Rośliny 2 - letnie | 5800 kB

Download Report

Transcript Rośliny 2 - letnie | 5800 kB

ROŚLINY DWULETNIE

CYKL ŻYCIOWY ROŚLIN DWULETNICH TRWA DWA SEZONY WEGETACYJNE I KOŃCZY SIĘ WYDANIEM NASION. W PIERWSZYM SEZONIE WEGETACYJNYM TWORZĄ ONE ODZIOMKOWĄ ROZETĘ LIŚCI, W NASTĘPNYM ZAŚ PĘDY I KWIATY (KWIATOSTANY).

TERMIN „ROŚLINY DWULETNIE” JEST W SENSIE PRAKTYCZNYM OBSZERNIEJSZY I OPRÓCZ PRAWDZIWYCH ROŚLIN DWULETNICH, JAK BRATEK OGRODOWY I NAPARSTNICA PURPUROWA OBEJMU JE PEWNE GATUNKI KRÓTKOWIECZNYCH BYLIN, CHARAKTERY ZUJĄCYCH SIĘ OBFITYM KWITNIENIEM, SZCZEGÓLNIE W DRUGIM ROKU ŻYCIA. W KOLEJNYCH LATACH ROŚLINY TE STAJĄ SIĘ BARDZIEJ PODATNE NA CHOROBY, MNIEJ OKAZALE KWITNĄ, ZAWIĄZUJĄ MNIEJ KWIATÓW I NASION ORAZ ŁATWIEJ PRZEMAR ZAJĄ. SĄ TO m.in.. MALWA RÓŻOWA I GOŻDZIK BRODATY.

UPRAWĘ ROŚLIN DWULETNICH ROZPOCZYNA SIĘ OD WYSIEWU NASION W INSPEKTACH ZIMNYCH, TUNELU FOLIOWYM LUB NA ROZSADNIKU W OKRESIE OD MAJA DO SIERPNIA. UNIKNĄĆ PIKO WANIA ROŚLIN MOŻNA W WYNIKU ZASTOSOWANIA RZADKIEGO SIEWU RZUTOWEGO LUB RZĘDOWEGO. STOSOWANIE NASION OTOCZKOWANYCH POZWALA SIAĆ JE PUNKTOWO.

PO WYKSZTAŁCENIU PRZEZ SIEWKI 3 - 4 LIŚCI PRZESADZA SIĘ JE NA ZAPASOWE ZAGONY W ROZSTAWIE 15 x 20-25 cm. W PIERW SZYM ROKU UPRAWY ROŚLINY TWORZĄ ROZETĘ LIŚCI I PRZE WAŻNIE NIE KWITNĄ. W TRAKCIE SEZONU WEGETACYJNEGO WSKAZANE JEST JEDNO LUB DWUKROTNE POGŁÓWNE NAWOŻE NIE ROŚLIN WIELOSKŁADNIKOWĄ MIESZANKĄ NAWOZÓW MINE RALNYCH (NPK) O STĘŻENIU 0,2 – 0,3 %. NIEZBĘDNE JEST TAKŻE SPULCHNIANIE POWIERZCHNI GLEBY MIĘDZY RZĘDAMI, ZWŁASZ CZA PO ULEWNYCH DESZCZACH ORAZ SYSTEMATYCZNE PIELE NIE.

W ZASADZIE WSZYSTKIE ROŚLINY DWULETNIE UPRAWIANE W POLSCE ZNOSZĄ DOBRZE NASZE WARUNKI ZIMOWANIA. WYMAR ZANIE ROŚLIN MOGĄ JEDNAK POWODOWAĆ DŁUGIE OKRESY BEZŚNIEŻNE I BARDZO MROŹNE. ABY TEGO UNIKNĄĆ POWINNO SIĘ UPRAWY PRZYKRYWAĆ JESIENIĄ LIŚĆMI, SŁOMIASTYM OBORNIKIEM LUB STROISZEM. NIE NALEŻY JEDNAK TEGO CZYNIĆ ZBYT WCZEŚNIE, np.. POD KONIEC WRZEŚNIA, CZY W PAŹDZIER NIKU, BOWIEM PO PIERWSZYCH CHŁODACH NASTĘPUJE CZĘSTO SŁONECZNA I CIEPŁA POGODA, PODCZAS KTÓREJ PRZYKRYTE ROŚLINY ZACZYNAJĄ INTENSYWNIE ODDYCHAĆ I ZUŻYWAĆ NAGROMADZONE SUBSTANCJE ZAPASOWE BEZ MOŻLIWOŚCI ODTWORZENIA ICH W POCESIE FOTOSYNTEZY. TAKIE OSŁABIONE ROŚLINY ŁATWO PRZEMARZAJĄ MIMO OKRYCIA ZIMOWEGO. NAJLEPIEJ OKRYĆ ROŚLINY WTEDY, GDY NA DOBRE TEMPERA TURA OTOCZENIA USTALI SIĘ PONIŻEJ 0 o C.

ROŚLINY O PRAWIDŁOWO WYROŚNIĘTEJ ROZECIE PRZESADZA SIĘ NA MIEJSCE STAŁE. ZALEŻNIE OD GATUNKU I ODMIANY ORAZ PRZEZNACZENIA UPRAWY WYKONUJE SIĘ TO JUŻ JESIENIĄ LUB DOPIERO PO PRZEZIMOWANIU – WIOSNĄ. ROŚLINY POWINNO SIĘ PRZESADZAĆ Z BRYŁKĄ ZIEMI, GDYŻ WTEDY SZYBCIEJ I ŁATWIEJ SIĘ PRZYJMUJĄ ORAZ LEPIEJ KWITNĄ.

BRATKI, STOKROTKI, NIEZAPOMINAJKI I GOŹDZIKI BRODATE SĄ PODSTAWOWYMI ROŚLINAMI STOSOWANYMI DO JESIENNEGO I WIOSENNEGO OBSADZANIA RABAT, KWIETNIKÓW, POJEMNIKÓW W ZIELENI MIEJSKIEJ. ROŚLINY, KTÓRYCH GŁÓWNY OKRES KWITNIENIA PRZYPADA JESZCZE PRZED MASOWYM KWITNIENIEM ROŚLIN JEDNOROCZ NYCH, CZYLI W CZERWCU I LIPCU, SĄ UPRAWIANE PRZEDE WSZYSTKIM NA KWIAT CIĘTY.

BRATKI, STOKROTKI, NIEZAPOMINAJKI

MOŻNA PĘDZIĆ RÓWNIEŻ W SZKLARNI, DZIĘKI CZEMU SĄ MATERIAŁEM KWIACIARSKIM W OKRESIE PÓŹNEJ JESIENI I WCZESNEJ WIOSNY.

W DRUGIM ROKU WEGETACJI ROŚLINY DWULETNIE ZAWIĄZUJĄ NASIONA I PRZEWAŻNIE OBUMIERAJĄ, JAK np. DZWONEK OGRODOWY I BRATEK. INNE ROŚLINY UPRAWIANE JAKO DWULET NIE SĄ WŁAŚCIWIE BYLINAMI, KTÓRE ZACHWYCAJĄ URODĄ W DRUGIM ROKU UPRAWY, LECZ W DALSZYCH LATACH STAJĄ SIĘ MNIEJ EFEKTOWNE, GDYŻ SŁABIEJ KWITNĄ. NALEŻĄ DO NICH:

MALWA, DZIEWANNA, GOŹDZIK BRODATY, STOKROTKA.

ROŚLINY TE UPRAWIA SIĘ DOŚĆ ŁATWO, GDYŻ NIEZBYT SĄ WYMA GAJĄCE WOBEC CZYNNIKÓW ŚRODOWISKA. WIĘKSZOŚĆ Z NICH ZAWIĄZUJE DUŻO NASION, KTÓRE ROZSIEWAJĄ SIĘ SAMORZUT NIE W RÓŻNYCH MIEJSCACH OGRODU. SAMOSIEWY TE ŁATWO DZICZEJĄ I NIE POWTARZAJĄ CECH ODMIANOWYCH, DLATEGO PO KILKU LATACH MOŻNA SPOTKAĆ ROŚLINY ODMIENNE OD TYCH, KTÓRE WYSIELIŚMY NA POCZĄTKU.

ROŚLINY DWULETNIE CHARAKTERYZUJĄ SIĘ ZRÓŻNICOWANYM POKROJEM, WYSOKOŚCIĄ, PORĄ KWITNIENIA I WALORAMI DEKORACYJNYMI. MAJĄ TEŻ RÓŻNE WYMAGANIA ODNOŚNIE STANOWISKA W OGRODZIE I RODZAJU GLEBY. KWITNĄ OD WCZESNEJ WIOSNY DO PÓŹNEJ JESIENI.

JUŻ W MARCU ROZWIJAJĄ SIĘ KWIATY STOKROTEK I BRATKÓW, A NIECO PÓŹNIEJ TAKŻE NIEZAPOMINAJEK. ŁADNIE KOMPONUJĄ SIĘ ONE Z KRÓLUJĄCYMI W TYM CZASIE NA RABATACH WIOSEN NYMI ROŚLINAMI CEBULOWYMI – TULIPANAMI I NARCYZAMI. PASUJĄ TAKŻE DO DROBNYCH SZAFIRKÓW I CEBULIC. MOŻNA TU JESZCZE DOŁĄCZYĆ LAK O PRZYJEMNIE PACHNĄCYCH KWIATACH BARWY ŻÓŁTEJ, POMARAŃCZOWEJ, CZERWONEJ I BRĄZOWEJ.

GRUPA MIESZAŃCÓW DARWINA KWIATY RÓŻNOBARWNE, NAJOKAZALSZE ZE WSZYSTKICH TULIPANÓW, WCZESNE. WYSOKOŚĆ 60 - 65 cm.

GRUPA PEŁNE WCZESNE KWIATY RÓŻNO BARWNE O ZWIE LOKROTNIONEJ LICZBIE PŁAT KÓW. WYSOKOŚĆ 25 – 35 cm.

GRUPA TRIUMPH KWIATY RÓŻNOBARWNE, TRWAŁE, ŚREDNIOWCZESNE. WYSOKOŚĆ 40 – 50 cm.

GRUPA STRZĘPIASTE KWIATY RÓŻNOBARWNE O BRZEGACH PŁATKÓW DROBNO PIŁKOWANYCH. WYSOKOŚĆ 40 – 60 cm.

GRUPA LILIOKSZTAŁTNE KWIATY RÓŻNOBARWNE, WYDŁUŻONE, OSTRO ZAKOŃCZONE LUB LEKKO POFALOWANE. WYSOKOŚĆ 70 – 75 cm.

GRUPA PAPUZIE KWIATY RÓŻNOBARWNE O SZEROKICH, POSTRZĘPIONYCH PŁATKACH. WYSOKOŚĆ 40 – 45 cm.

GRUPA PAPUZIE KWIATY RÓŻNOBARWNE O SZEROKICH, POSTRZĘPIONYCH PŁATKACH. WYSOKOŚĆ 40 – 45 cm.

GRUPA WIELOKWIATOWYCH ROŚLINY O RÓŻNOBARWNYCH KWIATACH, ZEBRANYCH PO KILKA NA ŁODYDZE, PÓŹNE. WYSOKOŚĆ 40 – 45 cm.

GRUPA VIRIDIFLORA ROŚLINY O RÓŻNOBARWNYCH KWIATACH Z ZIELONYMI PRZEBARWIE NIAMI NA ZEWNĘTRZNYCH PŁATKACH. WYSOKOŚĆ 30 – 60 cm.

GRUPA BOTANICZNA

ODMIANA DAYSYSTEMON

KWIATY ŻÓŁTE Z BIAŁYM ZAKOŃCZE NIEM PŁATKÓW. ROŚLINY NISKIE, NADAJĄCE SIĘ DO OGRÓDKÓW SKALNYCH. WYSOKOŚĆ 10 – 20 cm.

GRUPA BOTANICZNA ROŚLINY O NISKIM WZROŚCIE I RÓŻNOBARWNYCH KWIATACH. WYSOKOŚĆ 20 – 40 cm.

GRUPA GREIGII ROŚLINY O DEKORACYJNYCH LIŚCIACH Z CZERWONYMI SMUGAMI I KRESKAMI. KWIATY RÓŻNOBARWNE, PUCHAROWATE. WYSOKOŚĆ 45cm.

GRUPA KAUFMANIANA ROŚLINY NISKIE O KWIATACH JASNO ŻÓŁTYCH LUB CZERWONYCH I DUŻYCH, DEKORACYJNYCH LIŚCIACH. WYSOKOŚĆ 20 – 40 cm.

W MAJU POJAWIAJĄ SIĘ KWIATOSTANY DZWONKA OGRODOWE-

GO

, OD CZERWCA MOŻNA ZAŚ PODZIWIAĆ GOŹDZIKI BRODATE ORAZ STRZELISTE NAPARSTNICE I WYNIOSŁE, PRZYPOMINAJĄCE ŻÓŁTE ŚWIECZNIKI DZIEWANNY. OD LIPCA PRZYCIĄGAJĄ WZROK OGROMNE KWIATOSTAY MALWY ROŚLINY ZWIĄZANEJ Z POLSKIM KRAJOBRAZEM. W SIERPNIU ŚCINAMI SUCHE PĘDY MIESIĄCZNICY ROCZNEJ, OZDOBIONE LŚNIĄCYMI, PAPIEROWATY MI PRZEGRODAMI ŁUSZCZYN NASIENNYCH. BĘDĄ ONE DOSKONA ŁYM DODATKIEM DO SUCHYCH ZIMOWYCH KOMPOZYCJI ROŚLIN NYCH.

ROŚLINA O DUŻYCH, BIAŁYCH LUB NIEBIESKICH KWIATACH. WYSIEW NASION W CZERWCU NA ROZSADNIKU. SADZONKI WYSADZA SIĘ DO GRUNTU WE WRZEŚNIU. KWITNIENIE: CZERWIEC – LIPIEC NASTĘPNEGO ROKU. WYSOKOŚĆ 70 – 90 cm. STANOWISKO SŁONECZNE.

(

CAMPANULA PERSICIFOLIA)

ROŚLINA O SZTYWNYCH ŁODY GACH I ZEBRANYCH W ZBITE, GĘSTE GRONA KWIATACH. WYSIEW NASION W MAJU – CZERWCU NA ROZSADNIKU. WYSADZAĆ DO OTWARTEGO GRUNTU W SIERPNIU – WRZEŚ NIU. KWITNIE NASTĘPNEGO ROKU W CZERWCU PÓŁCIEŃ. – SIERPNIU. WYSOKOŚĆ 50 – 70 cm. STANOWISKO SŁONECZNE LUB

(

CAMPANULA GLOMERATA)

ROŚLINA O DYŻYCH KWIATACH BARWY BIAŁEJ, RÓŻOWEJ, NIEBIESKIEJ, FIOLETOWEJ. WYSIEW NASION: MAJ – CZER WIEC DO ZIMNEGO INSPEKTU LUB NA ROZSADNIKU. DO GRUN TU WYSADZA SIĘ WE WRZEŚNIU. KWITNIE W CZERWCU – SIERP NIU NASTĘPNEGO ROKU. WYSOKOŚĆ 70 – 90 cm. STANOWISKO SŁONECZNE.

(

CAMPANULA MEDIUM)

ROŚLINA O OMSZAŁYCH PĘDACH I KWIATACH ZEBRA NYCH W DŁUGIE, EFEKTOWNE KŁOSY. NASIONA WYSIEWA SIĘ W MAJU – CZERWCU WPROST DO GRUNTU. KWITNIE W CZERW CU – SIERPNIU NASTĘPNEGO ROKU. WYSOKOŚĆ ok.. 100 cm. STANOWISKO SŁONECZNE.

(VERBASCUM PHOENICEUM)

JESIENIĄ ZAKWITAJĄ WYSIANE W CZERWCU TEGO ROKU WCZES NE ODMIANY BRATKÓW, KTÓRE JAKO OSTATNIE SPOŚRÓD ROŚ LIN DWULETNICH SĄ KOLOROWĄ OZDOBĄ RABAT, KWIETNIKÓW I POJEMNIKÓW. GDY NADEJDĄ PIRWSZE JESIENNE PRZYMROZKI, ZABEZPIECZAMY NA ZIMĘ ROZETY LIŚCIOWE ROŚLIN. PRZYKRY WAMY JE STROISZEM (GAŁĄZKAMI DRZEW IGLASTYCH), LIŚĆMI LUB KORĄ DRZEW.

KWIATY NA KAŻDY MIESIĄC OKRES KWITNIENIA PRAWIE WSZYSTKICH ROŚLIN JEDNOROCZNYCH I DWULETNICH ROZCIĄGA SIĘ OD POCZĄTKU CZERWCA DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA. JEDNAK DOBIERAJĄC WŁAŚCIWIE ODMIANY MOŻNA UYZYSKAĆ EFEKT NIEPRZERWANEGO KWITNIENIA ROŚLIN NA RABATACH I KWIENIKACH NIEMAL PRZEZ CAŁY ROK.

DLA KAŻDEGO MIESIĄCA MOŻNA ZESTAWIĆ LISTĘ ODMIAN, KTÓRE POWINNY W TYM CZASIE KWITNĄĆ.

PORY KWITNIENIA JEDNOROCZNYCH I DWULETNICH ROŚLIN OZDOBNYCH STYCZEŃ: VIOLA (fiołek i bratek) LUTY: VIOLA (

fiołek i bratek)

MARZEC: BELLIS (stokrotka), CHEIRANTHUS (lak, pszonak), MATTHIOLA (lewkonia), VIOLA (fiołek i bratek) KWIECIEŃ: BELLIS (stokrotka), CHEIRANTHUS (lak, pszonak),

LUNARIA

(miesiącznica), MATTHIOLA (lewkonia), MYOSOTIS (niezapominajka), VIOLA (fiołek i bratek) MAJ: BELLIS (stokrotka), CAMPANULA (dzwonek), CHEIRANTHUS (lak, pszonak), IBERIS (ubiorek), LUNARIA (miesiącznica), MALCOLMIA (malkolmia) , MYOSOTIS (niezapominajka) , VIOLA (fiołek i bratek.