Човешките грешки в ежедневието

Download Report

Transcript Човешките грешки в ежедневието

ЧОВЕШКИТЕ ГРЕШКИ В ЕЖЕДНЕВИЕТО

Грешка

: Това е случай, при който човешки поведенчески акт не съответствува на дадена физическа реалност или не отговаря на определени изисквания и критерии. Също така, грешката може да се състои в липса на поведенчески акт, когато такъв се изисква или го налага ситуацията.

Поведенческите актове:

отговори

и

действия Отговор

: реакция, мускулна или даже ендокринна, вид двигателно или вербално поведение. Обикновено отговорът е ограничен във времето и пространството, и е предизвикан от поставена задача, от външно събитие, ситуация или стимул.

Грешка при отговор: може да възникне в резултат от недостатъчна входна информация за външното събитие, например, слаб сигнал или наличие на шум Пример: сигналът.....

Има ли сигнал, да или не?

Грешни отговори могат да възникнат и в резултат от специфични особености на перцептивните системи A B Кое животно е по-голямо, А или В?

Процесите на възприятие се управляват от правила, които в ежедневието обикновено водят до правилни отговори, но понякога,най-вече в лабораторни условия, същите тези правила водят до грешки.

Действие

: последователност от движения на крайниците и тялото, поредица от изречени думи. Действието не е обезателно ограничено във времето и пространството, и не обезателно се предизвиква от външни събития. Действието винаги е целенасочено и свързано с някакво

намерение

Грешните действия са по-сложни....

Понятието схема (schema, pl. schemas, schemata)

„старши схеми“ цели и намерения сензомоторни схеми на действия „младши схеми“ двигателни схеми 1. Формиране на намерението 2. Активация на вече налични схеми 3. Тригериране на схемите в определени моменти

Основни типове грешни действия:

заблуди

и

неволни грешки

Ако намерението, или целта не са адекватни на ситуацията, казваме, че настъпва

заблуда

(mistake). Заблуди настъпват поради незнание и липса на опит.

Ако намерението е адекеватно, но действието не съответствува на намерението, казваме, че настъпва

неволна грешка

(slip или lapse).

Главната разлика между заблудите и неволните грешки е, че неволните грешки обикновено се установяват веднага след действието, докато заблудите може и никога да не се установят.

Неволните грешки са грешки на изпълнението, заблудите са грешки на мисленето.

Неволните грешки са най-често срещани в ежедневието. Няколко по-основни вида неволни грешки.....

Прекратяване на активацията (избледняване) на схема, която е била активирана Избледнява намерението (и целта), но останават активни младшите схеми за изпълнение.

Трябва ви чаша за вода, отивате да бюфета, отваряте го, и започвате да се чудите, защо сте го отворили. Избледнява някоя от по-младшите схеми на изпълнение. Така пропускате едно или повече от действията в поредицата от действия. Приговяте гозба, но не включвате котлона. Натискате газта на колата, но не сте включили на скорост Повторно се запуска някоя младша схема. Това обикновено води до повтаряне на някое действие от поредицата Завъртате стартера, когато работи двигателя Слагате два пъти сол на супата

Неволни грешки от изместване (погрешни активации или асоциации). Те възникват, когато вместо нужната схема на действие, се активира някоя друга. Това най-често става, когато схеми, свързани с често извършвани действия, се активират и изместват схемите, които с които е свързано намерението Отивате в спалнята, за да се преоблечете за вечеря, но се оказвате по пижама (William James, 1890) Качвате се на колата, за да отидите до пазара, но се оказва, че сте пред входа на НБУ Неадекватна схема може да се намеси, когато имате външно влияние Искате да телефонирате, но вместо нужния номер, набирате номера на фактурата, която е на бюрото ви.

Неволна грешка от изместване може да се получи при пространствена близост на действията Вместо „котка“, написвате „сотка“ или „тотка“ Сипвате кафе в пепелника, вместо в чашата.

Погрешни асоциации: при грешки на речта.

Например, телефонът звъни, вдигате слушалката и казвате „влез“ Интересен пример за погрешни асоциации представляват т.н.

спунеризми

“You have hissed all my mystery lectures!” "Is the bean dizzy?" "Go and shake a tower" “ You have tasted two worms!”

При спунеризмите, разместването на фонеми в речта не води до създаване на безсмислени думи. Нещо повече, получените нови фрази са граматически правилни, но вече с друг смисъл.

William Archibald Spooner, 1844 –1930, tutor, dean and warden in Oxford

Как възникват погрешните асоциации?

Вашето намерение е свързано с активацията на строго определени схеми на действие, но се оказва, че по някакави причини други, съседни схеми, са активирани по-силно. В резултат: имате намерение да кажете едно нещо, но казвате друго понякога си мислите, че нещо не трябва да го казвате, и в следващия момент го казвате.

Тези неволни грешки понякога имат и по-дълбинно значение. Пионер в изследванията им, и въобще на грешките, е Sigmund Freud. Книгата му „Психопатология на ежедневието“ (Psychopathology of everyday life) е посветена на различни типове грешки и техния анализ. Теорията, в която се предлага йерархична структура от младши и старши схеми (child and parent schemas), дължим на Donald Norman.

Как могат да се изследват грешките?

Анализ на аварии, катастрофи и нещастни случаи Анализ на единични случаи Полеви изследвания Експериментални изследвания: анализ на ЕЕГ

Задача за реакция при избор, с

ясно различими

два стимула, F и J, които се появяват в случаен ред. Регистрира се електрическата активност от скалпа.

F

F J

Само няколко процента от реакциите са грешни. Сравнява се активността при правилна и грешна реакция

M

.

Falkenstein et al

.:

Biological Psychology

51 (2000) 87 –107 Вълната Ne (ERN по други автори) се появява само при грешни реакции. Тя започва да се развива още изпълнения.

преди

отговора R. Смята се, че в мозъка се развива процес на „наблюдение“ на текущото изпълнение, като то се сравнява с желаното изпълнение. Вълната отразява различието между двете

Задача за реакция при избор, с

неясно различими

стимули, които се появяват за кратко време. Регистрира се вълната ERN. След всяка проба изследваните лица оценяват доколко отговорът им е бил верен.

HHSHH SSHSS SSSSS HHHHH

H S

Оказва се, че вълната ERN се появява и при правилните отговори!

Coles et al

.:

Biological Psychology

56 (2001) 173 –189 Изглежда, че при условия на неясна зрителна информация, представата за желаното изпълнение е несигурна. Сравнението с действителното изпълнение води до висока амплитуда на вълната ERN и до последваща оценка „май сбърках“

Установяването осъзнаване

изпълнението.

на една неволна грешка става лесно, като се види резултатът от действието.

Но изглежда, че поне при някои поведенчески актове, при отговори, на грешката може да настъпи още по време и даже преди Изглежда, че ранно осъзнаване на неволна грешка настъпва и при спунеризми.....

M öller et al., Cerebral Cortex 2007 17(5):1173-1178 врата на хамбар кош за боклук дъска за дарт патешка човка Очаква се произнасяне на darn boor (кърпен простак) в резултат на „индуциращите“ думи. Спунеризми се появяват в малък процент от пробите. Спунеризмите са значително по-малко, ако трябва да се произнесат безсмислени думи.

Тук изменената мозъчна активност значително предшествува действието, т.е. вербалния отговор.

Накратко: Разгледахме една таксономия на повечето грешки, които правят хората.

Разграничихме

отговор

на грешки при отговор от

действие,

като разгледахме по-важните причини Използувахме понятитето

схема на действие

, за да изградим йерархична структура, от схеми-намерения до схеми на прости действия Дефинирахме

заблуда

като действие, при което намерението е неадекватно.

Дефинирахме

неволна грешка

като действие, при което намерението е адекватно, но активацията на по-младшите схеми не е в ред.

Разгледахме различни видове неволни грешки. Повече внимание отделихме на

погрешните асоциации

, поради тяхното възможно дълбинно значение.

Разгледахме данни, които показват, че някои грешки може би се

осъзнават

време и даже още преди изпълнението на действието. по

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!