znanosti i znanstvenih disciplina, jezika, pojedinih nacionalnih književnosti, grana umjetnosti, nazive različitih pokreta, škola i grupa (Frankfurtska škola, Crvene brigade), nazive povijesnih događaja (Francuska revolucija, Urota Zrinsko Frankopanska), nazive ratova i bitaka (Drugi svjetski rat, Sisačka bitka).

Kao “predmetnu odrednicu” možemo upisati i imena osoba, međunarodnih organizacija, udruga, vjerskih zajednica, vojski, država, naroda, gradova, mora, naslove pojednih umjetničkih ili znanstvenih djela, nazive televizijskih emisija, filmova, časopisa, vremenskih razdoblja i tome sl.

P redmetno pretraživanje u Katalogu započinjemo na početnoj stranici gdje u padajućem izborniku treba odabrati “predmetnu odrednicu”.

U polje “predmetna odrednica” upisujemo jedan našem tematskom upitu.

V eć nakon što se upišu prva tri slova ili više pojmova koji odgovaraju (upisujemo npr. pojam nogomet) K atalog će, zahvaljujući ugrađenom alatu automatskog dopunjavanja riječi, ponuditi popis predmetnih odrednica.

Kada se odabere predmetna odrednica abecedni popis svih “nogomet” Katalog će prikazati: predmetnih odrednica koje započinju s navedenim pojmom, popis dokumenta koji su u katalogu vezani uz ove predmetne odrednice, i na lijevoj strani Kataloga fasete koje omogućuju sužavanje pretraživanja u izlistanom skupu dokumenata po kategorijama autor, predmet, građa, godina, itd .

Kada se u “Predmetnom preglednom zapisu” klikne na odabranu predmetnu odrednicu Katalog otvara popis dokumenata čiji sadržaj odgovara predmetu koji je iskazan tom odrednicom.

Ukoliko pretraživanje započnete pojmom koji nije usvojen Katalog će ponuditi predmetnu odrednicu koja se koristi.

U polju Pregledni zapis klikom na plavu ikonu povećala , otvaraju se uputnice kojima možete proširiti pretraživanje novim pojmovima.

Uputince u Katalogu omogućuju povezivanje riječi kojima se započinje predmetno pretraživanje sa kontroliranim pojmovima koji se koriste u Katalogu. Uputnice nude i proširivanje pretraživanja novim pojmovima koji su sadržajno vezani uz traženu temu.

Važno je podsjetiti da se uputnice izrađuju samo za one pojmove one odnose između pojmova predmetno označeni.

koji se nalaze u sadržajima dokumenata koje knjižnica ima u svojim fondovima i koji su i

Drugi način da se započne predmetno pretraživanje također se nalazi na početnoj stranici Kataloga . Na plavoj traci treba kliknuti na polje “Pregledavanje” i upisati traženi pojam ..

Katalog će izlistati abecedni popis predmetnih odrednica i pripadajuće uputnice kojima se može proširiti pretraživanje novim predmetnim odrednicama.

Kada je tematski upit složeniji i sastoji se od više pojmova, efikasnost predmetnog pretraživanja povećava se izborom, odnosno redosljedom upisivanja pojmova.

Npr. ukoliko je tema “financiranje političkih stranaka u Hrvatskoj” tada upit sadrži tri pojma: “političke stranke”, “financiranje” i “Hrvatska”.

koji je u tematskom upitu najspecifičniji Kako bi lakše došli do traženih dokumenata potrebno je u tražilicu upisati prvo onaj pojam u ovom slučaju to su političke stranke.

Ako upit započnete sa pojmom Hrvatska dobiti ćete veliki broj predmetnih odrednica, i treba ti će puno više vremena za pronalaženje odgovarajućih dokumenta. Također, uz pojam financiranje u Katalogu se može naći vezan i bilo koji drugi pojam osim visokog školstva npr. kultura, visoko školstvo, televizija.

Temu je moguće upisati i vlastitim riječima (npr. „financiranje političkih stranaka u Hrvatskoj“). Katalog navedeni upit neće prepoznati kao „predmetnu odrednicu“, ali će prema riječima iz upita u elementima bibliografskih zapisa pronaći dokumente, i u faseti „predmet“ ponuditi usvojene predmetne odrednice.

Prilikom predmetnog pretraživanja valja imati na umu da svi dokumenti koji se nalaze u Katalogu ne sadrže u svojim bibliografskim zapisima predmetne odrednice.

Stoga iako odabir pristupnice „predmetna odrednica“ povećava preciznost pretraživanja, on isto tako može rezultirati i pronalaženjem nedovoljnog broja dokumenata, ili pak ne pronalaženjem niti jednog dokumenta .

U tim slučajevima dokumente koji će zadovoljiti tematski upit treba potražiti upisivanjem traženih pojmova u pristupnicu “katalog”.

samostalno ili uz pomoć knjižničara.

To će rezultirati odazivom većeg broja dokumenata među kojima treba napraviti odgovarajući izbor Želimo Vam puno uspjeha u predmetnom pretraživanju!