Evropské sportovní prostředí

Download Report

Transcript Evropské sportovní prostředí

Evropské sportovní prostředí

SPORT a EU

Sportovní organizace Evropské struktury ve sportu Sportovní politika EU Dopady vnitřního trhu na sport Ostatní aktivity EU s dopadem na sport Dotační programy EU

Sportovní organizace

Právní subjekty - národní legislativa evropské právo TJ/SK, regionální, krajské články, republikový svaz, národní střešní organizace, evropské federace, evropská střešní sdružení, evropské instituce

Evropské struktury ve sportu

Evropské sportovní federace

 koordinují rozvoj svého sportovního odvětví v rámci Evropy  hájí zájmy svého sportovního odvětví v evropském sportovním prostředí   pořádají soutěže na úrovni Evropy organizují vlastní marketing

+ Zájmové (oborové) sportovní federace

Evropské instituce a střešní sdružení

1. Celá Evropa – 47 států 

CDDS

(Comité Directoire pour le Développement du Sport) Řídící výbor Rady Evropy pro sport zrušen od r.2007, spolu se sportovním fondem RE, nahrazen EPAS 

EPAS

(Enlarged Partial Agreement on Sport) http://www.coe.int/t/DG4/EPAS/

EPAS

(Enlarged Partial Agreement on Sport) http://www.coe.int/t/DG4/EPAS/

od 2007 jediná instituce na úrovni Rady Evropy pro sport členství dobrovolné, spojené s úhradou příspěvku na činnost řada zemí není členy, nebo mají jen statut pozorovatele (včetně ČR) Nejvýznamnější akce - Evropské konference ministrů zodpovědných za sport (kontrola realizace usnesení) Politika obdobná jako v EU, ale v rámci všech 47 zemí Evropy - p zemí.

odpora sportu, zvýraznění jeho hodnot, ustanovení mezinárodních standardů, vytvoření rámce pro panevropskou platformu mezivládní sportovní spolupráce, pro vládní i nevládní struktury členských

EPAS patří k těm platformám, v nichž rozhodnutí učiní zástupci států (vysocí úředníci). Nestátní zástupci se zasedání EPAS zúčastňují jako poradci.

Evropská konference ministrů

zodpovědných za sport • • • • je připravována EPAS je nejvyšším exekutivním sportovně politickým grémiem Rady Evropy Účastníky jsou ministři zodpovědní za sport v jednotlivých členských zemích Rady Evropy Výstupem jsou smlouvy podle mezinárodního práva a závazek - zajištění jejich prosazení v členských zemích :  Antidopingová úmluva (1989)  Úmluva proti násilí a srážkám mezi diváky při sportovních akcích, zvláště při fotbalových utkáních (1985 )  Evropská charta sportu (1992)

ENGSO

(European Non-Governmental Sports Organisation) • Původní cíl - koordinovat zájmy západoevropských nestátních sportovních organizací • Od 1990 koordinační platforma pro specifické zájmy nestátních sportovních zastřešujících organizací evropského sportu, komunikace východ západ.

• Věnuje se zastupování zájmů členů a spolupodílí se na tvorbě politiky EU v oblasti sportu.

• Reprezentuje nestátní sportovní sféru při jednáních na půdě evropských institucí • Rozhodnutí činí představitelé nestátních sportovních zastřešujících organizací (NGO). • ČSTV je členem ENGSO, GS ČSTV J.Boháč je Vice-presidentem ENGSO (2009 -2013).

Některé z aktivit ENGSO : • Spoluúčast na tvorbě Bílé knihy sportu EU (2005-7) • Zahrnutí sportu do Lisabonské smlouvy (2007-9) • Vyjmutí loterního průmyslu z direktiv EU • Stanoviska pro Evropskou komisi v jednotlivých oblastech sportu • Mládežnická organizace - ENGSO Youth

EOC

http://www.eurolympic.org/

Cílem Evropského olympijského výboru je podpora olympijských myšlenek v Evropě :

• výchova mládeže prostřednictvím sportu, • podpora spolupráce mezi jednotlivými národními olympijskými výbory výzkumem, studiemi výměnou informací • rozvoj “olympijského programu solidarity” v Evropě ve spolupráci s mezinárodním olympijským výborem (IOC) .

• Organizace EYOF (2011 Liberec) • ČOV je členem EOC, má personální zastoupení v odborných komisích EOC (K.Neumannová, P.Hrubec, J.Zedníček)

Další evropská odborná sdružení

ISCA

– International Sport and Culture Association http://www.isca-web.org/english/ •

EWS

– European Women and Sport http://www.ews-online.org/en •

ESFAN

– European Sport For All Network http://www.esfan.net/ •

SportAccord (do 2009 GAISF)

odborných sdružení Mezinárodní zastřešující asociace všech mezinárodních http://www.sportaccord.com/en/

Sportovní politika EU

pouze 27 států Evropy

Evropská komise, Generální ředitelství pro vzdělávání a kulturu, odbor sportu: http://ec.europa.eu/sport/index_en.htm

V zakladatelských smlouvách z Paříže a Říma, v Aktu o jednotné Evropě nebo v usneseních z Maastrichtu nebyly stanoveny žádné kompetence EU pro oblast sportu. Mezník r.2000 Deklarace z Nice uznání sportu v EU.

obecné

Deklarace v obecné rovině uvádí, že je třeba vyvíjet následující činnosti: – Zajišťovat všem přístup ke sportovním aktivitám a zároveň s tím zdůrazňovat sociální a vzdělávací aspekty sportu i důležitost dobrovolných služeb ve sportu.

– Uznávat ústřední roli sportovních federací. Federace musejí realizovat celou řadu opatření v boji proti různým hrozbám jako je násilí a doping ve sportu.

– Zachovávání a podpora pravidel, jež propagují výchovu a pohybové aktivity mladých lidí.

– Ochrana vzdělávání a zdraví mladých vrcholových sportovců a sportovkyň.

– Pověření sportovních organizací k uplatňování opatření, jež se s patřičným ohledem na zákony členských států EU i celého Společenství snaží propagovat čestnost a solidaritu ve sportovních soutěžích. K nim patří i vytvoření vzájemně provázaných příjmů, plynoucích například z prodeje práv na televizní přenosy.

Postupné aktivity od r. 1985 vyústily v podepsána a ratifikována.

článek o sportu jako součást Evropské ústavy, která byla v podobě Lisabonské smlouvy v r. 2009 Čl 165 - EU uznává sport jako svébytnou společenskou sféru, které patří podpora a zájem EU, nemá však v oblasti sportu v zásadě žádné bezprostřední kompetence.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2010:083:0047:0200:CS:PDF

Začlenění sportu do přístupové smlouvy znamená mimo jiné vznik Rady ministrů sportu, (Sport Council) zřízení a pravidelnou činnost odborných komisí, finanční rozpočet pro oblast sportu od r. 2014.

Komunikace Evropské komise se sportovním prostředím

– Evropské sportovní forum Setkávání vládních a nevládních institucí http://ec.europa.eu/sport/library/doc484_en.htm#B21 – Strukturální dialog Nová platforma pravidelné diskuse vládních a nevládních stran ke směrování politiky EU ve sportu http://www.eutrio.be/pressrelease/eu-institutions-and-sports-sector-start-new-collaboration

Tři priority sportovní politiky EU

1.

Sport jako prostředek sociálního začleňování 2.

Dobrovolnictví ve sportu 3.

Sport jako prostředek vzdělávání a výchovy Podpora sportu cestou programů - směřují k výměně poznatků a zkušeností po celé Evropě nebo slouží profesnímu vzdělávání http://ec.europa.eu/sport/faq/faq12_en.htm

Dopady vnitřního trhu EU na sport

Vždy když jsou v oblasti sportu vykonávány hospodářské činnosti, existují i na sport dopady úprav a rozhodnutí EU resp. usnesení Evropského soudního dvora. Protože sport a ekonomika jsou stále více navzájem propojeny, spadá mnoho oblastí sportu do práva EU a podléhá tímto právním a institucionálním ustanovením EU

Dopady vnitřního trhu EU na sport

Prosazování čtyř základních svobod – volný pohyb osob – volné poskytování služeb – volný pohyb zboží – volný pohyb kapitálu se dotýká všech oblastí evropské společnosti, tedy také sportu.

Volný pohyb osob – Aktivní sportovci, trenéři mohou využít prostoru na velkém trhu práce Evropy → Z nové situace vyplývají pro sport problémy.

– Předpisy národních a mezinárodních sportovních svazů často odporují zásadám zákonů EU, které sledují zamezení diskriminace a nerovnocenného zacházení z důvodu státní příslušnosti.

– Ve věci volného pohybu osob bylo Evropským soudním dvorem schváleno již několik důležitých rozhodnutí:

– Jsou-li sportovní činnosti vykonávány jakožto placená práce nebo služba, podléhají právu EU. To znamená, že se všichni profesionální sportovci a s nimi jejich doprovod, manažeři musí držet zákonodárství EU.

Amatéři pod tuto úpravu nespadají.

trenéři a –

To nikoli platí jen pro sportovce v klubových mužstvech, reprezentačních mužstvech. Zde připustil Evropský soudní dvůr výjimku ze zákazu diskriminace, ekonomické nikoli v národních protože při vytvoření národního mužstva hrají roli výlučně sportovní důvody,

Případ Bosman

Zásadní rozhodnutí Evropského soudního dvora ve Štrasburku

Volné poskytování služeb – “Omezení volného poskytování služeb uvnitř společenství pro příslušníky členských států, kteří mají své bydliště v jiném státě společenství než příjemce služeb,.......... budou postupně zrušena.“ – SPORTOVCI A TRENÉŘI JAKOŽTO POSKYTOVATELÉ SLUŽEB : Pokud sportovci nevykonávají svou činnost jako zaměstnanci klubů, ale jako samostatně výdělečně činné osoby, platí pro ně ustanovení EU o volném pohybu služeb

– Pokud profesionální sportovci poskytují své výkony časově omezeně, tak je tento výkon považován za službu. – Jako služby v oblasti sportu platí především účast jednotlivých sportovců na soutěžích v jejich disciplínách, např. start lehkých atletů na závodech v lehké atletice, nebo v určitých případech i činnost trenéra .

– To znamená, že se profesionální sportovci ze zemí EU, kteří chtějí vykonávat svou sportovní činnost v jiné členské zemi EU, mohou bránit proti diskriminaci soudní cestou.

Volný pohyb zboží – Veškeré výbavy, materiály nebo nářadí, které jsou k vykonávání sportu zapotřebí, podléhají ustanovením o volném pohybu zboží = zrušení cel mezi členskými státy EU a zákaz kvantitativních omezení v některých dílčích oblastech.

(výjimka - střelné zbraně pro sportovní soutěže) – výrobek, který byl v libovolné zemi EU legálně uveden na trh, smí být uveden na trh i ve všech ostatních členských zemích

Volný pohyb kapitálu – Ustanovení k odstranění všech překážek volného platebního styku a volného pohybu kapitálu budou realizována teprve v rámci uskutečnění hospodářské a měnové unie. Sportu se tato ustanovení týkají pouze okrajově.

Doping

Aktivity EU s dopadem na sport

– Otevřením hranic v rámci vnitřního trhu se nebezpečí zneužívání drog zvýšilo, protože cestování do jiných států a tím i nelegální obchod se značně usnadnil.

– Zavedení závazných právních předpisů ke kontrole nepovoleného užívání látek zvyšujících výkonnost sportovců, nespadá do kompetence Evropské unie.

– Doping je ale v rozporu k závazným směrnicím Evropské unie o sblížení právních předpisů o výrobcích a lécích podporujících zdraví. – Boj proti dopingu je celosvětový problém sportu, řeší jej MOV a WADA http://www.wada-ama.org/ vlády jednotlivých zemí na základě přijatých rezolucí.

a – Příklad: ZOH Turín 2006 – doping trestným činem podle italské legislativy → problém

Rovnoprávné postavení žen – Ačkoliv účast žen není výslovně zakázána, vylučují předpisy v oblékání v mnoha těchto zemích sportovní aktivity žen.

– OH 1996 v Atlantě - 35 převáženě islámských zemí (ale také Uruguay, Laos a Samoa) nominovaly OH výlučně muže. Proto vyzval Evropský parlament Radu EU, aby se zasadila o vyloučení těchto zemí z účasti na budoucích Olympijských hrách. – Vv rozhodnutí Evropského parlamentu se výslovně odmítá veškerá hmotná, finanční a jiná podpora nebo spolupráce EU se zeměmi diskriminujícími ženy.

– Evropská komise zahájila akční program pro stejné šance pro ženy a muže. Program směřuje na podporu stejných šancí především v oblasti vzdělávání, profesního vzdělávání a na trhu práce. Platí i pro sport.

– EWS http://www.ews-online.org/en

Akce EU proti rasismu a xenofobii ………… Další oblasti – celkem 53 – jsou specifikované v akčním plánu Bílé knihy o sportu EU

Dotační programy EU

Programy existují, ale nejsou určeny primárně pro sport Evropská unie financuje v rámci akčních programů řadu aktivit, jež mohou být zajímavé pro sportovní organizace Sport se musí naučit využitelné projekty administrovat (+ finanční spoluúčast)

V ČR jsou dostupné informace zpravidla a na krajských úřadech, na internetu : – http://www.strukturalni-fondy.cz/ – http://ec.europa.eu/ceskarepublika/information/ne tworks/index_cs.htm#inform

Příjemný den !

Jan Boháč Generální sekretář ČSTV